Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Основы психометрии.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
497.81 Кб
Скачать

Практичне заняття № 2. Конструювання тестів різних видів

Кількість годин – 2

Мета: систематизація знань студентів про особливості конструювання психодіагностичних методик різних видів, формування в них вмінь формулювати пункти психологічного тесту

Хід заняття:

  1. Звіти студентів про виконання самостійної та індивідуальної роботи

  2. Актуалізація опорних знань. Обговорення наступних питань:

2.1. Як Ви розумієте поняття «ефективний тест»?

2.2. Чим гомогенний тест відрізняється від гетерогенного?

2.3. Чим інструкція до випробуваного відрізняється від інструкції до користувача психодіагностичного тесту?

2.4. Що є змістом завдань для тестів інтелекту?

2.5. Поясніть, що таке «альтернативні завдання»

2.6. Які з типів завдань для тестів досягнень мають найкращий захист від угадування?

2.7. Яким чином краще згрупувати сформульовані завдання тесту досягнень?

2.8. Наведіть переваги та недоліки завдань тестів досягнень з відкритою формою відповіді

2.9. У чому сутність таких установок випробуваних: установки на погодження, установки на соціально схвалювані відповіді, установки на середні відповіді, на «крайні» відповіді?

2.10. Назвіть основні типи завдань для особистісних опитувальників

2.11. За якими правилами формулюються завдання до особистісних опитувальників?

3. Поглиблення знань студентів. Обговорення наступних питань:

3.1. Чи можна методичне дослідження назвати емпіричним? А навпаки?

3.2. Методика ШТУР є тестом інтелекту чи тестом досягнень?

3.3. У складі яких тестів інтелекту є завдання по типу «аналогій», «виключення зайвого», «послідовностей»?

3.4. Які Ви знаєте психодіагностичні методики, що складаються із завдань з рейтинговими шкалами?

3.5. Як розробити збалансовану шкалу?

3.6. Для чого треба забезпечити швидкість відповідей випробуваних на питання?

4. Формування практичних вмінь студентів:

4.1. За прикладом викладача визначення понятійних індикаторів для діагностування певного психічного явища

4.2. Формулювання переліку емпіричних індикаторів до кожного понятійного.

4.3. Розрахунок приблизної кількості пунктів цього тесту

4.4. Конструювання завдання різних типів для тесту інтелекту

4.5. Конструювання завдання різних типів для тесту досягнень

4.6. Конструювання завдання різних типів для особистісного опитувальника

Загальні методичні вказівки: Для підготовки до практичного знаяняття студент повинен ознайомитись з програмним матеріалом за темами 3, 4 і 5 першого змістового модулю, з рекомендованою літературою, виконати завдання для самостійної та індивідуальної роботи.

Література

1. Клайн П. Справочное руководство по конструированию тестов.- Киев: ПАН Лтд., 1994. - 288 с

2. Аванесов В.С. Тесты в социологическом исследовании. – М.: Наука, 1982.

3. Гайда В.К., Захаров В.П. Психологическое тестирование: учебное пособие. – Л. : Изд-во ЛГУ, 1982. С. 13-18.

4. Талызина Н.Ф., Карпов Ю.В. Педагогическая психология: Психодиагностика интеллекта. – М.: Изд-во МГУ, 1987.

5. Холодная М.А. Существует ли интеллект как психическая реальность? //Вопросы психологии. – 1990. - № 5. – С. 121-128.