Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Іменники.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
13.07.2019
Размер:
61.95 Кб
Скачать

"Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників"

Відкритий урок з української мови.

Мета: удосконалювати вміння вживати в мові іменники - синоніми, іменники - антоніми, як засіб увиразнення мовлення. Вміти влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в мовленні багатозначні іменники. Показати їх роль в народних прислів'ях, приказках.

Розвивати в учнів мовленєве чуття, культуру мовлення, формувати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, які відповідають змісту висловлювання. Виховувати любов до рідної мови, колориту, влучності в доборі висловів.

Обладнання: Мовне дерево "Іменник" (схема-малюнок), схема-опора "Іменник", таблиці синонімів, антонімів, багатозначних і однозначних слів, малюнки, магнітофон (аудіозапис).

Література: Н. Коптілов "У світі крилатих слів", м. Київ, 1976; Ф. П. Медвєдєв "Українська фразеологія", м. Харків, 1977; В. М. Паламарчук "Навчаймося рідної мови", Київ, 1999; М. С. Вашуленко "Рідна мова", Київ, 2004

Хід уроку:

І. Організація класу до роботи:

Дітки поверніться до гостей, що будуть присутніми на нашому уроці, подаруйте їм свої посмішки і сідайте, будь-ласка, за парти.

Ось дзвінок нам дав сигнал –

Працьовитий час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок мови починаймо.

А щоб мова рідна нам допомогла своїми правилами, вказівками, підказувала нам вірний шлях виконання вправ і завдань, ми до неї звернемось із невеличким проханням.

Мово українська, мово наша мила! Дай поміч школярам, Щоб ми всі шанували рідну мову, І пісню любу, милу, пречудову... Щоб солов'їну ми її повік любили, І рідним словом вільно говорили.

А чи чули ви, що щось зашелестіло в класі?

Так, це осінні, пожовклі кленові листочки шепочуться між собою і я бачу, що це дерево з'явилося у нас в класі не спроста, це мабуть мова нам цікаві завдання принесла. А чи бачите ви, що листочки ледь тримаються, вітерець їх чуть торкне і почнуть вони кружляти в осінній заметілі. А ось і перший листочок, що ж він нам за завдання приніс? (загадка).

II. Актуалізація опорних знань.

Загадка - Хто ти? Що? Твоє ім'я?

Перший листочок. Іменна моя сім'я.

Знають всіх в ній поіменно,

А зовуть сім'ю ... (іменник).

Як кожна сім'я має своє родовідне дерево, так і іменник має своє. Кожна гілочка на цьому дереві слугує опорою такої частини мови як іменник. Опадає наступний кленовий листочок. То над чим ми з вами працювали на минулому уроці? (над темою іменник).

Індивідуальні завдання на картках (різнокольорове листя клена, на зворотній стороні якого завдання).

Дітки, давайте пригадаємо правило:

• Що таке іменник? (Іменник - це частика мови, що означає назву предмета і відповідає на питання: хто? або що?).

• Іменники можуть бути ... (Назвами істот (хто?) і не істот (що?).

• А які ще бувають іменники? (Власними, загальними).

• Більшість іменників належать до родів, яких? (Чоловічий, жіночий, середній).

• Іменники мають ... (Числа - однина, множина).

А чи знаєте ви, що виявляється половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це іменник.

А тепер відкрийте свої зошити і запишіть число. Сьогодні 14 жовтня. Це день народження нашої школи. Сьогодні їй виповнюється 9 років. Крім того, сьогодні день Покрови, велике православне свято.

РОБОТА З ІНДИВІДУАЛЬНИМИ КАРТКАМИ

1. Хвилинка каліграфії (зашифроване слова "праця" з творчим завданням).

Закресліть літери, що найчастіше повторюються, і утворіть слово.

П, б, з, е, р, е, б, з, а, з, б, е, ц, б, е, з, я Дітки, хто зміг прочитати зашифроване слово?

Будь-ласка, біля дошки запишіть це слово і зробіть звуко-буквений аналіз.

Праця - [п] [р] [а] [ц] [а] - 5 б., 5 зв., 2 скл.

Підберіть, будь-ласка, спільнокореневі слова до слова праця таким чином, щоб вони були різними частинами мови, (працівник, працювати, працьовитий).

- А тепер утворіть нові слова за допомогою префіксів: на, до, пере (напрацювати, допрацювати, перепрацювати).

- А може хтось з вас знає прислів'я про працю? Адже ми недавно вивчили усну народну творчість з читання.

Праця робить людину розумною.

Землю красить сонце, а людину - праця.

Пташку пізнають по польоту, а людину по роботі.

А ось ще одне завдання на листочку: скласти прислів'я, яке щойно пороздував легенький осінній вітерець.

Марнує годує, людину а лінь — Праця.

Праця людину годує, а лінь - марнує.

Знайдіть слова, які відповідають на питання - що? (Праця, лінь).

Діти, а яка особливість цих слів у прислів'ї? (Протилежні за значенням).

То як називаються слова, що мають протилежне значення? ( Антоніми).

Наприклад: Ніч - день, зима - літо, радість - печаль.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми будемо продовжувати знайомитися з іменниками - антонімами, синоніми і дізнаємось про багатозначність слів, про слова в прямому і переносному значеннях.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]