Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ОМЗ.docx
Скачиваний:
9
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
511.89 Кб
Скачать

Тема: Увага і пам’ять, їх зв’язок із здоров’ям людини.

Мета: Формувати поняття «увага» і «пам’ять», встановити їх зв’язок із здоров’ям людини, розкрити за­лежність результатів навчання від здоров’я людини; ознайомити із сис­темою вправ для тренування уваги і пам’яті; виховувати бажання старан­но навчатись, піклуватись про своє здоров’я протягом усього життя.

Тип уроку: урок-тренінг

Обладнання: опорні таблиці «Пам’ять», «Увага», дидактичний матеріал для тренування пам’яті, уваги, визна­чення їх рівня.

План

І. Вступна частина

1. Зворотній зв'язок (перевірка домашнього завдання).

2. Оголошення теми і мети уроку.

3. Виявлення очікувань.

4. Повторення правил.

ІІ. Основна частина

  1. Теоретичний блок.

  2. Практичний блок.

  3. Допоміжні вправи.

ІІІ. Заключна частина

  1. Підведення підсумків.

  2. Зворотній зв'язок (перевірка очікувань).

  3. Релаксація.

  4. Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ - ТРЕНІНГУ

І. Вступна частина

— З яким настроєм ви прийшли на урок? Посміхніться одне до одного. Нехай ваша посмішка буде радісною, щирою і принесе кожному із вас гар­ний настрій.

1. Зворотній зв'язок (перевірка домашнього завдання).

Зараз перевіримо домашнє завдання. В цьому нам допоможе чарівний м’ячик. Я буду задавати вам запитання, а ви повинні подумати та дати відповідь. Той, чиє ім’я я буду називати і кому буду кидати м'ячик, повинен буде впіймати його і відповісти на моє запитання. Отже, почнемо.

- які позитивні риси характеру ви знаєте?

- які негативні риси характеру ви можете назвати?

- яких позитивних героїв казок ви знаєте? Який в нього характер?

- яких негативних персонажів ви знаєте? Які риси характеру про це свідчать?

- як можна оцінити свій характер?

2. Оголошення теми уроку

  • Що потрібно людині для досяг­нення успіху в житті? (Розум, сила, бажання, міцне здоров’я)

  • Але без школи, без головної про­фесії — школяр — ви ніколи не ста­нете тим, ким мрієте бути.

Учитель, лікар чи геолог,

Письменник, слюсар чи кресляр —

Всі називають головною

Одну професію — школяр! (А. Костецький)

  • Чому учні по-різному навчаються в школі? (Багато пропускають, мають різну пам’ять, увагу, через хвороби.)

Читання вірша вчителем.

Люблю я свій розум, увагу та пам’ять.

Працює мій мозок, і вчусь я старанно.

Сприймаю все нове і мислю логічно.

Вчителя слово здійсню практично.

  • Про що цей вірш?

- Сьогодні ви більше дізнаєтесь про вплив здоров’я на результати навчан­ня, про взаємозв’язок уваги і пам’яті, познайомитесь із вправами, які спри­яють їх розвитку.

3. Виявлення очікувань.

Аркуші у вигляді квіточок.

Учні свої очікування записують на аркушах паперу (потім ці аркуші прикріплюємо до теми на дошку).

4.Повторення правил

- Для того, щоб ми звами сьогодні плідно попрацювали, нам потрібно домовитися про правила поведінки на тренінгові. Давайте колективно пригадаємо ці правила.

ПРАВИЛА:

  • бути позитивними;

  • говорити коротко;

  • говорити по черзі;

  • бути доброзичливими;

  • зберігати таємниці;

  • бути толерантними – не критикувати, поважати право інших учасників мати свої погляди, які відрізняються від поглядів інших.

  • А тепер прошу вас дотримуватися цих правил і не порушувати жодного з них.

ІI. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Теоретичний блок

Повідомлення вчителя.

  • Увага — особлива форма психічної діяльності, яка виявляється в спрямо­ваності і зосередженості свідомості на значущих для людини предметах, явищах навколишньої дійсності або власних переживаннях.

Увага буває мимовільна і довільна

Увага

Довільна Мимовільна

- Мимовільна увага виникає несподі­вано, незалежно від свідомості лю­дини.

Довільна увага — спрямоване зосере­дження особистості на предметах, явищах навколишньої дійсності.

Дослідження ситуацій.

  1. ситуація. Учні розглядають фізичну карту України, щоб порівняти розміри Донецької і Луганської областей.

  • Який це вид уваги? (Довільна увага)

  1. ситуація. Дівчатка проходили повз афішу про циркову виставу. Вдома на запитання бабусі про ціну квит­ка Інна тільки покрутила головою, а Оксанка вказала ціну квитка, поча­ток вистави та її тривалість.

  • В кого з дівчаток має місце мимовіль­на увага? (Звичайно, в Оксанки)

Дослідження: «Пам’ять. Види пам’яті».

Довідкове бюро. Пам’ять — здатність зберігати і відтворювати у свідомості давнішні враження.

Пам’ять — дуже важлива і цікава властивість людини. Завдяки їй люди багато чого досягли. У давні часи зберігали і передавали вогонь, що давав життя людям. Згодом опанували ремесла і передавали це мистецтво дітям й онукам, винайшли письмові знаки, за допомогою яких можна передати зміст речей, явищ, а також розповісти про події, що відбулися дуже давно.

Пам’ять має три властивості: накопичення, збереження і відтворення фактів, відомостей, правил.

Є люди з надзвичайною пам’яттю. Великий композитор Моцарт, коли йому було 14 років, почув у соборі музичний твір. Прийшовши додому, він по пам’яті записав його. Коли через багато років перевірили, то виявилося, запис був зроблений дуже точно.

Розрізняють деякі види пам’яті.

Слухова — краще запам’ятовується матеріал, якщо почув його пояснення.

Зорова — краще запам’ятовується матеріал, якщо прочитаєш його.

Моторна — краще запам’ятовується матеріал, якщо записуєш його.