Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Посібник Роль психологічної служби у професійно...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
21.33 Mб
Скачать

Заняття № 5. Визначення варіантів професійного вибору

Мета заняття: орієнтовно визначитися у виборі професії, аналізуючи набутий на заняттях досвід.

Завдання заняття:

  • проаналізувати набутий на заняттях досвід та спробувати визначити для себе можливі варіанти професії;

  • розширяти свою уяву про майбутню професію за допомогою вправ.

Хід заняття

Вступне слово (5 хв)

Ведучий вітається з учасниками і робить вступ: «Ось ми і підійшли з вами до того моменту, коли вже багато чого узнали про себе та інших. І сьогодні на занятті спробуємо відібрати декілька варіантів професій, які найбільшою мірою відповідають кожному з вас». Ведучий звертає увагу учасників на те, що свої варіанти професій вони будуть вносити в свою індивідуальну картку протягом заняття.

Очікування (5 хв)

Запитання учням: Що ви очікуєте від сьогоднішнього заняття? Від самого себе?

Вправа «Достоїнства» (10 хв)

Всі учасники сідають у коло.

Інструкція: «Давайте розпочнемо сьогоднішній день з того, що звернемо увагу одне на одного, подумаємо одне про одного і зробимо це так: заплющимо очі (тренер робить паузу, чекає, поки всі учасники групи заплющать очі) і подумки пройдемо по колу, зупинимося перед кожним учасником групи і подумаємо над тим, які ця людина має сильні сторони, якості».

Ведучий теж бере участь у вправі, це, зокрема, дозволяє йому розрахувати час, який потрібен для того, щоб усі встигли виконати завдання і подумки підійти до кожного.

«Відкриймо очі. Тепер нехай один з вас кине м'яч тому учасникові групи, котрого він обере, і скаже, яку безумовну якість або сильну сторону має ця людина. Той, кому кинули м'яч, передасть його наступному і скаже про його сильну сторону або безумовну якість і т. п. доти, доки м'яч не побуває у кожного. Кожен мусить дізнатися про свої сильні сторони.»

Після того, як коло зімкнулося, тренер пропонує кинути м'яч тим учасникам групи, котрі не встигли цього зробити протягом гри.

У ході обговорення можна спитати: «Як ви себе тепер почуваєте?» - і зафіксувати позитивні почуття та емоції, що виявляються.

Вправа «Вибір професії» (30 хв)

Завдання учням: Обміняйтеся своїми робочими зошитами з сусідом зліва від вас. Уважно проаналізуйте його індивідуальну картку вибору професії і скажіть: який вид діяльності Ви запропонували б людині з такими здібностями, інтересами, цінностями, щоб він відповідав обраним критеріям?

Запишіть ці види діяльності (професії).

Учні об'єднуються в групи по 3 - 4 осіб.

Інструкція:

  • оберіть першого, хто буде працювати зі своєю індивідуальною карткою вибору професії;

  • ця людина розповідає групі про свої здібності, інтереси, цінності;

  • інші члени групи пропонують варіанти професій. Головне - не критикувати!

  • розповідач записує всі варіанти, які були названі;

  • група переходить до обговорення індивідуальною карткою вибору професії іншого учня.

Велике коло Один з учнів за бажанням ознайомлює всю групу із своїми результатами самопізнання, які відображені в індивідуальній картці вибору професії. Всі учасники пропонують можливі варіанти придатної професії для конкретного учня.

Завдання «Людина і професія» (30 хв)

Тренер називає професію, для якої учасники підбирають «кандидатів», які, на їх думку, відповідають даній професії за своїми індивідуальними особливостями.

Учасники об'єднуються в дві групи. Одна група після обговорення доводить, що особливості того чи іншого кандидата відповідають вимогам професії. Друга група після обговорення називає і обґрунтовує якості, які тому чи іншому кандидату треба більше розвинути.

Після обговорення в групах кожен з учнів відбирає декілька варіантів видів діяльності (професій), які найбільшою мірою відповідають його внутрішньому світу, та записує в центрі індивідуальної картки вибору професії в порядку зменшення значимості.

Підсумки (5 хв)

Ведучий пропонує всім учасникам по колу висловити власні думки та враження з приводу заняття і відповісти на запитання: Як Ви почувалися сьогодні на занятті і чому? Чи вдалося Вам з'ясувати, які варіанти професій найбільшою мірою відповідають саме Вам? Що було складним для Вас сьогодні?