Урок з вивчення ліричного твору
.docxУрок з вивчення ліричного твору
9 клас
Тема: " Шекспір – великий поеті драматург доби Відродження"
Мета: - поглибити знання учнів про творчість В.Шекспіра
- виховувати культуру зв’язного мовлення
- розвивати навички виразного читання поетичних творів;
- формувати такі риси характеру, як презентабельність, бажання і вміння змагатись
Тип уроку: комбінований
Обладнання: -портрет В.Шекспіру
-музикальний кліп групи Бі-2
-аудіозапис сонету
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
На экрані учні бачать фрагмент рок - концерту групи Бі-2, яка виконують композицию «Її очей до сонця не рівняли…» (130 сонет У. Шекспіра)
Вчитель: наш урок сьогодні почався з фрагменту рок-концерту. Це одна з найвідоміших пісень групи Бі-2. Як ви вважаєте, чи давно вона била написана? Можливо, ви здивуєтесь, але ций твір був розданий більш за 400 років тому і його автором є В. Шекспір.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1.Перевірка домашнього завдання
До цього моменту ви були знайомі із Шекспіром- драматургом, Шекспіром-істориком, сьогодні ми познайомимося із Шекспіром-поетом. Він создав 154 поетичні твори, написані у жанрі сонет.
-В яку епоху писав Шекспір?
-Що саме він писав?
- Давайте пригадаємо, що таке сонет?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
1.Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Люди епохи Відродження пізнавали мир перш за все через мистецтвом, саме цим можна пояснити їх прагнення побачити всі доступні шедеври. У 1504 році уся Флоренція вийшла на площу синьйори для того, щоб побачити «Давіда» Мікілянджало.
Показати зображення на дошці
Межа ренесансної культури найяскравіше зображений у творчості Шекспіра. Але Шекспір разом з трагедіями ще писав і сонети.
Отже, до цього моменту ви були знайомі із Шекспіром- драматургом, Шекспіром-істориком. Як ви здогадалися,сьогодні ми познайомимося із Шекспіром-поетом та декільками його сонетами, які для нас представляють неабиякий інтерес.
Сонет, як стійка лірична віршована 14 рядкова форма із певним порядком римування, зародився в Італії у XIII столітті. Він став однією з найулюбленіших форм ліричної поезії великих італійських поетів епохи Відродження. Сонет набув тієї гнучкості, яка необхідна короткому віршу, що містить у собі почасти дуже важливий філософсько-етичний зміст.
Сонет пішов з пісні і генетично пов’язан із сонатною формою. Давайте з’ясуємо, що таке катрен і терцет.
На дошці написані два сонети. Петрарки та Шекспіра.
-Чи відрізняються вони?
Сьогодні виділяють 2 основних типи сонету: італійський (тобто класичний) та англійський (шекспирівський).
2. Робота в зошитах (записати тему уроку)
-Давайте запишимо, що таке катрен и терцет;
-Запишемо форму італійського та англійського сонету;
3. Робота на сонетом Шекспіра (66) та Петрарки (162)
-Давайте вирішимо, який сонет відноситься до італійської форми, а який до англійської;
-У чому полягає їх відмінність?
-Як ви вважаєте, який з них написав Шекспір?
-Спробуйте вгадати, хто написав другий сонет?
- Хто окрім Шекспіра їх писав?
- Чи писала Петрарка і Шекспір свої сонети у один і той же час?
-Що є спільного в їх сонетах?
-Давайте пригадаємо, чому присвячував сонети Петрарка, а чому Шекспір?
4.Робота з сонетом Шекспіра(130)
- Чи схожа жінка Петрарки і Шекспіра?
-Давайте повернемося до сонету, який прозвучав на початку уроку.
Виразне читання вголос. Завдання: по черзі, ланцюгом, прочитайте сонет 130.
-
Яка на вашу думку кохана жінка для Шекспіру?
-
Як він її змальовує: звичайна жінка, чи неіснуюча істота?
-
Як ви вважаєте, чи кохає він її?
-
Як у фіналі сонету виражені почуття героя?
-
Що на ваш погляд робить жінку красивою?
5. Робота з сонетом Шекспіра (50)
-Які ще теми Шекспір порушував у своїй творчості?
Прослухати аудіо запис сонету 50
-З чим автор порівнює життя в розлуці із другом?
- Чому подорожньому так складно продовжувати свій шлях?
- Яким він бачить своє життя у майбутньому?
- Як поведінка коня допомагає зрозуміти настрій вершника?
- Як 3 строфа допомагає зрозуміти настрій героя?
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
1.Підсумкова бесіда.
Отже, сонети Шекспіра часто пригортали художників та перекладачів і завжди мали популярність. Насамперед через те, що вони актуальні навіть сьогодні, через кілька століть.
-Давайте узагальнимо те, що ми сьогодні з’ясували?
-Що таке сонет?
-Яка в нього структура?
-Який тип сонету прийнято вважати класичним. У чому відмінність англійського та італійського?
-Які теми піднімає автор у своїх сонетах?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Вивчити сонет на вибір.
VII.ОЦІНЮВАННЯ