Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Dream vacation13.01.15 9 kl

.docx
Скачиваний:
55
Добавлен:
06.03.2016
Размер:
20.51 Кб
Скачать

Сабақ жоспары:

Тақырыбы: «Dream vacation»

Сынып:9А, 9Ә

Күні:

Мақсаты: балаларға бүгінгі тақырып бойынша жаңа сөздерді бере отырып сөйлеуге үйрету, Gerund грамматикалық ережесін түсіндіру.

Қолданылған модульдер: “Білім берудегі жаңа технологияларды пайдалану”.

Қолданылған әдіс-тәсілдер: “ Миға шабуыл”,“Әр сұраққа бір жауап”.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар: осы әрекет үшін қандай құралдар, кітаптар, компьютерлік жабдық және т.б. қажет?

I. Organization moment:

1)Greetings

Conversation.

II. Phonetic drill

I

[i:] [i] [ai]

Repeat Travelling find

kind

Travelling! You’ll find stories of every kind You’ll find emotions of every type You’ll see, you’ll feel You’ll know secrets and mysteries

III. Checking homework.

IV. New theme. Theme in our lesson is “Dream vacation” Яғни бүгінгі біздің тақырыбымыз: «Арман еткен саяхат».

 I hope that from this lesson we’ll get some information about travelling. Close your eyes and think of your dream vacation: What kind of places will you visit? Who will you take with you? Pupils will speak about their dreams: Where they want to go and what they want to see and with whom they want to go. Before begin the lesson lets memorize new words. First, you will repeat after me. New words

Dream [driːm] -Арман, қиял Vacation [vəˈkeɪʃən]- Демалыс Statue of Liberty [ˈstætjuː]- Бостандық Мүсіні Tower [ˈtauər]- Мұнара Croissant -Француз тағамы Special [ˈspɛʃl]  -Арнаулы Kangaroo [kæŋgəˈruː] -Кенгуру Kimono [kɪˈməunəu] -Кимоно Important [ɪmˈpɔːtənt]- маңызды

Eiffel Tower [taʊə] - Эйфель мұнарасы

Louvre and Notre Dame Cathedral- Лувр және Нотр Дам Соборы

Trip [trɪp] - сапар

Definitely [ˈdɛfɪnɪtlɪ] –күмәнсіз

V. Text. Kuralai’s dream vacation  When I go on dream vacation I am going to fly all over the world. I will mainly see large cities. Maybe I will begin my trip in New York. There I hope to see the Statue of Liberty.  Then I’m going to fly to Paris. Probably I will see the Eiffel Tower, the Louvre and Notre Dame Cathedral. I’m also going to eat croissants.  Next I will fly to Rio-de-Janeiro and Cairo. In Rio I will definitely learn to dance samba. When I get to Cairo I will see the Nile River. Maybe I will see the Pyramids at Giza.  Then I am going to fly – to Melbourne, but probably I will stay only a few days in the city. I want to travel in the country and see the special animals like kangaroos and Koala bears. Then I am going to fly to Tokyo. I hope to see the traditional city of Kyoto. Maybe I will try on a kimono there.  My last country will be Kazakhstan because this is where I live. I will be happy to be home again, because “East or West, home is best!” 

What is Kuralai going to see or to do in these cities?

  1. New work – Statue of Liberty.

  2. Paris –

  3. Rio – de – Janeiro –

  4. Cairo –

  5. Kyoto –

Make sentences

Example: a. In New York she is going to see the Statue of Liberty.

b. In Cairo__________________________

c. In Tokyo__________________________

VI. Gerund

Герундий- етістіктің соңғы нысаны. Ол осы шақтағы есімше сияқты: running -жүгіре, speaking-сөйлей, working-жұмыс істей.

They are used after:

Verbs: ebjoy; can’t help; to be fond of; to be sure of; suggest;

Verbs+prepositions: to look forward to; to insist on;

Adjectives+prepositions to be fond of, to be sure of.

Complete the sentences with suitable gerund:Go dancing, go skiing, go running, go shopping … There are many expressions with go + ing form (gerund) like

  1. I went ____ yesterday but I didn't buy anything.

  2. When we were in Switzerland we went ______ every weekend

  3. We had a wonderful rest on the beach. We went ________ every day.

He went _______ every morning. It's useful for health.

VII. The Final of the lesson.

Let's make a conclusion. What have you learnt today? Was the lesson interesting for you?

1) Gerund дегеніміз не?

VIII. Home task

To revise the grammar materials, make a dialogue.

IX. Putting the marks.

The lesson is over. You are free. Good-bye.

Балалар қайталайды, оқиды.

Балалар үй жұмысын айтады.

“ Миға шабуыл ” әдісі бойынша балалар сұрақтарға жауап береді.

Балалар мұғалімнің соңынан қайталайды.

Балалар оқиды, аударады.

Балалар мәтін бойынша Құралайдың мына қалалардан не көргенін жазады.

Балалар сөйлем құрайды.

Балалар оқиды, жазады.

Балалар герундий қойып сөйлемді толықтырады.

Good-bye teacher!

тақта

Кітап

Кітап, дәптер

Кітап, дәптер

Тақта, дәптер

Тақта, дәптер

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]