
- •Запоріжжя
- •Практичне заняття № 1. Тема. Визначення самооцінки, її змісту та характеру.
- •Хід заняття.
- •Дослідження загальної самооцінки за процедурою тестування (опитувальник г.М. Казанцевої)
- •Соціальна зацікавленість
- •Ідентифікація
- •Егоцентричність
- •Тест «автопортрет»
- •Тест «рівень самооцінки»
- •Тест «дізнайся про себе»
- •Тест «сила характеру»
- •Практичне заняття № 2 Тема: визначення індивідуальних особливостей уваги.
- •Хід заняття
- •Методика «Обсяг уваги»
- •Методика «Визначення концентрації уваги»
- •Методика «Таблиці Шульте»
- •Дослідження вибірковості уваги
- •Дослідження ступеня виснажливості уваги
- •Дослідження розподілу уваги
- •Дослідження обсягу уваги
- •Дослідження стійкості уваги
- •Дослідження переключення уваги
- •Практичне заняття №3 Вивчення індивідуальних особливостей пам'яті
- •Хід заняття
- •«Мимовільне запам’ятовування»
- •«Дослідження обсягу словесно-логічної пам’яті»
- •Методика дослідження обсягу короткотривалої пам’яті
- •«Дослідження обсягу короткотривалої оперативної пам'яті»
- •4.Знайомство із розвивальними вправами та завданнями для розвитку пам’яті.
- •5. Підсумок заняття.
- •Практичне заняття №4 Дослідження особливостей мислительних процесів
- •Хід заняття.
- •Дослідження «Мисленнєвих операцій».
- •Дослідження «Пошуку закономірностей числового ряду»
- •Ключ для опрацювання:
- •Дослідження «Ригідності мислення».
- •Дослідження «Ригідності мислення».
- •Дослідження «Самостійності мислення».
- •Дослідження «Швидкості протікання мислитель них процесів».
- •Дослідження «Труднощів у визначенні понять».
- •Дослідження «Порівняння понять».
- •Дослідження «Гнучкості мислення».
- •Практичне заняття №5. Тема: Визначення індивідуальних особливостей уяви.
- •Хід заняття
- •Дослідження індивідуальних особливостей уяви.
- •Методика «Вигадати розповідь»
- •Дослідження творчої літературної уяви.
- •Дослідження творчої художньої уяви.
- •Тест «Просторова уява»
- •Вправа 2. «Угадай, хто я».
- •Вправа 3. «Лісові характери».
- •Вправа 4. «Життя шафи».
- •Вправа 5. «Шиємо для наших друзів».
- •Вправа 6. «Незвичайні тварини».
- •Практичне заняття №6. Визначення типу темпераменту та його особливостей.
- •Хід заняття
- •Текст опитувальника ері:
- •Емоційна нестабільність (нейротизм)
- •Сангвіністичний
- •Холеричний
- •Флегматичний
- •Визначення типу темпераменту учня початкової школи
- •Практичне заняття №7 Визначення індивідуальних рис характеру.
- •Хід заняття
- •Методика «Ваш характер»
- •Тест «Група крові і ваш характер»
- •Тест «Обери свій колір»
- •Тест «Дізнайся про себе»
- •Тест «Сила характеру»
- •Практичне заняття №8. Визначення наявності здібностей та інтересів до різних сфер діяльності.
- •Хід заняття
- •Методики дослідження здібностей Методика виявлення «Комунікативних і організаторських здібностей» (коз-2)
- •Запитання:
- •Тест на перевірку кмітливості
- •Абвгдежзикл мнопрст
- •Тест «здібності учня»
- •Методика виявлення готовності до шкільного навчання
- •Рівні орієнтації у довкіллі
- •Перевірка здатності до розуміння граматичної конструкції.
- •Виконання словесних указівок.
- •Перевірка рівня розвитку фонематичного слуху.
- •Тест для перевірки розвитку словника.
- •Зміна іменників за числами.
- •Розповідь за картинками.
- •Збирання розрізаних картинок.
- •Зображення людини.
- •Рівні розвитку уяви
Тест «сила характеру»
Мета: визначити, яку позицію займає особистість учня по відношенню до людей із свого найближчого оточення.
Вік учнів: від 15 років.
Обладнання: аркуш паперу, на якому намальовано вісім кілець, олівці чи ручки.
Інструкція: учитель каже учневі: «Перед тобою зображення з восьми кілець, розташованих у три стовпчики. Познач ініціалами «своє» кільце та кільця людей (друзів, близьких родичів, учителя).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Обробка отриманих результатів:
Сила характеру визначається як перевага, рівність або підкорення особистості учня по відношенню до визначених осіб. Мірою сили є більш високе положення кільця, що означає «Я» самого учня в порівнянні з кільцями, що позначають інших осіб.
4.Підсумок заняття.
- Захист програм самовиховання.
Практичне заняття № 2 Тема: визначення індивідуальних особливостей уваги.
Мета: Узагальнити, систематизувати знання із теми «Увага».
Ознайомити студентів із методиками дослідження уваги.
Формувати вміння проводити психологічні дослідження, обробляти та інтерпретувати результати обстеження учнів.
Обладнання: методики дослідження особливостей уваги, «Таблиці
Бурдона», «Таблиці Шульте», ігри для розвитку уваги,
інструкції.
Хід заняття
Оголошення мети і завдань заняття. Мотивація навчальної діяльності:
Обґрунтуйте необхідність володіння вчителем методами діагностики.
Як допоможуть вам результати психологічних досліджень в організації педагогічного процесу з учнями?
Актуалізація опорних знань.
Що таке увага? – Яке значення уваги у житті людини? Навчальній діяльності?
Який зв'язок уваги з діяльністю, психічними процесами?
Охарактеризуйте види уваги?
Які властивості уваги ви знаєте?
Практична робота
а) Методичні рекомендації щодо організації психологічних досліджень.
б) Методики проведення психологічних досліджень.
Методика «Обсяг уваги»
Методика дозволяє визначити кількість об’єктів, які дана людина може запам’ятати за короткий проміжок часу.
Інструкція: подивіться, будь-ласка на будь-яку незнайому картину, листівку, малюнок тощо упродовж 3-4 секунд, потім перерахуйте предмети, які встигли запам’ятати.
Результати: у переважної більшості людей обсяг уваги дорівнює 7±2 одиниці. Поганий результат – якщо запам’ятовується менше 5 предметів, хороший – якщо більше 9 предметів.
У чому ваша помилка?
Методика «Визначення концентрації уваги»
Таким квадратом чисел ви можете перевірити концентрацію уваги. Ви повинні відшукати 15 цифр натурального ряду. Починати можна з будь-якої цифри: або від 1 до 15, або ж від 35 до 50. Зафіксуйте час виконання завдання.
12 |
33 |
40 |
97 |
94 |
57 |
22 |
19 |
49 |
60 |
27 |
98 |
79 |
8 |
70 |
13 |
61 |
6 |
80 |
99 |
5 |
41 |
95 |
14 |
76 |
81 |
59 |
48 |
93 |
28 |
20 |
96 |
34 |
62 |
50 |
3 |
69 |
16 |
78 |
39 |
86 |
7 |
42 |
11 |
82 |
85 |
38 |
87 |
24 |
47 |
63 |
32 |
77 |
51 |
71 |
21 |
52 |
4 |
9 |
68 |
35 |
58 |
18 |
43 |
26 |
75 |
30 |
67 |
46 |
88 |
17 |
64 |
53 |
1 |
72 |
15 |
54 |
10 |
37 |
23 |
83 |
73 |
84 |
90 |
44 |
89 |
66 |
91 |
74 |
92 |
25 |
36 |
55 |
65 |
31 |
23 |
45 |
29 |
56 |
2 |
Якщо ваш результат 30-40с, - можете себе привітати, ви людина, яка вміє концентрувати свою увагу (таких людей на 100 чоловік припадає 5); 40-90с - непогано; 2-3 хвилини – ви неуважна людина.