
- •Плани-конспекти уроків у 6 класі
- •План заняття
- •Хід і зміст заняття.
- •Організаційний момент .
- •V. Закріплення нового матеріалу.
- •V.1. Вступний інструктаж:
- •V.2.Самостійна практична робота учнів та інструктаж вчителя :
- •V.3. Заключний інструктаж :
- •Vі. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими
- •Vіі. Підведення вчителем підсумків заняття :
- •Інструкційна картка виконання практичної роботи № 4
- •Послідовність виконання роботи:
- •План заняття
- •Хід і зміст заняття.
- •Організаційний момент .
- •V. Закріплення нового матеріалу.
- •V.1. Вступний інструктаж:
- •V.2.Самостійна практична робота учнів та інструктаж вчителя :
- •V.3. Заключний інструктаж :
- •Vі. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими
- •Vіі. Підведення вчителем підсумків заняття :
- •Інструкційна картка виконання практичної роботи № 5
- •Послідовність виконання роботи:
2вилиДодаток Б
Плани-конспекти уроків у 6 класі
Додаток Б.1
ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ
ТЕМА ЗАНЯТТЯ: Проектування та виготовлення виробів з тонколистового металу або дроту
ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ:
Теоретичні відомості:
Прийоми різання дроту кусачками. Інструмент і пристрої для вирівнювання та гнуття дроту
Практична робота: Виготовлення сувенірів та іграшок з дроту.
МЕТА УРОКУ:
Навчальна: Ознайомити учнів з інструментами та пристроями для вирівнювання та гнуття дроту; сформувати в учнів уміння виконувати прийоми різання дроту кусачками.
Виховна: Виховувати основи культури праці.
Розвивальна: Розвивати творчу уяву, акуратність.
Профорієнтаційна: Ознайомити учнів з прийомами роботи конструктора.
ДИДАКТИЧНІ ЗАСОБИ:
підручник - Трудове навчання. Технічні види праці: підр. для 6 кл. загальноосвіт. навч. зал. / Б. М. Терещук, В. І. Туташинський, В. К. Сидоренко. – К.: Генеза, 2008. – 208 с. : іл.;
кіно-, відео- діафільми (КВФ): -
мультимедійні засоби (МЗ):
робочий зошит;
додаткова література (словники, довідники): -
плакати: «Способи вирівнювання дроту», «Відрізання дроту», «Прийоми гнуття дроту»;
таблиця: -
навчально-технічна документація (НТД):-
технологічні карти (ТК):- технологічна карта виготовлення головоломки;
інструкційно-технологічні карти (ІТК):-;
інформаційні карти (ІФК):-
інструкційні карти (ІК): письмовий інструктаж до практичної роботи (практична робота №4).
Стенд «Правила техніки безпеки під час роботи з дротом»;
зразки об’єктів праці: зразки виробів з дроту;
зразки повузлової обробки виробів:
макети, моделі, муляжі (М): -
натуральні об’єкти (НО): -
Обладнання: навчальна майстерня, робочі столи та стільці, ручки.
Інструменти: кусачки, лещата, бруски для вирівнювання дроту.
Матеріали: - дріт 3мм
Трудові дії, прийоми та операції: випрямлення, гнуття, відрізання дроту.
Методи навчання: розповідь, бесіда, демонстрація, вправи
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, групова, індивідуальна
Словникова робота: плоскогубці, гострогубці, круглогубці, пасатижі.
Тип заняття: Комбіноване.
План заняття
І. Організаційний момент ………………………………………………..1хв.
ІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів…………………….2 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу…………………………………………..10 хв.
ІV. Закріплення нового матеріалу……………………………….….……3хв.
V. Практична робота.
V. 1. Вступний інструктаж…………………………………………....2 хв.
V. 2. Самостійна практична робота учнів та інструктаж вчителя…25 хв.
V. 3. Заключний інструктаж …………………………………………1хв.
VІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими
VІІ. Підведення вчителем підсумків заняття……………..……………..1 хв
Хід і зміст заняття.
Організаційний момент .
Введення учнів в майстерню після дзвоника в спецодязі;
Призначення чергових за графіком;
Звіт чергового про відсутність учнів;
Перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, підручник);
Організація робочих місць.
ІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів .
Вивчення даної теми дасть змогу вам оволодіти технікою та прийомами випрямлення, гнуття, різання дроту. Ознайомить з іграшками та сувенірами, які можна виготовити зі звичайного дроту.
ІІІ. Перевірка раніше вивченого матеріалу.
Які ви знаєте показники якості виробу?
Коротко охарактеризуйте кожен з них.
ІV. Вивчення нового матеріалу .
Розповідаючи і демонструючи пояснюю новий матеріал.
Повідомлення нової теми (усно): „Прийоми різання дроту кусачками. Інструмент і пристрої для вирівнювання та гнуття дроту”.
Знайомлю учнів з прийомами випрямлення, гнуття, різання дроту використовуючи:
а) плакати «Способи вирівнювання дроту», «Відрізання дроту», «Прийоми гнуття дроту»,
б) показ операцій випрямлення, гнуття та різання дроту з використанням дерев’яних брусків, оправки, вальців, плоскогубців, гострогубців, круглогубців, пасатижів.
Розповідь вчителя супроводжується демонстрацією плакатів. Ілюстрації до уроку підбирались з врахуванням зображення на них показу рухів вирівнювання, гнуття, різання, дроту.
Перш ніж розпочати виготовлення виробу з дроту, його необхідно випрямити.
Рис. 1. Вирівнювання дроту молотком
Дріт діаметром більше 2 мм випрямляють дерев’яним або гумовим молотком. Для цього на стільницю верстака кладуть дерев’яну підставку, розміщують на ній дріт опуклостями вгору і легко вдаряють по викривленнях (мал. 1). Щоб досягти прямолінійності, заготовку періодично повертають. Вирівнювання розпочинають із середини заготовки до крайнього кінця однієї з її частин, а потім беруть за кінець вирівняної частини і виконують таку саму операцію з другою частиною. М’який дріт з міді, алюмінію діаметром до 3 мм можна випрямляти за допомогою дерев’яних брусків (мал. 2), переміщенням дроту навколо циліндричної сталевої оправки (мал. 3) або на спеціально сконструйованому пристрої (мал. 4).
Заготовки невеликих розмірів можна вирівнювати також плоскогубцями або пасатижами (мал. 5, 6).
Після вирівнювання заготовки приступають до конструювання виробу. Цей процес складається з тих самих основних етапів, що й конструювання виробів з деревини та тонколистового металу. Насамперед визначають призначення виробу, його форму, розміри конструктивних елементів та виробу в цілому, матеріал, з якого передбачається його виготовлення. Форму, розміри виробу, інші дані, необхідні для виготовлення виробу та його контролю, зображують на ескізі, технічному рисунку або на кресленні.
Рис. 2. Вирівнювання дроту за допомогою дерев’яних брусків:
а) – протягування дроту; б) переміщення брусків
Рис. 3. Вирівнювання дроту Рис. 4. Вирівнювання дроту
за допомогою оправки циліндричними вальцями
Після виконання креслення добирають необхідні матеріали, інструменти та пристосування, відрізають заготовку із припуском на обробку і приступають до виготовлення виробу. Відрізають заготовку щипцями або пасатижами (мал. 6). При цьому слід стежити, щоб після відрізання заготовки лінія розмітки залишалась на ній.
Рис. 5. Вирівнювання дроту Рис. 6. Відрізання дроту
плоскогубцями пасатижами
Щоб надати заготовці з дроту потрібну форму, її згинають за допомогою плоскогубців. Плоскогубцями затискують і згинають дріт під кутом. Елементи криволінійної форми виконують круглогубцями (мал.7,а). Для виготовлення виробів, що мають складну форму, застосовують металеві оправки (мал. 7, б).
Рис. 7. Прийоми гнуття дроту:
а) - круглогубцями; б) – на оправці
Згинання заготовки з дроту під прямим кутом виконують так: її затискують між губками лещат, прикладають до неї дерев’яний брусок (щоб не пошкодити заготовку) і за допомогою молотка згинають.
Вироби складної форми із м’якого дроту можна виготовляти за кресленнями, виконаними згідно з натуральними розмірами виробу. Для цього необхідно розрахувати довжину заготовки з урахуванням припуску на згинання та обробку, розмітити та відрізати заготовку. Далі способом її накладання на креслення, застосовуючи круглогубці або плоскогубці, згинають окремі елементи. При цьому слід постійно контролювати, щоб елементи виробу при накладанні їх на креслення збігалися між собою за формою.
Під час виконання робіт потрібно додержувати правил безпечної праці:
1. Відрізаючи заготовку, не можна підносити дріт близько до обличчя.
2. Працювати можна тільки справним інструментом.
Не можна тримати ліву руку близько до місця згинання дроту.
При виконанні робіт за допомогою оправки вона має бути надійно закріплена у слюсарних лещатах.