
usi-uroki-ukrainska-mova-10-klas-akadem.pdf-128
...pdfСловотворчі засоби стилістики |
281 |
|
|
Навчався у К. Айвазовського в Академії мистецтв. Пізніше став членом ради цього престижного закладу і був обраний професором — керівником пейзажної майстерні.
Перші його картини: «Татарське селище у місячному сяйві», «Ісаковський храм у місячному сяйві». Велику популярність принесли картини «Залишене село», «Місячна ніч в Україні», які зараз знаходяться в Третьяковській галереї у Москві.
За картину «Сніг» отримав бронзову медаль у Лондоні. Великий успіх мала картина «Березовий гай».
У 1882 році Куїнджі зробив останню виставку, на якій були виставлені вже відомі картини — «Ніч на Дніпрі», «Березовий гай», «Дніпро вранці». Після цього вже картин не виставляв.
Кілька разів протягом життя Куїнджі вносив значні пожертвування для призначення стипендій бідним студентам Академії мистецтв. Помер у 1910р.
За цілісністю враження Куїнджі нагадує Айвазовського. У своїх картинах Куїнджі представляє дивовижні градації напівтонами, чим досягає оптичної ілюзії.
Урок № 60 СТИЛІСТИЧНе ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ СЛОВОТВОРУ
Мета: закріпити знання, уміння і навички стилістичного використання засобів словотвору; розвивати вміння встановлювати внутрішньота міжпредметні зв’язки; виховувати художні смаки.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Словотвір і стилістика: на рівні теми уроку.
Морфологія: частини мови.
Синтаксис: словосполучення, речення, текст.
Культура мовлення: виразне читання; виразність мовлення.
Міжпредметні зв’язки: художня література.
Тип уроку: закріплення та поглиблення знань, умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення учнів із темою, метою та завданнями уроку
282 |
Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень |
|
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Згрупуйте і запишіть слова за способами словотвору:
а) за допомогою суфіксів; б) префіксів;
в) основоскладання; г) словоскладання.
Лікар-терапевт, малоземелля, багатоплановість, інформування, зітхання, натуралізм, мовознавець-лексикограф, антропологія, братик-голубчик.
ІV. Розширення і поглиблення засвоєного матеріалу
Прочитайте речення. Назвіть стилістичні засоби словотвору. Випишіть речення, в яких є слова, утворені способом основота словоскладання… Поясніть стилістичну роль цих засобів.
1. Ані хмарки на небі — лише височінь, глибочінь (Л. Первомайський). 2. Сонечко пломенисто гралося у небі, вітерець жвавенько хитав деревами, що попадалися де-не-де по дорозі, і шумів
уміських садочках (Марко Вовчок). 3. Сосни махали кошлатими лапищами (О. Донченко). 4. Паморозь розкішним мереживом покрила нерухомі дерева (М. Стельмах). 5. У Сквирі, в тихій, Живе мій друг, старий казкар вечірній (М. Рильський). 6. Не пустоцвіту барви золоті нас ваблять і чарують у житті, Ми квітку жита любимо за те, що в ній зачато зерно золоте (О. Ющенко).
7.Спом’янула Олеся: вона в свойому селі йде,— той привітає, другий про здоров’я спитає, декотрий пожартує, інший стане та свій смуток-жаль повістить (Марко Вовчок).
Виразно прочитайте текст. Які стилістичні відтінки мають виділені слова? Завдяки чому? Знайдіть й інші стилістичні засоби у вірші. Поясніть розділові знаки.
Там сонце, як серце, дзвенить-виграє,
Кленовий листочку, дівчатко моє!
Злотава доріжка од сонця до вій…
Кленочок-листочок танцює на ній.
Там Лади-Ладусі співають пісень, Там ночі блакитні й фіалковий день, Там срібні ковалики квіти кують, Там зорі-комарики в небі снують. Ой тіні рожеві, ой сон золотий,
Ой стежка-мережка й дівчатко на ній —
Дівчатко-кленчатко, злотава струна… Ой пісня блакитня, ой срібна луна…
(С. Тельнюк)
Словотворчі засоби стилістики |
283 |
|
|
До якого функціонального стилю тяжіють подані слова? За допомогою чого ви це визначили? Складіть із ними кілька речень і запишіть.
Концертмейстер, лебідка, невдаха, недовершеність, осьдечки, контрамарка, лежбище, лишечко, манаття, звірюга, мюзик-хол, місяченько, зеренце.
Перепишіть речення. Які стилістичні відтінки мають використані в них складні слова? Підкресліть їх як члени речення.
1.І він хвилюється. Солодкозвучна мова, скорившись розміру віршованих дворядь, розполивалася… (М. Бажан). 2. Хліб-сіль, вода і світанковий світ, Шовки небес і сині очі квітня (А. Малишко). 3. А коси у неї були чорні-пречорні, а очі вона мала сині-пресині, а найбільша урода її добре-предобре серце (Народна творчість). 4. Однак такі написання можуть бути і традиційними, що відбивають правопис кирило-мефодіївського періоду
(З підручника).
Творча робота в групах (3 групи)
Напишіть по 10 слів з стилістично забарвленими суфіксами (група 1), префіксами (група 2), складними словами (група 3).
V. Систематизація й узагальнення засвоєного матеріалу
Складіть речення, використавши слова з суфіксами,префіксами, стилістично забарвленими. Які ще стилістичні засоби словотвору ви знаєте? Наведіть приклади усно.
VІ. Підсумок уроку VІІ. Домашнє завдання
Підберіть і запишіть по 3 речення, в яких би знайшли відображення стилістичні засоби суфіксів, префіксів та складних слів.
Урок № 61 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 23.
ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗВІТ ПРО ВИКОНАНУ РОБОТУ
Мета: розвивати навички аналізу ділової документації, поглиблювати знання про офіційно-діловий стиль мовлення, навчити складати звіт (усний і письмовий) про виконану роботу, оформлений у вигляді зв’язного тексту; сприяти збагаченню словникового запасу,удосконалюватиграмотністьучнів;розвивати
284 |
Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень |
|
|
навички роботи у колективі, виховувати культуру ділового мовлення.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Уведення учнів у поняттєво-термінологічний простір уроку
Вибіркова робота
Виберіть із наведених характеристик стилів те, що стосується офіційно-ділового стилю і складіть монологічне висловлювання про офіційно-діловий стиль мовлення.
Чітке дотримання усталених у суспільстві форм; використання багатозначності слова; уникнення розмовних, просторічних, емоційно забарвлених слів і висловів; використання засобів стилістичного синтаксису (риторичні питання й оклики, інверсія тощо); широке використання термінології та абстрактної лексики; точність, ясність, стислість у викладі думок; вживання слів лише в прямому значенні; вживання слів із переносним значенням; використання всіх мовних засобів.
Лексична робота
Перекладіть українською мовні кліше, що вживаються в офі- ційно-діловому мовленні.
Пользуясь случаем — маючи нагоду, за пределы организации — за межі підприємства, ученая степень — науковий ступінь, заверить подписью — засвідчити підписом, соблюдать закон — дотримуватися закону.
ІV. Виконання системи практичних завдань, спрямованих на розвиток комунікативних умінь
Бесіда за питаннями
Спираючись на власний досвід і знайомство з діловою документацією, спробуйте відповісти на питання:
1.Що таке звіт?
2.У яких випадках він складається?
3.З якою метою?
Словотворчі засоби стилістики |
285 |
|
|
Коментар учителя. Звіт — це документ, в якому в письмовій формі подається повідомлення про виконання якоїсь роботи. Звіти бувають статистичні (цифрові) й текстові, разові та періодичні. Періодичні затверджуються керівником, який підписав план подання звітів; разові адресуються посадовим особам, від яких одержано завдання. Матеріал звіту може бути поділений на частини, які нумеруються арабськими цифрами.
Колективна робота
Порівняйте зразки звітів. Складіть орієнтовний план звіту.
ЗВІТ про відрядження експертної комісії
З 12 по 24 червня 2010 року експертна комісія у складі: Павлюченко І. В., Ружицька Л. А., Сусь О. П., Молодчина О. О.— знаходилася у відрядженні в м. Херсоні для ознайомлення зі станом зберігання архітектурних пам’яток.
Ми дослідили стан таких пам’яток:
1)Очаківська південна брама фортеці, пам’ятка архітектури кінець ХVІІІ ст.
2)Свято-Єкатерининський собор, пам’ятка архітектури 1782– 1787 рр.
3)Арсенал, пам’ятка архітектури, 1784 р. Вважаємо необхідним зазначити наступне:
1.Старовинні будівлі знаходяться в основному у задовільному стані.
2.У дуже гарному стані знаходиться Свято-Єкатерининський собор, пам’ятка архітектури 1782–1787 рр., де встановлено спеціальне обладнання, що слідкує за кондиціонуванням повітря.
3.Будівля Арсеналу використовується під місцеву телевізійну студію і знаходиться у гарному стані.
4.На окремі випадки недбалого ставлення до зберігання історичних пам’яток складені акти.
25.06.2010 р. Підписи усіх членів експертної комісії
ЗВІТ старости 10-А класу Перебийніс Л.
про стан зберігання підручників учнями 10-А класу школи № 2 м. Нової Каховки
З 1 по 15 січня 2010 року були перевірені підручники 10-А класу. Мета перевірки: визначити стан зберігання підручників учнями
10-А класу.
286 |
Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень |
|
|
Перевіркою встановлено, що більшість учнів зберігають підручники у гарному стані. Підручники обгорнуті, немає ніяких поміток. Краще за всіх зберігають підручники учні: Мартиник Т., Іванова Т., Уманець Н.
Перевіркою зафіксовані також факти неохайного використання підручників: м’яті сторінки підручників Петрової Р, Скариніної В., зроблені позначки в підручниках Жгуна О., Зайцевої А.
Пропозиції:
1.Не видавати підручники учням, які несумлінно ставляться до їх зберігання.
2.Розробити систему стягнень за названня підручників.
15 січня 2010 р. |
Підпис |
ЗВІТ класного керівника 10-Б класу Мельниченко О. В.
про екскурсію учнів школи до краєзнавчого музею міста
20 березня 2010 р. учні 10-Б класу (25 осіб) перебували на екскурсії у краєзнавчому музеї міста.
Мета проведення екскурсії — прослухати лекцію «Наше місто у роки Великої Вітчизняної війни», переглянути виставкові зали.
Лекція для учнів була змістовною, цікавою. Діти мали змогу протягом двох годин роздивитися всі експонати виставкового залу, присвяченого Великій Вітчизняній війні.
Пропозиції:
1.На уроках історії провести бесіду з учнями, перевірити засвоєння матеріалу.
2.На уроці української мови скласти письмовий звіт про екскурсію.
20 березня 2010 р. |
Підпис |
Методичний коментар. План звіту може мати такий вигляд:
1.Назва документа.
2.Назва закладу, організації, посади особи або осіб, які звітують.
3.Визначення терміну, за який проводиться звіт.
4.Текст звіту (висвітлюються позитивні й негативні сторони роботи, наводяться факти, пояснюються причини невиконання, робляться висновки і вносяться пропозиції).
5.Дата складання звіту.
6.Підпис особи, яка складала звіт.
Словотворчі засоби стилістики |
287 |
|
|
Самостійна робота
За поданим початком складіть звіт, який відображав би якість проведення запланованих заходів із зазначенням позитивних і негативних прикладів; зробіть висновки і внесіть пропозиції.
ЗВІТ класного керівника 10-В класу …
про участь учнів 10-В класу у шкільному конкурсі…
V. Підсумок уроку
Перевірка виконаних робіт.
VІ. Домашнє завдання
Складіть письмовий звіт за вибором: про виконання якогось громадського доручення, про проведення культпоходів тощо.
Урок № 62 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 24.
ДІЛОВІ ПАПЕРИ. СУБСИДІЯ, ВАУЧЕР, ПРИВАТИЗАЦІЙНИЙ СЕРТИФІКАТ
Мета: узагальнити та систематизувати знання про офіцій- но-діловий стиль та про ділове спілкування, ознайомити учнів із призначенням й особливостями вказаних у темі документів; розвивати логічне мислення, пам’ять та мовлення; продовжувати роботу щодо удосконалення усного і писемного мовлення; виховувати культуру ділового мовлення, любов і шанобливе ставлення до української мови.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Уведення учнів у поняттєво-термінологічний простір уроку
Творча робота «Закінчіть речення»
Складіть зв’язне монологічне висловлювання про особливості офіційно-ділового стилю, закінчивши речення:
288 |
Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень |
|
|
Офіційно-діловий стиль використовується в … . Мета — … . Висловлювання відрізняються … . Використовуються … слова, переважають … речення. Основною рисою офіційно-ділового стилю є … , заміни термінів синонімами і займенниками у ділових паперах … . Серед інших ознак офіційно-ділового стилю можна назвати … .
Бесіда за питаннями
1.Що таке документ?
2.Який документ називається оригіналом?
3.Чим відрізняється копія від оригіналу?
4.До якого стилю належить будь-який документ?
5.Які ви знаєте вимоги до документів?
6.З яких елементів складається документ?
Коментар учителя. Документ — це діловий папір, що закріп-
лює інформацію про факти, події, явища об’єктивної дійсності та розумової діяльності людей. Будь-який службовий документ належить до офіційно-ділового стилю. Важливими вимогами документів є достовірність, повнота, точність, переконливість. Стислість документа забезпечується відсутністю зайвої інформації. У документі не повинні вживатися стилістично знижені або емоційно-експресивні слова. Будь-яка фраза у документі повинна тлумачитися однозначно. У документах можуть повторюватися слова і фрази. Важливою ознакою є використання стандартних форм висловлювання.
Будь-який документ складається з окремих елементів, які називаються реквізитами. До реквізитів належать код організації, назва виду документа, дата, резолюція, печатка тощо.
ІV. Вивчення нових понять
Опрацювання таблиць
|
|
Види ділових паперів |
|
|
|
Критерії |
|
Види документів |
|
|
|
За стадіями ви- |
|
оригінали (перший або єдиний примірник); |
готовлення |
|
копії |
|
|
|
За ступенем |
|
звичайні; |
гласності |
|
для службового користування; |
|
|
таємні |
|
|
|
За місцем скла- |
|
внутрішні (фіксують внутрішні питання під- |
дання |
|
приємства); |
|
зовнішні (вхідна та вихідна документація). |
|
|
|
|
Словотворчі засоби стилістики |
289 |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Критерії |
|
|
Види документів |
|
|
|
|
|
|
За походженням |
|
службові; |
|
|
|
|
особисті |
|
|
|
|
|
|
|
За змістом |
|
організаційні (положення, правила, статути |
||
|
|
|
тощо); |
|
|
розпорядчі (постанови, ухвали, рішення, розпо- |
|||
|
|
|
рядження тощо) |
|
|
довідково-інформаційні (пояснювальні, допо- |
|||
|
|
|
відні, службові листи, оголошення, довідки, |
|
|
|
|
акти, плани роботи тощо); |
|
|
|
документи особового складу (автобіографії, ре- |
||
|
|
|
зюме, характеристики, контракти, трудові |
|
|
|
|
книжки та ін.); |
|
|
|
особисті офіційні документи (доручення, роз- |
||
|
|
|
писки, заяви, пропозиції, скарги та ін.) |
|
|
|
|
|
|
|
Характеристика ділових паперів |
|||
|
|
|
|
|
Назва |
|
|
Визначення |
Особливості |
документа |
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Субсидія |
|
|
Вид допомоги, |
Найуживаніша субси- |
|
|
|
в основному грошо- |
дія — допомога держави, |
|
|
|
вої, що надається |
здійснювана з метою |
|
|
|
державою або якою- |
відшкодування витрат |
|
|
|
небудь установою |
на оплату житлово- |
|
|
|
|
комунальних послуг ма- |
|
|
|
|
лозабезпеченим сім’ям |
|
|
|
|
|
Ваучер |
|
|
Державний цінний |
Використовується для |
|
|
|
папір, що підтвер- |
придбання предметів при- |
|
|
|
джує право власності |
ватизації. |
|
|
|
або документ, що під- |
Квитанція, що дає мож- |
|
|
|
тверджує оплату то- |
ливість отримувати спла- |
|
|
|
варів та послуг |
чені товари та послуги |
|
|
|
|
|
Приватизаційний |
|
|
Державний цінний |
У 1992 р. державні серти- |
сертифікат |
|
|
папір, що засвід- |
фікати дорівнювали одній |
|
|
|
чує право власника |
п’ятдесятидвохмільйонній |
|
|
|
на власність |
усього державного майна |
|
|
|
|
|
Коментар учителя. Субсидії використовуються для фінансування фундаментальних наукових досліджень (ґранти). З одного боку, субсидії можуть допомагати розвитку перспективних галузей, з іншого — підтримувати нерентабельні, але стратегічно важливі галузі. Крім того, субсидії — це допомога «покупцю», тобто суб’єкту, який не має достатньо коштів, аби придбати якісь
290 |
Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень |
|
|
ресурси. Субсидія — це адресна допомога від держави для сім’ї з метою оплати житлово-комунальних послуг. Це гроші з державного бюджету, які не підлягають поверненню і користування якими не вплине на право власності на житло. Субсидія є безповоротною та її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Приватизація — процес передання державної власності приватним особам. У процесі приватизації державного майна кожному громадянину видавалися безкоштовні приватизаційні сертифікати, за якими громадянин міг отримати майно одним із нижченаведених способів: вкласти приватизаційний майновий сертифікат
упідприємство, на якому він працював, вкласти приватизаційний сертифікат на аукціоні у невідомий об’єкт за деяку кількість акцій; вкласти свій майновий приватизаційний сертифікат
убудь-яку інвестиційну компанію або фонд, отримавши взамін немайновий сертифікат. Саме тому більшість громадян України продали свої ваучери, але значно нижче зазначеного у сертифікаті номіналу.
V. Виконання творчих завдань,
спрямованих на розвиток комунікативних умінь
Спостереження-аналіз документу
Ознайомтесь зі зразком туристичного ваучеру. Зверніть увагу на реквізити. Підтвердженням права на які послуги є наведений ваучер? Доведіть, що перед вами зразок ділового доку-
мента. (Див. додаток)
Ситуативні вправи
Поясніть значення терміну «субсидія» у поданих мовленнєвих ситуаціях.
Ситуація 1
Адресат мовлення — ваш однокласник, який був відсутній на уроці з цієї теми. Мета — пояснити вивчений на уроці матеріал.
Ситуація 2
Адресат мовлення — старенька сусідка, яка жаліється на високі тарифи оплати комунальних послуг.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Повторити теоретичний матеріал, що вивчався на уроках розвитку комунікативних умінь протягом року.