Розв’язок.
Розрахунок агрегатної структури грошової маси на початок та кінець звітного року проведемо в таблиці:
На початок звітного року, млрд. грн. |
На кінець звітного року, млрд. грн. |
|||||||
Агрегати грошової маси |
Частка в грошовій масі |
Агрегати грошової маси |
Частка в грошовій масі |
|||||
М0 |
58 |
58/611*100 = 9,5 % |
М0 |
48 |
48/756*100 = 6,3 % |
|||
М1 |
58+145+185 = 388 |
388/611*100 = 63,55 % |
М1 |
48+198+240 = 486 |
486/756*100 = 64,3 % |
|||
М2 |
388+195 = 583 |
583/611*100 = 95,4 % |
М2 |
486+250 = 736 |
736/756*100 = 97,4 % |
|||
М3 |
583+28 = 611 |
611/611*100 = 100 % |
М3 |
736+20= 756 |
756/756*100 = 100 % |
Оскільки, маємо дані щодо продажу товарі в кредит, то для знаходження середньої швидкості обігу грошової маси використовуємо формулу:
Vc = (сума цін реалізованих товарів, робіт, послуг – сума цін товарів, робіт, послуг, що реалізовані з відстроченням платежу + сума платежів по зобов’язаннях, термін оплати яких наступив – сума платежів, що взаємно погашаються) / М3 ср.
сума цін реалізованих товарів, робіт, послуг = (7289+9494)/2 = 8391,5 млрд. грн.;
сума цін товарів, робіт, послуг, що реалізовані з відстроченням платежу = (1200+1900)/2 = 1550 млрд. грн.;
сума платежів по зобов’язаннях, термін оплати яких наступив = (2500+100)/2 = 1300 млрд. грн.;
сума платежів, що взаємно погашаються = (40+38)/2 = 39 млрд. грн.;
М3 ср. = (611+756)/2 = 683,5 млрд. грн.;
Vc = (8391,5 – 1550 + 1300 – 39) / 683,5 = 11,85 об.
Тоб. = 365 / Vc = 365 / 11,85 = 30,72 дн.
Відповідь: Vc = 11,85 об.; Тоб. = 30,72 дн.
Задача № 7.
Якщо норма обов’язкових резервів становить 24 %, то чому дорівнює грошово-кредитний мультиплікатор?
Розв’язок.
Величину грошово-кредитного мультиплікатора знаходимо за формулою: m = 1/r, де m – величина грошово-кредитного мультиплікатора, r – норма обов’язкових резервів.
Отже, m = 1 / 0,24 = 4,17 – це означає, що з однієї гривні приросту резервів банківська система може створити 4,17 грн.
Відповідь: величина грошово-кредитного мультиплікатора при нормі обов’язкових резервів у 24 % становить 4,17.
Задача № 8.
У комерційному банку розміщено нових депозитів на сума 44000 грн. Розрахуйте розмір нових кредитних ресурсів для перших 6-ти банків, що користуються коштами цих депозитів, та максимально можливе збільшення грошової маси в обороті, якщо норма обов’язкового резервування становить 10 %.
Розв’язок.
Процес руху депозитних коштів по банківській системі під впливом здійснення банками операцій на монетарному ринку з метою отримання прибутку через кредитування своїх клієнтів спричинює загальне зростання грошової маси в обороті.
Розрахунок кредитних ресурсів для перших 6 банків, що використовуватимуть кошти з цих депозитних рахунків для здійснення кредитних та депозитних операцій, проведемо в таблиці:
Банк |
Кошти на нових депозитних рахунках (загальний резерв) |
Кошти на кор. рахунках в НБУ (обов’язковий резерв) |
Нові кредитні ресурси (вільний резерв) |
Банк № 1 |
44000 |
44000*10 % = 4400 |
44000 – 4400 = 39600 |
Банк № 2 |
39600 |
39600*10 % = 3960 |
39600 – 3960 = 35640 |
Банк № 3 |
35640 |
35640 * 10% = 3564 |
35640 – 3564 = 32076 |
Банк № 4 |
32076 |
32076 * 10% = 3207,6 |
32076 – 3207,6 = 28868,4 |
Банк № 5 |
28868,4 |
28868,4 * 10% = 2886,84 |
28868,4 – 2886,84 = 25981,56 |
Банк № 6 |
25981,56 |
25981,56 * 10% = 2598,16 |
25981,56 – 2598,16 = 23383,4 |
Всього |
185549,36 |
Максимально можливе збільшення грошової маси в обороті розраховується через грошово-кредитний мультиплікатор:
М = R* m, де R – приріст резервів, що спричинює процес грошово-кредитної мультиплікації; m – грошово-кредитний мультиплікатор.
m = 1/0,1 = 10; М = 44000*10 = 440000 грн.
Відповідь: обсяг нових кредитних ресурсів 185549,36 грн.; максимально можливе збільшення грошової маси в обороті 440000 грн.
Задача № 9.
Новий клієнт банку отримує позику в розмірі 66000 грн., причому третина її надається готівкою, а інша частина – у вигляді відкриття поточного рахунку. Яким буде максимально можливе збільшення пропозиції грошей, якщо норма резервування становить 17 %.
Розв’язок.
Готівка, отримана позичальником, збільшить обсяг грошового агрегату М0 та не прийматиме участі у процесі грошово-кредитної мультиплікації. Початковий приріст резервів, що спричинить грошово-кредитну мультиплікацію, складатиме частина позики, отримана у вигляді безготівкових коштів на поточному рахунку клієнта. Максимально можливе збільшення грошової маси в обороті розраховується через грошово-кредитний мультиплікатор:
m = 1/r, де m – величина грошово-кредитного мультиплікатора, r – норма обов’язкових резервів.
m = 1/0,17 = 5,88;
М = R * m = 2/3 * 66000 * 5,88 = 258720 грн.
Відповідь: збільшення пропозиції грошей становить 258720 грн.
Задача № 10.
В комерційному банку розміщено депозит на суму 18000 грн. Яким чином вплине зменшення норми обов’язкових резервів (НОР) з 19 % до 12 % на розмір кредитних ресурсів для перших 4-х комерційних банків, які використовують кошти цього депозиту, а також на розмір грошової маси в обороті.
Розв’язок.
Розрахунок кредитних ресурсів банків проведемо в таблиці:
Банк |
Нові депозити (загальній резерв) |
Кошти в НБУ (обов’язковий резерв) |
Нові кредитні ресурси (вільний резерв) |
|||
НОР = 19 % |
НОР = 12 % |
НОР = 19 % |
НОР = 12 % |
НОР = 19 % |
НОР = 12 % |
|
Банк № 1 |
18000 |
18000 |
3420 |
2160 |
14580 |
15840 |
Банк № 2 |
14580 |
15840 |
2770,2 |
1900,8 |
11809,8 |
13939,2 |
Банк № 3 |
11809,8 |
13939,2 |
2243,86 |
1672,70 |
9565,94 |
12266,5 |
Банк № 4 |
9565,94 |
12266,5 |
1817,52 |
1471,98 |
7748,42 |
10794,52 |
Всього |
43704,16 |
65106,72 |
Зв’язок між нормою обов’язкових резервів та розміром грошової маси в обороті проявляється через грошово-кредитний мультиплікатор.
m 1 = 1/0,19 = 5,26; М1 = 18000*5,26 = 42080 грн.
m 2 = 1/0,12 = 8,33; М2 = 18000*8,33 = 149940 грн.
Відповідь: зменшення норми обов’язкових резервів з 19% до 12 % призведе до збільшення кредитних ресурсів перших 4-х комерційних банків, які використовують кошти цього депозиту, на 21402,56 грн.; можливий приріст грошової маси, буде більший на 107860 грн.
Задача № 11.
Знайти значення грошового мультиплікатора по агрегату М1, якщо обсяг готівки поза банками становить 40 млрд. грн., розмір банківських резервів, що зберігаються в НБУ, 45 млрд. грн., а величина грошового агрегату М1 – 340 млрд. грн.
Розв’язок.
Значення грошового мультиплікатора по агрегату М1 знаходимо за формулою:
mпо М1 = M1 / (M0 + R).
mпо М1 = 340 / (40+45) = 4 – це означає, що з однієї гривні приросту резервів банківська система фактично створила 4 грн.
Відповідь: значення грошового мультиплікатора по агрегату М1 становить 4 грн.
Задача № 12.
Розрахуйте максимально можливий та реальний рівень грошово-кредитної мультиплікації за наступними даними: норма обов’язкових резервів 18 %, готівка поза банками 70 млрд. грн., банківські резерви 110 млрд. грн., загальна сума депозитів банківської системи 900 млрд. грн.
Розв’язок.
Максимально можливий рівень грошово-кредитної мультиплікації оцінюється виходячи з розрахунку мультиплікатора на основі норми обов’язкового резервування, що встановлена НБУ:
m = 1/r, де m – величина грошово-кредитного мультиплікатора, r – норма обов’язкових резервів.
m = 1/0,18 = 5,56 – це означає, що з однієї гривні приросту резервів банківська система може створити 5,56 грн.
Реальний рівень грошово-кредитної мультиплікації оцінюється виходячи з розрахунку мультиплікатора на основі порівняння суми готівки та депозитів банківської системи із сумою готівки та банківських резервів:
де M0 – маса готівки в обігу поза банками, D – маса грошей у депозитах комерційних банків; R – сума резервів комерційного банку.
mm = (70+900)/(70+110) = 5,39 – що означає, що з однієї гривні приросту резервів банківська система фактично створила 5,39 грн.
Відповідь: максимально можливий рівень грошово-кредитної мультиплікації 5,56; реальний – 5,39.
Задача № 13.
Знайти значення грошового мультиплікатора по агрегату М2, якщо:
депозити, залучені банківською установою, становлять 75 млрд. грн.;
співвідношення готівки поза банками та депозитів можна визначити як 1:4;
частка строкових депозитів в їх загальній величин становить 60 %;
кошти на розрахункових рахунках 114 млрд. грн.;
кошти за трастовими операціями 27 млрд. грн.;
наднормові резерви комерційних банків складають 8 млрд. грн.;
норма обов’язкового резервування визначена НБУ в розмірі 12 %.
Розв’язок.
Знайдемо значення грошового мультиплікатора по агрегату М2:
mпо М2 = M2 / (M0 + R).
Якщо співвідношення готівки поза банками та депозитів становить 1 до 4, то:
М0 = 75 *1/4 = 18,75 млрд. грн.
М1 = М0 + кошти на розрахункових рахунках + депозити до запитання = 18,75 + 114 + (75 – 75*0,6) = 162,75 млрд. грн.
М2 = М1 + строкові вклади = 162,75 + 75*0,6 = 297,75 млрд. грн.
М3 = М2 + 207,75 + 27 = 234,75 млрд. грн.
R = обов’язковий резерв + наднормові резерви = 75*0,12 + 8 = 17 млрд. грн.
mпо М2 = 297,75/ (18,75 + 17) = 8,33 – це означає, що з однієї гривні приросту резервів банківська система може створити 8,33 грн.
Відповідь: М0 = 18,75 млрд. грн.; М1 = 162,75 млрд. грн.; М2 = 297,75 млрд. грн.; М3 = 234,75 млрд. грн.; значення грошового мультиплікатора по агрегату М2 становить 8,33.