
- •Завдання з методики викладання рідної мови
- •Структура уроку навчання грамоти букварного періоду
- •Структура уроку письма букварного періоду
- •Основні етапи роботи над переказом:
- •Основні етапи роботи над твором:
- •Критерії та норми оцінювання знань, умінь і навичок студентів з методики викладання рідної та другої мови в початкових класах (під час проходження педагогічної практики)
- •Завдання з методики викладання другої мови
- •Література на допомогу студентам-практикантам
- •Література на допомогу студентам-практикантам
- •Завдання з методики викладання математики
- •Завдання для студентів передвипускного курсу
- •Завдання для студентів випускного курсу
- •Оцінка змісту математичної діяльності молодших школярів:
- •Процесуально-діяльнісна характеристика проведення уроку:
- •Рекомендована література Основна:
- •Додаткова:
- •Для студентів передвипускного курсу
- •Завдання для студентів випускного курсу
- •Структура комбінованого уроку з навколишнього світу, природознавства
- •Пам’ятка до проведення бесіди на етапі уроку
- •I. Підготовка до бесіди
- •II. Структура бесіди
- •Критерії оцінювання уроків студентів-практикантів з курсів “я і Україна” (Навколишній світ) у 1-2 та природознавства у 3-4 класах
- •Рекомендована література Основна:
- •Додаткова:
- •Завдання з методики трудового навчання для студентів передвипускного курсу
- •Завдання для студентів випускного курсу
- •Зразок плану-конспекту уроку
- •Хід уроку
- •Організація класу (перевірка готовності учнів до уроку).
- •Актуалізація опорних знань учнів (вступна бесіда, розповідь, повідомлення).
- •III. Повідомлення теми і мети уроку.
- •IV. Аналіз зразка виробу.
- •V. Вивчення нового матеріалу (вступний інструктаж, планування послідовності трудових дій учнів, показ прийомів).
- •VI. Інструктаж з техніки безпеки.
- •VII. Самостійна практична робота учнів (поточний інструктаж, індивідуальна допомога учням).
- •VIII. Підсумок уроку. Аналіз й оцінка учнівських робіт.
- •Критерії оцінювання уроків студентів-практикантів з “Трудового навчання”
- •Рекомендована література Основна:
- •Додаткова
Структура уроку письма букварного періоду
Тема: Письмо букви „__”, складів та слів з новою буквою.
Мета: Навчальна: Формувати вміння писати маленьку (на другому уроці – велику) букву „__”, поєднувати її з іншими вивченими буквами у складах і словах.
Закріплювати вміння орієнтуватися у сітці зошита, правильно розташовувати букву на рядку.
Розвиваюча: Розвивати окомір, спостережливість, увагу; уміння співставляти та аналізувати структуру друкованої і рукописної букви.
Активізувати словниковий запас учнів, розвивати уміння добирати слова з новою буквою, вміння робити звуко-буквений аналіз слів.
Виховна: Виховувати старанність, наполегливість, прагнення до оволодіння каліграфічним письмом.
Обладнання: плакат „Правильно сиди під час письма”, розрізна азбука, сигнальні планшети, зразок друкованої і рукописної букви.
Хід уроку:
І. Оргмомент
ІІ. Повторення вивченого звука на попередньому уроці
Звукові аналітико-синтетичні вправи
1. Виконання вправ на впізнання звуків у заданих словах, визначення його місця у слові в різних позиціях – на початку слова, в середині, в кінці.
2. Самостійний добір слів з новими звуками у різних позиціях.
3. Синтетичні звукові вправи на утворення складів-злиття з новими звуками.
4. Доповнення складу-злиття новими звуками (складами з новим звуком) до утворення слів.
ІІІ. Оголошення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
ІV. Навчання письма нової букви
1. Показ зразка рукописної букви у сітці зошита збільшеної у 20 разів.
2. Порівняння рукописної і друкованої букви. Знаходження спільного і відмінного у формі та особливостях написання букви.
3. Аналіз будови рукописної букви з переліком її елементів.
4. Засвоєння структури рукописної букви.
а). Показ написання букви на дошці з поясненням послідовності зображення елементів.
б). Написання учнями букви у повітрі з орієнтацією на збільшений зразок.
в). Уявне написання нової букви на площині парти зворотною стороною ручки.
г). Написання нової букви учнями на дошці мокрим пензлем.
д). Написання нової букви учнями крейдою на дошці.
5. Аналіз зразка букви у прописах.
а). Порівняння збільшеного зразка рукописної букви поданої у прописах зі зразком вчителя на дошці.
б). Обведення учнями поданого зразка зворотною стороною ручки, засвоєння послідовності написання букви.
6. Вправи з написання букви у прописах.
а). Написання нової букви за пунктирним зразком у зошитах з друкованою основою.
б). Написання трьох букв самостійно.
в). Аналіз самостійно написаних букв, зіставлення їх зі зразком, виправлення допущених помилок.
г). Самостійне дописування першого рядка.
д). Письмо другого рядка букв під такт.
Фізхвилинка
V. Письмо з’єднань нової букви у складах або буквосполученнях (1-2 рядка)
1. Виділення із слів (самостійний добір слів) складів-злиття з новою буквою.
2. Звуковий аналіз слів та фонетичне моделювання виділених складів.
3. Позначення звуків у виділених складах друкованими буквами з розрізної азбуки.
4. Показ написання складів вчителем на дошці з поясненням варіантів з’єднання букв (верхнє, середнє, нижнє).
5. Самостійний запис учнями складів-з’єднань у зошиті.
VІ. Письмо слів з вивченою буквою (1-2 рядка)
1. Виділення (самостійний добір) слів із записаними складами.
2. Звуковий аналіз слів та їх фонетичне моделювання.
3. Позначення звуків у словах друкованими буквами з розрізної азбуки.
4. Показ послідовності написання слів вчителем на дошці з поясненням варіантів з’єднання букв (верхнє, середнє, нижнє).
5. Самостійний запис учнями слів у зошиті.
6. Аналіз самостійно написаних слів, зіставлення їх зі зразком, виправлення допущених помилок.
Фізхвилинка
VІ. Написання речення
1. Складання учнями речення з одним із записаних слів.
2. Аналіз речення: визначення кількості слів у реченні, виконання графічної моделі.
3. Повторення правил запису речення: перше слово пишеться з великої букви, кожне слово пишеться окремо, у кінці ставиться крапка (знак запитання або знак оклику).
4. Показ послідовності написання речення вчителем на дошці з поясненням варіантів з’єднання букв у словах.
5. Самостійний запис учнями речення у зошиті (з дошки або із зразка поданого у прописах).
6. Аналіз самостійно написаного речення, зіставлення із зразком, виправлення допущених помилок.
VІІ. Підведення підсумків уроку
– Яку нову букву навчилися писати?
– Що робили на уроці?
– Чого нового навчилися?
Допоміжна література для розробки уроків навчання грамоти і письма:
Будна Н.О., Походжай Н.Я., Шост Н.Б. Уроки навчання грамоти. 1 кл. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2002.
Будна Н.О., Походжай Н.Я., Шост Н.Б. Уроки письма. 1 кл. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2002. – 232 с.
Вашуленко М.С., Скрипченко Н.Ф., Прищепа О.Ю. Навчання в 1 класі чотирирічної початкової школи. Навчання грамоти. Навчання письма. Робота з дитячою книгою. Посібник для вчителя. – К.: Рад. школа, 1997. – 493 с.
Кондратенко Л. О. Весела грамота. – К., 1994. – 144 с.
Луцик Д. В., Проць М. М., Свашак А. С. Буквар: Методичні поради вчителю. – Львів: Світ. – 2004. – 176 с.
Мартьянова Т. Урок навчання грамоти у 1 класі // Початкова школа. – 2004. – № 9. – С.12 – 13.
Прищепа К. С. Навчання грамоти. Методичний посібник до Букваря. – К.: Форум, 2002. – 143 с.
Рішення колегії Міністерства освіти і науки України про розроблення єдиних зразків каліграфічного письма цифр, українських і російських букв та їх з’єднань // Початкова школа. – 2004. – № 1. – С 12 – 15.
Савченко О. Я. Навчання і виховання учнів 1 класу. – К.: Початкова школа, 2002. – С. 191 – 209.
Сапун Г. Уроки навчання грамоти (Письмо). 1 кл. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003.
Сапун Г. Уроки навчання грамоти (Читання). 1 кл. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003.
Слабеняк Л., Семиног Т. Уроки письма в період навчання грамоти // Початкова школа. – 2002. – № 11. – С.22 – 23.
Яцента Л. Є. Ігрові форми навчання читання першокласників. – Тернопіль: Астон, 2002. – 160 с.
Позакласний захід з читання проводиться один на двох студентів. Тривалість – 30-40 хв.
Можливі варіанти: літературні ігри та вікторини, літературні ранки (обов’язково містять дві частини – художню і конкурсну), КВК, конкурс виразного читання, вистава лялькового театру тощо.
Допоміжна література для розробки позакласного заходу з читання:
Бондарук Л. Рідні голоси // Початкова школа. – 1998. – № 4. – С.23 – 26.
Гринько В. Матінко-калина // Початкова школа. – 2003. – № 3.
Золоті зерна поезії Т. Г. Шевченка. Виховний захід // Розкажи онуку. – 2003. – № 6. – С. 51.
Конвай В. Свято книги у початковій школі // Початкова школа. – 2003. – № 3. – С. 57.
Маковій Г.П. Вінок з бабусиної скрині. Свято Миколая // Початкова школа. – 1996. – № 12. – С. 27 – 28.
Мироненко О.Ю. Під ясним сонцем (Літературний ранок до 100-річчя з дня народження Н.Забіли) // Розкажи онуку. – 2003. – № 4-5. – С. 29 – 30.
Мовчун А. Вірші Т.Шевченка в початкових класах // Початкова школа. – 2002. – № 3. – С. 43.
Солов’янова М. Неповторний світ її поезії (творчість Т. Коломієць) // Початкова школа. – 2005. – № 6. – С. 57 – 58.
Таранюк Т. Леся Українка – дітям // Початкова школа. – 1998. – № 2.
Тетеріна О. Щастя великого казкаря (До 200-річчя від дня народження Г.К.Андерсена. Літературне свято) // Початкова школа. – 2005. – № 4. – С. 53 – 55.
Ткаченко Л. Веснянки // Початкова школа. – 2005. – № 3. – С. 57 – 60.
Ткаченко Л. Українська народна казка „Рукавичка” // Початкова школа. – 2005. – № 1. – С. 62 – 64.
Чмир Н. Урок-конференція з позакласного читання у 3 класі // Початкова школа. – 2003. – № 4. – С. 13.
Чумарна М. Букварикові світлиця // Початкова школа. – 1996. – № 7. – С. 22.
Чумарна М. Мандрівка в українську казку // Початкова школа. – 1994. – № 1.
Консультації до залікових уроків проводяться не пізніше ніж за 3 дні до визначено терміну проведення, до позакласного заходу – не менше ніж за 1-2 тижні. На консультації аналізуються та вдосконалюються готові конспекти та подані ескізи наочності.
ЗАВДАННЯ ПЕДПРАКТИКИ
З МЕТОДИКИ ВИКЛАДАННЯ РІДНОЇ МОВИ
ДЛЯ СТУДЕНТІВ ВИПУСКНОГО КУРСУ
До завдань педагогічної практики з рідної мови для студентів випускного курсу входить:
1) відвідування та аналіз уроків з рідної мови та читання;
2) проведення 2-3 пробних уроків з рідної мови та 2-3 пробних уроків з читання;
3) проведення, у терміни визначені методистом, по одному заліковому уроку з розвитку зв’язного мовлення та уроку позакласного читання;
4) проведення позакласного залікового заходу з рідної мови.
При проведенні залікових уроків явка всіх студентів, що проходять практику в даній школі – обов’язкова.
При визначенні теми залікового уроку з розвитку зв’язного мовлення студент може обрати на вибір:
1 вид: Письмовий /усний/ переказ з врахуванням вимог програми відповідного класу, планування вчителя та особливостей роботи з різними видами переказів;
2 вид: Письмовий /усний/ твір з врахуванням різноманітних стилів, жанрів та типів текстів; класу, вимог програми та планування вчителя.
Разом з документацією обов’язково необхідно подати і зразки дитячих робіт – письмових переказів або творів відповідно до проведеного залікового уроку.
Під час розробки конспекту уроку з розвитку зв’язного мовлення необхідно дотримуватись основних етапів роботи: