
- •Заняття №1
- •Зміст теми:
- •1. Вакуоля рослинної клітини виконує функцію:
- •Заняття №2
- •Зміст теми:
- •Заняття №3
- •Зміст теми:
- •Заняття №4
- •Зміст теми:
- •Заняття № 5
- •Зміст теми:
- •Заняття № 6
- •Зміст теми:
- •Заняття №7
- •Зміст теми:
- •Заняття № 8
- •Зміст теми:
- •Заняття № 9
- •Контрольні питання
- •Модуль 2 Змістовий модуль 2 Заняття № 10
- •Зміст теми:
- •Розглянути і розв’язати наступні задачі
- •Заняття № 11
- •Заняття № 12
- •Зміст теми:
- •Заняття № 13
- •Зміст теми:
- •Зміствий модуль 3 заняття № 14
- •Хід заняття:
- •Д) механізм утворення геномних мутацій. Розглянути і зарисувати в альбом
- •Заняття № 15
- •Зміст теми:
- •I. Аномалії аутосом:
- •II. Аномалії статевих хромосом:
- •Заняття № 16
- •Зміст теми:
- •В. Автосомно-рецесивний
- •Заняття № 17
- •Зміст теми:
- •Дерматогліфіка Популяційно-статистичний
- •Заняття № 18
- •Контрольні питання
- •Зміст теми:
- •Зміст теми:
- •Заняття № 21
- •Зміст теми:
- •Заняття № 22
- •Контрольні питання
- •Зміст теми:
- •Заняття № 24
- •Зміст теми:
- •Заняття №25
- •Заняття №26
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Граф логічної структури до заняття № 26
- •Заняття № 27
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Граф логічної структури до заняття № 27
- •Заняття № 28
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Заняття № 30
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Заняття № 31
- •Заняття № 3 2
- •Хід заняття. Практична частина
- •Контрольні питання
- •Змістовий модуль 7 Заняття № 33
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Москіт Phlebotomus papatasii Вид заняття: лабораторно-практичне.
- •Зміст теми:
- •Хід заняття:
- •Б) Комар малярійний – переносник збудників малярії
- •Вивчити під мікроскопом мікропрепарат лялечки. Звернути увагу на дихальну трубку у вигляді конуса. В) Москіт – переносник збудників лейшманіозів, пропасниці, папатачі
- •Заняття № 35
- •Зміст теми:
- •Заняття № 36
- •Зміст теми:
- •Заняття № 37
- •Зміст теми:
- •2.1.2 Еволюція сечостатевих проток
- •Заняття № 38
- •Зміст теми:
- •Заняття № 39
- •Зміст теми:
- •Заняття № 40
- •Література
Заняття №4
Тема. Морфологія хромосом. Каріотип людини.
Вид заняття:лабораторно-практичне.
Актуальність теми:знання будови хромосом як важливих структурних елементів, що є носіями генетичної інформації клітини, каріотипу людини необхідні для пояснення механізмів виникнення хромосомних і геномних мутацій, спадкових захворювань людини.
Мета заняття: вивчити будову ядра, вміти розпізнавати та інтерпретувати морфологію хромосом евкаріот, охарактеризувати їх функцію, складати ідіограму каріотипу людини з урахуванням Денверської класифікації.
Зміст теми:
1. Структурні компоненти ядра.
2. Поняття евхроматину і гетерохроматину.
3. Тільце Барра, його функціональне призначення.
4. Морфологічна характеристика хромосом.
5. Поняття каріотипу та ідіограми.
6. Денверська класифікація хромосом.
Обладнання для проведення заняття: мікроскопи, мікропрепарати, навчальні таблиці, методичні матеріали.
Інтегративні зв’язки теми: матеріал даної теми пов’язаний з вивченням окремих розділів біології (розмноження клітин, цитологічні основи законів Менделя, хромосомна теорія спадковості), а також з медичною генетикою, окремими курсами на кафедрах педіатричного профілю, акушерства, неврології, психіатрії.
Хід заняття:
1. Контроль вихідного рівня знань студентів з даної теми (на основі перелічених питань змісту теми )
2. Практична частина
2.1. Характеристика етапів роботи
2.1.1. Хромосоми – структурні елементи клітинного ядра.
Хромосоми можуть перебувати у двох структурно-функціональних станах: конденсованому (спіралізованому) і неконденсованому (деспіралізованому). Найдрібнішими структурними компонентами хромосоми є нуклеопротеїнові фібрили, які складаються з ДНК і білків, переважно гістонів. Молекули гістонів утворюють комплекси з ДНК не по всій довжині рівномірно, а окремими ділянками. Комплекс молекул гістонів з ДНК має назву нуклеосоми. Припускають, що хромосома утворена однією величезною фібрилою нуклеопротеїну. За іншими уявленнями, фібрили нуклеопротеїну попарно скручуються, утворюючи хромонеми, які входять до складу напівхроматиди, дві напівхроматиди утворюють хроматиду, а дві хроматиди – хромосому. Кожна хромосома має первинну перетяжку (центромеру), яка розмежовує її на два плеча. Залежно від місця розташування розрізняють три типи хромосом: метацентричні (розташування центромери медіанне), субметацентричні (розташування центромери субмедіанне) і акроцентричні (розташування центромери термінальне). Кінці плечей хромосоми називають теломерами. Це спеціалізовані ділянки, які перешкоджають сполученню хромосом між собою або з іншими фрагментами. На плечах хромосом видно товщі та інтенсивніше забарвлені ділянки – хромомери, що чергуються з міжхромомерними нитками.
Каріотип – це видоспецифічна характеристика хромосом в метафазі мітозу. Нормальний каріотип людини включає 46 хромосом, або 23 пари; з них 22 пари аутосом і одна пара статевих хромосом (гетерохромосом). Для вивчення складного комплексу хромосом каріотипу їх розташовують у вигляді ідіограми. В ідіограмі хромосоми розташовуються попарно у порядку зменшення розмірів, за винятком статевих хромосом.
а) Розглянути мікропрепарат ‘’Політенні хромосоми слинних залоз дрозофіли’’. Ідентифікувати хромонеми та хромомери.
б) Заповнити таблицю:
Ідіограма нормального каріотипу людини (з урахуванням Денверської класифікації)
№ групи хромосоми |
Положення центромери |
Морфологічні типи хромосом |
Номер ідіограми |
Кількість в каріотипі |
| ||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||
|
|
|
|
|
|
2.1.2. Вивчення статевого хроматину в соматичних клітинах.
Тільце Барра (Х-статевий хроматин) – утворення, яке спостерігається в світловий мікроскоп у інтерфазному ядрі. Тільце Барра може мати різноманітну форму: трикутну, овальну, півмісяцеву і щільно прилягає до ядерної оболонки. Вважають, що воно утворене однією Х-хромосомою, яка перебуває у спіралізованому стані (гетерохроматизована). У жінок дві Х-статеві хромосоми, одна з яких є активною, а друга утворює грудочку статевого хроматину і неактивна.
а) Розглянути на таблиці хроматин-позитивне і хроматин-негативне ядра. Зарисувати і позначити тільце Барра.
2.2. Оформлення результатів практичної роботи
Вивчені мікропрепарати, тільце Барра, таблицю ідіограми нормального каріотипу людини студенти зарисовують в альбом.
3. Вироблення практичних навиків
Ідентифікувати хромосоми людини, диференціювати чоловічий і жіночий каріотипи, складати ідіограму каріотипу людини, виявляти хромосомні порушення, що є необхідним для діагностики хромосомних і генних захворювань.
4. Питання для контролю засвоєння теми
1. Хроматин: еухроматин і гетерохроматин, структура і функції.
2. Політенні хромосоми, їх утворення.
3. Тільце Барра, утворення і значення.
4. Поняття про каріотип. Видова специфічність каріотипів.
5. Каріотип людини та ідіограма людини.
6. Функції аутосом і статевих хромосом.
7. Значення каріотипування в медицині.
5. Тестовий контроль до практичного заняття № 4
1. Вкажіть, який розподіл статевого хроматину при синдромі Клайнфельтера:
A. 2 тільця Барра
B. 1 тільце Барра
C. Тільце Барра відсутнє
D. 3 тільця Барра
E. 1 тільце Барра у 50 % клітин
2. Хромосоми, для яких характерна вторинна перетяжка, називаються:
A. Акроцентричними
B. Субметацентричними
C. Телоцентричними
D. Супутниковими
E. Метацентричними
3. Вкажіть, який набір статевих хромосом у жінки, якщо в ядрах епітелію слизової
оболонки порожнини рота не виявлено грудки статевого хроматину:
A. ХХ
B. ХХУ
C. ХУ
D. ХХХХ
E. ХО
4. На хромосомах відбувається:
A. Біосинтез білка
B. Синтез РНК
C. Редуплікація ДНК
D. Фотосинтез
E. Біосинтез жирів
5. Проводиться каріотипування клітин здорової людини. У каріотипі знайдено дрібну акроцентричну непарну хромосому. Це може бути:
A. У-хромосома
B. Х-хромосома
C. Хромосома групи А
D. Хромосома групи В
E. Хромосома групи С
6. Клітину обробили препаратом, який зруйнував ядро. Яку із функцій не зможе виконувати клітина?
A. Синтез вуглеводів
B. Синтез білків
C. Синтез жирів
D. Виділення продуктів
E. Накопичення продуктів
7. У клітині зруйновано ядерце. Які органели будуть відсутні?
A. Рибосоми
B. Мітохондрії
C. Лізосоми
D. Ендоплазматична сітка
E. Пластиди
8. Аналіз ідіограми каріотипу жінки дозволив встановити, що в Х - хромосомі центром ера розташована майже посередині. Така хромосома має назву:
A. Субметацентрична
B. Супутникова
C. Телоцентрична
D. Акроцентрична
E. Метацентрична
9. Ядра клітин обробили препаратом, що зруйнував структуру гістонів. Які компоненти клітини зміняться внаслідок цього в першу чергу?
A. Ядерна оболонка
B. Рибосоми
C. Мітохондрії
D. Хромосоми
E. Мембрана
10. Вкажіть, який набір статевих хромосом у жінки, якщо в ядрах епітелію слизової
оболонки порожнини рота не виявлено грудки статевого хроматину:
A. ХХ
B. ХХУ
C. ХУ
D. ХХХХ
E. ХО