Задача №8
Провести факторний аналіз фондовіддачі
Показники |
План |
Факт |
Відхилення |
1. Об’єм випущеної продукції, млн.грн |
9600 |
10800 |
1200 |
2. Средньорічна вартість, млн.грн: |
|
|
|
- осн виробничі фонди |
12715 |
14000 |
1285 |
- активна частина ОВФ |
7680 |
8400 |
720 |
- одиниця обладнання |
120 |
127,3 |
7,3 |
3. Питома вага активної частини фондів = 2б/2а |
0,604 |
0,6 |
-0,004 |
4. Фондовіддача, грн |
0,755 |
0,771 |
0,016 |
5. Фондовіддача активної частини ОВФ=1/2б |
1,25 |
1,286 |
0,036 |
6. К змінності |
2 |
1,92 |
-0,08 |
7. Середня тривалість зміни, годин |
7,5 |
7,3 |
-0,2 |
8. відпрацьовано днів в році |
250 |
245 |
-5 |
9. Продуктивність на 1 машино-час, грн |
0,04 |
0,048 |
0,08 |
10. Кількість верстатів |
64 |
66 |
2 |
Фв овф = ПВа * Фвовфа;
Фв овф – фондовіддача основних виробничих фондів;
ПВа – питома вага активної частини фондів;
Фвовфа - фондовіддача активної частини основних виробничих фондів.
- фондовіддача
Загальний вплив : 0,772-0,755 = 0,016
Проведемо факторний аналіз:
Фв овф_пл = ПВа_пл * Фвовфа_пл;
Фв овф_пл = 0,604*1,25 = 0,755
Фв овф_усл1 = ПВа_факт * Фвовфа_пл;
Фв овф_усл1 = 0,6*1,25 = 0,75
Вплив питомої ваги активної частини фондів:
∆ФоОПФ = 0,75-0,755= - 0,005
Фв овф_факт = ПВа_факт * Фвовфа_факт;
Фв овф_факт = 0,6* 1,286 = 0,771
Вплив фондовіддачі активної частини основних виробничих фондів
∆ФоОПФ = 0,771-0,75=0,021
Перевірка: 0,021-0,005 = 0,016
Задача№9
Визначити вплив норм і цін на матеріальні витрати собівартості виробу
Наименування виробу |
Програма випуску, шт |
План |
Факт |
||
Норми, тонн |
Ціна, грн |
Норми, тонн |
Ціна, грн |
||
А |
400 |
1,6 |
90 |
1,4 |
95 |
Б |
450 |
0,9 |
85 |
0,8 |
80 |
Індексним методом:
Iy= (∑A1*Б1) / (∑А0*Б0)
А- кількісний показник,Б- якісний,
Факт, 0 – план.
IА= (∑A1*Б0) / (∑А0*Б0); IБ= (∑A1*Б1) / (∑А1*Б0)
Проверка Iy= IА * IБ.
Результативний показник собівартість продукції (Ісобів)
Ісобів.=
Інорма=
Іціна=
Проверка Ісобів=0,88*1,01=0,89
Методом цепних підстановок:
Vпл = 1,6*90*400 + 0,9*85*450 = 92025 (тис.грн)
Vусл1 = 1,4*90*400 +0,8*85*450 = 81000 (тис.грн)
Vусл2 = 1,4*95*400 + 0,8*80*450 = 82000 (тис.грн)
ΔVнорма = Vусл1 - Vпл = 81000 -92025 = -11025(тис.грн)
ΔVціна = Vусл2 - Vусл1 = 82 000 – 81000 = 1000(тис.грн)
ΔV = ΔVнорма + ΔVціна = -11025 +1000 = - 10025(тис.грн)
Висновок: Собівартість продукції знизилася на (1- 0,89 = 0,11) 11% або на 10025 тис.грн., за рахунок змінення норм зменшилася на (1-0,88= 0,12) 12% або 11025 тис.грн, за рахунок зміни цін зросла на (1-1,01=0,01) 1% або на 1000 тис.грн..
Задача№10 Виконати факторний аналіз рентабельності ВК
Показник |
План |
Факт |
1. Чистий прибуток |
4170 |
4980 |
2. Об’єм реалізації |
31150 |
33520 |
3. Середньорічна Σ всіх ресурсів підприємства (валюта балансу) |
29660 |
29990 |
4. . Середньорічна Σ власних ресурсів підприємства |
21380 |
17710 |
Методом ланцюгових підстановок:
Загальне відхилення 28,13 – 19,5 = 8,63%
за рахунок змінення рентабельності продаж
∆Rвк= 21,69 – 19,54 = 2,15%
за рахунок змінення коефіцієнту оборотності сукупного капіталу
∆Rвк= 23,13 – 21,69 = 1,44%
за рахунок мультиплікатору
28,13 – 23,13 = 5%
Перевірка 2,15 + 1,44 + 5 = 8,63%
Метод абсолютних різниць
∆Rск=28,13-19,5=8,63 %
RRпр=(0,1486-0,1339)*1,05*1,39=2,15%
Rкоб=0,1486*(1,12-1,05)*1,39=1,44%
Rм=0,1486*1,12*(1,69-1,39)=5%
Перевірка =2,15+1,44+5=8,63%
Задача № 11
Проаналізувати динаміку виробництва ТП і визначити як він зміниться під впливом зміни об’єму і структури (без урахування впливу цін)
Виріб |
Ціна, тис.грн. |
Об'єм |
ТП при незмінній ціні, тис.грн. |
|||
пл |
Ф |
Пл
Qпл*ПВпл*Цпл |
При фактич Q
Qф*ПВпл*Цпл |
При факт Q и структуре
Qф*ПВф*Цпл |
||
1 |
10 |
2500 |
2000 |
25000 |
30000 |
20000 |
2 |
12 |
2500 |
4000 |
30000 |
36000 |
48000 |
Всього |
|
5000 |
6000 |
55000 |
66000 |
68000 |
Умовне значення товарної продукції при фактичному об’ємі можна найти двома способами:
І способ
ТП при фактич Q=Общий Qфакт*Питома вага 1-го изделияпл*Цпл
6000*(5000/2500)*10=30000
6000*0,5*12=36000
ІІ способ
Квп=
25000 * 1,2 = 30000
30000*1,2 = 36000
Методом цепних підстановок:
Загальне змінення ΔТП = 68000 – 55000 = 13000 (тис.грн.)
за рахунок змінення об’єму 66000 – 55000 = 11000(тис.грн.)
за рахунок змінення структури 68000 – 66000 = 2000 (тис.грн.)