Плани-конспекти математика 5 клас / urok_48
.doc1.4. Множення і ділення натуральних чисел
УРОК № 48
Тема. Сполучна і розподільна властивість множення.
Мета: повторити одиниці вимірювання величин; відпрацювати вміння виконувати множення величин із застосуванням сполучної та розподільної властивостей множення.
Тип уроку: вдосконалення вмінь і навичок.
Обладнання: таблиця для усної лічби «Властивості множення».
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
-
Завдання №№ 443, 445, 447 (1, 3), 449, 451 — 5 учнів виконують біля дошки (коротку умову задачі і вказівки вчитель заздалегідь записує на дошці), наприклад, у такій формі:
№ 443
1) 5a · 20b = □ab, якщо а = 4, b = 68, то □ab = □;
2) 4m · 50n = □mn, якщо m = 22, п = 34, то □mn = □ тощо.
-
Одночасно з цим решта учнів самостійно розв'язують задачі аналогічного змісту.
Самостійна робота
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1. Обчисліть найзручнішим способом (використовуючи властивості множення): |
|
1) 4 · 13 · 25; 2) 125 · 17 · 8; 3) 405 · 82 + 405 · 18; 4) 23 · 48 – 35 · 23 + 87 · 23; 5) 217 · 43 – 27 · 43 + 190 · 57. |
1) 5 · 17 · 20; 2) 8 · 37 · 125; 3) 568 · 43 – 566 · 43; 4) 52 · 187 – 52 · 43 – 52 · 44; 5) 358 · 57 – 57 · 108 – 250 ·57. |
2. Обчисліть значення виразу, попередньо спростивши його: |
|
1) 5т · 20п, т = 63, п = 4; 2) 22х + 98х, х = 6; 3) 72а – 72 · 284, а = 584. |
1) 25a · 4b, a = 74, b = 3; 2) 82b – 28b, b = 32; 3) 769 · 87 – 87 · b, b =369. |
3. Знайдіть пропущені величини: |
|
1 км = □ м; 1 м = □ см; 1 т = □ ц = □ кг; |
1 грн = □ к.; 1 доба = □ год; 1 год = □ хв. |
Розв'язання задач самостійної роботи перевіряється одразу по її завершенні. (Відповіді можуть бути записані вчителем за дошкою заздалегідь). Оцінити можна тільки деякі роботи, наприклад, перші 5 учнів, що виконали роботу, отримують за бажанням оцінку.
III. Актуалізація опорних знань
Під час перевірки домашнього завдання учні повторюють властивості множення на натуральне число і способи застосування цих властивостей для опрацювання виразів і раціоналізації обчислень.
IV. Оперування знаннями та оволодіння способами діяльності в новій ситуації
Учитель. Ви вже знаєте, що сполучну і розподільну властивості множення ми застосовуємо для спрощення виразів і виконання арифметичних дій найбільш зручним способом. Але існує ще одна сфера застосування цих властивостей — дії з величинами (відстань, час тощо). Зараз ми розглянемо декілька прикладів, розв'язаних саме із застосуванням властивостей множення. (Учні розглядають розв'язання приклада 5.)
Потім учням пропонується для виконання № 452.
Також слід звернути увагу учнів на № 454. Знайти правильний підхід для розв'язання цього завдання допоможуть запитання вчителя, наприклад такі:
1) Добутки яких пар чисел закінчуються на нуль?
2) Чи потрібно записувати всі множники в добутку даних чисел ? і т. ін.
V. Контроль засвоєння знань
-
Знайдіть значення виразу найзручнішим способом: 1) 4 · 86 · 25; 2) 8 · 39 · 125; 3) 78 · 43 + 43 · 22.
-
Скількома нулями закінчуються добутки всіх натуральних чисел від 12 до 40 включно?
VI. Домашнє завдання
п. 16, № 453; 447 (2,4); 437 (3, 4); повторити № 456.