
- •Модуль 3
- •Тема 3.1.
- •Десяткова система числення (алгоритми виконання дій)
- •Запис і читання чисел в десятковій системі числення
- •2. Порівняння чисел за їх записом в десятковій системі числення
- •3. Алгоритм додавання в десятковій системі числення
- •4. Алгоритм віднімання в десятковій системі числення
- •5. Алгоритм множення в десятковій системі числення
- •6. Ділення багатоцифрових чисел в десятковій системі числення.
- •1 . Позиційні і непозиційні системи числення
- •2. Запис і читання чисел в інших недесяткових системах числення
- •3. Алгоритм переходу від десяткової системи числення до іншої позиційної системи з довільною основою q
- •4. Перехід від недесяткової системи числення до десяткової
- •5. Перехід від однієї недесяткової системи числення до іншої недесяткової системи числення
- •6. Алгоритми додавання і віднімання, множення і ділення чисел в недесяткових системах числення
- •Виконати множення в трійковій системі числення: 2102 · 21; 122 · 22.
- •П рактичне заняття № 1
- •План та хід заняття
- •1. Поняття відношення подільності
- •2. Властивості відношення подільності
- •3. Достатня умова подільності суми (різниці)
- •4. Достатня умова подільності добутку
- •5. Ознаки подільності чисел на 2 і на 5
- •6. Ознаки подільності чисел на 4 і на 25
- •7. Ознаки подільності чисел на 3 і на 9
- •8. Загальна ознака подільності Паскаля
- •П рактичне заняття № 2
- •План та хід заняття
- •1 . Найбільший спільний дільник і найменше спільне кратне
- •2. Обчислення найбільшого спільного дільника і найменшого спільного кратного за канонічним розкладом чисел
- •3. Алгоритм Евкліда
- •4. Ознака подільності на складені числа
- •П рактичне заняття № 3
- •План та хід заняття
- •1 . Поняття дробу
- •2. Додатні раціональні числа. Алгебраїчні операції над раціональними числами
- •3. Десяткові дроби
- •Множина додатних ірраціональних чисел. Додатні дійсні числа
- •5. Алгебраїчні операції над додатними дійсними числами
- •П рактичне заняття № 4
- •Хід заняття
- •1 . Алфавіт математичної мови
- •2. Числові вирази
- •3. Вирази із змінними
- •4. Тотожні перетворення виразів. Тотожності
- •Числові рівності і нерівності
- •Основні властивості числових рівностей
- •Основні властивості числових нерівностей
- •8. Рівняння з однією змінною
- •9. Нерівність з однією змінною. Рівносильність нерівностей
- •П рактичне заняття № 5
- •План та хід заняття
- •П оняття числової функції
- •Лінійна функція
- •Пряма пропорційність
- •Обернена пропорційність
- •П рактичне заняття № 6
- •План та хід заняття
- •2. Поняття величини
- •3. Адитивно-скалярні величини та їх властивості
- •П рактичне заняття № 7
- •План та хід заняття
- •П рактичне заняття № 13
- •Практичний блок
- •План та хід заняття
- •Література
- •Модульна контрольна робота № 2 Цілі невід’ємні числа. Додавання і віднімання, множення та ділення цілих невід’ємних чисел
- •Модульна контрольна робота № 3 Цілі невід’ємні числа і операції над ними
- •Модульна контрольна робота № 4 Розширення поняття числа. Елементи алгебри. Величини та одиниці їх вимірювання
- •Додаток 4 Критерії оцінювання успішності студентів з дисципліни «Теоретичні основи математики»
- •Система рейтингових балів для різних видів контролю: Теоретичні основи математики
- •Додаток 5. Робоча програма для студентів
- •Література
П рактичне заняття № 3
Тема. Знаходження найбільшого спільного дільника і найменшого спільного кратного натуральних чисел. Модульний контроль.
Мета. Узагальнити та систематизувати теоретичні відомості про найбільший спільний дільник і найменше спільне кратне та їх властивості і застосувати до розв’язування вправ.
Студенти повинні знати:
означення та властивості найбільшого спільного дільника та найменшого спільного кратного;
алгоритм Евкліда для знаходження найбільшого спільного дільника чисел.
Студенти повинні вміти:
знаходити найбільший спільний дільник і найменше спільне кратне двох, кількох чисел.
Література
1. Курс математики: Навч. посібник / В. Н. Боровик. – К. : Вища шк., 1995. с.
156-158, 170-171.
2. Теоретичні основи початкового курсу математики: Навч. посібник / В. М.
Кухар. – К. Вища шк., 1980. с. 153-154, 157-161.
Теоретичні основи початкового курсу математики: Навч. посібник / В. М.
Кухар. – К. Вища шк., 1987. с. 192 -199.
Основы начального курса математики: Учеб. пособие Л. П. Стойлова. - М. “Просвещение” 1988. с. 197-203, 206-215.
Математика. Множини. Логіка. Цілі числа. Практикум. В. М. Кухар. – К. Вища шк., с. 1989. с. 275-283, 286-294.
План та хід заняття
І. Актуалізація опорних знань
1. Сформулюйте означення спільного кратного, найменшого спільного кратного для двох чисел, його властивості та способи знаходження.
2. Сформулюйте означення спільного дільника, найбільшого спільного дільника для двох чисел, його властивості та способи знаходження.
ІІ. Розв’язування вправ
1. Знайдіть найбільший спільний дільник і найменше спільне кратне чисел: 1) 175 і 245; 2) 540 і 558; 3) 120 і 80; 4) 675 і 154.
2. Знайдіть найменше спільне кратне чисел а і b, якщо відомо, що: 1) Д(315, 385) = 35; 2) Д(47, 105) = 1.
3. Знайдіть найменше спільне кратне всіх однозначних парних чисел.
4. Найбільший спільний дільник двох чисел, одне з яких 600, дорівнює 120.
Найменше спільне кратне цих же чисел дорівнює 4800. Знайдіть друге число.
5. Знайти НСК(340, 5440 , 510) і НСД (340, 5440 , 510).
6. Використовуючи алгоритм Евкліда, знайти НСД (6253, 1001) та НСК (6253, 1001) чисел.
7. Найбільший спільний дільник двох чисел – 27, а їхнє найменше спільне кратне 324. Знайти ці числа, якщо одне з них становить 3/4 іншого.
8. Турист в перший день проїхав на велосипеді 80 км, а в другий – 64, а в третій – 96 км. Скільки годин велосипедист був у дорозі за три дні, якщо швидкість його була однакова і найбільша з можливих? (Вказівка. Швидкість – НСД(80, 64, 96).
9. Довжина кола переднього колеса екіпажа 2 м 25 см, заднього – 3 м 25 см. Знайти найменшу відстань, яку повинен проїхати екіпаж, щоб переднє і заднє колеса зробили по цілому числу обертів.
10. Троє суден заходять в порт після кожного рейсу. Перше судно проходить свій рейс за 6 днів, друге – за 5, третє – за 10 днів. Через скільки днів (найменше) зустрінуться в порту перше судно з другим, перше з третім, друге з третім і всі троє разом, якщо вони вийшли в рейс одночасно?
11. Знайти числа а і b, якщо а + b = 168, НСД(а, b) = 24.
12. У порту пришвартувалося 4 теплоходи. Опівдні 2 січня 1983 року вони одночасно зайшли в порт. Відомо, що перший теплохід повертається до цього порту через кожні 4 тижні, другий – через 8 тижнів, третій – через 12 тижнів, а четвертий – через 16 тижнів. Коли вперше теплоходи знов зустрінуться в цьому порту?
13. Довести, що добуток чотирьох послідовних чисел ділиться на 24, а добуток п’яти послідовних чисел ділиться на 120.
14. Довести, що різниця між кубом будь-якого числа і самим числом ділиться на 6, а різниця між кубом непарного числа і самим числом ділиться на 24.
15. Яке найбільше число неділь може бути за рік?
16. Знайти НСД(а, b), якщо:
а) а = 120, b = 144;
б) a = 275, b = 180;
ІІІ. Завдання для самостійного виконання (тести)
Варіант 1
№ п/п |
Запитання |
Варіанти відповідей |
1 |
Розкладом числа 234 на прості множники є :
|
А. 22·3·7; Б. 32·5·7; В. 2·3·5·13; Г. 2·32·13. |
2 |
Найменшим числом, кратним даному числу n є:
|
А. n – 1; Б. n; В. 3n; Г. n:2. |
3 |
Кількість дільників числа 90, які є простими числами, дорівнює:
|
А. 4; Б. 5; В. 3; Г. 6. |
4 |
Парним називається число, яке : |
А. ділиться на 2; Б. більше від 2; В. закінчується нулем; Г. ділиться на 2 або 5. |
5 |
Є 87 синіх і 116 червоних олівців. Найбільша кількість комплектів, які можна скласти з цих олівців, щоб у всіх комплектах було однакове число синіх і однакове число олівців, дорівнює: |
А. 17; Б. 29; В. 43; Г. 58.
|
6 |
На 4 не ділиться число : |
А. 12345628; Б. 7030844; В. 2564097; Г. 1020304. |
7 |
З кінцевої зупинки одночасно виїжджають за різними маршрутами два тролейбуси. Тривалість маршруту першого тролейбуса 39 хв., а другого – 1 год. 5 хв. Після виїзду тролейбуси знову зустрінуться на кінцевій зупинці через: |
А. 3 год.25хв.; Б. 2 год.45хв.; В. 3 год.15хв.; Г. 4 год.20хв.
|
8 |
Щоб число 23*91 було кратне 9, замість * необхідно записати цифру : |
А. 0; Б. 1; В. 3; Г. 9. |
9 |
Взаємно простими є числа: |
А. 615 і 390; Б. 25 і 170; В. 12 і 27; Г. 14 і 33. |
10 |
Найбільшим трицифровим числом, яке складається з різних цифр і одночасно ділиться на 5 і на 9 є число: |
А. 981; Б. 945; В. 985; Г. 890. |
Варіант 2
№ п/п |
Запитання |
Варіанти відповідей |
1 |
Усі дільники числа 18 – це числа:
|
А. 2, 3, 6, 18; Б. 1, 2, 3, 6, 18; В. 1, 2, 3, 4, 6, 12; Г. 18, 36, 54. |
2 |
Дільниками числа 2·5·11 є числа:
|
А. 1,2,5,10,11,22,55,110; Б. 1,2,5,7,10,22,55; В. 2,5,10,11,22,55; Г. 110,220,330.
|
3 |
Спільними дільниками чисел 16 і 24 є числа: |
А. 2, 3, 4, 6, 8, 12; Б. 2, 3, 4; В. 48, 96, 144; Г. 1, 2, 4, 8. |
4 |
Найбільшим спільним дільником чисел 28, 84 і 98 є число:
|
А. 28; Б. 14; В. 7; Г. 2. |
5 |
На 3 і 5 ділиться число: |
А. 84650791; Б. 7342510; В. 941028; Г. 64305. |
6 |
Відомо, що а=2·32·5, b=2·3·52. Тоді НСД(а;b) дорівнює:
|
А. 45; Б. 6; В. 10; Г. 30. |
7 |
Простим називається число, яке : |
А. ділиться на 2; Б. не ділиться на 2; В. має тільки два різні дільники; Г. має тільки один дільник. |
8 |
Хлопчик розтавив книжки порівну на 14 полицях, а потім переставив їх, теж порівну, на 8 полицях. Якщо відомо, що у хлопчика книжок більше за 100 і менше від 124, то книжок: |
А. 120; Б. 122; В. 116; Г. 112.
|
9 |
Взаємно простими є числа: |
А. 615 і 390; Б. 25 і 170; В. 12 і 27; Г. 14 і 33. |
10 |
Найбільший спільний дільник чисел 12,15 і 18 менше від найменшого спільного кратного цих чисел у : |
А. 60 разів; Б. 10 разів; В. 50 разів; Г. 20 разів. |
ІV. Підсумок. Домашнє завдання
МОДУЛЬ 4
Поняття дробу.
Додатні
раціональні числа. Алгебраїчні операції
над раціональними числами.
Десяткові дроби.
Множина додатних
ірраціональних чисел. Додатні дійсні
числа.
Алгебраїчні
операції над додатними дійсними
числами.