Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Yekf-22_Tkach_Ira_Yelektronni_groshi.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
09.12.2018
Размер:
36.43 Кб
Скачать

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Львівський національний університет імені Івана Франка

Кафедра фінансів, грошового обігу та кредиту

Реферат на тему:

«Електронні гроші»

Виконала:

студентка групи Екф – 22с

Ткач Ірина

Львів 2011

Зміст

Вступ

  1. Поняття електронних грошей.

  2. Суть електронних грошей.

  3. Види пластикових карток.

  4. Система електронних платежів в мережі Інтернет WebMoney Transfer.

  5. Національна система масових електронних платежів.

  6. Положення НБУ щодо електронних грошей в Україні:

- Зразок «П ОВІДОМЛЕННЯ про початок випуску електронних грошей»

- Зразок «КЛОПОТАННЯ про узгодження правил системи електронних грошей»

Висновок

Вступ

Гроші - один з найбільших наших винаходів - складають найбільш захоплюючий аспект економічної науки. “Гроші зачаровують людей. Із-за них вони страждають, для них вони трудяться. Вони придумують найбільш майстерні способи витратити їх. Гроші - єдиний товар, який не можна використовувати інакше, окрім як звільнитися від них. Вони не нагодують вас, не дадуть притулку і не розважать до тих пір, доки ви не витратите або не інвестуєте їх. Люди майже все зроблять для грошей, і гроші майже все зроблять для людей. Гроші - це приваблива, така, що повторюється, міняє маски загадка”.

Грошова система, що правильно діє, вливає життєву силу в кругообіг прибутків і витрат, який втілює всю економіку. Добре працююча грошова система сприяє як повному використанню потужностей, так і повній зайнятості.

І навпаки, погано функціонуюча грошова система може стати головною причиною різких коливань рівня виробництва, зайнятості і цін в економіці, спотворити розподіл ресурсів.

На данний момент досягнення науково-технічного прогресу дозволяють робити покупки, не покидаючи своєї квартири (робочого місця). Стало це можливим завдяки такому досягненню в області інформаційних технологій як усесвітні комп'ютерні мережі. Зараз в нашій державі, на відміну від розвиненіших держав, дана сфера знаходиться на ранній стадії розвитку. Електронні платіжні системи дозволяють набувати бажаного товару незалежно від місцезнаходження покупця і продавця. Багато хто вважає, що електронні гроші це пластикові карти (дебетні або кредитні), що дозволяють замість готівки розплачуватися ними в магазинах і інших установах. Проте, пластикові карти на зразок широко поширених Visa, MasterCard, Cirrus не є електронними грошима як такими. Це всього лише засіб доступу до рахунку, відкритого в банку, що емітував дану карту і що є учасником якої-небудь з названих однойменних систем.

Ще три - чотири роки тому електронні гроші вважалися у нас екзотикою, а сьогодні на дверях багатьох магазинів, ресторанів або сервісних центрів красуються логотипи, що сповіщають, що саме тут оплату можна провести електронними грошима. Число їх володарів неухильно росте.

Не зважаючи на те, що у нас електронні гроші з'явилися недавно, у всьому світі цими грошима люди користуються вже протягом багатьох років. Оскільки це є найбільш простою і швидкою формою розрахунку, доступною практично в будь-якій країні миру.

Але, не дивлячись на це, багато з наших людей не до кінця розуміють суть використання електронних грошей. Тому я і вибрала саме цю тему для того, щоб розібратися по суті електронних грошей.

У своїй роботі я ставлю перед собою декілька завдань:

1. Розглянути суть електронних грошей.

2. Які бувають їх види.

3. Проблеми і перспективи їх використання.

1. Поняття електронних грошей

Поняття електронних грошей (ЕГ) виникло в кінці ХХ сторіччя. Основоположником електронних грошей вважається Девід Чаум (Devid Chaum), голандський математик, професор Каліфорнійського університету (США), який започаткував випуск електронної готівки . Зарубіжні та вітчизняні представники фундаментальної економічної науки не дійшли єдиної думки щодо сутності електронних грошей і тієї ролі, яку вони відіграватимуть у майбутньому.

Усвідомлення феномену електронних грошей в країнах Європейського Співтовариства на офіційному рівні відбувалося, починаючи з 1994 року. Визначення електронних грошей, яке наведене у 1998 році в документі Європейського центрального банку «Звіт про електронні гроші»: електронні гроші – «грошова вартість, яка зберігається в електронному вигляді на технічному пристрої і може широко використовуватися для здійснення платежів підприємствам іншим, ніж емітент, без необхідності використання при цьому банківських рахунків, але яка діє як наперед оплачений інструмент на пред’явника» .

Одне з поширених визначень поняття «електронні гроші» дано в Глосарії термінів, які використовуються в платіжних і розрахункових системах, оприлюдненому ще в 2001 році Банком міжнародних розрахунків: електронні гроші – це «вартість, яка зберігається в електронному вигляді на таких пристроях як чіпова картка або накопичувач на жорсткому диску персонального комп’ютера».

Поняття електронних грошей приведене у роботі порівняно з даним в Глосарії термінів суттєво уточнює перелік продуктів електронних грошей. До нього не включені одноцільові платіжні засоби, які також містять грошову вартість. Електронні гроші розглядаються як один із наперед оплачених платіжних інструментів, тобто відмічається їх зв’язок з традиційними грошима. Водночас підкреслюється, що електронні гроші мають своєрідний обіг, відмінний від загальноприйнятого та усвідомленого користувачами банківського обігу грошей, і є неперсоніфікованим платіжним продуктом.

Ще одне визначення відповідно до статті 1 Директиви 2000/46/ЄС, звучить так: «електронні гроші – грошова вартість, яка є вимогою до емітента і яка: зберігається на електронному пристрої; емітується під час отримання грошових коштів у вартісному розмірі не меншому, ніж емітована грошова вартість; приймається як засіб платежу підприємствами, іншими ніж емітент».

Приведене визначення встановлює, що електронні гроші, по-перше, є вимогою до емітента (йдеться про вимогу пред’явника здійснити погашення електронних грошей, тобто обміняти їх на традиційні готівкові або безготівкові гроші), по-друге, емісія електронних грошей має здійснюватися при отриманні емітентом готівкових або безготівкових грошей на суму не меншу, ніж сума електронних грошей, які випускаються в обіг. Таким чином, у країнах Європейського Союзу в контексті права закріплений тісний зв’язок між електронними грошима та грошима центрального банку.

Американські спеціалісти Р. Калакота і А. Уінстон пропонують більш розгорнуте визначення: «електронні гроші – це нова конценція платіжних систем on-line, яке поєднує зручність комп’ютера з безпекою і конфіденційністю (privacy), які дають паперові гроші. Електронні гроші замінюють готівку як засіб платежу споживчих електронних платежів» . На їхню думку електронні гроші виконують дві основні функції: засобу обігу і засобу збереження вартості.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]