Плани-конспекти математика 5 клас / urok_50
.doc1.4. Множення і ділення натуральних чисел
УРОК № 50
Тема. Ділення.
Мета: перевірити засвоєння початкових понять і вмінь теми; повторити й систематизувати знання учнів про правила знаходження невідомих компонентів дій множення і ділення; відпрацювати навички розв'язування рівнянь.
Тип уроку: застосування знань, та вмінь учнів навичок.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань
Математичний диктант
-
Поділити 38 на 2 [64 на 16] означає...
-
Число, яке вдвічі менше від 10 000 [втричі менше від 909 909], дорівнює...
-
Ділене в 17 разів більше від частки. Чому дорівнює дільник? [Дільник у 23 рази менший від діленого. Чому дорівнює частка?]
-
Чому дорівнює сума частки чисел 72 і 9 та числа 22 [різниця числа 60 та частки чисел 126 і 6]?
II. Застосування знань
Учитель разом з учнями розбирає приклади № 1-3 (п. 17, с. 123), і діти повторюють знайомі з початкової школи правила знаходження невідомого множника, невідомого діленого й невідомого дільника.
Окрім прикладів 1-3 (які можна записати в зошити учнів як зразок розв'язання), слід розібрати з учнями новий вид рівнянь (ліва частина рівняння є буквеним виразом, який треба спростити).
Запис на дошці Приклад 4 16х – 7х = 612 |
Коментар учителя 1. Спростімо вираз у лівій частині рівняння, використавши розподільну властивість множення. |
9х = 612 х = 612 : 9 х = 68 |
2. Знайдемо х за правилом знаходження невідомого множника. |
Відповідь. х = 68. |
|
III. Відпрацювання і вдосконалення вмінь учнів
-
Розв'язування рівнянь середнього рівня: № 470.
-
Розв'язування рівнянь достатнього рівня: № 502 (1, 3); 504; 506.
-
На повторення матеріалу попереднього уроку: № 525 (7-11); 528.
-
Повторення властивостей множення: № 437 (3,4).
IV. Підсумок уроку
Класу пропонується відповісти на запитання № 459 (1-5).
V. Домашнє завдання
п. 17, № 471; 503 (1, 3), 2, 4 за варіантами; 505; 507; додатково № 529.
Коментарі до розв'язування вправ
№ 470. На першому етапі відпрацювання вмінь слід вимагати від учнів повторення відповідного правила в повній формі, наприклад, так:
1) 13х = 195 х = 195 : 13 х = 15 |
Коментар учня В нашому рівнянні невідомий множник. Щоб знайти невідомий множник х, треба добуток 195 поділити на відомий множник 13. Отже: |
Відповідь. х = 15
№ 502. Під час розв'язування цих рівнянь деякі сильні учні можуть запропонувати спочатку розкрити дужки, а потім вже розв'язувати рівняння, використовуючи по черзі різні правила знаходження невідомих компонентів дій. Тому, якщо виникнуть запитання, вчителеві слід показати обидва способи розв'язання таких рівнянь, але наголосити, що більш раціональним буде розв'язання, що не містить розкриття дужок (бо маємо справу з меншими числами).
-
Приклад № 502 (2)
І спосіб
II спосіб
16(4х – 34) = 608
4х – 34 = 608 : 16
4х – 34 = 38
4х = 38 + 34
4х = 72
х = 72 : 4
х = 18
16(4х – 34) = 608
16 · 4х – 16 · 34 = 608
64х – 544 = 608
64х = 608 + 544
64х = 1152
х = 1152 : 64
х = 18
№ 504. Звернути увагу на новий вигляд буквених виразів. До 2 доданків, що містять букву, додаємо чи віднімаємо число (таких виразів у попередній темі було лише 2). Тому слід нагадати учням, як спрощуємо такі вирази.
№ 504 (1)
14x + 4x – 48 = 240
18х – 48 = 240
18х = 240 + 48
18х = 288
х = 288 : 18
х = 16
Відповідь. 16.
№ 506. Під час розв'язання рівнянь цього номеру учні часто плутають, яке правило застосувати першим; тому вчитель нагадує, що, визначивши порядок дій у лівій частині рівняння, учні починають застосовувати правила, розглядаючи дії у зворотному порядку (починаючи з останньої).
Наприклад: |
|
№ 506 |
|
1) х + 4 = 13 · 9 х + 4 = 117 х = 117 – 4 х = 113 |
Коментар учня Остання дія в лівій частині — ділення, дільник х + 4 невідомий, отже... У лівій частині - додавання, доданок х – невідомий, отже... |
Відповідь. 113.