
- •1. Теоретико-методологічні основи використання нових інформаційних технологій для розвитку творчих здібностей молодших школярів
- •1.1 Психолого-педагогічні особливості молодших школярів у використанні нових інформаційних технологій
- •1.2 Теоретичне обґрунтування методичних прийомів навчання молодших школярів основам інформатики
- •1.3 Розвиток творчих здібностей учнів початкових класів
- •2. Практичне моделювання та проведення занять основ інформатики в початкових класах, розвиток творчих здібностей школярів
- •2.1 Діагностика рівнів пізнавальної активності, самостійності і творчого мислення при вивченні основ інформатики та обчислювальної техніки молодших школярів
- •2.2 Розробка фрагментів занять інформатики для розвитку творчих здібностей учнів початкових класів
2.2 Розробка фрагментів занять інформатики для розвитку творчих здібностей учнів початкових класів
Тема. Логічні закінчення.
Мета: розвивати в учнів логічне мислення й увагу; вчити аналізувати
вхідні дані й аргументувати свої висновки. Програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань». Вимоги до учнів: уміти проводити аналіз під час розв'язування логічних
задач; знаходити різні варіанти розв'язування однієї задачі.
Хід уроку
I. Розминка (3 хв).
Дайте відповіді на запитання.
- Сорок п'ят і сорок п'ят - скільки буде? (80)
- Ішли дві матері та дві дочки. Знайшли три яблука. Всім дісталося по одному. Як вони поділили яблука? (Це були бабуся, мама, донька.)
- Мама купила 4 кульки червоного й блакитного кольорів. Червоних кульок було більше, ніж блакитних. Скільки кульок і якого кольору купила мама? (1 - блакитна і 3 - червоні).
II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).
III. Гра «Увага» (6 хв).
До дошки виходить один учень. Діти уважно розглядають його протягом 10 секунд. Потім учень виходить за двері, щось змінює у своїй зовнішності і заходить до класу. Учні класу повинні знайти відмінність. І так 4-5 учнів.
188
IV. Робота із зошитом (14 хв).
* Виконуючи завдання в зошиті, діти обґрунтовують свої відповіді, пояснюють, чому саме таке закінчення вони вважа ють можливим.
V. Фізкультхвилинка (1 хв).
Світить сонце золоте.
Відвести корпус трохи назад, енергійно махати на себе руками.
Квітка поміж трав росте.
Встати навшпиньки, потягнутись усілі тілом догори з піднятими руками.
Бджілка весело кружляє,
Руками «затріпотіти», немов крильцями, і обернутись навколо себе на напівзігнутих ніжках.
З квіточки пилок збирає.
Скласти руки «ковшиком» і нахилитись уперед.
Бджілко, бджілко, постривай!
Підскакуючії на місці, помахати руками.
Меду нам смачного дай!
Обхватити себе руками за плечі і похитатися зі сторони в сторону.
VI. Пояснення домашнього завдання (1 хв).
VII. Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Логіка» (Анаграма 1) (12 хв).
Анаграма - це слово, яке можна отримати з іншого слова шляхом перестановки літер.
VIII. Релаксація (1 хв).
IX. Підсумок уроку (2 хв).
Тема. Логіка й мова.
Мета: розвивати в учнів логічне мислення й увагу; вчити аналізувати
вхідні дані й аргументувати свої висновки; виховувати цікавість до
предмета.
Програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань». Вимоги до учнів: уміти аргументувати свої дії при розв'язанні логічних
задач; знаходити різні варіанти розв'язування однієї задачі.
Хід уроку
I. Розминка (3 хв).
Дайте відповіді на запитання.
- На небі одна, на землі нема, у баби двоє, у дівки нема. Що це? (Літера «б»)
- Що стоїть посеред Києва? (Літера «є»)
- Гора й долина, що між ними? (Літера «й»)
У млині було вісім мішків, на кожному мішку сиділо по дві миші, прийшов мірошник із котом. Скільки тепер стало ніг? (6, дві мірошникові ноги і чотири котові)
- На дереві сиділа зграя горобців, стрілець вистрілив, один горобець упав. Скільки залишилося горобців? (1)
II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).
III. Гра «Увага» (5 хв).
До дошки виходить один учень. Діти уважно розглядають його протягом 10 секунд. Потім учень виходить за двері, щось змінюєу своїй зовнішності й заходить до класу. Інші учні повинні знайти відмінність. І так 4-5 учнів.
ТУ. Робота із зошитом (12 хв).
* Завдання/: щоб правильно виконати завдання, необхідно до кожного прислів'я підібрати його пару (речення, у якому всі слова мають протилежне значення). Наприклад, високий - низький, маленький - великий, товстий - тонкий. («Ой, на горі два дубки… - Ура, на лузі немає трави…».)
* При виконанні завдання №2 можна запропонувати учням по черзі вилучити й ті об'єкти, які залишилися після викреслювання «чашки». Наприклад, аналізуємо дані, які маємо за І/мовою: молоко - це рідина, картопля до рідини не належить, як і хліб, а також морква. Робимо висновок: зайвим буде «моло-
І:о->……тому що воно є рідиною, а інші об'єкти - ні. Продовжуємо
далі: аналізуємо об'єкти, які у нас залишилися. Картопля - це овоч, морква теж, а хліб до овочів не належить. Робимо висновок: зайвим буде «хліб», тому що картопля і морква - овочі, а він - ні.
V. Фізкультхвилинка (1 хв).
Один, два - усі піднялись, Повернулись, похитались. Три, чотири - руки вгору, В сторони і вгору знову. П'ять, шість - опустили, І швиденько всі присіли. Сім, вісім - всі малята Стрибають, як жабенята. Дев'ять, десять, - рівно стали І за парти посідали.
VI. Пояснення домашнього завдання (Іхв).
VII. Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Логіка» (Анаграма 2) (12 хв).
VIII. Релаксація (1 хв).
IX. Підсумок уроку (2 хв).
УРОК 20
Тема. Істинні та хибні висловлювання.
Мета: дати учням поняття істинного та хибного висловлювання; вчити грамотно формулювати запитання й аналізувати відповіді; розвивати логічне мислення; виховувати наполегливість.
Програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань».
Вимоги до учнів: уміти проводити аналіз при розв'язуванні логічних задач; знаходити різні варіанти розв'язування однієї задачі; розрізняти істинні й хибні висловлювання.
Хід уроку
I. Розминка (3 хв).
Дайте відповіді на запитання.
- Яке поле не виореш? (Футбольне)
- З якого полотна не можна пошити сорочки? (Із залізничного)
- Якою косою не можна косити? (Жіночою)
- Що наймудріше в світі? (Книга)
- Яким гребінцем не можна розчесатись? (Морським)
- Із якою бочкою по воду їдуть? (Із пустою)
II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).
III. Гра «Чорна скринька» (5 хв).
Учитель показує учням чорну скриньку, у якій захована якась річ, і пропонує відгадати, що саме там заховано. Щоб знайти відповідь, учні повинні ставити вчителеві запитання, але формулювати їх таким чином, щоб учитель не міг відповісти «Так» чи «Ні».
Наприклад: У скриньці лежить книга.
Можливі запитання:
- Як можна використати цей предмет? (Отримати нові знання, цікаво провести вільний час)
- Із якого матеріалу зроблено цей предмет? (Найчастіше з паперу)
Де цю річ зазвичай зберігають? (У шафі, на полиці)
* Якщо учні спочатку не можуть сформулювати запитання, учитель наводить приклади і разом з учнями підбирає запитання, відповідь на яке дає найбільше інформації про об'єкт.
IV. Пояснення нового матеріалу і робота із зошитом (13 хв). Для пояснення поняття істинного та хибного висловлювання
запропонувати дітям прокоментувати такі вислови:
194
- Кожній дитині подобається, коли її сварять.
- Усі діти люблять пити молоко.
- Сонце завжди сходить на сході.
- Усі учні в класі - дівчата.
- Усі дівчата люблять грати у футбол.
- Усі учні люблять канікули.
V. Фізкультхвилинка (1 хв).
Ми писали і читали, Малювали, рахували.
Стати рівно, витягувати руки вперед, у сторони, угору.
От втомились, так втомились, Аж голівки похилились.
Нахиляти голови вправо та вліво. Ми свої втомили ніжки, Адже не лежали в ліжку.
Підстрибувати на двох ногах. Наші ручки зажурились - Це від того, що втомились.
Трясти руками. Треба трошки відпочити, Щоби знов науки вчити.
Потягнутись усім тілом і сісти на місця.
VI. Пояснення домашнього завдання (1 хв).
VII. Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Логіка». («Істинні й хибні висловлювання 1») (10 хв).
VIII. Релаксація (1 хв).
IX. Підсумок уроку (3 хв).
Урок 21
Тема. Логіка та інформація.
Мета: розвивати в учнів логічне мислення й увагу; вчити аналізувати вхідні дані й аргументувати свої висновки; виховувати наполегливість.
Програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань».
Вимоги до учнів: уміти проводити аналіз при розв'язуванні логічних задач; знаходити різні варіанти розв'язування однієї задачі; розрізняти істинні та хибні висловлювання.
І. Розминка (3 хв). Полічіть:
Хід уроку
Десять зайців мали мух, Кожна мала двоє вух, Кожна мала десять хат, Кожен заєць - п'ять зайчат, Кожне мало по морквині І великій капустині, А в капусті сім листів. Скільки в мух було хвостів?
II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).
III. Розв'язування метаграм (5 хв).
Метаграма - слово, яке можна отримати, змінивши лише одну літеру в заданому слові. - З «Й» я плаваю у морі,
З «І» ловлю мишей в коморі. (Кит - кіт)
- З «Н» - частина доби,
З «П» - гріє щозими. (Ніч - піч)
- З «Л>> - риба прехороша,
З «Т» - звичайна огорожа. (Лин - тин)
- Мчу дорогами я з «Ш»,
З «Л» я ягода смачна. (Машина - малина)
- Травою зеленіє, квітками розквітає,
А як «П» додати - землю буде орати. (Луг - плуг)
IV. Робота із зошитом. (13 хв).
V. Фізкультхвилинка (1 хв).
Любить вчитися наш клас, Та відпочивати час.
Встати із-за парт, потягнутись усім тілом. Нумо, разом всі присіли
Присісти. І нагору полетіли.
Повільно-повільно підніматись на весь зріст. Піднімаємось все вище,
Стати навшпиньки, підняти руки вгору. Висота стає все ближче!
Підстрибнути на місці якомога вище.
VI. Пояснення домашнього завдання (1 хв).
VII. Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Логіка». («Істинні й хибні висловлювання 2») (10 хв).
VIII. Релаксація (1 хв).
IX. Підсумок уроку (3 хв).
1. Бобришев Микита |
2. Богрова Аліна |
3. Войтюшенко Богдан |
4. Корчагина Валерія |
5. Кураєва Вікторія |
6. Кошелев Микита |
7. Орлова Ганна |
8. Пашкова Оля |
9. Кисельов Іван |
10 Шитик Олександр |
В 2 класі було проведенл 2 заняття математики з використанням інформаційних технологій.
Висновок
З аналізу прочитаної літератури і досвіду використання комп'ютерів у реальному навчальному процесі, можна зробити висновок, що в умовах інформаційних технологій з'являються нові можливості для розвитку:
соціальної і пізнавальної активності дітей: мається на увазі рівень суб'єктивного контролю учня, інтелектуальна ініціатива;
компетентності школяра як учня: мається на увазі його самостійність, інформаційна грамотність, впевненість у собі, що виявляються в здатності прийняти рішення, а також орієнтація на задачу і кінцевий результат, відповідальність, соціальна незалежність;
здатність дитини до самореалізації: зокрема, прагнення до реалізації знань у програмних продуктах, у пізнавальної позаучбової діяльності, успішність реалізації, задоволеність результатами діяльності;
гармонічної індивідуальності, співвідношення практичного і вербального інтелекту, емоційна стабільність, співвідношення гуманітарних інтересів і інформаційних потреб, активності дитини і його компетентності. Новітні інформаційні технології детермінують спеціальну педагогічну діяльність, що забезпечує створення умов для розвитку інтелектуальної активності дітей, гнучкого відкритого мислення, здатності до колективної діяльності, для виховання відповідальності за прийняті рішення.
Задачі, які ми поставили у своєму дослідженні були досягнуті. Використання комп'ютера на уроках математики - ефективний метод у розвитку особистості молодших школярів. Застосування в школі комп'ютерної техніці вчителями початкових класів допоможе зробити шкільне викладання більш ефективним.
В даний час ще йде розробка програмно-комплексного підходу комп'ютерного навчання в початковій школі.
Отже, ми прийшли до висновку, що застосування комп'ютерної техніки на уроках поліпшує сприйняття світу, розвиває логічне мислення, пам'ять, уяву, увагу.
Список використаної літератури
молодший школяр інформатика обчислювальний
1. Бондаревська В.М. Дитина та нові інформаційні технології: позитивні та негативні наслідки нової культури людського життя // Комп’ютер у школі та сім’ї. - 2000. - №1. - С. 49 - 52
. Великович Л.С., Курис Г.Э. Понять главное (заметки по поводу информатизации образовательного процесса в начальной школе) // Конгресс конференций «Информационные технологии в образовании» - http://ito.edu.ru/sp/publi-about.html.
. Вільямс Р., Маклін К. Коип’ютери в школі. - К.: Радянська школа. 1988.
4. Гольцман М.А., Дуванов А.А., Первин Ю.А. Концепции развития ребенка в курсе «Роботландия». - lbid. - C. 7-15.
5. Горвиц Ю.М., Демьяненко В.Ю. Эргономическое проектирование нового поколения компьютерных систем для детей дошкольного возраста. Синтез // Советско-французский семинар по информатизации начального образования. - Переславль-Залесский, Москва, 1992. - С. 15-19.
. Горячев А.В., Волкова Т.О., Горина К.И. Информатика в играх и задачах: Учебник для 1 класса четырехлетней начальной школы: В 2 ч. Изд. 2-е, испр. - М.: Балас, 2006. - 144 c.
7. Додаток до листа Міністерства освіти Російської Федерації від 17.12.2001 №957/13-13 - www.ict.edu.ru/ft/005142 //mpi_pr.pdf.
8. Драч П.Н. Заняття з математики з використанням комп’ютерної техніки у 2 класі // БВПШ. - 2003. - №11. С. 6-8.
9. Дуванов А., Зайдельман Я., Первин Ю., Гольцман М. Роботландия - курс информатики для младших школьников // Информатика и образование. -1989. - №5. - C. 37-45.
10. Єршова П., Монахов В.М. й інші. Основи інформатики й обчислювальної техніки. - К.: Радянська школа, 1986.
. Жалдак М. І., Рамський Ю.С. Проект стандарту освітньої галузі інформатики. - К.: Ґенеза, 1997. - С. 48-59.
12. Жалдак М.И. Система подготовки учителя к использованию информационных технологий в учебном процессе. // Диссертация в форме ученого доклада. - М., 1989. - с. 48
13. Жалдак М.І. Комп’ютер на уроках математики. // Посібник для вчителів. - К.: Техніка, 1997. - 303 с.
14. Жук Ю.О., Бісіркін П.М. Вплив КОЗН на особистісні особливості учня молодших класів. Комп’ютери у навчальному процесі: Матеріали 2-ої Всеукраїнської конференції 29-30 жовтня 2002 року / Збірник під ред. М.В. Дудика. - Умань: Алмі, 2002.
15. Забрадська Л.М., Забродський Л.В. Основи інформатики та обчислювальної техніки 8 -11 класи. - К.: Просвіта. - 224 с.
16. Закон України про освіту.-К., 2001.
17. Запорожец А.В. Избранные психологические труды: В 2-х т. - М.: Московский ун-т, 1981.-Т.1. Психическое развитие ребенка. - 156 с.
18. Зівакіна О.А. Математика з комп’ютером // Комп’ютер у школі та сім’ї. - 1999. - №2. - с. 41-42.
19. Колесніков С.Я. Інформаційні технології на уроках математики в 5-6 класах // Комп’ютер у школі та сім’ї. 2004. - №2. - с. 14
20. Концепція загальної середньої освіти (12-річна школа); інформаційний збірник міністерства освіти і науки України.-К. Педагогічна преса, 2002 р.
21. Коссак О.М. Англо-український словник з інформатики та обчислювальної техніки // Лінгв. Ред. О.Р. Микнитюк. - Львів: Сп «БаК». 1995. - 304 с.
22. Кочан И.Д., Леона В.В. Эта книга без затей про компъютер для детей. - М.: Педагогика, 1989.
23. Кузнецов С., Ропотов В. Компъютерная азбука. - К.: Веселка, 1989.
24. Кушнір Н.О. Підвищення ефективності навчання математики у школі за допомогою НІТ // Комп’ютер у школі та сім’ї. - 2003. - №3. - с. 23-25.
25. Левшин М.М. Програма з інформатики для 1-4 класів // Початкова школа. - 2001. - №3. - С. 61-64.
26. Леонтьев А.Н. Проблемы развития психики. - 4-е изд. - М.: Московский ун-т, 1981. - 584 с.
27. Лошаковська Г.В. Комп’ютер у початковій школі: експериментальні дослідження та результати // Комп’ютер у школі та сім’ї. - 2004. - №2. - с. 16-17.
28. Маштбиц Е.И. Психолого-педагогические проблемы компъютеризации обучения. - М.: Педагогика, 1988.
29. Молоков А.В. О перспективных направлениях учебного процеса в средених общеобразовательных учебных заведениях // Тез. докл., часть 5. - Н.: институт математики СО РАН. - 1998. - с. 146-147.
30. Молоков Ю.Г., Молоков А.В. актуальные вопросы инфрматизации образования // Общеобразовательные технологии: Сб. науч. Ст. Вып. 1./ Под ред. И.М. Бобко. - Н.: СИОТ РАО. - 1997. - с. 77-81.
31. Національна доктрина розвитку освіти в Україні.-К., 2002.
32. Новые педагогические информационные технологии в системе образования: Учеб. Пособие для студ. Пед. вузов и системы повыш. квалиф. пед. кадров / Е.С. Полат, М.Ю. Бухаркина, М.В. Моисеева; Под ред. Е.С. Плат. - М.: Издательский центр «Академия», 2001. - 270 с.
33. Осколок С. Формування інформаційної культури починається з початкової школи (Про вивчення у 1-3 класах нового експериментального курсу: «Комп’ютерна азбука. Основи комп’ютерної грамотності») // Розкажіть онуку. - 2003. - №34. - С. 37-41.
34. Пейперт С. Переворот в сознании: Дети, компьютеры и плодотворные идеи. - М.: Педагогика, 1989. - 221 с.
. Семенов А.Л., Рудченко Т.А., Щеглова О.В. Информатика. 1 кл.: 1-4. Ч. 1. - М.: Просвещение, Институт новых технологий образования, 2001. - 28 с.
. Семенов А.Л., Рудченко Т.А., Щеглова О.В. Информатика. 1 кл.: 1 - 4. Ч. 2. - М.: Просвещение; Институт новых технологий образования, 2001. - 36 с.
37. Смалько О.А. Використання комп’ютера на уроках математики в школі. Методичні рекомендації. - К., 2000. - 118 с.
38. Співакоаський О.В. Концепція викладання інформатики в школі // Комп’ютер у школі та сім’ї. - 2003. - №3. - с. 18-20.
39. Стефанов. С. Създаване на детски вестник в ІV клас, сп. // Начално образование. - 2000. - №2. - С. 52-57.
40. Шафрин Ю.А. Информационные технологии. - М.: Лаборатория Базовых Знаний, 1998. - 303 с.