Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

іст. вчень шпори / 14 Вчення Гомера про державу і право

.docx
Скачиваний:
32
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
16.72 Кб
Скачать

14 Вчення Гомера про державу і право

Гомер (VIII ст. до Р. X.) - напівлегендарний давньогрецький поет, якому приписують авторство поем "Ілліада" й "Одіссея", а також гімни богам (так звані, гомерівські гімни). Біографія Гомера практично невідома. Перекази зображали його сліпим співаком, нащадком відомого сімейства Гомеридів. Певно, він походив з грецьких колоній Малої Азії.

Деякі вчені мають сумніви, чи була насправді така людина. Є думка, що за цим прізвищем приховуються декілька авторів - мандрівних співаків (аедів, рапсодів), які в найбільш розвиненій частині архаїчної Еллади -Іонії- створювали та виконували епічні твори. У V ст. до Р. X. за наказом афінського правителя Пісістрата вони були записані. У Греції ж завжди вірили, що автором "Ілліади" й "Одіссеї" був Гомер, якого шанували та називали просто Поетом. Його твори стали обов'язковим предметом для вивчення та зразком для наслідування.

У поемах описуються події XIII ст. до Р. X., які грунтуються на реаліях тогочасного побуту та суспільного ладу. Автор оперує вживаними на той час поняттями - "діке" (правда, справедли¬вість), "номос" (закон). Вони характеризують рівень розвитку тогочасної правосвідомості. Справедливість у Гомера за своєю суттю божественна та є об'єктивною основою і правовим крите¬рієм. Тільки те, що відповідало тодішнім поглядам на справедли¬вість, сприймалось як право.

Що ж стосується держави, то вона в поемах Гомера уособ-люється в полісі (невелика за розміром незалежна община, що становила основу грецького суспільства в архаїчну та класичну епохи й будувалася на принципах автаркії (самодостатності), ісономії(рівності перед законом вільних громадян, участі всіх членів у процесі прийняття політичних рішень)).

Звідси - позаполісна люди нав Гомера - це людина позадержавна, вона та її статус викли¬кають лише жаль і зневагу. Позаполісні циклопи в "Одіссеї"" свідомо змальовані карикатурно. В "Одіссеї"" незнайомому завжди ставлять одне йтеж питання: "Де твоє місто (поліс) і де твої батьки?".

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.