Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Zadach_YeP.doc
Скачиваний:
73
Добавлен:
24.12.2018
Размер:
443.39 Кб
Скачать

Тема 14. Ціни та ціноутворення в ринкових умовах

Приклад І. Калькуляція собівартості одиниці продукції підприємства представлена в таблиці 1.

Таблиця 1

Статті калькуляції

Сума, грн.

1. Вартість основних і допоміжних матеріалів (за мінусом зворотних відходів)

93,6

2. Куповані напівфабрикати

73,5

3. Паливо і енергія на технологічні цілі

58,2

4. Заробітна плата основних виробничих робітників

29,5

5. Заробітна плата допоміжних виробничих робітників

2,3

6. Відрахування на соціальні заходи

3,1

7. Загальновиробничі витрати

76,9

8. Адміністративні витрати

33,8

9. Інші виробничі витрати

0,8

10. Всього виробнича собівартість

...

11. Витрати на збут

5,3

12. Повна собівартість

...

Рівень рентабельності запланований у розмірі 18%. Обчислити вільну відпускну ціну з ПДВ та суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету.

Розв'язування.

В основі відпускної ціни лежить собівартість продукції.

Спочатку обчислюємо вартість матеріальних затрат у собівартості продукції (МЗ) і повну собівартість (Сn):

МЗ = 93,6 + 73,5 + 52,8 = 225,3 грн.

У даному розрахунку витрати на матеріальні ресурси не враховують ПДВ, сплаченого постачальникам цих ресурсів, оскільки цей податок у витрати виробництва не включається.

Сn = 225,3 + 29,5 + 2,3 + 3,1 + 76,9 + 33,8 + 0,8 + 5,3 = 377,0 грн.

При запланованому рівні рентабельності по відношенню до собівартості виробу можемо визначити гуртову ціну підприємства (Цгурт), яка відповідає вільній відпускній ціні (Цвв):

Цгурт = Цвв = 377 • 1,18 = 444,86 грн.

При ставці ПДВ = 20% сума цього податку становитиме:

ПДВ = 444,86 * 0,2 = 88,97 грн.

Тоді вільна відпускна ціна з ПДВ (ЦввПДВ) дорівнюватиме:

ЦввПДВ = 444,86 + 88,97 = 533,83 грн.

Сума ПДВ, що сплачується виробником продукції до бюджету, дорівнює різниці між сумою податку, одержаного від покупця продукції, і сумою податку, сплаченого постачальникам матеріальних ресурсів. ПДВ, сплачений постачальникам, дорівнює:

ПДВП0СТ = 225,3 • 0,2 = 45,06 грн.

Звідси, до бюджету виробником продукції буде сплачено податку на додану вартість в сумі 88,97 - 45,06 = 43,91 грн.

Приклад 2. Пальто з натурального хутра має повну собівартість 1000 грн. Рівень рентабельності даного виробу 33%. Надбавка за високу якість і відповідність міжнародним стандартам - 15%. Ставка акцизного збору 30%. Торговельна надбавка - 12% до вільної відпускної ціни з ПДВ.

Розрахувати роздрібну ціну пальта.

Розв'язування.

Вільна відпускна ціна продукції включає акцизний збір і надбавку (Надб):

Цввгурт + АЗ + Надб.

Цгурт = 1000 * 1,33 = 1330 грн;

Надб = 1330 * 0,15 = 199,5 грн;

АЗ = (1330+199,5) * 0,3 = 458,85 грн.

Вільна відпускна ціна дорівнює:

Цвв = 1330 + 199,5 + 458,85 = 1988,35 грн. Вільна відпускна ціна з ПДВ дорівнює:

ЦввПДВ = 1988,35 * 1,2 = 2386,02 грн.

Роздрібна ціна включає, крім ЦввПДВ, торговельну надбавку і дорівнює:

Цроздр = ЦввПДВ + Надбторг =

= 2386,02 + 2386,02 * 0,12 = 2386,02 + 286,32 = 2672,34 грн.

Приклад 3. Визначити прибуток виробника від продажу одиниці виробу, якщо його повна собівартість 5,7 грн.; регульована роздрібна ціна виробу з ПДВ - 10 грн.; торговельна знижка, встановлена державою, 5%; ставка акцизного збору - 16%.

Розв'язування.

Регульовані ціни включають торговельну знижку, ПДВ, акцизний збір, собівартість продукції і прибуток виробника.

Торговельна знижка (Зторг) є валовим доходом підприємства торгівлі і обчислюється:

Зторг =10 * 0,05 = 0,5 грн.

Регульована гуртова ціна з ПДВ (Цр.гурт.ПДВ), тобто регульована роздрібна ціна за вирахуванням торговельної знижки, становить:

Цр. гурт. ПДВ =10 – 0,5 = 9,5 грн.

Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету з продажу виробу виробником продукції, дорівнює:

(ПДВ береться в розмірі 16,67% від продажної ціни виробу, що включає ПДВ).

Регульована гуртова ціна без ПДВ (Цр. гурт) дорівнює:

9,5 - 1,58 = 7,92 грн.;

АЗ = 7,92 * 0,16 = 1,27 грн.;

Цр. гурт = 7,92 - 1,27 = 6,65 грн.

Прибуток виробника продукції - це різниця між гуртовою ціною виробу і його повною собівартістю:

П = 6,65-5,7 = 0,95 грн. Рентабельність виробу становить:

0,95/5,7 = 16,6%.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]