практична робота 5
.docxПрактична робота 5.
Методика вивчення змістової лінії «Основні складові комп’ютера. Початкові навички роботи з комп’ютером».
Мета: Сформувати навички методичної підготовки до занять з Комп’ютерної грамоти з блоку тем «Основні складові комп’ютера. Початкові навички роботи з комп’ютером.
Теоретичні питання:
-
Методика ознайомлення з основними пристроями комп’ютера та їх призначенням.
-
Методика формування навичок використання маніпулятора «миша» та клавіатури
-
Методика ознайомлення з елементами операційної системи.
Хід заняття.
Завдання 1. Ознайомитись із тематично-календарним плануванням з предмету «Комп’ютерна грамота». Визначити місце занять даного блоку у системі тем. Визначити очікувані результати навчання.
Завдання 2.Робота у творчих групах:
Розробити конспект заняття за варіантом, вказаним викладачем:
І. варіант.
4 заняття. Ознайомлення з курсором, його видами і призначенням. Формування навичок роботи з маніпулятором «миша».
Практичне заняття № 1: Ознайомлення з курсором та його призначенням. Навички виділення об’єкта 1 кліком миші. Гра «Розвиваємо пам’ять» (від Пізнайка).
ІІ варіант
Сьоме заняття. Ознайомлення з розміщенням і призначенням клавіш на клавіатурі.
Практичне заняття № 4: Знайомство та робота з клавіатурним тренажером (Програма RapidTyping)
ІІІ варіант.
П’яте заняття. Ознайомлення з курсором, його видами і призначенням. Формування навичок роботи з маніпулятором «миша».
Практичне заняття № 2: Робота з курсором. перетягування об’єктів за допомогою миші. (Сходинки. Лісова галявина або інша програма).
ІV варіант.
Формування навичок роботи клавішами керування курсором.
Практичне заняття № 6: Знайомство та робота з клавішами керування курсором. Та клавішею пропуск (Диск Орієнтування – Завдання 3 від Пізнайка)
Завдання 3. Програвання конспектів занять.
Самостійна робота:
І. Зробити підбірку статей (із журналів «Дошкільне виховання», «Дошкольное воспитание», «Розкажи онуку» тощо) про вивчення у курсі Комп’ютерної грамоти дошкільних навчальних закладів питань, які розглядаються у практичній роботі (3 статті).
ІІ. Зробити анотацію (коротку характеристику) до цих статей у такій послідовності.
1. Автор (відомості про автора), назва статті.
2. Тип заняття. Мета. Характеристика нового, цінного і корисного в тексті.
3. Різноманітні ідеї, досягнення.
4. Рекомендація щодо використання.
-
Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Дитина»
-
Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільних навчальних закладах. http://www.mon.gov.ua/ua/activity/education/56/690/metodichni_rekomendatsiji/
-
С.Унгул. Авторська програма навчання комп’ютерній грамоті дітей старшого дошкільного віку. - Унгул Світлана Валеріївна. – Олександрія: НВК «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів № 12 – ДНЗ» ∕ http://windocs.com.ua/docs/index-265918.html
-
Королева, Н.
Использование новых информационных технологий в образовательном процессе детского сада [Текст] / Н. Королева, С. Петрова // Дошкольное воспитание. – 2010. – №6. – С. 93-100.
-
Інформаційні технології - в освітній процес [Текст] / О. Червинська // Дошкільне виховання. – 2011. – №1(січень). – С. 12-15.
-
Втікачі із зоопарку: Заняття з логіки та комп"ютерної грамотності [Текст] / С. Міхеєва // Дошкільне виховання. – 2007. – №3. – С. 18-19.
Методичні рекомендації.
Перед виконанням практичних завдань з мишею, слід продемонструвати правила Роботи з “мишею”
Зап’ястя знаходиться на столі, великим і безіменним, або великим і мізинцем утримуємо “мишу”, кистю рухаємо її. Вказівний і середній (безіменний) знаходяться на кнопках відповідно на лівій і правій. Рухаючи мишу по килимку, рухається стрілка-вказівник на екрані – вибираємо ціль (або об’єкт). Якщо клацнути лівою клавішею – вистрілить лівий стрілець (об’єкт змінить яскравість або колір – стане виділеним), а правою – правий. Подібні практичні завдання підібрані для формування умінь використовувати стрілки (програма «Де використовують комп’ютер»); опрацювання функції миші перетягування («Лісова галявина» «Розібрані малюнки»); відпрацювання навичок подвійного клацання лівою клавішею (звільнити метелика з бульбашки); у більш складніших розвивальних вправах закріплюються навички роботи з мишею та клавіатурою.
Заняття присвячені знайомству з клавіатурою. Вчитель демонструє модель клавіатури (або у натуральному вигляді), на якій визначає положення клавіш (з написами цифр - угорі; три ряди клавіш з літерами українського та англійського алфавіту – на кожній клавіші по дві літери; щоб перейти з англійської на українську мову слід змінити режим введення (про це йтиметься пізніше).
Формування навичок введення літер та запам’ятання їх розташування відбувається при роботі з клавіатурним тренажером (програма «Кіт риболов», «RapidTyping» та ін..),
Зміст навчального матеріалу |
Навчальні досягнення вихованців |
|
|
Ознайомлення з кабінетом, правилами поведінки та технікою безпеки в комп’ютерній залі. Введення в предмет. Обговорення можливостей і демонстрування режимів роботи комп’ютера. Сфери використання комп’ютерів. Короткі історичні відомості про обчислювальні прилади та з історії створення ЕОМ.
|
Вихованець (вихованка): пояснює:
наводить приклади:
розуміє:
|
роботи з комп’ютером |
|
Ознайомлення з основними пристроями комп’ютера та їх призначенням. Ознайомлення з курсором, його видами і призначенням. Формування навичок роботи з маніпулятором «миша». Ознайомлення з курсором, його видами і призначенням. Формування навичок роботи клавішами керування курсором. Ознайомлення з розміщенням і призначенням клавіш на клавіатурі. Ознайомлення з Робочим столом, програмами та значками. Практичне заняття № 1: Ознайомлення з курсором та його призначенням. Практичне заняття № 2: Робота з курсором. перетягування об’єктів за допомогою миші. Практичне заняття № 3: Використання «подвійного щиглика» за допомогою» миші». Практичне заняття № 4: Знайомство та робота з клавіатурою. Практичне заняття № 5: Робота з клавіатурою. Практичне заняття № 6: Знайомство та робота з клавішами керування курсором. Практичне заняття № 7: Робота з об’єктами Робочого стола Практичне заняття № 8: Робота з об’єктами Робочого стола |
називає:
розуміє:
пояснює:
використовує маніпулятор «миша» і клавіші керування курсором; уміє:
володіє:
розрізняє:
виконує:
|
|
|
Структура середовища редактора TuxPaint Практичне заняття № 9: Створення першого зображення у графічному редакторі TuxPaint. Практичне заняття № 10: Робота в графічному редакторі TuxPaint. Використання інструмента «Штамп» Команда «Відмінити»
Ознайомлення з Панеллю інструментів Практичне заняття № 11: Ознайомлення з інструментом «Штамп»
Використання інструмента «Магія» Практичне заняття № 12: Інструмент «Магія». Використання інструмента «Гумка». Використання інструмента «Лінії» Практичне заняття № 13: Використання інструмента «Лінії» та «Гумка».
Практичне заняття № 14: Малювання за допомогою інструмента «Форми»
Використання інструмента «Пензель» Практичне заняття № 15: Ознайомлення з інструментом «Пензель» Наш вернісаж. Друкування малюнків за допомогою принтера
Практичне заняття № 16: Робота в графічному редакторі TuxPaint Створення вітальної листівки з використанням графічного редактора і тексту. Друкування листівки. Практичні заняття № 17-18: Робота в графічному редакторі TuxPaint |
розуміє:
уміє:
виконує:
|
|
|
Закріплюємо навички рахунку та складу чисел. Практичне заняття № 19: Гра «Вчимося рахувати» (від «Пізнайка») Закріплюємо знання про геометричні фігури Практичне заняття № 20: Вивчаємо геометричні фігури (від «Пізнайка») Закріплюємо навички читання Практичне заняття № 21: Читаємо по складах (від «Пізнайка») Розвиваємо мовленнєві здібності Практичне заняття № 22: Розвиваємо мовлення (від «Пізнайка») |
уміє:
поєднує:
виконує:
|
|
|
|
|
|
Календарне планування.
№ |
Тема заняття |
Дата проведення |
Примітка |
|
|||
1. |
Що вивчає комп’ютерна грамота. Ознайомлення з кабінетом, правилами поведінки та технікою безпеки в комп’ютерному класі |
|
|
2. |
Сфери використання комп’ютерів. З історії ЕОМ. |
|
|
|
|||
3. |
Ознайомлення з основними пристроями комп’ютера та їх призначенням. |
|
|
4. |
Ознайомлення з курсором, його видами і призначенням. Формування навичок роботи з маніпулятором «миша». Практичне заняття № 1: Ознайомлення з курсором та його призначенням. Навички виділення об’єкта 1 кліком миші. Гра «Розвиваємо пам’ять» (від Пізнайка) |
|
|
5. |
Ознайомлення з курсором, його видами і призначенням. Формування навичок роботи з маніпулятором «миша». Практичне заняття № 2: Робота з курсором. перетягування об’єктів за допомогою миші. (Сходинки. Лісова галявина). |
|
|
6. |
Закріплення навичок роботи з мишею. Операція «подвійне клікання» Практичне заняття № 3: Використання «подвійного клікання» за допомогою «миші» (Сходинки. Звільнити метелика з бульбашки). |
|
|
7. |
Ознайомлення з розміщенням і призначенням клавіш на клавіатурі. Практичне заняття № 4: Знайомство та робота з клавіатурним тренажером (Програма Сходинки Кіт-риболов) |
|
|
8. |
Ознайомлення з розміщенням і призначенням клавіш на клавіатурі. Практичне заняття № 5: Робота з клавіатурним тренажером (Програма Сходинки. Кіт-риболов) |
|
|
9. |
Формування навичок роботи клавішами керування курсором. Практичне заняття № 6: Знайомство та робота з клавішами керування курсором. Та клавішею пропуск (Диск Орієнтування – Завдання 3 від Пізнайка) |
|
|
10. |
Робочий стіл, програми та значки. |
|
|
11. |
Ознайомлення з Робочим столом, програмами та значками. Практичне заняття № 7: Робота з об’єктами Робочого стола |
|
|
12. |
Ознайомлення з Робочим столом, програмами та значками. Практичне заняття № 8: Робота з об’єктами Робочого стола |
|
|
|
|||
13. |
Структура середовища редактора TuxPaint Практичне заняття № 9: Створення першого зображення у графічному редакторі TuxPaint. |
|
|
14. |
Ознайомлення з Панеллю інструментів Практичне заняття № 10: Робота в графічному редакторі TuxPaint. Використання інструмента «Штамп». Команда «Відмінити».
|
|
|
15. |
Ознайомлення з Панеллю інструментів Практичне заняття № 11: Ознайомлення з інструментом «Штамп» |
|
|
16. |
Використання інструмента «Магія» Практичне заняття № 12: Інструмент «Магія». |
|
|
17. |
Використання інструмента «Лінії» Використання інструмента «Гумка». Практичне заняття № 13: Ознайомлення з інструментом «Гумка» та «Лінії» |
|
|
18. |
Практичне заняття № 14: Малювання за допомогою інструмента «Форми» |
|
|
19. |
Використання інструмента «Пензель» Практичне заняття № 15: Ознайомлення з інструментом «Пензель» |
|
|
20. |
Наш вернісаж. Друкування малюнків за допомогою принтера Практичне заняття № 16: Робота в графічному редакторі TuxPaint |
|
|
21. |
Створення вітальної листівки з використанням графічного редактора і тексту. Друкування листівки. Практичне заняття № 17: Робота в графічному редакторі TuxPaint |
|
|
22. |
Створення вітальної листівки з використанням графічного редактора і тексту. Друкування листівки. Практичне заняття № 18: Робота в графічному редакторі TuxPaint |
|
|
|
|||
23. |
Закріплюємо навички рахунку та складу чисел. Практичне заняття № 19: Гра «Вчимося рахувати» (від «Пізнайка») |
|
|
24. |
Закріплюємо знання про геометричні фігури Практичне заняття № 20: Вивчаємо геометричні фігури (від «Пізнайка») |
|
|
25. |
Закріплюємо навички читання Практичне заняття № 21: Читаємо по складах (від «Пізнайка») |
|
|
26 |
Розвиваємо мовленнєві здібності Практичне заняття № 22: Розвиваємо мовлення (від «Пізнайка») |
|
|