Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ministerstvo_osviti_i_nauki.doc
Скачиваний:
5
Добавлен:
05.03.2016
Размер:
158.21 Кб
Скачать

2. Міфологізація картини історії

Основну роль у створенні міфологічної картини радянської історії зіграв створений, частиною особисто Сталіним, частково під його редакцією " Короткий курс історії ВКП (б) ". Наскільки Сталін у своєму викладі нехтував елементарною логікою, видно з наступного уривка, що стосується подій 1920 р., а саме відмови С. М. Будьонного виконати наказ командування і перекинути свою армію на загрозливий Варшавський фронт:

"У квітні 1920 року польські війська вторглися в межі Радянської України і захопили Київ. У той же час Врангель перейшов у наступ і став загрожувати Донбасу.

У відповідь на напад польських військ червоні війська розгорнули контрнаступ по всьому фронту. Звільнивши Київ і вигнавши польських панів з України та Білорусії, червоні війська південного фронту в своєму наступальному пориві дійшли до воріт Львова в Галичині, а війська західного фронту наближалися до Варшави. Справа йшла до повної поразки військ польських панів.

Але підозрілі дії Троцького і його прихильників в головному штабі Червоної армії зірвали успіхи Червоної армії. Наступ червоних військ на західному фронті, в бік Варшави, проходило - з вини Троцького і Тухачевського - абсолютно неорганізовано: військам не давали закріплювати завойованих позицій, передові частини були заведені занадто далеко вперед, резерви та боєприпаси були залишені занадто далеко в тилу, передові частини були залишені, таким чином, без боєприпасів, без резервів, лінія фронту була подовжена до нескінченності і, отже, був полегшений прорив фронту. Внаслідок усього цього, коли невелика група польських військ прорвала наш західний фронт в одному з його пунктів, наші війська, що залишилися без боєприпасів, змушені були відступити. Що стосується військ південного фронту, які стояли біля воріт Львова і тіснили там поляків, то цим військам "предреввоенсовета" Троцький заборонив взяти Львів і наказав їм перекинути кінну армію, тобто головну силу південного фронту, далеко на північний схід, ніби на допомогу західним фронту, хоча не важко було зрозуміти, що взяття Львова було б єдино-можливої ​​і кращою допомогою західного фронту. Але висновок кінної армії зі складу південного фронту і відхід її від Львова означали на ділі відступ наших військ також і на південному фронті. Таким чином, шкідницьким наказом Троцького було нав'язано військам нашого південного фронту не зрозуміле і ні на чому не заснований відступ, - на радість польським панам.

Це була пряма допомога, але не нашому західному фронту, а польським панам і Антанті.

Через кілька днів настання польських військ було зупинено, і наші війська почали готуватися до нового контрудару проти поляків. Але Польща, не маючи сил продовжувати війну і з тривогою чекаючи контрудару червоних, виявилася вимушеною відмовитися від своїх претензій щодо захоплення правобережної України та Білорусі і віддала перевагу укласти мир з Росією. 20 жовтня 1920 було укладено з Польщею в Ризі мирний договір, за яким Польща зберегла за собою Галичину і частину Білорусі. " [11] [12]

Серед міфів, створених "Коротким курсом", особливо живучим виявився абсолютно ні на чому не заснований міф про "перемогу під Псковом і Нарвою", нібито здобутої "молодий Червоною Армією" 23 лютого 1918 року.

До кінця сталінської епохи з історії революції і Громадянської війни зникли практично всі діячі, реально грали видатні ролі (крім Леніна); їх дії були приписані Сталіну, вузькому колі його соратників (як правило, грали в реальності другорядні і третьорядні ролі) і декільком видатним більшовикам, померлим до початку Великого Терору : Свердлову, Дзержинському, Фрунзе, Кірову й іншим. Партія більшовиків представлялася єдиною революційною силою; революційна роль інших партій заперечувалася; реальним лідерам революції приписувалися " зрадницькі "і" контрреволюційні "дії, і так далі. Загалом створена таким чином картина носила навіть не спотворений, а просто міфологічний характер. Також за Сталіна, особливо в останнє десятиліття його правління, активно листувалася і більше далека історія, наприклад , історія правління Івана Грозного і Петра Першого .

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]