Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Document (43).doc
Скачиваний:
17
Добавлен:
09.11.2018
Размер:
1.37 Mб
Скачать

Урок № 31 ДИСКУСІЯ-УЗАГАЛЬНЕННЯ НА ТЕМУ: «У ЧОМУ СЕНС ЖИТТЯ?» (ЗАТВОРОМ ОСИПАТУРЯНСЬКОГО «ПОЗА МЕЖАМИ БОЛЮ»)

Мета: допомогти учням зрозуміти, у чому полягає зміст життя лю-

дини, усвідомити важливу перевагу духовного над матеріаль- ним; розвивати вміння розпізнавати й розуміти справжню вар- тість речей, явищ, почуттів, формулювати свої думки; сприяти вихованню толерантності під час дискусії.

Тип уроку: розвиток мовлення, формування знань, умінь та навичок. Обладнання: пам’ятка «Правила дискусії».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організація навчальної діяльності

  2. Оголошення теми уроку

  3. Формування знань, умінь і навичок

  1. Повторення визначення дискусії

Дискусія — форма колективного обговорення, мета якої — виявити істину через зіставлення різних поглядів, правильне розв’язання проблеми. Під час такого обговорення виявляються різні позиції, а емоційно-інтелектуальний поштовх пробуджує бажання активно мислити.

  1. Слово вчителя

Виступ під час дискусії — це роздум проблемного характеру. Автор такого роздуму намагається знайти розв’язання певної проблеми чи складного питання. Оскільки багато проблем, які постають у нашому житті, не перед- бачають однозначного вирішення, то роздуми часто мають дискусійний харак- тер. Щоб виступ під час дискусії був цікавим, виступаючий повинен сам бути зацікавленим у предметі свого виступу. Коли кажуть: людина спроможна добре виступити перед аудиторією, уміє самостійно роздумувати, сперечатися, відстоювати свої думки, судження та ін., це означає: вона не просто володіє необхідними знаннями, а й уміє їх використовувати практично.

Отже, виступ дискусійного характеру здебільшого будується таким чином: у виступі мають бути вступна частина (вказівка на те, що говоритиме висту- паючий і чому), основна частина (виклад власних поглядів на певну про- блему чи питання, докази), висновки (пропозиції). У такому виступі часто використовується ілюстративний матеріал для доведення основної думки (тези) висловлювання. Виступ дискусійного характеру намагайтеся будувати

з доброзичливістю. Навіть виступ проти якоїсь ідеї, думки потрібно будувати як підтримку позитивного, що є в запереченнях того, хто з вами сперечається.

  1. Ознайомлення з пам’яткою «Правила дискусії»

  • Відверто висловлювати думки.

  • Поважати точки зору всіх членів дискусії.

  • Бути тактовним. Слухати інших, не перебиваючи.

  • Не говорити занадто довго та занадто часто.

  • Водночас має говорити лише одна особа.

  • Дотримуватися позитивних ідей та стосунків.

  • Не критикувати себе та інших.

  1. Правила побудови виступу

Теза — докази — аргументи — висновок.

  1. Слово вчителя

Чи має життя сенс? Якщо так, то який саме? Це постійні, чи так звані буттєві питання. Можна на тривалий період забути про них, поринути в побу- тові, повсякденні проблеми, але життя влаштовано так, щоб зовсім знехту- вати, проігнорувати це питання не може навіть найбільш байдужа та духовно спляча людина.' Неминучість смерті та її провісників — старіння та хвороби,

Учитель:

Клас:

Дата:

115

факт скороминучого зникнення в минулому миттєвостей життя з усіма про- блемами, є для кожної людини неусуваним нагадуванням про невирішене, відкладене питання сенсу життя. Отже, у людському житті завжди ставиться питання вибору між пріоритетом духовного та матеріального.

  1. Туринський у творі « Поза межами болю» показав боротьбу в людині біологічних інстинктів і духовної волі до життя, підніс загальнолюдські цін- ності — дружбу, вірність, гуманізм, любов до рідних та батьківщини, що єднають людські серця, звільняють і просвітлюють душу. Оптимістично зву- чать слова Добровського наприкінці твору, звернені до оповідача, а насправді до кожної людини: «Коли у тьмі і в хаосі, в якому ми мучимося, тліє іскра якої-небудь ідеї, то твоя огненна любов до життя й до його вищих ціннос- тей переможе смерть». Тож попри трагічність зображуваних подій (живим лишився лише Оглядівський) провідна ідея перемоги духа над матерією яскраво втілена через засоби експресіонізму.

Часто можна почути думку про те, що матеріальні цінності — це не головне, це дуже приземлені й негідні забаганки, а найперше, про що має дбати людина,— це моральна чистота, висока духовність, потяг до творчості.

Існує й інша думка про те, що перевагу треба в житті надавати матеріаль- ним цінностям, а тоді вже думати про духовне. Але чи завжди це так?

  1. Запитання для дискусії

  • Що ви думаєте з цього приводу?

  • 3 Якою точкою зору ви не можете погодитися?

  • Який можна зробити висновок, ураховуючи різні думки?

Під час виступів спирайтеся на життєвий досвід героїв поеми в прозі

О. Туринського «Поза межами болю».

  1. Виступи учнів

  2. Підбиття підсумків дискусії

  1. Домашнє завдання

Повторити вивчений матеріал з тем: «Драматургія» та «Українська літе- ратура за межами України», підготуватися до контрольної роботи.

116

Урок № 32 КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2. УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА 1920-1930 РР. ПРОЗА. ДРАМАТУРГІЯ. УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ЗА МЕЖАМИ УКРАЇНИ

Мета: оцінити навчальні досягнення учнів з поданої теми; розвивати

вміння школярів аналізувати художні твори; виховувати само- стійність та наполегливість у роботі.

Тип уроку: контроль та коригування знань, умінь, навичок.

Обладнання: різнорівневі завдання.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми й мети уроку II. Пояснення вчителем методики виконання завдань контрольної роботи

Виконання завдання І рівня передбачає максимальну оцінку 0,5 б.,

  1. рівня — 2 6., III рівня — 3 6.

  1. Проведення тестової контрольної роботи Варіант І

Рівень І

Визначте правильне твердження.

  1. У час свого розквіту театр «Березіль» налічував ... акторських студій А Шість Б Сім

В Вісім Г Десять

  1. Національно-визвольний рух в Україні часів революційного перевороту та його результати показано у творі Ю. Яновського

А «Майстер корабля» Б «Вершники»

В «Чотири шаблі» Г «Жива вода»

  1. «Шість прикмет має людина: трьома вона подібна на тварину, а трьома на янгола...» є епіграфом найвідомішого твору В. Підмогильного:

А «Остап Шаптало» Б «Невеличка драма»

В «В епідемічному бараці» Г «Місто»

  1. «Королем українського тиражу» сучасники називають А В. Підмогильного Б Остапа Вишню

В Б.-І. Антонича Г О. Туринського

  1. Таврійське містечко Олешки посідає особливе місце в літературному розвитку

А В. Підмогильного Б Ю. Яновського

В Отапа Вишні Г М. Куліша

  1. Прозовим твором Б.-І.Антонича є

А «Зелена євангелія» Б «Книга Лева»

В «Привітання життя» Г «Три мандоліни»

Рівень II

Дайте розгорнуту відповідь.

  1. Розкрийте особливості розвитку драматургії й театру 1920-х рр.

  2. Порівняйте мисливські усмішки з пейзажними описами в інших творах (за вибором).

  3. Висловіть власну думку про вартість мистецтва, грошей, почуттів людини (за твором «Поза межами болю» О. Туринського).

Рівень III

Напишіть твір-мініатюру за однією з тем:

  • «Природа в новелах «Подвійне коло» й «Шаланда в морі» Ю. Яновського»;

  • «Ліризм «Мисливських усмішок» Остапа Вишні»;

  • «Над чим сміється М. Куліш у комедії «Мина Мазайло».

Учитель:

Клас:

Дата:

117

Варіант II Рівень І

Визначте правильне твердження.

  1. Тема «Трьох синів» П. Тичини й «Матері» М. Хвильового тема згуби матері, роду, нації постає у творі Ю. Яновського

А «Майстер корабля» Б «Подвійне коло»

В «Чотири шаблі» Г «Жива вода»

  1. «Він був яскравою творчою індивідуальністю... Він знав людську силу, велич її розуму, її здібності, але також усвідомлював усі її слабкості...»,— так писав ще в 50-х рр. XX ст. Г. Костюк у діаспорі про

А Ю. Яновського Б Остапа Вишню

В В. Підмогильного Г М. Куліша

  1. Однією з найдотепніших усмішок Остапа Вишні, присвяченої М. Риль- ському, є

А «Як засмажити коропа»

Б «Як варити і їсти суп із дикої качки»

В «Дика гуска»

Г «Дикий кабан,або вепр»

  1. Органічний зв’язок п’єс «97» та «Комуна в степах» М. Куліша особливо відчутний з творчістю

А М. Старицького Б І. Карпенка-Карого

В О. Олеся Г В. Винниченка

  1. «Учнівською» першою збіркою Б.-І. Антонича вважають А «Три перстені» Б «Зриви і крила»

В «Вітражі й пейзажі» Г «Привітання життя»

  1. 31 березня 1922 р. прийнято вважати датою народження А Наддніпрянського українського професійного театру Б Українського етнографічно-побутового театру

В Харківського театру імені І. Франка Г Театру «Березіль»

Рівень II

Дайте розгорнуту відповідь.

  1. Охарактеризуйте маргінальний образ українського інтелігента.

  2. Висвітліть актуальність проблем, порушених у п’ єсах М. Куліша.

  3. Поясніть роль народнопісенних тропів у «Вишнях», специфіку пейзажів, символіку образів «Дороги» (за творчістю Б.-І. Антонича).

Рівень III

Напишіть твір-мініатюру за однією з тем:

  • «Ідейний смисл назви новели «Подвійне коло» Ю. Яновського»;

  • «Поза межами болю» — трагічне пророцтво про загибель інтелігентної чуттєвості» (О. Туринський);

  • «Поетика міфу на зламі світів» (за творчістю Б.-І. Антонича).

  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення «Празька поетична школа» української поезії та її представники».

118

ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРІВ

Ващенко Ольга Павлівна,

учитель української мови та літератури вищої категорії Путивльської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 Сумської області.

Головатюк Світлана Миколаївна,

учитель-методист, учитель української мови та літератури вищої категорії спеціалізованої ЗОШ № 1 м. Шостка Сумської області; переможець Сумського обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року».

Лузан Людмила Олександрівна,

старший викладач секції методики викладання мов і літератури Кому- нального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти», учитель-методист, учитель вищої категорії Солоницівського колегіуму Дергачівської районної ради Харківської області.

Манян Людмила Вікторівна,

учитель української мови та літератури І категорії Путивльської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 Сумської області.

Сухенко Вікторія Григорівна,

кандидат філологічних наук, старший викладач секції методики викла- дання мов і літератури Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти», учитель-методист, учитель української мови та літератури вищої категорії комунального закладу «Обласна спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів “Обдарованість” Харківської обласної ради».

Счастливцева Наталія Іванівна,

учитель української мови та літератури вищої категорії Путивльської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 Сумської області.

Чхайло Олена Миколаївна,

старший викладач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та україно- знавства Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, учитель української мови та літератури вищої категорії, учитель- методист.

119

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]