Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Metodichni_rekomendatsiyi_scho_do_oformlennya_d...docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
30.45 Кб
Скачать

Методичні рекомендації що до оформлення документації з практики «Пробні уроки і заняття» для студентів Бериславського педагогічного коледжу

спеціальність

«Початкова освіта»

Берислав 2013

Мета : поглибити і закріпити теоретичні знання, одержані при вивченні педагогіки, психології, шкільної гігієни та окремих методик, вчити застосовувати їх в навчально-виховній роботі з учнями.

Завдання практики:

  • Підготуватися до проведення різних типів уроків та позакласних занять з окремих предметів.

  • Вчитися добирати та доцільно використовувати на уроці активні форми і методи роботи з молодшими школярами.

  • Спостерігати і аналізувати навчально-виховний процес.

  • Вивчати вікові і індивідуальні особливості і здійснювати індивідуальний підхід до окремих учнів.

  • Вести щоденник педагогічної практики.

  • Розвивати любов до педагогічної професії, стимулювати прагнення до вивчення педагогічних дисциплін і удосконалення педагогічних здібностей з метою підготовки до творчого вирішення навчально-виховних завдань.

  • виховних заходів.

Види діяльності:

  • Знайомляться з організацією навчально-виховного процесу в класі, з роботою окремих вчителів, вихователів і класних керівників.

  • Проводити пробні уроки і позакласні заняття з предметів.

  • Проводити виховні заходи з учнями класу.

  • Відвідують і аналізують пробні уроки і заняття студентів підгрупи.

Пам’ятка студенту-практиканту по підготовці до уроку.

Повтори фактичний матеріал розділу, теми, що буде вивчатися на уроці. Продумай місце даного уроку в системі уроків.

  1. Повтори матеріал відповідних розділів методики.

  2. Чітко і конкретно сформулюй тему уроку і визнач мету. Продумай, яким шляхом її реалізувати.

  3. Правильно визнач тип уроку, запиши структуру уроку в плані-конспекті, визнач тривалість кожного етапу.

  4. Продумай і запиши мотивацію кожного етапу уроку та уроку в цілому.

  5. Визнач способи і прийоми перевірки домашнього завдання. Повтори критерії оцінювання відповідей учнів.

  6. Чітко визнач зміст інструктажу до виконання вправ, самостійних робіт учнів.

  7. Продумай форми роботи на уроці.

  8. Визнач домашнє завдання учням (зміст, підготовчу роботу).

  9. Підготуй наочні та навчальні посібники (принести на перевірку методистові).

  10. Продумай розміщення наочності на дошці, порядок використання.

  11. Продумай хід уроку, склади конспект.

  12. Повтори про себе або вголос основні пункти плану-конспекту уроку.

  13. Запитай себе: Ти готовий до уроку?

Схема самоаналізу уроку

  1. Які особливості учнів класу були враховані при плануванні уроку?

  2. Яке місце займає урок в темі, розділі, курсі? Як він пов'язаний з попередніми, на що в них спирається? Як цей урок « працює» на наступні уроки, теми, розділи? У чому специфіка цього уроку? Який його темп?

  3. Які завдання розв’язувались на уроці: а) освітні, б) виховні; в) розвивальні? Чи була забезпечена їх комплексність, взаємозв’язок? Які завдання були головними? Як враховані в меті особливості класу, окремих груп школярів?

  4. Чому обрана структура уроку була раціональною для досягнення цих завдань? Чи раціонально розподілений час між структурними елементами уроку? Чи логічні зв’язки між етапами уроку? Яка оптимальність кожного структурного елементу?

  5. Яке поєднання методів навчання обрано для розкриття нового матеріалу і чому? Чи необхідним був диференційований підхід до учнів? Як він здійснювався і чому саме так?

  6. Як здійснюється індивідуальний підхід до учнів?

  7. Як організовано контроль засвоєння знань, умінь і навичок? В яких формах і якими методами здійснювався? Чому?

  8. Як використовувався на уроці навчальний кабінет? Які засоби навчання використано? Чому?

  9. За рахунок чого здійснювалась висока працездатність школярів на протязі всього уроку?

  10. За рахунок чого на уроці підтримувалась гарна психологічна атмосфера, спілкування? Як було реалізовано виховний вплив особистості вчителя?

  11. Як і за рахунок чого забезпечувалось на уроці і в домашній роботі учнів раціональне використання часу, попередження перевантаження школярів?

  12. Які методи і методичні прийоми були найбільш ефективними?

  13. Чи вдалося повністю реалізувати мету уроку? Якщо не вдалося, то які завдання і чому?

  14. Як уникнути недоліків?

Порядок обговорення уроку, заняття

  1. Перед початком обговорення методист перевіряє наявність записаного аналізу уроку в усіх студентів підгрупи.

  2. Порядок проведення обговорення:

  • Виступ студента, який проводив урок. Формулюється тема, мета уроку, вказуються використані види робіт, методи і форми навчальної роботи, а також дається самооцінка проведеній роботі, можливі шляхи покращення роботи. Виступи студентів підгрупи, які поетапно аналізують проведений урок, роблять зауваження. Під час обговорення аналіз уроку допрацьовується в щоденниках всіма студентами підгрупи.

  • Заслуховування порад, рекомендацій вчителів з приводу проведеного уроку.

  • Виступ методиста, формування висновків по проведенню уроку, оголошення і мотивація оцінки. При виставленні оцінки за урок дотримуватися критеріїв оцінювання. В процесі обговорення слід звернути увагу на такі групи питань:

  • зміст уроку (науковість, результативність)

  • дотримання структури уроку.

  • поведінка практиканта на уроці ( знання, контакт з дітьми, мова )

  • загальні висновки по уроку (досягнення мети уроку, позитивні і негативні сторони уроку)

При проведенні обговорення методист перевіряє знання методики, педагогіки, психології. Звертається увага методистом на запис висновків після уроку як студентом, що проводив урок, так і всіма студентами підгрупи.

Обов’язки практиканта

  1. Підкорятися правилам внутрішнього розпорядку школи, адміністрації школи, керівника практики.

  2. Своєчасно виконувати всі види робіт, які передбачені програмою педагогічної практики.

  3. Займатися самовихованням і самоосвітою. Удосконалювати уміння педагогічної майстерності. Розвивати культуру спілкування і мови. Своєчасно і акуратно вести щоденники практики, вчасно подавати документацію на перевірку методистам, зав. практикою.

  4. Регулярно брати участь в методичному аналізі відвіданих уроків і занять.

  5. При підготовці і проведенні пробних уроків і занять студент повинен двічі проконсультуватися у вчителя класу, (вихователя, організатора), методиста, одержати у них підписи, які означають, що студент допущений до проведення уроків або занять.

  6. Після закінчення уроку або заняття студент зобов’язаний брати участь в аналізі свого уроку або заняття і уроків та занять інших студентів, які були проведені в цей день, і робити необхідні записи в щоденники педагогічної практики.

Обов’язки старости підгрупи

  1. Забезпечувати своєчасну явку студентів на практику.

  2. Регулярно повідомляти студентів про порядок проведення занять.

  3. Вести облік відвідування та успішності студентів підгрупи.

  4. Наступного дня після практики, про результати проведення занять повідомляти зав. практикою.

  5. Регулярно виставляти оцінки в графіку проведення занять.

  6. У випадку захворювання студента або іншої причини, наслідком якої буде не проведення заняття, уроку негайно повідомити про це зав. практикою.

  7. В кінці кожного дня практики староста підписує щоденник у методиста і вчителя.