Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Філософія епохи Відродження.docx
Скачиваний:
23
Добавлен:
07.11.2018
Размер:
52.33 Кб
Скачать

11

Лекція

Тема: Філософія епохи Відродження. Основний зміст епохи. Ідеї утопічного соціалізму

Мета: дати характеристику філософії епохи Відродження, розкрити специфіку філософського вчення Леонардо да Вінчі, М. Кузинського, Мірандоли Дж., М.Фічіно, показати основні етапи філософського процесу, пояснити філософські ідеї; вчити студентів мати власну думку з приводу конкретних філософських проблем; розвивати логічне і критичне мислення; виховувати інтерес до основ філософських знань в епоху Відродження.

Матеріально – технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН: навчальні посібники, портрети.

Основна література:

  1. Філософія. Курс лекцій: Навч. Посібник / Бичко І.В., Табачковський В.Г., Горак Г.І. та ін. – 2 – е вид. – К.: Либідь, 1994. – с. 85 – 102

2. Філософія: Навчальний посібник /І.Ф. Надольний, В.П.Андрущенко, І.В.Бойченко, В.П.Розумний та ін.; За ред. І.Ф.Надольного. - К.: Вікар, 1997. − с. 58 – 64

Додаткова література:

1. Огнев'юк В. О., Утюж І. Г. Філософія. Історія філософії: Підручн. Для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. (профільний рівень). – К.: Грамота, 2010. – с.108 – 114.

2. Філософія: Підручник для вищої школи. / За заг. ред. В. Г. Кременя. – Х.: Прапор, 2004. – с.125 – 139.

3. http://law.biz.ua/books/0019/0027.htm

Хід заняття

І. Організаційна частина.

1. Перевірка присутності студентів.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Назвати основі особливості середньовічної філософії.

2. Що таке патристика?

3. Прокоментуйте поняття схоластика.

ІІІ. Повідомлення теми, формування мети та основних завдань заняття.

ІV. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення плану заняття.

Унаслідок нагромадження знань, розширення обріїв суспільного досвіду та кризи середньовічного світобачення у XIV – XV ст. Європа вступає в нову історичну епоху — епоху Відродження. Відбувається суттєва світоглядна переорієнтація: набувають цінності пізнання природи та земні вчинки людини, поступово формуються принципи класичної науки. Проте за змістом це була суперечлива епоха, яка не лише підносила та оспівувала людину, а й висвітлювала драматичні сторони її буття. У європейській історії Відродження розглядають як епоху перехідну, що містить у собі елементи Середньовіччя і зародки процесів епохи Нового часу.

План заняття

1. Поняття «Відродження» та характерні риси духовного життя доби

2.Провідні напрями ренесансного філософування

3.Філософські ідеї пізнього (північного) Відродження

4.Філософські ідеї утопічного соціалізму

V. Встановлення міжпредметних зв’язків.

VІ. Виклад лекційного матеріалу.

VІІ. Підведення підсумків заняття.

  • Узагальнення матеріалу, формування висновків

Контрольні запитання

1.Які саме зміни відбулись у християнському світобаченні в епоху Відродження?

2.Чому гуманістичний світогляд постав внутрішньо суперечливим явищем?

3.Якими були провідні змістові акценти у ренесансній філософії?

4.Пояснити особливості ренесансної трансформації християнського світосприйняття?

Перегляд провідних філософських ідей доби Відродження дає можливість виразно побачити перехідний характер епохи, яка була суперечливою, неоднозначною: новації тут переплітались із середньовічною містикою, оптимізм і піднесення людини - з трагізмом і визнанням несумісності певних людських якостей.

Загалом філософська думка Відродження еволюціонувала від етичного гуманістичного антропологізму - через платоністські синтези й одухотворення космосу - до натурфілософії, яка дедалі більше ставала аскетичною, суворою, максимально наближеною до класичної науки та досить віддаленою від живої різновимірної людини.

Характерними парадигмами філософського мислення Відродження були антропоцентризм, пантеїзм, панпсихізм, гілозоїзм, залучення геометрично-математичного апарату до розв'язання натурфілософських проблем.

Водночас слід підкреслити, що доба Відродження має своє привабливе і світле обличчя; її образ не можна звести лише до містка між: певними епохами; вона має свою принадливість, свою неповторність.

  • Повідомлення домашнього завдання

Підготувати повідомлення: «Тлумачення пізнання в філософії Нового часу»