
- •Структура уроку
- •1.Організаційний момент
- •2. Актуалізація опорних знань
- •3. Мотивація навчальної діяльності
- •4. Вивчення нового матеріалу
- •1 Група досліджує весняне пробудження;
- •2 Група досліджує розмноження (нерест);
- •3 Група досліджує розвиток;
- •5. Узагальнення і систематизація знань
- •6. Підсумки уроку
- •7. Домашнє завдання:
Конспект уроку
Дата : Клас : 8 Вчитель :
Тема уроку: Розмноження і розвиток земноводних. Сезонні явища у їхньому житті.
Мета уроку:
навчальна: розширити знання учнів про розмноження хордових тварин, з’ясувати особливості розмноження і розвитку земноводних; визначити, як життєдіяльність земноводних пов’язана із сезонною зміною природних умов;
розвиваюча: розвивати вміння висловлювати свою думку,спостерігати, робити висновки ;
виховна: продовжувати виховувати екологічне мислення, любов до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно - рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
Основні терміни і поняття: резонатори, нерест, метаморфоз, заціпеніння.
Обладнання: таблиця «Розвиток земноводних», мультимедійний проектор, відео фільм : «Розвиток жаби».
Література :
1. В.В. Серебряков, П.Г. Балан . Біологія, 8 клас – К.: Ґенеза, 2008.
2. Задорожний К.М. Усі уроки біології. 8 клас. - Х.: Вид. група «Основа», 2008.
Структура уроку
1. Організація класу до уроку ……………………………..2 хв
2. Актуалізація опорних знань …………………………….10 хв
3. Мотивація навчальної діяльності………………………..5 хв
4. Вивчення нового матеріалу……………………………15 хв
5. Узагальнення і систематизація знань………………….5 хв
6. Підсумки уроку………………………………………….5 хв
7. Домашнє завдання……………………………………….3 хв
1.Організаційний момент
- Привітання з учнями, відмітка присутніх.
2. Актуалізація опорних знань
З даного переліку тверджень вибрати ознаки, що стосуються:
1 варіант: риб (2,4,5,6,7,9,10,11,13,14,15,17);
2 варіант: земноводних (1,2,3,5,6,8,9,12,13,14,16,18).
1. Тіло поділяється на голову, шию, тулуб, кінцівки.
2. Шкіра містить залози, що виділяють слиз.
3. Живуть як на суші, так і у воді.
4. Пересуваються завдяки плавцям.
5. Травна система складається з ротового отвору, глотки, стравоходу, шлунка, кишечника.
6. Кровоносна система замкнутого типу.
7. Серце двокамерне.
8. Характерні два кола кровообігу.
9. Органами виділення є нирки, сечоводи і сечовий міхур.
10. Перебувати на різних глибинах допомагає плавальний міхур.
11. Органи дихання - зябра.
12. Органи дихання – легені та шкіра.
13. Нервова система складається із центральної і периферичної.
14. Головний мозок складається із 5 відділів.
15. Добре розвинений мозочок.
16. Орган слуху складається із зовнішнього та середнього вуха.
17. Орган слуху складається із зовнішнього вуха.
18. Характерне явище автотомії.
3. Мотивація навчальної діяльності
Ми з вами продовжуємо вивчати клас Земноводні. Послухайте цікавинки з життя земноводних тварин і подумайте, з чим вони пов’язані?
Навесні жаби знаходять мілку водойму і гучно квакають в ній;
Самець гостромордої жаби навесні стає із зеленого блакитним;
У Швейцарії на деяких шосе встановлюють знаки, що зображають жабу.
Отже, темою сьогоднішнього уроку є земноводні.
Запишемо план уроку
1. Статева система земноводних.
2. Сезонні явища у житті земноводних:
а) весняне пробудження;
б) нерест;
в) розвиток;
г) турбота про потомство.
3. Спосіб життя земноводних.
4. Вивчення нового матеріалу
1. У самок:
- парні яєчники (формуються яйцеклітини);
- яйцепроводи (по них рухаються яйцеклітини і вкриваються оболонками),
З яких ікринки надходять до клоаки, звідки у самок жаб – назовні, а в тритонів залишаються.
2. У самців:
- сім’яники (утворюються сперматозоїди);
- сім’явивідні канальні, з яких – у клоаку.
Запліднення зовнішнє, у воді. Трапляється і живородіння (у протеїв, саламандр).
3. Сезонні явища:
3.1. весняне пробудження;
3.2. розмноження (нерест);
3.3. період літньої активності;
3.4. зимівля (зимове заціпеніння).
Робота в групах:
1 Група досліджує весняне пробудження;
(весняне пробудження у середній смузі припадає на весну. Прокинувшись від зимового заціпеніння, вони не просто відшукують теплі водойми, а повертаються в свій дім. І жаби, і тритони відшукують те озеро, річку чи іншу водойму, в якій вони народилися на світ. Учені вважають, що земноводні знаходять свої домівки за запахом. Деякі дослідники стверджують, що жодні будівлі, чи осушення не зможуть повністю знищити запах рідної водойми, що визначається грунтом, мікроорганізмами, рослинами тощо. В їх орієнтуванні важливу роль відіграє напрям вітру. За добу можуть долати до 1 кілометра. Таке явище повернення в рідні домівки вчені називають ХОМІНГОМ. Жаби мігрують масово. Особливо це помітно, коли на їх шляху постає шосе. У Швейцарії у таких місцях встановлюють знаки, які означають, що водій мусить їхати обережніше і повільніше)