
- •Заняття №1
- •Зміст теми:
- •1. Вакуоля рослинної клітини виконує функцію:
- •Заняття №2
- •Зміст теми:
- •Заняття №3
- •Зміст теми:
- •Заняття №4
- •Зміст теми:
- •Заняття № 5
- •Зміст теми:
- •Заняття № 6
- •Зміст теми:
- •Заняття №7
- •Зміст теми:
- •Заняття № 8
- •Зміст теми:
- •Заняття № 9
- •Контрольні питання
- •Модуль 2 Змістовий модуль 2 Заняття № 10
- •Зміст теми:
- •Розглянути і розв’язати наступні задачі
- •Заняття № 11
- •Заняття № 12
- •Зміст теми:
- •Заняття № 13
- •Зміст теми:
- •Зміствий модуль 3 заняття № 14
- •Хід заняття:
- •Д) механізм утворення геномних мутацій. Розглянути і зарисувати в альбом
- •Заняття № 15
- •Зміст теми:
- •I. Аномалії аутосом:
- •II. Аномалії статевих хромосом:
- •Заняття № 16
- •Зміст теми:
- •В. Автосомно-рецесивний
- •Заняття № 17
- •Зміст теми:
- •Дерматогліфіка Популяційно-статистичний
- •Заняття № 18
- •Контрольні питання
- •Зміст теми:
- •Зміст теми:
- •Заняття № 21
- •Зміст теми:
- •Заняття № 22
- •Контрольні питання
- •Зміст теми:
- •Заняття № 24
- •Зміст теми:
- •Заняття №25
- •Заняття №26
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Граф логічної структури до заняття № 26
- •Заняття № 27
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Граф логічної структури до заняття № 27
- •Заняття № 28
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Заняття № 30
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Заняття № 31
- •Заняття № 3 2
- •Хід заняття. Практична частина
- •Контрольні питання
- •Змістовий модуль 7 Заняття № 33
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Москіт Phlebotomus papatasii Вид заняття: лабораторно-практичне.
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Б) Комар малярійний – переносник збудників малярії
- •Вивчити під мікроскопом мікропрепарат лялечки. Звернути увагу на дихальну трубку у вигляді конуса. В) Москіт – переносник збудників лейшманіозів, пропасниці, папатачі
- •Заняття № 35
- •Зміст теми:
- •Заняття № 36
- •Зміст теми:
- •Заняття № 37
- •Зміст теми:
- •2.1.2 Еволюція сечостатевих проток
- •Заняття № 38
- •Зміст теми:
- •Заняття № 39
- •Зміст теми:
- •Заняття № 40
- •Література
Заняття № 37
Тема. Філогенез сечостатевої системи органів хребетних. Онтофілогенетичні передумови вроджених вад розвитку людини.
Вид заняття: лабораторно-практичне, контрольна робота у формі тестових завдань.
Актуальність теми: вивчення філогенезу сечостатевої системи дасть змогу інтерпретувати основні етапи еволюції сечостатевої системи хордових тварин для більш глибокого пізнання особливостей будови та аномалій розвитку цієї системи у людини.
Мета заняття: розглянути будову сечостатевої системи хордових тварин, вивчити механізми утворення сечі в організмі, з’ясувати причини виникнення вад розвитку сечостатевої системи у людини. Виявити ступінь засвоєння матеріалу з розділу “Філогенез кровоносної та сечостатевої систем”
Зміст теми:
1.Етапи розвитку нирки у вищих хребетних.
2. Основні ароморфози сечостатевої системи хребетних тварин.
3. Утворення та розвиток вольфового каналу хребетних тварин.
4. Утворення та розвиток мюллерового каналу.
5.Як взаємопов’язаний розвиток статевих і видільних шляхів?
6. Які аномалії розвитку сечостатевої системи у людини?
Обладнання для проведення заняття: навчальні таблиці.
Інтегративні зв’язки теми: знання матеріалу даної теми будуть необхідні студентам при вивченні будови систем органів, їх фізіології і патології на клінічних та теоретичних кафедрах
Хід заняття:
1. Контроль вихідного рівня знань студентів з даної теми (на основі перелічених питань змісту теми)
2. Практична частина
Характеристика етапів роботи
2.1.1 Еволюція нирки
Органамивиділення у хребетних є нирки -парні компактні органи, структурна одиниця яких представленанефроном.У найбільш примітивному вигляді -це лійка, яка відкривається в целом і з'єднана з видільним канальцем, що впадає у загальний вивідний канал -сечову протоку. У філогенезі хребетних нирка пройшла три етапи еволюції:
переднирка - головна, або пронефрос; первинна нирка - тулубова, або мезонефрос; і вторинна нирка - тазова, або метанефрос.
Переднирка повністю розвивається і функціонує як самостійний орган у личинок риб та земноводних. Вона знаходиться на передньому кінці тіла, складається з 6-12нефронів, лійки яких відкриті в целом, а вивідні канальці впадають у пронефричний канал, який з'єднаний з клоакою. Переднирка має сегментну будову. Продукти дисиміляції фільтруються у целом із кровоносних судин, які розташовані біля нефронів, де формують клубочки.
У дорослих риб та земноводних позаду переднирок, у тулубових сегментах тіла, формуються первинні нирки,які містять декілька сотень нефронів. В ході онтогенезу кількість нефронів збільшується за рахунок їх брунькування один від одного з наступною диференціацією. Вони вступають у зв'язок з кровоносною системою, формуючи капсули ниркових клубочків. Капсули мають вигляд двобічних чаш, в яких розміщуються судинні клубочки, завдяки чому продукти дисиміляції можуть надходити безпосередньо з крові у нефрон. Деякі нефрони первинної нирки зберігають зв'язок з целомом через лійки, а інші втрачають його.
Видільні канали видовжуються і у них здійснюється реабсорбція -зворотнє всмоктування у кров води, глюкози та інших речовин, тому концентрація продуктів дисиміляції у сечі збільшується. Тварини з такою ниркою можуть жити лише у водному або вологому середовищі, оскільки води з сечею втрачається дуже багато. Первинна нирка зберігає ознаки метамерної будови. У плазунів і ссавців виникають вторинні нирки. Вони закладаються в тазовому відділі тіла і містять сотні тисяч нефронів ускладненої будови. У новонародженої дитини у нирці налічується близько 1млн. нефронів. Вони утворюються за рахунок багаторазового галуження нефронів, що розвиваються. Нефрони не мають лійки і тому втрачають зв'язок з целомом. Каналець нефрона видовжується і завдяки цьому тісніше контактує з кровоносною системою, а у ссавців диференціює на проксимальну та дистальну частини, між ними розміщується петля Генле.
Така будова нефрона забезпечує не лише повноцінну фільтрацію плазми крові у капсулі, але, що є дуже важливим, зворотнє всмоктування у кров води, глюкози, гормонів, солей та інших необхідних для організму речовин. Тому концентрація продуктів дисиміляції у сечі, яка виділяється вторинними нирками є високою, а сама її кількість -малою. У людини за добу у капсулі нефронів двох нирок фільтрується біля 150л плазми крові, а сечі виділяється біля 2л. Ці особливості дозволяють тваринам, що мають вторинні нирки, не залежати від водного середовища. У плазунів вторинні нирки протягом життя зберігаються на місці їх початкового закладання -у тазовому відділі. У них прослідковуються риси первинної метамерної будови.
Нирки ссавців розміщуються у поперековому відділі, у більшості сегментація не виражена. В онтогенезі людини спостерігається рекапітуляція у розвитку нирки: закладання спочатку про-, потім мезо-, а пізніше метанефроса. Останній розвивається у тазовому відділі, а потім за рахунок різної швидкості росту хребта, тазу і органів черевної порожнини переміщується у поперековий відділ. На початкових етапах розвитку нирки людини сегментовані. Пізніше метамерія зберігається лише у вигляді ниркових пірамід.
Складність формування нирок сприяє появі відхилень від нормального процесу. Крім того, у процесі росту зародка відбувається переміщення вторинної нирки із тазової частини у поперекову. Аномалії розвитку нирок бувають різними: одна із нирок може не піднятися і залишитись у ділянці таза. При низькому розташуванні обидвох нирок і зростанні їх нижніми полюсами утворюється підковоподібна нирка. Обидві нирки можуть розміщуватись по один бік від середньої лінії і зростатись у загальну ниркову масу. Кількість нирок може бути більшою або меншою від нормальної, дуже рідко зустрічається третя нирка (яка лежить на хребті двома або нижче однієї з них).