Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

3. Будова і функції скелетних м’язів

.docx
Скачиваний:
34
Добавлен:
11.02.2016
Размер:
24.82 Кб
Скачать

Міністерство освіти і науки України

Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка

Кафедра біології людини і тварин

План – конспект уроку

На тему:

«Будова і функції скелетних м’язів. Види м’язів»

Розробив

Студент V курсу

Групи П – 54

Кузнецов Олександр

Методист Цбержинський О.І.

Полтава - 2014

Тема: Будова і функції скелетних м’язів. Види м’язів.

Мета:

Освітня: ознайомити учнів з особливостями будови м’язів і функціями, які вони виконують, розглянути основні групи м’язів людини.

Розвиваюча: розвинути уміння порівнювати різні типи м’язів та вміти знаходити відмінності в їх будові.

Виховна: виховати дбайливе ставлення до власного здоров’я та збереження його протягом всього життя.

Тип уроку: комбінований

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно-рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання. Прийоми навчання: постановка взаємопов'язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4.Сугестивний: застосування різних видів мистецтва – фото.

5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження. Міжпредметні зв язки: історія, медицина.

Матеріали та обладнання: таблиці «М’язи тіла людини», «Тканини», мікроскопічні препарати м’язових тканин.

Основні поняття та терміни: м’язова система, скелетні м’язи, серцевий м’яз, м’язи стінок внутрішніх органів, сухожилля, фасції, посмугована м’язова тканина, гладка м’язова тканина, довгі, широкі, короткі й колові м’язи, сфінктери, м’язи голови, жувальні й мімічні м’язи, м’язи шиї та тулуба, м’язи кінцівок, м’язи-обертачі.

Структура уроку

  1. Організаційний етап……………………………………………..…..2 хв

  2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів……………………………………………………………………..5 хв

  3. Вивчення нового матеріалу………………………………………..30 хв

  4. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів……………………………………………………………………..5 хв

  5. Домашнє завдання…………………………………………………...3 хв

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

Зайшовши до класу вчитель вітається з учнями, відмічає відсутніх, налагоджує дисципліну в класі закликаючи дітей до роботи

IІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1. Які відділи скелета вам відомі?

2. Які кістки входять до складу скелета тулуба?

3. Порівняйте різні типи хребців у людини.

4. Порівняйте скелети людини і кролика.

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Механізм скорочення м’яза

Під час збудження мембрани м’язового волокна потенціал дії розповсюджується спочатку за системою поперечних впинань поверхневої мембрани, а потім за системою подовжніх трубочок. Після цього з трубочок і цистерн звільняються йони Ca2+, що переводять м’язове волокно в активний стан. Молекули актину й міозину зсуваються одне відносно одного завдяки системі поперечних містків (елементи міозину). Довжина м’язового волокна змінюється внаслідок ковзання актинових ниток уздовж міозинових, а самі

нитки при цьому не змінюються. Після закінчення збудження відбувається відтік йонів Ca2+. При цьому поперечні містки розриваються, а м’язове волокно розслабляється.

Групи м’язів

Особливості будови

Функції

М’язи голови

Представлені мімічними й жувальними м’язами. Мімічні м’язи прикріплені до шкіри обличчя й під час скорочення переміщують

окремі ділянки шкіри

Забезпечують процес

жування й міміку

М’язи тулуба

Складаються з м’язів грудної клітки, живота і спини. До них також належить діафрагма

Забезпечують процеси

дихання, руху тулуба

й кінцівок. Утримують внутрішні органи,

попереджаючи їх опущення й випадання

М’язи верх-

ніх кінцівок

До них належать дельтовидний м’яз, двоголовий (біцепс) і триголовий (трицепс) м’язи, а також м’язи передпліччя й кисті

Забезпечують рухливість верхньої кінцівки

М’язи нижніх кінцівок

До них належать кравецький м’яз, чотириголовий м’яз, двоголовий м’яз, литковий м’яз і м’язи стопи

Забезпечують рухливість нижньої кінцівки

За формою розрізняються такі м’язи:

-довгі м’язи (кінцівок);

- широкі м’язи (на тулубі);

- короткі м’язи (між ребрами);

- колові м’язи, або сфінктери (навколо отворів).

За функцією м’язи поділяють на такі види:

- згиначі;

- розгиначі;

- відвідні;

- привідні;

- м’язи-обертачі. 

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

1. Які м’язи належать до групи м’язів голови?

2. Які м’язи належать до групи м’язів тулуба?

3. Які м’язи належать до групи м’язів живота?

4. Які м’язи належать до групи м’язів кінцівок?

Самостійна робота учнів

Чому скелетні м’язи мають посмуговану структуру? (Посмугована структура скелетних м’язів зумовлена впорядкованим взаєморозташуванням ниток актину й міозину, що забезпечують скорочення м’язів. Там, де нитки перекриваються, видно темну

смугу, а там, де не перекриваються,— світлу)

Поясніть, чому серцевий м’яз належить до особливого виду м’язової тканини.(Особливості роботи серця вимагають від його м’яза наявності властивостей як скелетної, так і гладкої мускулатури. Тому, хоча в процесі еволюції серцевий м’яз розвинувся з гладкого м’яза, він має низку властивостей скелетної мускулатури)

V. Домашнє завдання Вивчити § 10-11 з підручника

Список використаної літератури:

1. Анатомия человека / Под ред. С.С.Михайлова. — М.: Медицина, 1984.

2. Атлас анатомии человека / Под ред. Р.Д.Синельникова. — М.:

Медицина, 1998.

3. Георгиева С.А., Белкина Н.В., Прокофьева Л.И. Физиология. — М.:

Медицина, 1986.

4. Грин Н., Стаут У., Тейлор Д. Биология. — М.: Мир, 1990. — Т.

1-3.