
Урок з вивчення драматичного твору
.docxУрок з вивчення драматичного твору
11 клас
Тема: " Міфологічна основа п’єси Б.Шоу “Пігмаліон”. Проблематика та художня основа твору "
Мета: - поглибити знання учнів про творчість Б. Шоу
-розвинути навички текстуального аналізу драматичного твору,
-поглиблення навичок зв’язного мовлення, логічного мислення;
- сприяти розвитку художньо-естетичного світосприйняття, розуміння учнями цінності життя, поваги до особистості; виховувати гуманістичне світобачення, відповідальне ставлення до власних вчинків, почуття людської гідності.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: -портрет , Б.Шоу
-ілюстрації учнів
-текст роману “Пігмаліон”
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
-Погляньте на портрет, що знаходиться на дошці. Хто на ньому зображений?
-Хто такий Б.Шоу?
-Давайте разом згадаємо його роки життя та епоху, коли почалась його творча робота;
- Чому в історії літератури Англії ім’я Б.Шоу стоїть поруч з ім’ям Шекспіра? Який його внесок у драматургію?
- Назвіть ознаки «драми- дискусії»;
-Давайте згадаємо, які три цикли п’єс існує в творчості Шоу?
- До якого циклу відноситься «Пігмаліон»?
- Які особливості жанру цієї п’єси?
- Автор називає свою п’єсу «романом у п’яти діях». Як ви вважаєте чому?
- Які риси епічного та драматичного твору притаманні цій п’єсі?
Накреслити таблицю з цими рисами на дошці і записати на дошці
III.ПОВІДОМЛЕННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
1.Повідомлення теми, мети і завдання уроку.
Минулого уроку ми познайомились з біографією та періодизацію творчості Б.Шоу. Також ми розподілили його п’єси на цикли, які ми тільки що назвали.
Як ми вже з’ясували «Пігмаліон» відноситься до другого циклу під назвою « Приємні п’эси». Вона також стала і найпопулярнішою п’єсою Шоу та стала втіленням естетичних і соціальних принципів драматурга.
Більш за все драматурга цікавив зв’язок характеру і суспільного становища. Особливо яскраво це можна спостерігати у «Пігмаліоні», що і стане нашим завданням на сьогодні. Також звернемося до назви п’эси, також дамо характеристику головним героям та намагаємося з’ясувати чи здатна людина змінитися.
2.Аналіз тексту
Назва твору - перше, на що ми звертаємо увагу, коли починаємо читати. Розглянемо назву цієї п’єси.
-Чи було знайоме вам ім’я Пігмаліон ще до зустрічі з п’єсою Шоу? Який існує міф про Пігмаліона?
Показати репродукції з зображенням сцен з «Пігмаліона»
-Отже, давайте порівняємо міф, який ми тільки що згадали та п’єсу Б.Шоу. Давайте визначимо, у чому вони схожі і чим відмінні?
- Як і де зміст п’єси та міфу розходяться
Вчитель: тобто можемо зробити висновок, що сюжет твору Бернарда Шоу перегукується із сюжетом античного міфу, але він сповнений комізму, та й дія п’єси перенесена з античних часів у епоху, сучасну письменникові.
Система образів
-Давайте розглянемо головних персонажів п’єси та перерахуємо їх;
-Розлянемо образ Хіггенса. Як ви вважаєте, з яким героєм міфа «Пігмаліон» Б.Шоу його пов’язує?
-Як ви би могли охарактеризувати його? Доведіть використовуючи репліки інших персонажів, які говорять про Хіггенса;
Вчитель: тобто можемо зробити висновок, що Хіггінс – це аристократ, який дещо відрізняється від решти. Вершу чергу манерами. Він людина науки, експериментатор, який не хоче брати жодної відповідальності на себе.
-Звернемося до образу Елізи. Який соціальний статус у цієї героїні?
-У чому полягав експеримент Хіггінса? Чи хотів Хіггінс навчити дівчину тільки фонетиці?
- Який вплив на дівчину мали уроки Хіггенса? Позитивний чи негативний? Доведіть, судячи з того, що про неї говорять інші герої п’єси;
Вчитель: отже, можемо зробити висновок, що дівчині іде на користь її навчання. Більше того, вона виявляється надзвичайно талановитою дівчиною, зі світлим розумом, внутрішнім благородством, яка здатна розвиватися і докладати титанічні зусилля для того, щоб опанувати увесь масив тогочасної культури;
-З якою проблемою стикається Еліза, коли все ж таки навчається грамоті?
-Чи відчуває себе Еліза частиною цього аристократичного світу?
Вчитель: Еліза усвідомлює, що, незважаючи на успішне завершення занять з мови, незважаючи на радикальну зміну середовища, незважаючи на постійне і виключне перебування серед визнаних джентльменів і леді, незважаючи на зразкове поводження з нею з боку джентльмена і незважаючи на оволодіння нею самою усіма формами поведінки , вона не перетворилася ще на справжню леді, а стала лише покоївки, секретаркою або співбесідницею двох джентльменів. Вона робить спробу минути цю долю шляхом втечі.
Читання вголос: фрагмент коли Хіггінс просить її повернутися назад, зав'язується дискусія, розкриває сенс суспільних відносин в принципі.
Завдання класу: що намагався цим фрагментом показати автор та які недоліки суспільства намагався викрити?
Вчитель: на початку уроку ми намагалися з’ясувати, які риси притаманні «драммі- дискусії». Давайте визначимо, між ким і ким вона відбувається у цьому творі?
-Чи можна поставити знак рівняння між «експериментом» та «дискусією» у цій п’єсі?
- Хто виграє у дискусії?
- Який фінал п’єси? Чи є він взагалі?
- Як ви вважаєте, чому Б.Шоу залишає «відкритий фінал» в п’єсі?
-Яким бачите його ви? Запрошую вас до обговорення можливої долі героїні;
- Яке послання до людства має п’єса «Пігмаліон»?
- Як ви гадаєте, чи впливає творчість та навчання на духовний стан людини? Приведіть приклади з життя;
IV.ПІДСУМОК УРОКУ.
«Пігмаліон» - як справжній витвір мистецтва - надає можливості для різних тлумачень і інтерпретацій і привертає увагу глядачів, де б і коли б вона не гралася. Саме за те, що п’єса розкриває питання дійсності. Шоу говорив: що його парадокси відтворили дійсність, що парадоксальні не його п’єси, а саме життя. Письменник тільки допоміг це побачити.
V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготуйтеся до образно-проблемного аналізу твору, виписати цитатну характеристику Елізи та Хіггінса.
VI.ОЦІНЮВАННЯ.