Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Самостійне заняття по БТТ. Самостійне 1.4.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
10.07.2019
Размер:
579.58 Кб
Скачать

Самостійна робота

1.4 « Розвиття бронетанкової техніки»

Навчальні питання:

1. Шляхи розвитку та вдосконалення БМП

2. Розвиття сучасної закордонної бронетанкової техніки.

Керівництва і література:

„1. Н.Л. Волковский. Энциклопедия современного оружия и боевой техники Т.2 М. 2002

2. В.Н. Шуйков Бронетехника. «ООО Попурри» 2000.

3. Колесная бронетехника. Справочник. М. 2001

4. Бронетехника. Справочник. Минск 2000

5. Танки мира. Справочник. М. 2001

6. БТР-70 Техническое описание и инструкция по эксплуатации. Воениздат. Москва 1981

7. Журнали «Техника и вооружение» и «Зарубежное военное обозрение» и материалы internet.

  1. Виконати:

  1. Реферат на тему:

«Перспективи розвитку танків».

«Перспективи розвитку БМП».

«Перспективи розвитку БМД».

«Порівняльна характеристика танків Т90 (Росія) і «Леопард» (Германія)».

«Порівняльна характеристика БМП-2 (Україна) і «Мардер 2» (Германія)».

«Порівняльна характеристика БРДМ-3 (Україна) і М-998 «Хаммер» (США)».

  1. Бути готовим до тестового контролю з питань теми

  1. Шляхи розвитку та вдосконалення бмп

«Бойова машина піхоти» — порівняно молодий тип бронетанкової техніки — перша БМП (радянська БМП-1) була прийнята на озброєння в 1966 р., через п'ятдесят років після першої появи танків на полі бою.

Проте всяка ідея має свою передісторію. Бойові засоби, що нагадують по своєму призначенню БМП, з'явилися ще в старовині. Так, бойові колісниці старовини (єгипетські, Ассірія) нерідко відносять до прообразу танків. А Юлій Цезарь описував застосування стародавніми британцями бойових колісниць в I столітті до н.э.: «Спочатку їх гоніти довкруги по всіх напрямах і стріляють... Пробравшись в проміжки між ескадронами, британці зіскакують з колісниць і б'ються пішими. Тим часом візники малу-по-малу виходять з лінії бою і ставлять колісниці так, щоб бійці... могли легко відступити до своїх. Таким чином... досягається рухливість кінноти в з'єднанні із стійкістю піхоти». У ті ж часи далекий прообраз БМП застосовувався в кріпосній війні у вигляді «свиней» або «кішок» — захищених рухомих конструкцій з бійницями. Усередині них стрілки і штурмуючі бійці просувалися до стін фортеці услід за таранами і штурмовими баштами (які тут можна розглядати як віддалений прототип «танка»), прикриваючи їх просування і роботу і заважаючи стрілянині тих, що облягають. якийсь прообраз БМП можна побачити в різних проектах бойових машин, що з'являлися від середніх століть до Нового часу, — зокрема таких фантастичних, як «Гуляй-крепость» Хольцшуєра (1558 р.) і «найстрашніше знаряддя війни» Вуйенна (1874 р.), які окрім озброєння і «броні» повинні були нести «десант». Але все це — лише вельми віддалені прототипи. Реальне просування до ідеї БМП починається, природно, з моменту появи танка.

Танки народжувалися як «таран для піхоти», і необхідність організації їх тісної взаємодії була ясна вже на етапі проектування — в Англії Черчилль вважав, що піхота повинна просуватися за танками під прикриттям колісних щитів. Серед перших проектів «танків» більшість якраз більше нагадували БТР або БМП. Так, англійський полковник Кромптон пропонував «машину, що переступає окопи», — великий трактор з броньованим кузовом для перевезення піхоти через нейтральну смугу і передові окопи. У Франції полковник Етьен, ініціатор споруди французьких танків, пропонував гусеничні броньовані причепи для перевезення услід за танком 20 піхотинців з повним озброєнням (багато пізніше, в 1939 р., ця було реалізовано застосуванням броневолокуш радянськими військами на Карельському перешийку). Досвід танкових боїв зробив проблему узгодження руху і вогню піхоти і танків очевидної. З'явилася ідея озброєних «десантних танків», що дають піхотним підрозділам захист і рухливість, рівну танкам. Перші такі машини з'явилися в 1918 р. у вигляді англійських МКУ, здатних окрім звичайної команди і озброєння (два 57-мм знаряддя і 4 кулемети) перевозити 20-24 піхотинці і що прозвали «троянським конем Танкового корпусу». Теоретично танки повинні були доставляти піхоту або кулеметні розрахунки через позиції супротивника до останнього об'єкту атаки. В деякому розумінні це було технічним продовженням тактичної ідеї німців — заміни настання хвилями на позиції супротивника діями піхотних штурмових груп, що просочуються, із захоплення ключових пунктів оборони супротивника. Проте спроба такого застосування Мку* 8 серпня 1918 р. під Амьеном закінчилася невдало — солдати в танку чаділи, а трясіння вимотало їх настільки, що знадобився час для відпочинку. Досвідчений англійський «піхотний танк» Мк IX був вже просто гусеничним БТР.

У міжвійськовий період бронетранспортерами (БТР) зайнялися в багатьох країнах — розроблялися їх колісні, напівгусеничні і гусеничні моделі для вирішення транспортних завдань. Ведення бою із-за броні не розглядалося — такі машини, подібно до самохідних артилерійських установок, здавалися б тоді просто «неповноцінними» танками. Активними прихильниками моторизації піхоти виступали Лідел Гарт в Англії, Тріандафілов в СРСР, Гудеріан в Герма-i ши, де Голль у Франції. Проте більшість БТР до початку Другий світовий так і залишилися досвідченими.

З початком війни потреба в БТР виявилася особливо яскраво. В ході Второй світовий БТР найширше використовували німецький вермахт і армія США.

Але, якщо американці застосовували свої БТР як «таксі поля бою», транспортерів-тягачів і самохідної платформи для артилерійських систем, то німці, що випустили значно менше БТР, знайшли їм ширше тактичні застосування. При атаці слабкої в протитанковому відношенні оборони німецькі «панцергренадиры» (мотопіхота у складі танкових дивізій) не спішувалися, слідуючи за танками на середніх напівгусеничних БТР Зсжгг 251 і ведучи вогонь з кулеметів і індивідуальної зброї поверх бортів. Відзначимо, що німецькі БТР обов'язково забезпечувалися радіостанціями. Німці спробували також підвищити «вогняні» можливості БТР, встановлюючи на машинах командирів взводів і рот 37-мм гармати (5с1 Кг/ 251/10) і 28/20-мм важкі ПТР (5а. Кгг 251/6). Створені фактично вже на початку війни, американські і німецькі БТР будувалися на шасі напівгусеничних транспортних машин і тому володіли обмеженою прохідністю і дуже легким бронюванням. Армія Великобританії використовувала легені гусеничні БТР спеціальної розробки типу «Брен-керрієр» і «Юніверсал-керрієр» з непоганою прохідністю і — для БТР тих років — озброєністю. Але ці машини були розвитком ідеї танкетки, їх місткість була дуже мала, а броня тонка, і використовувалися вони як носії піхотної зброї. У СРСР в 30-і роки були розроблені ряд вдалих досвідчених БТР, але ні тоді, ні під час війни БТР серійно не випускалися. Тому РККА широко застосовувала танкові десанти «на броні» для підтримки просування танків автоматниками і розрахунками ручних кулеметів — не випадково з 1943 р. практично всі радянські танки і САУ оснащувалися спеціальними широкими поручнями. До кінця війни Червона Армія використовувала ті, що поставляються по ленд-лізу МЗ, М5, М9, «Юніверсал». У третьому періоді Великою Вітчизняною піхота на БТР використовувалася в РККА спільно з танками тільки в розвідувальних і передових загонах.

Британський легкий БТР 1940-х років «Юніверсал Керрієр» - це вже не просто «танкетка супроводу», але до реальної мотопіхоти ще далеко

У перші півтора десятки років після війни відбулися важливі зміни у відношенні до БТР: вони стали невід'ємною частиною мотопіхотних підрозділів. Для забезпечення високої рухливості їх сталі виконувати не на базі комерційних колісних або напівгусеничних машин, а на спеціальному гусеничному шасі або на колісному високій прохідності. Тим часом і після війни БТР в більшості країн продовжили служити тільки транспортним засобом для доетанки піхоти в район бойових дій, а сам бій співався і спешенных порядках. Бронювання БТР по колишньому захищало лише від вогню легкої стрілецької зброї, а їх кулеметне озброєння залишалося чисто оборонним.

Один з БТР почала 60-х — шведський Р№301 на шасі застарілого легкого танка. При «танковій» рухливості і 20-мм гарматі ця машина швидше розвідувальна, чим транспортно-бойова

У 50-60-і роки концепції застосування піхоти переглядалися. Мотопіхотні (мотострілкові) підрозділи повинні були вести різні види бойових дій спільно з танками і самостійно в умовах застосування тільки звичайної зброї і ОМП.

Передбачалося, що головне завдання полягає в скороченні темпів настання при безперервній взаємодії, а осередки опору супротивника або слабкі, або можуть бути обійдені. Введення тактичної ядерної зброї і тактичних високоточних засобів поразки вимагало більшого розосередження при збереженні необхідної вогняної потужності навіть дрібними підрозділами, тобто наявність у них власної зброї підтримки. При цьому піхотне відділення з штатним озброєнням могло б вести ближній бій з машини або спешенно. Таким чином забезпечувалася б тісна взаємодія танків і піхоти при якнайповнішому використанні сильних сторін обох пологів військ. Так, в тактиці радянських мотострілкових військ в 60-і роки з'явилося важливе нововведення — при атаці разом з танками БТР вже не відводилися, як раніше, в укриття, а підтримували атакуючі підрозділи вогнем. БТР все більш ставав бойовою машиною.

Це стало основою для появи БМП. Підрозділи на БМП, рухаючись в єдиному бойовому порядку з танками, допомагали б їм виявляти і знищувати протитанкові засоби супротивника, легкі бронемашини, піхоту, вертольоти. При настанні в піших порядках і в обороні БМП подавали б підрозділам вогняну підтримку, виконуючи, по суті, те ж завдання, що і танки безпосередньої підтримки піхоти (або німецькі штурмові знаряддя) почала Другою світовою, але БМП відрізняла б значно велика рухливість. БМП не підміняли б собою танки, а виступали їх партнером на полі бою. Будучи одночасно «рухомим .окопом» і носієм зброї підтримки, БМП підсилювали б бойові порядки піхоти і обороні, л також стали б опорою для танків і мотопіхоти але нстречном бою і при віддзеркаленні контратак супротивника. При настанні на підготовлену оборону Бмii повинні висаджувати десант на далык н "П1, яка гранична для ефективного вогню стрелконого зброї і в той же час безпечна від вогню більшості РПГ, тобто 600-800 м від переднього краю оборони супротивника.

Звідси мінімальні вимоги до бронювання БМП — захист на цих дальностях від рушнично-кулеметного вогню.

Отже, БМП повинна мати:

—прохідність і маневреність (а вони визначаються питомою потужністю двигуна, питомим тиском на грунт, швидкістю, запасом ходу, повороткістю), рівні з танками, з якими взаємодіє мотопіхота;

озброєння, що забезпечує вогняну підтримку десанту, що спішився, і можливість боротьби з бронемашинами супротивника;

  • можливість десанту вести вогняний бій з машини, залишаючись під прикриттям броні, і швидко спішуватися при необхідності;

  • бронезащиту, що протистоїть стрілецькій зброї, автоматичним гарматам, осколкам мін і снарядів, а також захист від ОМП; засоби маскування;

  • радіозасоби, що забезпечують безперервний зв'язок як з командиром свого підрозділу, так і з танками; прилади спостереження, аналогічні або подібні танковим.

Ці риси були втілені в БМП «першого покоління» — радянською БМП-1, німецькою «Мардер», французькою АМХ-10Р, югославською М980.

Радянська БМП-1 - дійсно перша у своєму роді

Вже в рамках цього покоління відбилися різні підходи до питань озброєння, бронезащиты і оперативної рухливості БМП. Зокрема, відбулося розділення на «легких» (бойова маса до 20 т) і «важкі» (понад 20 т) БМП. Перші (БМП-1, АМХ-10Р) давали захист тільки від вогню легкої стрілецької зброї і легких осколків, але відрізнялися аеромобільністю і можливістю з ходу долати водні перешкоди, а крім того, допускали масове виробництво. Другі давали захист від вогню великокаліберних кулеметів, автоматичних 20-мм гармат, важких осколків, забезпечували надійнішу і тіснішу взаємодію з танками в умовах поля бою, насиченого різноманітними засобами поразки, але мали меншу оперативну рухливість і велику вартість.

БМП першого покоління відносили і гусеничні БТР, озброєні ишомшическими гарматами, - наприклад, шведський PBV302

Момент появи, тактико-технічні характеристики і особливості конструкції БМП першого покоління були безпосередньо пов'язані з танками так званого другого післявоєнного покоління або «основними бойовими» — перші БМП з'явилися на озброєнні услід за першими основними бойовими танками (радянський Т-64, німецький «Леопард», французький АМХ-30) і саме для них стали бойовими партнерами.

Для зниження вартості експлуатації системи БТВТ скрізь, де БМП були прийняті на озброєння, на їх шасі прагнули створити ціле сімейство бронемашин — транспортних, розвідувальних, команд-по-штабных, самохідних мінометів, ПТРК і ЗРК, легких танків або машин вогняної підтримки, машин розмінування, БРЕМ. Проте з ряду причин, включаючи економічні і виробничі, ці роботи практично ніде не були завершені в повному об'ємі, хоча частина вказаних типів машин на шасі БМП поступила на озброєння.

БМП «другого покоління» з'явилися разом з танками «третього покоління» і відрізнялися новими схемами бронювання, наявністю системи стабілізації озброєння, СУО з лазерними далекомірами і електронними балістичними обчислювачами, установкою тепловизионных приладів.

Інший підхід до створення «недорогої» БМП на шасі гусеничного БТР - не найвдаліша італійська ОТО С13/25

М2 «Бредлі» представник другого покоління БМП

Таким чином, з'явилася можливість ведення вогню з ходу, ефективної взаємодії в нічному бою. Більше уваги приділялася протимінному захисту і боротьбі з повітряним супротивником, що атакує бойові порядки на сверхмалых висотах. Це покоління склали як БМП нової розробки (американська М2 «Бредлі», англійська МСV-80 «Уорріор», радянська БМП-3, італійська VСС-80, шведська СV-90), так і модернізовані варіанти БМП першого покоління — «Мардер»-1а2, БМП-2Д.

«Ніша» бойових машин піхоти заповнювалася все більш активно, ними займалися військові фахівці і промислові фірми все в більшому числі країн. Якщо до 1980 р. можна було налічити лише декілька зразків БМП, то до 2000 р. їх були вже близько чотирьох десятків — тут і важкі і легкі БМП спеціальної розробки, і «легені БМП» на основі доопрацювання БТР, і «важкі БМП» на танковому шасі. Відзначимо, що таке специфічне відгалуження легенів БМП, як «бойові машини десанта» зі своїм довкола завдань, є в серійних зразках поки тільки в наший країні. Але БМД, як і «штурмові» машини морської піхоти, — це тема окремої розмови, і ми далі стосуватися їх не будемо.

Не дивлячись на ряд прогнозів, ні «легкі», ні «важкі» БМП не змогли, та і не зможуть замінити колісні і гусеничні БТР. Бронетранспортери навіть на спеціальному шасі відносно дешеві, мобільніші і багатофункціональні. Крім того, велика кількість армій БТР, що перебувають на озброєнні, робить раціональнішою їх модернізацію, ніж заміну машинами іншого типу.