Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Основы психометрии.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
497.81 Кб
Скачать

Практичне заняття № 6. Стандартизація тесту. Звіти про результати методичного дослідження

Кількість годин – 4

Мета: формування в студентів вмінь створювати інтерпретаційні схеми для власної методики

Хід заняття:

  1. Актуалізація опорних знань. Обговорення наступних питань:

1.1. Для чого проводиться стандартизація психологічного тесту?

1.2. Що таке «репрезентативність вибірки»?

1.3. Про яку стандартну шкалу йдеться, якщо середнє значення дорівнює 0 балам, а стандартне відхилення – 1 балу?

1.4. Як перевести сирі оцінки у Z-шкалу?

1.5. Як отримуються лінеарізовані бали?

2. Формування практичних вмінь студентів:

2.1. Визначення границь низького, середнього та високого рівнів виразності досліджуваної ознаки.

2.2. Застосування статистичного пакету SPSS for Windows для створення п’ятибальної шкали.

  1. Звіти студентів про виконання індивідуальної роботи.

Загальні методичні вказівки: Для підготовки до практичного знаяняття студент повинен ознайомитись з програмним матеріалом за темою 9 другого змістового модулю та рекомендованою літературою до теми, виконати завдання для самостійної та індивідуальної роботи.

Варіанти завдань до виконання тренувальних вправ

Варіанти завдань містяться у стовпчиках, позначених літерою «В» та номером варіанту. Студент обирає для роботи той варіант, що відповідає останній цифрі його номеру за журналом.

В1

В2

В3

В4

В5

В6

В7

В8

В9

В10

4

8

9

4

7

7

7

8

7

9

5

2

3

7

4

5

4

8

5

4

5

5

9

4

9

5

5

6

7

8

4

4

6

6

6

9

5

4

5

7

7

3

8

2

6

6

5

6

7

8

5

3

8

2

9

8

6

5

8

8

8

8

8

6

6

9

9

9

6

9

1

5

7

6

8

7

3

2

7

5

8

5

7

3

8

8

8

9

5

8

5

2

7

3

8

5

3

9

7

7

5

1

8

2

9

7

1

5

9

8

8

2

4

7

6

5

7

8

7

9

4

2

4

2

6

3

4

8

6

3

5

4

8

5

6

8

5

5

4

8

1

4

4

9

4

6

6

4

1

4

5

3

8

6

7

5

4

5

6

7

7

8

6

5

5

8

6

5

5

7

8

9

4

4

1

7

7

6

1

1

8

5

4

5

7

8

8

8

6

7

9

5

9

5

9

9

8

9

9

9

Методичні вказівки до визначення границь низького середнього та високого рівнів.

Для визначення границь низького, середнього та високого рівнів необхідно за наявними результатами обчислити середнє арифметичне значення (М) і стандартне відхилення (σ). Далі визначаємо інтервал значень, який відповідає середньому рівню - «М±σ», інтервал значень, менших за «М-σ» відповідає низькому рівню, а інтервал значень, більших за «М+ σ» - високому рівню.

Методичні вказівки до створення п’ятибальної шкали за допомогою статистичного пакету SPSS for Windows

Як відомо з теоретичного матеріалу до теми 9, для створення п’ятибальної шкали, необхідно визначити процентильні ранги границь для кожного бала та знайти відповідні границі в сирих значеннях.

Визначимо процентильні ранги границь між балами. З рисунку 3 ми знаємо, що першому балу відповідають перші 7% значень (Р7), другому балу – наступні 24% (Р31), третьому балу – 38% (Р69), четвертому балу – 24% (Р93), п’ятому балу – решта 7%, тобто значення, вищі за 93-й процентиль.

Для того, щоб знайти відповідні границі в сирих значеннях, виберемо у меню послідовність команд Descriptive Statistics - Frequencies. Перенесемо з лівої графи до списку Variable(s) ім’я показника «Ві», для якого відбуватиметься пошук процентилів. Потім натиснемо кнопку Statistics для обчислення додаткових статистик і встановимо у ньому прапорець Percentile(s). Вводимо у рядок зправа від прапорця Percentile(s) номера процентилів, натискаючи після кожного значення кнопку Add для перенесення їх до списку. После того, як всі 4 значення занесені до списку, натиснемо кнопку Continue для закриття додаткового вікна. В основному вікні процедури знімемо прапорець Display frequency tables, щоб не будувати таблиці розподілу частот сирих балів, та натиснемо кнопку OK. У вікно роздпуку буде виведено таку таблицю с результатами:

Ві

N

Valid

20

Missing

0

Percentiles

7

1,0000

31

3,0200

69

6,4900

93

8,5300

У цій таблиці наведені значения показника Ві, які відповідають заданим відсотковим границям. Так, сьомий процентиль (Percentile) має значення 1 бал, 31-ий процентиль — 3 бали, 69-ий процентиль – 6,5 бала, 93-ій процентиль – 8,5 бала.

Знайдені значення представляють собою границі між балами за п’ятибальною шкалою. Так, сирий бал 1,00 поділяє нашу вибірку на 2 частини: зліва знаходяться 7% випробуваних, зправа — 93%. Діапазон від найменшого значения до 1,00 відповідає 1 балу (низікий рівень), від 1,00 до 3,00 — 2 балу (нижче за середній), від 3,00 до 6,5 — 3 балу (середній рівень), від 6,5 до 8,5 – 4 балу (вище за середній) та від 8,5 до найвищого значення – 5 балу (високий рівень).

Вказівки щодо змісту звіту студентів про виконання індивідуальної роботи наведено у розділі «Методичні рекомендації до індивідуальної роботи студентів».

Література

1. Морозов С.М. Засоби контролю дiагностичних якостей психологiчних тестiв: Навч. посiбник. - Киiв.: IСДО, 1994.

2. Бурлачук Л.Ф., Морозов С.М. Словарь- справочник по психологической диагностике - Киев: Наук. думка, 1989

3. Белова О.В. Общая психодиагностика: Методические указания. - Новосибирск: Научно-учебный центр психологии НГУ, 1996.

4. Михалевская М.Б., Измайлов Ч.А. Практикум по психологии. Измерение в психологии.- Ч.I. Общая психометрика. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1983.

5. Общая психодиагностика // Под ред. А.А. Бодалева, В.В. Столина. – Изд-во Моск. ун-та. – М.,1987. – 303 с.