
Hist of Uk 5 cllas / 12_5-27__-
.docxДата___________________ Урок 27
Історія України 5 клас
Тема. Україна у Першій світовій війні. Центральна Рада. М. Грушевський
Мета: познайомити учнів з подіями в У країні під час П ершої світової війни 1914–1918 рр., показати героїзм Українських січових стрільців; дати уявлення про перебіг подій в Україні протягом 1917–1920 рр., пояснити причини виникнення Центральної Р ади; розвивати вміння встановлювати хронологічну послідовність історичних подій, виділяти головне, ставити запитання до тексту.
Обладнання: Власов В., Данилевська О . Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; Мисан В. Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; політична карта світу, історичний атлас для 5 класу; портрети М . Грушевського, В. Винниченка, П . Скоропадського; документи та ілюстрації до теми.
Тип уроку: комбінований.
Поняття: «світова війна», «революція», «коаліція», «республіка», «універсал».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація знань учнів
Робота в парах
1. Поставити одне одному запитання за темою домашнього завдання.
2. Показати на дошці портрети діячів національно-визвольного українського руху ХІХ ст. і запропонувати учням зробити під ними підписи.
3. Скласти невеличку розповідь про українських меценатів.
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів
У ч и т е л ь. Сьогодні на уроці ми з вами переходимо до вивчення подій, що відбувалися в Україні протягом 1914–1920 рр. Ми говоритимемо про Першу світову війну (1914–1918 рр.). Вона змінила карту Європи через розпад останніх імперій — Російської, Австро-Угорської та Османської.
IV. Вивчення нового матеріалу
Працюємо з історичними термінами
Світова війна — це війна, у якій беруть участь багато країн світу.
Формуємо просторові уміння
Учні за допомогою карти історичного атласа на с. 27 «Українські землі у другій половині ХІХ ст.» мають назвати:
1. Імперії, до складу яких входили українські землі в другій половині ХІХ ст.
2. Визначити й показати на карті, які з українських земель входили до складу:
а) Російської імперії;
б) Австро-Угорської імперії;
в) Османської імперії.
Складаємо схему
Учні мають дописати у схему «Антанта й Троїстий союз» держави, які входили до цих організацій, і дати відповідь на запитання.
1. Розглянувши уважно схему, якої ви думки про становище, в якому опинилися українці?
2. Які наслідки мала Перша світова війна для українських земель, враховуючи, що фронт проходив територією Галичини і Буковини?
Працюємо з текстом підручника
Прочитавши текст підручника (Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005, С. 142–143), учні мають дати відповіді на запитання.
1. Як виник легіон Українських січових стрільців?
2. Чого прагнули січовики?
У ч и т е л ь.
Коли у 1917 році в Росії було повалено царську владу, українські партії та громадські об’єднання утворили Українську Центральну Раду. Очолив її знаний учений Михайло Грушевський.
Центральна Рада обрала український уряд — Генеральний Секретаріат і прийняла 4 важливі документи — універсали.
Третій універсал проголосив створення Української Народної Республіки (УНР).
Події тих років історики назвали Українською революцією.
На західноукраїнських землях у 1918 році було проголошено про створення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).
22 січня 1919 р. у Києві відбулося урочисте проголошення злуки (об’єднання) ЗУНР та УНР. Цей день увійшов в нашу історію як День соборності України.
Складаємо текстову формулу
ЗУНР |
+ |
УНР |
= |
Єдина незалежна держава |
22 січня 1919 р. |
Працюємо з історичними поняттями
Українська Центральна Рада — орган влади в Україні в 1917–1918 рр.
Генеральний Секретаріат — український уряд, обраний Центральною Радою.
Універсал — державний документ, звернення до народу.
V. Перевірка засвоєння нових знань та підбиття підсумків уроку
1. Чому українці під час Першої світової війни опинилися у складі ворогуючих армій?
2. З якою метою було створено легіон Українських січових стрільців?
3. Коли була утворена Центральна Рада?
4. Чому 22 січня 1919 р. вважають Днем соборності України?
VI. Домашнє завдання
Прочитати текст підручника й дати відповіді на запитання до нього (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 21, С. 159–160, С. 166 (запитання 1–4); Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 24, С. 140–144, С. 144 (запитання 1–4).
Джерела: 1. «Усі уроки «Вступ до історії України. 5 клас».
2. Книга «Вступ до історії України. 5 клас. Дидактичні матеріали».