
8 клас_фізико-геогр_районування_Янченко
.docxДата: 18.02.2013
Тема: Фізико-географічне районування. Значення природного районування
Мета: сформувати в учнів уявлення учнів про фізико-географічне районування та його одиниці, розкрити його практичне значення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, атлас, карта фізико-географічного районування України, ландшафтна карта України, роздатковий матеріал (таблиця «Характеристика природних зон України».
Хід уроку:
І. Актуалізація чуттєвого досвіду і опірних знань учнів
У ході проведення бесіди за запитаннями:
-
дайте визначення поняттю ПТК?
-
що таке ландшафт?
-
назвіть одиниці класифікації ландшафтів;
-
на які зони ви поділяли територію України при вивченні рослинного і тваринного світу? Покажіть їх приблизне розташування на карті.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
На минулому уроці ми з вами познайомилися із такими поняттями, як природно-територіальний комплекс та ландшафт. На кожному материку або його частині, на території кожної країни існує безліч неоднакових за розмірами природних регіонів, для кожного із яких характерним є певне поєднання ландшафтів. Виявлення таких природних регіонів називається фізико-географічним районуванням. Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо систему одиниць фізико-географічного районування, спробуємо дати характеристику природним зонам України та з’ясуємо, у чому полягає практичне значення фізико-географічного районування.
ІІІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу
1.Робота з картою, яка супроводжується поясненням вчителя.
Давайте поглянемо на ландшафтну карту України та на карту фізико-географічного районування.
Візуально порівнюючи дві карти учні мають з’ясувати:
-
чи є ці дві карти схожими?
-
яка із двох карт, на їх думку є «складнішою» у використанні?
Пояснення вчителя (як підсумок всього того, що вже було сказано учнями):
Так, дійсно, на перший погляд ландшафтна карта є досить складною, оскільки різноманітність компонентів природи та особливості їх взаємодії на конкретній території зумовили «мозаїчність» ландшафту. Наприклад, у межах на півночі Харківської області лісостепові ландшафти поєднуються із заплавними ландшафтами. Тому на картах контури ландшафтів узагальнюють за переважаючими класами, типами та видами ландшафтів – у цьому і полягає суть фізико-географічного районування.
Давайте запишемо визначення:
фізико-географічне районування – це виявлення порівняно однорідних за природними умовами регіонів, які відрізняються своєю ландшафтною структурою.
2.Розповідь вчителя
А тепер давайте розглянемо одиниці фізико-географічного районування:
(вчитель пише на дошці)
Фізико-географічна країна – природна зона – (природна підзона) – фізико-географічний край (провінція) – фізико-географічна область – фізико-географічний район.
Запишемо визначення:
Фізико-географічна країна – це велика за розмірами територія, формування і розвиток якої пов’язаний із великими тектонічними структурами. Тому фізико-географічні країни поділяють на рівнинні та гірські. Україна знаходиться у межах трьох фізико-географічних країн: Східноєвропейської рівнини, Карпатської гірської та Кримської гірської, частина якої знаходиться в межах субтропічного поясу (вчитель показує фізико-географічні країни на карті).
Природна зона – це частина фізико-географічної країни; на рівнинних територіях зони зберігають широтне або близьке до нього простягання. В межах рівнинної частини України виділяють такі природні зони: мішаних лісів, широколистяних лісів, лісостепу і степу.
У межах деяких природних зон (а саме – у межах степової зони) за умовами зволоження виділяють також і природні підзони.
3.Робота з підручником
На стор.177 (за підручником) учні знаходять визначення понять «фізико-географічний край і зачитують його вголос.
4.Пояснення вчителя
На основі вже записаних учнями визначень та прочитаної інформації з підручника, вчитель доповнює записи на дошці (одиниці фізико-географічного районування) поясненнями, на основі чого виділяють ті чи інші одиниці. У результаті виходить така схема:
(учні замальовують схему до зошитів).
5.Розповідь вчителя
Чим детальніше фізико-географічне районування, тим краще вивчена територія. А оскільки територія України має високий ступінь господарської освоєності, розв’язання проблеми природокористування неможливе без всебічного урахування особливостей природних умов і ресурсів. Тому детальне фізико-географічне районування має велике практичне значення і є науковою основою обґрунтування проектів землевпорядкування, містобудування, меліорації, раціонального використання земельних і водних ресурсів, їх обліку та оцінки тощо.
6.Практичне завдання, яке супроводжується роботою з картою
Використовуючи карту фізико-географічного районування, кліматичну карту, карти грунтів і рослинного покриву України, учні заповнюють таблицю «Характеристика природних зон України», заготовку якої роздає вчитель.
Характеристика природних зон України
Фізико-географічна країна |
Природна зона |
Географічне положення |
Кліматичні показники |
Перева-жаючі типи грунтів |
Рослинний покрив |
|||
t повітря, Сº |
опади, мм |
|||||||
Східноєвро-пейська рівнина (її південно-західна частина) |
мішаних лісів |
|
|
|
|
|
||
широколистих лісів |
|
|
|
|
|
|||
лісостеп |
|
|
|
|
|
|||
степ |
|
|
|
|
|
|||
Карпатська гірська країна |
____________ |
|
|
|
|
|
||
Кримська гірська країна |
___________ |
|
|
|
|
|
V. Осмислення, узагальнення і систематизація нових знань
У ході опитування:
-
у чому полягає суть фізико-географічного районування?
-
які існують одиниці фізико-географічного районування?
-
у межах яких фізико-географічних країн розміщена Україна?
-
які виділяють природні зони у межах рівнинної частини України?
VІ. Домашнє завдання:
-
прочитати §30 (за підручником);
-
дозаповнити таблицю;
-
виписати до зошита по 3 обласні центри, котрі знаходяться у кожній із природних зон (у зошит);
-
на контурну карту нанести межі фізико-географічних країн та природних зон.