Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Посібник Роль психологічної служби у професійно...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
21.33 Mб
Скачать

Програма тренінгових профорієнтаційних занять з учнями Заняття №1. Визначення навичок та здібностей

Мета заняття: навчитися визначати свої навички та здібності на підставі аналізу свого життевого досвіду.

Завдання заняття:

  • створювати атмосферу довіри в групі;

  • аналізувати свій життєвий досвід, виділяти навички та зд1бності на підставі аналізу своїх досягнень.

Хід заняття

Вступне слово (5 хв)

Ведучий представляє себе та вітає учасників. Повідомляє про початок занять за Програмою професійного вибору. Програма складається з 6 занять та має на меті визначення своїх навичок, здібностей, інтересів, цінностей, критеріїв вибору професії шляхом аналізу свого життєвого досвіду. На 5 занятті учні зможуть зробити висновки щодо вибору своєї професії. Ведучий повідомляє про те, що сьогодні відбудеться перше заняття з теми «Визначення навичок та здібностей».

Правила групи (15 хв)

Ведучий зазначає, що для подальшої роботи потрібно прийняти правила роботи групи на тренінгу. Задає питання: «Що потрібно робити i якими бути під час тренінгу для того, щоб робота i спілкування в групі були доброзичливими, творчими, результативними?» Потім ведучий пропонує по черзі висловлювати свої варіанти правил. Bci пропозиції записуються на аркуші паперу А1. Ведучий разом з учасниками обговорює i узагальнює запропоновані варіанти. Под1бні варіанти об'єднуються i формулюються правила. Правило, з яким погоджуються Bci учасники групи, записується на окремому плакаті «Правила роботи групи».

Загальні правила:

  • Активність. Обов'язкова участь у ігровому пpoцеci ycix членів групи.

  • Відкритість. Кожен учасник мусить висловлювати свою точку зору, свою думку.

  • Стисло висловлювати думки. Не перебивати.

  • Не критикувати, аналізувати до, а не особистість. Замість слів «Це погано!» казати «Можна зробити так!».

  • Bci вправи робити вчасно.

  • Зберігати конфіденційність.

Перелічені правила можливо розширити іншими нормами, за бажанням - учасників, якщо їх використання (за оцінкою тренера) буде сприяти позитивній poбoтi.

Ведучий зачитує прийняті правила i вивішує їх на видному місці та ставить запитання до групи:

- Для чого нашій групі потрібно було приймати дані правила?

Очікування 10 хв)

Ведучий роздає кожному учаснику по невеликому аркушу паперу (можна липкого тобто стікерів). Ведучий зазначає: «На цих стікерах необхідно написати, що ви чекаєте від наших зустрічей, від роботи на заняттях». Ведучий вивішує плакат із зображенням скриньки (торбинки, ялинки і т.п.). Далі кожен учасник, по колу, зачитує своє очікування. Після цього всі учасники прикріплюють свої аркуші на вивішений плакат.

Знайомство (20 хв)

Вправа «Зустріч через 10 років»

Учні об'єднуються в пари. Тренер пропонує учням вибрати собі в пару ту людину, з якою найменше знайомі. Тренер: «Уявіть собі, що ви зустрілися зі своєю знайомою(им), з якою(им) не бачилися 10 років. За цей час Ви досягли багато чого в житті і хочете розповісти про це знайомому(ій)». Потім кожна пара представляє один одного усім учасникам тренінгу.

Запитання учням: Як ви себе зараз почуваєте. Що нового пізнали?

Вправа «Дерево» (5 хв)

На підлозі намальоване дерево. Тренер пропонує учням зайняти позицію: наскільки вони готові до вибору професії? Ця вправа носить діагностичний характер для тренера.

Інформаційне повідомлення (5 хв)

Поєднання навичок і здібностей у кожної людини є унікальним. І саме воно дає можливість виконувати певні види діяльності найкраще за все. Не викликає сумніву, що всі здібності, а тим більше навички, можна розвивати, формувати нові.

Самопізнання з метою усвідомлення своїх потенційних можливостей є дуже важливим для обґрунтованого професійного вибору.

Найбільш цінними з точки зору вибору професії і, в водночас з цим, найбільш важкими для визначення є саме загальні навички і здібності. Вони мають ряд ознак:

  1. Виявляються ще до того, як людина стала займатись професійною діяльністю в її захопленнях, розвагах, при вивченні шкільних предметів тощо. А коли людина починає працювати, вони також виявляються не тільки в роботі, а і у хобі. Особливо якщо здібності не знайшли свого використання в процесі праці.

  2. Застосування загальних навичок і здібностей супроводжується відчуттям легкості і задоволення від виконання роботи. Це призводить до того, що часто ми навіть знецінюємо наші здібності, кажучи: «Це легко, кожний так зможе».

  3. І найважливіше - професійна діяльність, обрана з урахуванням здібностей, надає задоволення, дається легко, що призводить до підвищення працездатності, зниженню рівня фонового стресу, швидкому просуненню по службі.

Види навичок та здібностей:

Загальні навички і здібності,

які можна використовувати в різних сферах професійної діяльності

Професійні навички і здібності

необхідні в конкретних видах професійної діяльності

Приклади:

  • послідовно класифікувати інформацію,

  • ясно формулювати думки в письмовому вигляді,

  • уважно слухати співрозмовника

  • розв'язувати складні логічні завдання

  • запам'ятовувати великі об'єми інформації

Приклади:

  • працювати в комп'ютерному середовищі Windows складати бухгалтерські зніти,

  • налагоджувати автомобільні двигуни

  • працювати на швацькій машинці

  • швидко набирати тексти на клавіатурі

Вправа «Мої здібності» (5 хв)

Інструкція: «Згадайте моменти у вашому житті, коли ви щось робили і це доставляло Вам відчуття гордості, дозволяло відчувати себе «на висоті», відчувати, про те, що ви робите - добре. Не обов'язково, щоб ваші досягнення були помічені іншими. Ви просто могли самі переживати їх як щось важливе для вас.

Краще, якщо це буде не велика подія, а щось повсякденне, але що доставило вам задоволення від того, що ви самі це зробили.

Напишіть свої досягнення на картках, звертаючи увагу на те, що допомагало Вам досягати результатів.

Проаналізуйте цю ситуацію і виділіть ті навички і здібності, які ви застосували для досягнення результату.»

Картка здібностей:

Моє досягнення__________________________________________________________

Мої здібності, що виявились:________________________________________________

Вправа «Робота в трійках» (15 хв)

Для її виконання необхідно об'єднати учнів в групи по 3 особи.

Інструкція:

  1. виберіть першого, хто буде працювати зі своїми здібностями(розповідач);

  2. цей учень починає розповідати своє досягнення;

  3. двоє інших (слухачі) записують у себе на аркушах ті здібності, які, як їм здається, розповідач виявив в своїй історії. Відношення слухачів до розповіді не висловлюється. Можна лише просити почекати, щоб встигти записати, а також задавати питання для уточнення, наприклад: «Що саме ти зробив у цьому випадку?»;

  4. розповідач говорить про ті здібності, які він виділив у своєму досягненні;

  5. кожен з слухачів перелічує ті здібності, які він помітив, а розповідач записує їх у своїй Картці здібностей, навіть якщо не згоден з ними;

  6. коли обидва слухачі закінчили, розповідач починає ставити запитання для уточнення, наприклад: «Що ви мали на увазі під цією здібністю?» або «У чому саме ви побачили таку здібність?»

Кроки (1 - 6) повторюються для кожного учасника трійки.

Вправа «Складання плану портфоліо» (10 хв)

Портфоліо - слово з лексикону художників та письменників. Воно означає набір малюнків або інших робіт, що ілюструють досвід роботи майстра потенційному замовнику.

До портфоліо входять: заохочувальні знаки, сертифікати, власні розробки, рекомендаційні листи або подяки, вирізки з газетних статей, котрі ілюструють власні досягнення, звіти, фотографії, що демонструють досягнення і навички, офіціальні копії дипломів, списки прослуханих курсів.

Портфоліо допомагає зберегти та впорядкувати інформацію про свій професійний досвід.

Завдання учням: складіть план свого портфоліо.

Домашнє завдання: складіть портфоліо.

Підсумки (5 хв)

Ведучий пропонує всім учасникам по колу висловити власні думки та враження з приводу заняття і відповісти на запитання: Як Ви почувалися сьогодні на занятті і чому? Що нового дізналися про себе, про інших?

Заняття завершується тим, що кожний учасник підводить свої особисті підсумки вправ і заповнює в індивідуальній картці вибору професії, блок здібності та навички у порядку зменшення значущості.