- •Поліспасти та можливості їх використання для самостійного наведення перил
- •1.1. Основні теоретичні принципи роботи поліспастів
- •1.2. Практичні схеми поліспастів для натягування навісних переправ
- •Вивчення самостійного наведення перил на заняттях гуртка «військово–патріотичний клуб»
- •3. Методична розробка теоретичного заняття «самостійне наведення перил навісної переправи»
- •І навчальна година
- •Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду вихованців. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
- •Ознайомлення з новим матеріалом
- •Закріплення нового матеріалу, виконання вправ на розвиток уваги
- •Іі навчальна година
- •Формування первинних навичок складання поліспастів, підготовка презентацій різних типів поліспастів
- •Заслуховування презентацій поліспастів, підготовлених вихованцями, заповнення в його ході довідкової таблиці
- •Аналіз помилок, допущених вихованцями під час заповнення довідкової таблиці (опорного конспекту).
- •Підведення підсумків заняття. Вибір трьох кращих схем поліспастів.
- •Висновки
- •«Витяги з Настанов щодо проведення змагань з пішохідного туризму та пішохідних туристських походів»
- •Довідкова таблиця «поліспасти»
- •Завдання до заняття
3. Методична розробка теоретичного заняття «самостійне наведення перил навісної переправи»
МЕТА: Повторити правила організації страхування на гірських перешкодах та правила подолання навісних переправ (по готових перилах);
Познайомити вихованців зі способами наведення перил навісної переправи; поліспастами, за допомогою яких можна натягувати перила;
Формування первинних навичок складання різних поліспастів для натягування навісної переправи.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І навчальна година
Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду вихованців. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Повторення: Правила безпечного подолання навісних переправ. Правила організації страховки на гірських перешкодах (За Настановами щодо проведення змагань з пішохідного туризму та пішохідних туристських походів (затвердженими рішенням виконкому ФСТУ від 25.04.2009)).
Розподіл на групи. Групова робота (у трійках) – пошук помилок (або заповнення пропусків) у текстах – «Витяги з Настанов щодо проведення змагань з пішохідного туризму та пішохідних туристських походів» (розділ Подолання навісної переправи через яр – Додаток 1).
Ознайомлення з новим матеріалом
Види поліспастів, визначення їхнього теоретичного виграшу в силі. Переваги та недоліки окремих видів поліспастів.
Проблемна бесіда, в ході якої вихованці повинні знайти та законспектувати відповіді на питання довідкової таблиці :
№ |
Назва поліспасту |
Назва практичної схеми та її виграш в силі |
Переваги та недоліки |
В ході проблемної бесіди викладач висвітлює такі питання:
Що таке поліспаст.
Поліспасти з двома блоками.
Поліспасти з трьома блоками.
Правило визначення теоретичного виграшу в силі для поліспасту.
«Золоте правило» механіки для поліспасту.
Поняття про складні поліспасти.
Поняття про ККД реальних поліспастів.
Практичні схеми поліспастів: сумісні та окремі поліспасти; складні та вбудовані поліспасти.
Закріплення нового матеріалу, виконання вправ на розвиток уваги
Групова робота – змагання у виконанні логічних завдань «лабіринти», «знайди відповідності» та «знайди відмінності» (Додаток 3).
Іі навчальна година
Формування первинних навичок складання поліспастів, підготовка презентацій різних типів поліспастів
Групова робота (по 3 вихованці) – підготовка презентації поліспаста, який найбільше сподобався групі, та інструкцій – підказок по його зборці.
Заслуховування презентацій поліспастів, підготовлених вихованцями, заповнення в його ході довідкової таблиці
Кожна група складає обраний поліспаст з карабінів та реп-шнурів, та оригінально розповідає про переваги обраного поліспасту і складає інструкцію-підказку по його використанню.
Для прикладу наведемо таку віршовану презентацію окремого вбудованого чотирикратного поліспасту:
Десять метрів мотузки та три карабіни
Дадуть виграш в силі, майже два з половиною.
Зібрати такий поліспаст дуже просто :
Прусом закріпляємо карабін на перилах,
Інший – чіпляємо в петлю на опору.
Проводимо мотузку крізь три карабіни,
і можемо тягнути – все в нас готово.
Під час заслуховування презентацій всі групи вихованців заповнюють чернетку довідкової таблиці – опорний конспект на всі типи поліспастів. Після закінчення презентацій проходить самоперевірка групою складеної таблиці за зразком підготовленим викладачем (Додаток 2).