Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

анотація на утоптала стежечку

.doc
Скачиваний:
82
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
168.96 Кб
Скачать

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ Ю.ФЕДЬКОВИЧА

Кафедра музики

Музично-педагогічна анотація

до вокального твору

Я. Степового «Утоптала стежечку»

Підготовлена до державного комплексного іспиту

з теорії та методики музичного виховання

студенткою IV курсу заочної форми навчання

Дем’ян Мариною Юріївною

Викладач з вокалу:

Шкурган С. С.

__________________

(підпис викладача)

ЧЕРНІВЦІ – 2013

Позакласний урок музики для учнів 7 класу до продовження уроку на тему:

Образи вокальної музики.

Музичний матеріал: «Утоптала стежечку» муз. Я. Степового, сл. Т. Шевченка

Мета уроку:

Навчальна:

  • Оцінити рівень знань, підготовленість учнів до уроку;

  • Ознайомити учнів про життя й особистість Якова Степового;

  • Знаходити образи Т. Шевченка в музиці;

  • Розкрити значення поезії у вокальній музиці композиторів-класиків.

Розвиваюча:

  • Розвивати естетичні смаки, культуру поведінки;

  • Формувати здібності слухати і розуміти музику;

  • Розвивати навички аналізу вокального твору.

Виховна:

  • Виховувати любов до музики;

  • Виховувати шанобливе ставлення до творчості Т. Шевченка.

Хід уроку

І. Вступна частина – повторення понять романс, солоспів, розповідь про Я. Степового та повторення знань біографії Т. Шевченка.

ІІ. Основна частина – демонстрація музичного твору з використанням сюжетно побудованої розповіді.

ІІІ. Заключна частина – підсумок заняття.

І. Вступна частина

Учитель: На сьогоднішньому позакласному уроці ми продовжимо вивчати вокальну творчість Якова Степового, а саме послухаємо та проаналізуємо його твір на вірш Тараса Шевченка «Утоптала стежечку». Але давайте з вами повторимо, що таке вокальний твір?

Учні: Вокальний твір – це виконання музики голосом.

Учитель: Пригадаємо що таке романс?

Учні: Романс – це вокальний твір з інструментальним супроводом романтичного характеру.

Учитель: А що таке солоспів?

Учні: Солоспів – це сольний вокальний твір з інструментальним супроводом.

Розповідь про вшанування Т. Шевченка

Ким є Шевченко для України? Він не лише видатний поет. Шевченко – душа України; це її думи, сподівання, мрії та надії. Не дивно, що шевченкове слово живе в кожному українському серці, а особливо – в серцях митців.

Безсмертна національна епопея «Кобзар», призначена для декламування, потрапивши в уста народні, стала складовою частиною пісенності України; а у професійних композиторів заграла новими фарбами різноманітних жанрів –пісень, кантат, опер і балетів. Наприклад, більшість романсів і хорів Миколи Лисенка написані на слова Шевченка. У Кирила Стеценка є кантата «Шевченкові». Наприклад, Яків Степовий написав «Прелюд пам’яті Тараса Шевченка» – твір, присвячений сторічному ювілею Кобзаря. Уперше його виконали на музично-літературному вечорі пам’яті Шевченка, що організувало Товариство народних університетів у Петербурзі.

Розповідь про Я. Степового та його творчість.

Я́ків Степа́нович Степови́й (справжнє прізвище Якименко) народився 20 жовтня 1883, в Харкові. Український композитор, педагог і музичний критик. Молодший брат композитора Федора Якименка.

Яків Степовий — представник української музичної інтелігенції першої чверті XX ст., один із фундаторів національної композиторської школи і продовжувач традицій Миколи Лисенка. Він — майстер солоспівів, хорових і фортепіанних творів, автор музичних збірок для дітей, а також — викладач Київської консерваторії, засновник Державного вокального квартету, завідувач секції національної музики у Всеукраїнському комітеті мистецтв, музично-просвітній діяч, пропагандист світової класики в Україні.

Продовжуючи кращі традиції Миколи Лисенка, Яків Степовий одним із перших інтерпретував поезію Шевченка для дитячого виконання. Він намагався доступно і проникливо розкрити перед дітьми багатий світ шевченківських образів.

Героїчні образи розкриті у хорах «Б’ють пороги», «Чорна хмара з-за лиману», «Наш отаман Гамалія». Лірико-драматичні образи розкриті у таких творах, як «Прощай світе, прощай земле», «Ой нема, нема». Але найкраще композиторові вдалося втілити ліричні сторінки «Кобзаря», серед яких найвідомішою є пісня «Садок вишневий коло хати».

Проникнуті громадянським пафосом боротьби за народне щастя, неповторні за своєю поетичною красою твори Шевченка завдяки музиці Степового зазвучали на уроках музики, у шкільних хорах.

Яків Степанович Степовий

Тарас Григорович Шевченко

ІІ. Основна частина

Учитель: Одним із таких творів є також вокальний твір з супроводом фортепіано «Утоптала стежечку», який пропоную вам зараз послухати. Під час слухання поміркуйте, який основний образ у творі та який його характер та мелодія.

(Ілюстрація твору «Утоптала стежечку», муз. Я. Степового, сл.Т.Шевченка)

Учитель: Який основний образ у творі?

Учні: Основним образом виступає дівчина, яка продавала бублики і вихвалялась перед хлопцями.

Учитель: А який характер?

Учні: Характер твору – жвавий, грайливий.

Учитель: Яка мелодія?

Учні: Мелодія – лірична.

Учитель: Користуючись моментом пригадаємо, що таке «мелодія»?

Як відомо, мелодія походить від грецького слова «melodia», що означає «співати пісню». У музиці – це музична думка, виражена одноголосно, яка може передавати почуття, настрої, різноманітні образи. Є твори, які так і називають «Мелодія».

Пропоную вам переглянути ілюстрації до цього твору.

ІІІ. Заключна частина

Учитель: Твори, що втілюють образ Тараса Шевченка й оспівують українську землю, відрізняються особливою щирістю. Сьогодні ми прослухали його вірш «Утоптала стежечку», музику до якого написав Я. Степовий. Підсумовуючи наш урок спробуйте дати відповіді на такі запитання:

  • Що таке вокальна музика, романс, солоспів?

  • Основна діяльність Я. Степового.

  • Які основні образи у вокальній музиці Т. Шевченка?

  • Який ще видатний вокальний твір Я. Степового, написаний на вірші Т. Шевченка ви знаєте?

(Повторна ілюстрація вокального твору «Утоптала сетежечку».)