Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Розгорнутий план конспект уроку світ

.docx
Скачиваний:
112
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
32.26 Кб
Скачать

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

Конспект залікового уроку з світової літератури,

Проведеного «27» лютого 2014 р.

У 5-А класі

Кам’янець-Подільської гімназії №14

Студенткою 42-а групи

Гунковською Лєною Анатоліївною

Тема уроку: «М. ТВЕН «ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА». СТАВЛЕННЯ АВТОРА ДО СВОЇХ ГЕРОЇВ»

Вчитель зарубіжної літератури

Васильєва Людмила Сергіївна

Оцінка:___________________

Методист Лаврова А.О.

Оцінка: __________________

М. Кам’янець-Подільський

2014 рік

Тема: М. Твен «Пригоди Тома Сойєра». Ставлення автора до своїх героїв

Мета: навчальна – ознайомити учнів із новими пригодами героїв твору, показати ставлення автора до своїх героїв

Розвивальна – розвивати образне й аналітичне мислення, формувати навички виразного читання, уміння характеризувати героїв та висловлювати своє ставлення до них

Виховна – виховувати учнів на основі загальнолюдських цінностей, які утверджуються у творі

Методична – навчити учнів обмірковувати прочитане, висловлювати свої думки щодо твору, навчити помічати і виділяти основне в творі

Тип уроку: комбінований урок

Вид уроку: урок-бесіда

Обладнання: видання твору( Київ, «Веселка» 1982, переклад Юрія Корецького), портрет письменника, ілюстрації до твору

Хід уроку

  1. Організаційний момент 3хв.

Добрий день діти

Хто сьогодні відсутній, черговий?

  1. Актуалізація опорних знань учнів 5хв.

Письменники — люди особливі. У них багаті фантазія та творча уява.

Але найкраще пише той, кому близькі думки й почуття героїв, добре знайомі

складні ситуації, радощі й печалі життя. Як ми знаємо з біографії, Марк Твен

був саме такою людиною. У дитинстві — бешкетник, винахідник, кмітливець.

У юності й дорослому житті — людина, яка багато знала й бачила, змінила чимало професій, відчула радість перемоги і гіркоту поразок, невдач, злиднів.

Утім письменник не забув, як йому жилося в дитинстві, що тоді хвилювало,

з чим він, стикаючись із дорослим життям, погоджувався, а що категорично не сприймав.

Отже, завершуючи ознайомлення з повістю Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», ми відчуваємо, що це пригоди не лише хлопців, а й самого автора, навіть

його тітонька Поллі сприймається нами як близька людина. Звісно, історії, які

траплялися з хлопцями, мабуть, дуже перебільшені, але цілком імовірні, що

є характерною ознакою художнього твору.

Отже, вперед, до «Заключного слова»!

  1. Викладення нового матеріалу 20хв.

Ми з вами продовжуємо говорити про надзвичайні пригоди Тома Сойєра та його друзів. Сьогодні ми поговоримо про те, як же сам автор відноситься то тих всіх витівок, які робили хлопці, ми знову поринемо у світ дитинства та дізнаємося, що ж поєднує Тома з автором цього твору.

ПЕРЕДМОВА

Більшість пригод, описаних у цій книжці, сталося насправді: декотрі - зі мною самим, інші - з моїми шкільними товаришами. Гека Фінна змальовано з життя, Тома Сойєра також, але він - персонаж не одноосібний, бо поєднує в собі риси вдачі трьох хлопців, яких я знав, і, отже, належить до мішаного архітектурного стилю.

Чудні забобони, згадувані далі, були дуже поширені серед дітей і негрів на Заході за тих часів, про які йдеться в цій оповіді,- тобто тридцять - сорок років тому.

Хоч моя книжка написана передусім на розвагу хлопчикам, та дівчаткам, я сподіваюся, що її залюбки прочитають і дорослі чоловіки та жінки, бо мені хотілося б викликати в них приємні спогади про те, якими були колись вони самі, як почували, думали й розмовляли і в які дивовижні історії іноді встрявали.

Як ми вже помітили ця повість є автобіографічною, а що це значить?(діти дають відповідь)

Давайте ми порівняємо з вами автора та головного героя

1 - порівнюємо зовнішність( дивимося портрети)

2 - риси характеру

Том був бешкетником

(ст.5-6)

- Гей, То-о-ме!

Раптом позад неї щось шурхнуло, і вона обернулася - саме вчасно, щоб схопити за полу куртки невеликого хлопчиська й не дати йому втекти……….Хоч це й жорстоко - змушувати його працювати в суботу, коли всі інші хлопці гулятимуть, але ж праця - то для нього справжня мука, і я повинна бодай так виконувати свій обов'язок, а то геть занапащу хлопця.

Яким тут на вашу думку є Том? А якою є тітка Поллі?

Том бешкетник, вигадливий хлопець, вредний, лінивий

Тітка сувора, але разом з тим вона жаліє хлопця, хоча потім шкодує про свою жалість

У Тома був ще зведений брат Сід (ст.6)

Молодший Томів брат…..

Давайте порівняємо Тома і Сіда, якими вони були?

Поллі ще була дуже хитра (ст. 6-7)

За вечерею…..Сіде це тобі так не менеться

Який на вашу думку тут є Сід?

Сід був донощиком. Автор у ролі Сіда змалював свого брата, невже він його дійсно так не любив?

Якою на вашу думку тут є т Поллі?

(Ст. 65)

Тітка стурбувалася…..аби його посадили на присок

А чи побачили ви в цьому уривку щось схоже між тіткою та мамою?

Мама також коли її дитина хвора намагається всіляко їй допомогти.

Тут ми можемо побачити ще один мотив автора , адже мама Марка Твена це і є тітка у повісті

Ми говорили що Сід поганий, а що ви можете сказати про цей уривок?

(Ст. 34-35, розділ 6)

………..Так! Так! Чому ж ви не йдете? Ідіть мерщій!

Яким тут є Сід?

Але повернемося назад до Тома. Він і автор це одна людина, а нам відомо що Марк Твен любив пригоди, хотів слави, а чи хотів такої ж слави Том?

(ст.24)

Потім Том проміняв…..хлопців та дівчат

Старші учні…славу й блиск

Як ви можете охарактеризувати таку поведінку Тома?

А чи одержав Том славу після цього?

А коли він її одержав?

Том одержав славу, уривок свідчень Тома у суді.

(ст. 172 у підручнику)

Том був сміливий( уривок як він втішає Беккі коли вони заблукали в печерах ст. 174-175)

У Тома була хороша уява та винахідливість( коли він свистів у печері, розмотував нитку щоб не заблукати ст.177 у підручнику, придумав як швидко і легко пофарбувати паркан ст.13 -15 розділ 2)

А як ви думаєте, як автор зміг так гарно змалювати всі пригоди, чому?

Він розповідав про своє життя

А хто ще з справжніх осіб описаний в цьому творі?

Гек Фін

Опис зовнішності з підручника ст.161

Як ви думаєте, чому автор так погано його описує, може він його недолюблює, чи може це так навмисно, адже всі твори про пригоди мають негативних героїв на яких намагаються рівнятися? Розділ 6 (середина)

Але чи дійсно Гек був таким поганим?

Гек теж хотів врятувати Мефа(уривок з книги ст..170)

  1. Закріплення нового матеріалу 14хв.

А як ви думаєте, якщо автор змальовував своє життя, значить і Том в майбутньому стане письменником, а як він може ним бути якщо він не любить ходити до школи

Діти висловлюють свої думки

Обговорюємо кінцівку твору( слова Гека про нову сімю)

(ст.173- книга)

Ох, Томе…..і все летить шкереберть

ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО

Так закінчується наша правдива історія. А що це життєпис хлопчика, то слід скінчити його саме тут, бо якби провадити далі, він став би життєписом дорослого чоловіка. Коли пишеш роман про дорослих, то знаєш напевне, де треба спинитися - на весіллі; та коли пишеш про дітей, доводиться уривати оповідь там, де це здається слушним.

Більшість персонажів цієї книжки живуть і сьогодні, вони заможні й щасливі люди. Може, колись згодом ми надумаємо повернутися до історії наших юних героїв і подивитись, які з них вийшли чоловіки та жінки; а тому навряд чи доцільно торкатись цієї пори їхнього життя тепер.

  1. Підсумок уроку 3хв.

Я рада що ви всі були активні, молодці.

Оцінювання…

Домашня робота – написати твір про те, як склалося подальше життя Тома Сойєра