Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
новітні технології.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
243.17 Кб
Скачать

19. Розкрийте особливості методики навчання читати в.Едігея. Розробіть фрагмент уроку з читання за методикою в.Едігея та розкрийте особливості даної методики.

Одним з основних завдань навчання молодших школярів є навчання читати. В початковій школі особливо важливо приділяти особливу увагу свідомому читанню. Дитина повинна спочатку розуміти, про що вона читає, розуміти значення слова, словосполучення, речення, тексту в цілому. Правильне, осмислене читання дозволяє дитині з перших днів правильно писати на уроках української мови. В подальшому відпрацювання навичок читання цілих слів допоможе учню швидко набрати темп читання, що дозволить ефективніше засвоювати навчальний матеріал.

Особливий інтерес викликає методика вчителя-методиста Валерія Едігея, який використовує ідею англійського психолога, професора Г. Айзека. Актуальність і практичність даної методики удосконалення техніки читання визначається тим фактором, що вона направлена на ефективне вирішення одного з найважливіших завдань навчання на першій стадії загальноосвітнього закладу – навчити дитину читати. Дана методика розвитку техніки читання вигідно вирізняється від традиційних методик тим, що спирається на самосвідомість і інтерес дитини і домінуючим мотивом діяльності є інтерес, який дозволяє задіяти резерви розумової діяльності.

Вказана методика розрахована на індивідуальний підхід, що являється одним з головних умов її успішного використання. Основна ідея даної методики – використання принципу розв’язання анаграм. Анаграми – це набір букв, що утворюють слово, поставлене в розкиданому порядку. Починаючи вводити методику з першого класу з простих анаграм слів: сітл – стіл, поступово ускладнюємо завдання, де потрібно не тільки прочитати слово, а й вибрати зайві( гитр, елв, вдао – це вода, адже решта слів означають назви тварин). Класифікуючи анаграми за частинами мови, використовують їх на уроках граматики. Поступово ві слів переходимо до цілих речень, текстів.

Розвиваючий ефект при використанні даної методики важко спрогнозувати, на розвиток скількох психічних функцій вона спрямована: це і зосередженість, осмислене запам’ятовування, швидкість, гнучкість, самостійність мислення, здатність до передбачення, відчуття цілісності, творче мислення. Методика розвиває відчуття мови школярів через поглиблене вивчення буквеного складу слів, їх конструювання. Але найголовніше – це направленість на пробудження пізнавальної мотивації учнів як вихідних, визначальних умов повноцінного навчального процесу.

Фрагмент уроку читання з використанням методики В. Едігея

Тема. Літературна казка у віршах. «Вовк і козлята» Н. Забіла.

Мета: удосконалювати навички правильного читання слів дійових осіб казки, допомогти учням зрозуміти складність характерів казкових героїв, їхню поведінку у певних умовах; розвивати логічне мислення, спостережливість; виховувати інтерес до читання казок.

Обладнання: слова з «пеньочками», речення до гри «Загублений склад».

3.Читанні слів за методикою «Анаграми»

— Яку пісеньку співала коза в українській народній казці?

  • Спробуйте прочитати правильно слова у яких букви переплутали свої місця.

  • Це спеціальний шифр, і вам потрібно розшифрувати – помінявши місцями всі букви так, щоб вийшла справжня пісенька кози до козенят

йО,ив, ітчдоки, токенязокча!

іВідкнімтсея, вісчинідесят!

аВаш итам рийпшал,

оокМал лсинерап.)

— А тепер прочитайте цей уривок в казці, де слова написані правильно..

  • Чи змінилась швидкість читання даної пісеньки після того, як ви розшифрували її?

24. Сутність, особливості та концептуальні положення технології розвивального навчання. Підготуйте фрагмент уроку з рідної мови, застосувавши стратегію Діаграма Ейлера-Венна та доведіть значущість даної стратегії.

Учитель розробляє програму розвивального навчання так, щоб учень:

  • вийшов за межі встановленої навчальної програми;

  • мав змогу займатися тими видами діяльності, що викликають найбільший інтерес.

  • самостійно визначати інтенсивність та обсяг діяльності

  • сам поставив перед собою завдання, та оволодів навичками

  • початок роботи зі стартової діагностики з предмета(6 завдань)

  • визначав типи завдань для різних груп учнів, завдання вчителя – допомогти учневі сформувати

Такий рівень розумових операцій та перейти на більш високий рівень. Модель зручна для дитини, бо дає право вибору завдань і виховує в неї почуття відповідальності за свій вибір.

Витель повинен організувати навчальну діяльність так, щоб:

  1. відбувся розвиток процесів сприйняття

  2. учні оволоділи об’ємом ЗУН обумовлених уроком

  3. нагромаджувався досвід пошукової діяльності

  4. розвивалась уява

  5. формувались якості, потрібні для комбінування, конструювання, перетворення

Характерні особливості розвитку пізнавальної діяльності школярів за віком

Молодший шкільний вік

Середній шкільний вік

Старший шкільний вік

1.     Поліпшуется  робота органів відчуттів.

2.     Нечітке сприняття поступово стае точним: керованим.

3.     Увага з мимовільної стае довільної.

4.     Пам’ять наочно – образна.

5.     Мислення  наочно – образна.

1.Сприйняття цілеспрямоване,    планомірне.

2. Увага довільна.

3. Запам’ятовування через  усвідомлене заучування.

4. Розвивается абстрактне мислення, розумова самостійність, збагачуется словниковий фонд.

5. Підліток дуже самостійний,із суперечливою поведінкою.

1. Увага довільна, стійка, об’емна.

2. Пам’ять логічна, здатна до великих навантажень.

3. Активно розвиваеться  логічне мислення, від формальної  до діалектичної

логіки.

4. Суттева риса мислення – критичний підхід.

5. Розвиток творчої уяви.

Тема уроку: СЛОВО, СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ, РЕЧЕННЯ

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про слово, словосполучення, речення з метою вироблення практичних умінь і навичок їх доцільного використання у власному мовленні; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення, творчі здібності; виховувати у школярів за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу прагнення до дієвості, активності, творчості у житті, бажання самому творити свою долю.

Обладнання: схема, діаграма, опорна таблиця, роздавальний матеріал, картки із системою орієнтирів, плакат із зображенням гори.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Настановчо-мотиваційний етап

Психологічна настанова у формі психотренінгу.

Вправа «Верхівка надій»

Учні на паперових аркушах пишуть про свої сподівання від уроку, зачитують написане і прикріплюють аркуші на плакаті із зображенням гори.

ІІ. Ознайомлення із темою, метою і завданнями уроку

Тему уроку допоможе сформулювати такий запис: Життя сенс життя

Життя — це вічний пошук

Діаграма Ейлера-Венна

Визначте мовну одиницю. Відповідь обґрунтуйте.

Життя. (Слово і речення) Сенс життя. (Словосполучення і речення)

Прочитайте статтю чеського соціолога Іржі Томана. З тексту виберіть мовні одиниці (слово, словосполучення, речення — за групами), схарактеризуйте їх стилістичні особливості. Що таке слово?

Що таке словосполучення? З чого воно складається?

Які сполучення слів не вважаються словосполученнями?

Які синтаксичні зв’язки існують між словами у словосполученні? Поясніть особливості кожного.

Які є види словосполучень за будовою і за головним словом?

Дайте визначення реченню.

Які є види речень за будовою і метою висловлювання?

Прослухайте притчу. Дайте їй назву, визначаючи тему й мету висловлювання, тип та стиль тексту. Виділіть у реченнях останнього абзацу словосполучення, визначте їхню будову і вид. Складіть схеми словосполучень.

Що таке життя у вашому розумінні? Сформулюйте свою думку за допомогою:

1-ша група — слів;

2-га група — словосполучень;

3-тя група — речень. Що треба людині для повного щастя? Прослухайте вірш і дайте відповідь на запитання. Допишіть рядки вірша. Зробіть стилістичний аналіз використаних у тексті синтаксичних одиниць.

Свобода і мир та ранкова… (роса),

А ще небеса мирні, райдужні, … (сині)

І неповторна безмежна… (краса).

А ще треба радість і сонце… (в зеніті),

Здоров’я і сили, багато… (тепла)

Ще тато і мама найкращі… (у світі)

І пісня чарівна, щоб завжди… (була).

Хай сонячний зайчик стрибає… (по хаті),

Хай казку дарує і щире… (тепло),

Щоб всі ми були і здорові й (багаті)

І щастя веселе у хаті… (жило).

Щоб сонце ласкаве усіх… (зігрівало),

А сонячний промінь світився… (в душі).

Бо ж, справді, нам треба для щастя… (чимало):

… (Довкілля прекрасне і поклик душі).

Підготувати лінгвістичне повідомлення з теми уроку, ілюструючи його власними прикладами.

Доберіть афоризми про життя, схарактеризувати синтаксичні конструкції.

Напишіть твір-мініатюру «Кожен коваль своєї долі», використовуючи відомі синтаксичні конструкції.