
- •Міністерство науки та освіти України
- •Методичні основи викладання навчальних дисциплін
- •1. Методика читання лекцій
- •Карта оцінювання лекції
- •2. Методика проведення практичних і семінарських занять
- •Карта оцінки практичного (семінарського) заняття
- •3. Методика оцінювання знань, умінь і навичок (приймання іспитів і заліків)
- •Уніфікована шкала оцінювання студентів за системою єст8 та національною 4-бальною системою
- •Методичні основи організації тестового контролю знань
- •4. Методика організації курсового й дипломного проектування
- •5. Організація самостійної та індивідуальної роботи студентів
- •Програма практики
- •Конспект
- •Документація, облік і оцінка роботи, виконаної магістрантом під час психолого-педагогічної практики
- •Лекційна форма заняття з психологіїї учбово-методична карта лекції
- •План-конспект лекції
- •Опорний конспект тема: Проблема особистості в соціальній психології
- •Практичне заняття з психології
- •План-конспект Практичного заняття з практикуму із загальної психології Учбово-методична карта заняття
- •План заняття Тема: Діагностика пам’яті
- •1) Методика вивчення слухової пам’яті на слова
- •2) Методика „Дослідження обсягу короткочасної пам’яті”
- •Графические методы в психодиагностике Методика «пиктограмма»
- •Практичне заняття по психодіагностиці
- •Хід заняття:
- •Семінарське заняття з психології План-конспект семінарського заняття
- •Хід заняття:
- •1. Підкріплення, навчання як основні процеси моделювання поведінки особистості в теорії а. Бандури.
- •Питання для перевірки:
- •2. Самоефективність, самопідкріплення і самоконтроль в поведінці за а. Бандурою.
- •Питання для перевірки:
- •3. Поняття «поведінка» і «потреба» в теорії особистості Дж. Роттера.
- •Питання для перевірки:
- •Питання для закріплення матеріалу:
- •Аналіз семінарського (лабораторного, практичного) заняття.
- •Література:
Семінарське заняття з психології План-конспект семінарського заняття
Тема: Теорія особистості А. Бандури та Дж. Роттера
Мета: розглянути положення теорій особистості А. Бандури та Дж. Роттера
Основні поняття: імітація, ідентифікація, соціальне підкріплення, самопідкріплення, вікарний тип навчання, підкріплення через самоспостереження, локус-контроль, очікування.
План:
Підкріплення, навчання як основні процеси моделювання поведінки особистості в теорії А. Бандури.
Самоефективність, самопідкріплення і самоконтроль в поведінці за А. Бандурою.
Поняття «поведінка» і «потреба» в теорії особистості Дж. Роттера.
Література:
Линдсей Гарднер, Холл Кэлвин С. Теории личности. М., 1997.
Маклаков А. Г. Общая психология: учебник для ВУЗов. – СПб., 2006.
Психология личности : словар-справочник /под ред. Горностая П. П. , Титаренко Т. М. – К., 2001.
Хьелл Л., Зиглер Д. Теории личности. – М., 1997.
Немов Р. С. Психология: учебник для ВУЗов. – М., 2000.
Современная психология / под ред. Дружинина. – М., 1999.
Мерлин В.С. Очерки интегрального исследования индивидуальности. - М.: Педагогика, 1986.-С. 50 -254.
Индивидуальные различия и личности: Хрестоматия / под ред. Обозова Н. Н. – СПб., 1996.
Интегральное исследование индивидуальности: теория и педагогические аспекты – П., 1988.
История зарубежной психологи (30-60-е годы ХХ века) / под ред. Ждан А. Н., Гальперина П. Я. – М., 1986.
Хід заняття:
1. Підкріплення, навчання як основні процеси моделювання поведінки особистості в теорії а. Бандури.
Альберт Бандура, автор теорії соціального навчання, дійшов висновку, що по відношенню до людської поведінки модель «стимул-реакція» не повністю підходить, та запропонував власну модель. Центральне місце в якій відведено навчанню шляхом спостереження за взірцем, підкріплення розглядалося ним не як єдина детермінанта спостереження, а лише як сприятливий фактор. Головною детермінантою є спостереження за еталоном поведінки інших людей та за наслідками цієї поведінки. До кола таких наслідків можна віднести не тільки підкріплення з боку інших людей, але й само підкріплення. Швидкість навчання залежить від психологічної доступності та розуміння предмета наслідування, від ефективності словесного кодування поведінки, за якою спостерігають.
Идентифікація – встановлення схожості однієї людини з іншою, співставлення одного об’єкта з іншим; прийняття чужих норм та цінностей як власних; здатність поставити себе на місце іншого.
Підкріплення – засіб, який підтверджує правильність чи хибність зробленого вчинку чи дії.
Вікарний тип навчання – набуття людиною знань, вмінь та навичок шляхом прямого спостереження та наслідування об’єкта спостереження.
Питання для перевірки:
Чи можливе застосування моделі «стимул-реакція» для пояснення поведінки людини?
Чи є обов’язковим підкріплення в теорії А. Бандури?
Яку роль відведено підкріпленню в теорії соціального навчання?
Пояснити суть непрямого підкріплення та порівняти із самопідкріпленням та підкріпленням з боку інших людей.