Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
81-83.rtf
Скачиваний:
1
Добавлен:
06.09.2019
Размер:
111.07 Кб
Скачать

81.Надання першої долікарської допомоги та загальні принципи її надання.

Перша медична допомога - це сукупність доцільних дій, спрямованих на збереження життя і здоров'я потерпілого. Основними принципами, якими керуються при наданні першої долікарської допомоги, є: Надання першої долікарської допомоги -правильність і доцільність дій; -швидкість та рішучість при виконанні дій; -продуманість та спокій. Людина, яка надає першу долікарську допомогу, повинна знати: -характерні ознаки порушення функцій організму потерпілого; -загальні принципи надання першої долікарської допомоги при отриманих ушкодженнях; -способи евакуації людей. Людина, що надає допомогу, повинна вміти: -оцінити стан здоров'я потерпілого; -визначити, якої допомоги він потребує; -забезпечити прохідність повітря через верхні дихальні шляхи; -виконати штучне дихання та зовнішній масаж серця; -зупинити кровотечу; -накласти пов'язку при ушкодженні; -іммобілізувати ушкоджену частину тіла при переломі кісток; -надавати допомогу при тепловому та сонячному ударах, отруєнні, ураженні електричним струмом, опіках; -користуватися аптечкою швидкої допомоги. При наданні першої допомоги необхідно керуватися такою послідовністю дій: -усунути вплив на організм людини факторів, які загрожують її здоров'ю та життю; -оцінити стан потерпілого; -визначити послідовність дій щодо рятування потерпілого залежно від тяжкості травми, що становить найбільшу загрозу для його життя; -викликати швидку допомогу або медичних працівників, якщо є така можливість; -виконувати необхідні дії для рятування потерпілого в порядку терміновості; -підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичних працівників. Тому, хто надає долікарську допомогу, треба розрізняти ознаки життя і смерті. Розрізняють дві фази смерті - клінічну та біологічну. Тривалість клінічної смерті 5-7 хвилин. Незворотні явища протягом цього часу ще не настають, організм можна повернути до життя (табл. 25.1). За наявності ознак життя необхідно негайно розпочати надання допомоги, однак якщо вони навіть і відсутні, допомогу необхідно надавати доти, доки не буде повної впевненості у смерті потерпілого. Біологічна смерть характеризується незворотними явищами в тканинах кори головного мозку, серця та легенів. її ознаками є: -помутніння рогівки ока та її висихання; -деформація зіниці при здавленні; -трупне задубіння; -трупні синюваті плями. У місцях чергування медичного персоналу повинен бути набір необхідних засобів для надання першої медичної допомоги 

82. Втрата свідомості, больовий шок. Перша допомога.

Втрата свідомості

Це стан, при якому потерпілий лежить без руху, не відповідає на питання, не сприймає навколишнє.

У такому випадку мова йде про порушення нервової діяльності, що супроводжується припиненням або ж значним зниженням реакції організму на зовнішнє роздратування і на сприйняття відчуттів власного тіла.

Втрата свідомості виникає з різних причин. Тим не менше всі вони пов'язані однією спільною рисою, а саме, ураженням центру свідомості - мозку.

Пошкодження мозку може виникнути як у результаті прямого впливу - травми голови, крововиливи, електротравми, отруєння (в тому числі й алкоголем), так і непрямого впливу - недостатнього припливу крові через кровотечу, непритомність, шок, серцеві захворювання або ж гальмування центру, що керує кровообігом і знаходиться в довгастому мозку, в результаті його поранення. Втрата свідомості може бути викликана також браком кисню в крові при задусі, отруєннях, при порушеннях обміну речовин, наприклад при лихоманці, діабеті. Мозок уражається також при дії тепла і холоду - при тепловому ударі, замерзанні.

Втрата свідомості виявляється досить широкою шкалою симптомів, починаючи від шоку, непритомності і закінчуючи станом клінічної смерті.

Велику безпосередню небезпеку для життя потерпілого при втраті свідомості являє запалий язик і вдихання блювотних мас.

При наданні допомоги перш за все необхідно усунути всі шкідливо діючі фактори, винести потерпілого із зони їх дії, звільнити дихальні шляхи. Потерпілого слід укласти в правильному положенні на боці, у разі необхідності вичистити порожнину рота. При зупинці дихання і припинення серцевої діяльності необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого. Людині, яка втратила свідомість, не можна давати пити ніяких напоїв і намагатися його годувати. Той, хто втратив свідомість не може ковтати, тому, наливаючи рідину або ж заштовхуючи їжу, можна задушити потерпілого.

Відразу ж після відновлення дихання і ритмічної діяльності серця потерпілого слід доставити у лікарню. При перевезенні потерпілого обов'язково повинен хто-небудь супроводжувати. Кращим положенням для людини, що втратила свідомість, є фіксоване положення на боці.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]