ПДАНУВАННЯ
Задача 1
Завод обладнаний 3 лініями по розливу води продуктивністю 6000 пляшок за годину. 20% від загального обсягу води розливають в пляшки ємністю 0,5л, 30% - ємністю 1л, 50% - ємністю 2л. В плановому періоді передбачається: 104 дні вихідних і святкових, 28 − на проведення планово-профілактичного ремонту. Підприємство працює в одну зміну, тривалість зміни 8 год. Розрахувати виробничу програму в натуральному та вартісному вираженні, якщо відпускна ціна підприємства за 1 л води виробу А становить 1,2 грн., виробу В – 2 грн., Виробу С – 4,2 грн.
Розв’язання:
1.Продуктивність за асортиментом:
А: 6000*0,2 *0,5=600 л/год;
В: 6000*0,3*1=1800 л/год;
С: 6000*0,5*2=6000 л/год;
2. Плановий час роботи під-ва:
(365-104-28) *8год=1864 год
3.Вр-ча програма під-ва в нат.виразі:
А: 600*1864=1118400 л= 111,84 тис.дал;
В: 1800*1864=3355200 л=335,52 тис.дал;
С: 6000*1864=11184000 л= 1118,4 тис.дал.
Всього: 111,84+335,52+1118,4=1565,76 тис.дал
4. Вир-ча програма у варт.виразі6
А: 111,84*12=1342,08 тис.грн
В: 335,52*20=6710,4 тис.грн
В: 1565,76*42=65761,92 тис.грн
Разом: 1342,08 +6710,4 +65761,92 =73814,4тис.грн
Задача 2
Згідно укладеного договору підприємство повинно відвантажити 20 тис. т продукції та створити 5 денний запас продукції на кінець року. Запаси готової продукції визначаються на календарний період (365 днів). Обсяг товару, що повертається передбачається на рівні 3%. Визначити обсяг виробленої продукції на плановий рік.
Розвязок:
Обсяг відвантаженої продукції без запасів 20 тис.т.
Кількість продукції, що створює запас
Вироблена продукція з запасами: 20+0,274=20,274 тис.т
Кількість товару, що повертається 20,274*0,03=0,61тис.т.
Виробляється товару: 20,274+0,61=20,884тис.т.
Задача 3
На підприємстві виробляється продукція, планові обсяги якої та норми часу наведені в таблиці.
Вид продукції |
Плановий обсяг виробництва, т |
Норма часуҐ люд.-годині/т |
Коефіцієнт виконання норми |
А |
5200 |
2 |
1,08 |
Б |
2400 |
3,9 |
1,07 |
В |
1800 |
3 |
1,05 |
С |
2500 |
4,5 |
1,06 |
Скласти баланс робочого часу та розрахувати чисельність основних робітників, необхідних для виконання річної програми підприємства на плановий рік, якщо номінальний фонд робочого часу 255 днів, кількість днів невиходу на роботу з різних причин, що приходиться на одного середньооблікового робітника становить: основні та додаткові відпустки ─ 23,4; відпустки по навчанню –1,1; виконання громадських і державних обов’язків –1,4; хвороби – 4; з дозволу адміністрації –0,5. Тривалість зміни 8 год. Втрати часу в зв’язку зі скороченням робочого дні – 0,5 год.
1.Трудомісткість:
А: 5200*2=10400 люд.год
Б: 2400*3,9=9360 люд.год
В: 1800*3=5400 люд.год
С: 2500*4,5=11250 люд.год
2. Ефективний фонд: 255-1,1-1,4-4-0,5-23,4=224,6 дні
Ф в год=224,6*(8-0,5)=1684,5 год
Чис.А=10400/(1684,5*1,08)=6 чол
Чис.Б=9360/(1684*1,07)=5 чол
Чис.В= 5400/(1684,5*1,05)=1768,7=3 чол
Чис.С =11250/(1684,5*1,06)=6 чол
Разом 20чоловік
Задача 4
Підприємство виробляє 2592,5 т хліба за рік. Вихід готової продукції 130%. Транспортно-заготівельні витрати на доставку 1т борошна 7 грн. іншої сировини 0,5% від вартості. За наведеними в таблиці даними розрахувати потребу та вартість в сировині та допоміжних матеріалів.
.Борошно Цукор Сіль Дріжджі Олія для змазки форм Масло Інші добавки 2. Вода, |
4 1,2 1 0,05 3,5 5 10м3 |
1,9 6,0 0,65 5,05 10,0 20,1 6,3 4,58 за м3 |
Потреба в борошні = ЗПб=Овал/Вихід*100%=2592,5/130*100=1994,2 т
Вартість борошна: 1994,2*1,9=3788.98тис.грн
ТЗВ: 1994,2*7=13,9 тис.грн
Потреби:
Цукор: 19,942*4=79,77 т; вартість: 79,77*6,00=478.62 тис.грн
Сіль: 19,942*1,2=23,93 т; Варт.:23,93*0.65=15.55 тис.грн
Дріжджі: 19,942*1=19,942 т; варт.19,942*5.05=100.71тис.грн
Олія: 19,942*0,05=0,997 т; варт:0,997*10=9,97 тис грн.
Масло: 19,942*3,5=69,797 т; варт.69,797*20.1=1402.92 тис грн.
Інші добавки: 19,942*5=99,7 т; варт.99,7*6,3=628,11 тис грн.
ТЗВ іншої сировини=(478.62+15.55+100.71+9.97+1402.92+628.11)*0.005=13.18
Вода: 19,942*10=199,42 м3 варт.199,42*4,58=913,3 тис. грн.
Заг.вартість=3788.98+13,9+2635,88+13,18+913,3=7365,24
Задача 5
Виробнича потужність підприємства по виготовленню макаронів становить 180 кг за зміну, по виготовленню вермішелі – 160 кг за зміну, коефіцієнт використання потужності планується відповідно 0,7 та 0,75. Підприємство працює в 1 зміну 22 дні на місяць. Визначити потребу підприємства в сировині для забезпечення виконання виробничої програми першого півріччя планового року в натуральному та вартісному вимірах. Визначити потребу в її закупівлі на перший квартал, якщо за планом а першому кварталі необхідно виготовити 60% обсягу програм за півріччя.
Види сировини |
Витрати сировини на 1 кг продукції, кг |
Вартість 1 кг сировини, грн |
|
Макаронні вироби |
Вермішель |
||
Борошно |
0,95 |
0,95 |
1,9 |
Яєчний порошок |
0,05 |
0,03 |
5,45 |
Сіль |
0,02 |
0,02 |
1,18 |
Транспортно заготівельні витрати на сировину становлять 4% від її вартості.
Розв’язання: І частина
1. Обсяг в-тва за плановий період:
Макарони: 180*0,7*1*22*6=16632 кг – за півріччя
Вермішель: 160*0,75*1*22*6=15840 кг – за півріччя
2. Потреба в борошні: П=Ні*Овал, Ні – норма витрат на 1кг продукції: (16632*0,95)+(15840*0,95)=15800,4+15048= 30848,4 кг 30848,4*1,9=58611,96 грн.
3. Потреба в яєчному порошку:
(16632*0,05)+( 15840*0,03)=831,6+475,2=1306,8 кг; 1306,8*5,45=7122,1грн
4. Потреба в солі:
(16632*0,02)+(15840*0,02)=332,6+316,8=649,4кг; 649,4*1,18=766,3грн
5. ТЗВ = (58611,96+7122,1+766,3)*0,04=66500,4*0,04=2660 грн.
6. Заг витрати на сировину:66500,4+2660=69160,4грн.
ІІ частина
1. Обсяг в-тва в І кварталі:
Макарони: 0,6*16632=9979,2 кг
Вермішель: 0,6*15840=9504 кг
2. Потреба в борошні:
(9979,2*0,95)+(9504*0,95)= 9480,24+9028,8=18509,04 кг; 18509,04*1,9=35167,2 грн
3. Потреба в яєчному порошку:
(9979,2*0,05)+(9504*0,03)= 498,96+285,12=784,08 кг; 784,08*5,45=4273,2 грн
4. Потреба в солі:
(9979,2*0,02)+(9504*0,02)=199,6+190,1=389,7 грн
5. ТЗВ=(35167,2+4273,2+389,7)*0,04= 39830,1*0,04=1593,2 грн
6. Загальні витрати: 39830,1+1593,2=41423,3грн.
Задача 6 Визначити потребу пара на виробництво продукції , скласти кошторис котельної., розрахувати витрати на 1 т пару.
Показники |
Од. виміру |
Значення |
1. Обсяг виробництва продукції |
тис.т |
50,0 |
2.Норма витрат пару на 1 т продукції |
т |
0,9 |
3.Норми витрат на отримання 1т пара: води електроенергії газу |
М3 кВт. год. М3 |
1,1 6,0 95 |
4.Вартість води електроенергії газу |
Гр/м3 грн./кВт год грн./1000м3 |
4,58 0,66 1500 |
5.Вартість технологічного устаткування |
тис. грн.. |
350,0 |
6.Вартість будівель |
тис. грн. |
300,0 |
7.Заробітна плата цехового персоналу |
тис. грн.. |
17,0 |
8.Вірахування на соціальні заходи |
% |
38.3 |
9.Норма амортизації обладнання будівлі |
% % |
15 5 |
10. Поточний ремонт будинків та обладнання |
тис. грн. |
30 |
11.Інші витрати |
тис. грн.. |
180 |