Кумулятивний
АВ=(ПВ-ЛВ)*Кк
Кк=к-ть років, що залиш. до ефективн. вик. обл./сума к-сті років
Кк 1р=5/15=0,33
Кк 2р=4/15=0,26
Кк 3р=3/15=0,2
АВ 1р=45000*0,33=14850 грн
АВ 2р=45000*0,26=11700 грн
АВ 3р=45000*0,2=9000 грн
АВ 2,5р=14850+11700+(900/2)=31050 грн
Прискор-го зменшення
АВр=ПВ(ЗВ)*NA
NA=1/Ткв*2
NA=1/5*2=2/5=0,4
АВ 1р=45000*0,4=18000 грн
АВ 2р=(45000-18000)0,4=10800 грн
АВ 3р=(45000-18000-10800)0,4=6480 грн
АВ 2,5р=18000+10800+6480/2=32040 грн – кращий варіант, бо більща частина ПВ поверт в першій частині строку амортиз.
Задача 6.
На підприємстві за допомогою універсального обладнання 170 робітників виробляли 850000 одиниць продукції. Обчислити підвищення продуктивності праці внаслідок автоматизації виробництва продукції, якщо після впровадження автоматичної лінії кількість виробничого персоналу скоротилася до 100 чоловік.
Розв’язання:
Знайдемо прод праці W=Q/Ч; W0 = 850000/170=5000 грн/чол
Знайдем прод праці при зміні чисельності:W1=850000/100=8500 грн/чол
Підвищення прод праці = W1/W0*100%=8500/5000*100=170%
Отже, продукт праці підвищилась на 70%
Задача 7.
На підприємстві введено в дію технологічне устаткування на суму 31 тис. грн. передбачено ліквідаційна вартість на суму 1000 грн. підприємство планує за допомогою лінії виготовити 1 млн. т. продукції. Фактично за перші два місяці підприємство виробило 30 і 45 тис. тон продукції. Розрахувати за допомогою виробничого методу суму амортизаційних відрахувань за перші два місяці.
Розвязання:
АВ міс=Q ф міс*ВС(виробнича ставка)
ВС=ПВ-ЛВ/Qзаг=31000-1000/1000000=0,03
АВ 1міс=30000*0,03=900 грн
АВ 2міс=45000*0,03=1350 грн
АВ=900+1350=2250 грн
Задача 8.
Кількість промислово-виробничого персоналу на підприємстві у базовому році становить 5000 чоловік. У звітному році обсяг виробництва продукції планується підвищити на 6 %, а кількість працівників повинна зменшитись на 60 чоловік. Обчислити приріст продуктивності праці у звітному періоді.
Розв’язання:
Знайдемо планову кількість працівників
Чпл= 5000-60=4940 (чол..)
ПП=ВП/Чпвп*100%
ВП=1,06
Чпвп=4940/5000=0,988
ПП=1,06/0,988*100%=107,3%
Отже, можна зробити висновок, що продуктивність праці у звітному періоді зросла на 7,3%
Задача 9.
Протягом звітного року підприємство виробило і реалізувало товарної продукції на суму 9000 тис. грн. Середньорічний залишок оборотних коштів становив 1800 тис. грн. У наступному розрахунковому році обсяг реалізованої продукції має бути збільшений на 14 %. Крім того, розроблені організаційно-економічні заходи з підвищення ефективності виробництва дадуть можливість скоротити оборотність оборотних коштів приблизно на 12 днів. На підставі наведених даних обчислити показники оборотності оборотних коштів підприємства.
Розвязок: Потрібно знайти:Ô-Середньорічний залишок оборотних коштів становив
коефіцієнт оборотності: Коб=ОРП/Ô
Тривалість одного обороту: Троб=Д/Коб
Коеф. Закріплення оборотних коштів:Кзакр. ОК=Ô/ОРП
Відносна економія обіг. Коштів:ΔQвід=Ô0/ ОРП0 × ОРП1 – О1
ОРП0 =9000 (тис.грн)
ОРП1 стане післязростання на 14% = 10260 (тис. грн)
Ô0=1800 (тис.грн)
Коб(0)=9000/1800=5 (обертів)
Троб(0)=360/5=72 дні
Після скорочення оборотності оборотних коштів на 12 днів знайдемо:
Троб(1)=72-12=60 днів
Коб(1)=360/60=6 обертів
Ô1=10260/6=1710 тис грн.
Кзакр.ОК(0)=1800/9000=0,2
Кзакр. ОК(1)=1710/10260=0,17
ΔÔвідн.=1800/9000×10260 – 1710=342 – економія, бо (+) значення