Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

МПБ каз

.doc
Скачиваний:
10
Добавлен:
15.02.2015
Размер:
606.21 Кб
Скачать

В) генетика

Г) цитология

Д) гистология.

273. Мәдениет жүйесiндегi ғылым-дегенiмiз:

А) бiлiм берудегi бетбұрысы

Б) философиялық ойлар

В) математиканың жетiстiктерi

Г) тарихтың жетістіктері

Д) геологияның бетбұрысы

274. Ғылыми бiлiмдер жүйесi ненi қалыптастырады:

А) көзқарасты

Б) этиканы

В) эстетиканы

Г) техниканы

Д) құндылықтарды

275. Оқытудың барлық этабында бiртұтастықты сақтау, тiршiлiк туралы идеялардың мазмұны ашу – ненi дамытады?

А) көзқарастық деңгейiн

Б) өндiрiстiң деңгейін

В) жоғары ми қызметiн оқытуды

Г) адамды объект-ретiнде оқытуды

Д) мәселенi шешуді

276. Сабақтың мақсаты мен мiндеттерi немен анықталады?

А) оқу материалының мазмұнымен

Б) сабақты ұйымдастыру мазмұнымен

В) сабақтың өтiлу мазмұнымен

Г) әдiстемелiк тәсiлдер мазмұнымен

Д) сабақтың формасы мазмұнымен

277. Маңызды биологиялық теорияларды меңгерiп, жүйелеп, болжауда қолдана бiлудi қай клас оқушыларында қалыптастырады?

А) жоғары

Б) орта

В) төменгi

Г) барлығы

Д) бастауыш

278. Құнды бастамалар мен биологиялық теорияларды, түрлердiң алуандығы, экожүйелердi оқуды бастау қай кластан басталады?

А) 6-7

Б) 9-10

В) 4-5

Г) 8-9

Д) 1-4

279. Тiрi табиғатты үнемдi пайдалану, қорғау мәселерiн шешудi қай буын оқушыларынан бастайды?

А) орта

Б) жоғары

В) бастауыш

Г) мектептке дейiнгi

Д) барлығы дұрыс

280. Лекция, семинар, практикалық әдiстер қай сабақтарда қолданылады?

А) факультатив

Б) лабораториялық

В) жаңа сабақ

Г) кiрiспе сабақ

Д) жинақтап қорыту

281. Ғылыми отырыстарда, конференцияларда қандай жұмыстардың нәтижелерi талқыланады?

А) үйiрменің

Б) сабақтың

В) бейнефильмнiң

Г) сарамандық

Д) зертханалық

282. Топсеруен кезiнде қандай бақылаулар жүргiзiледi?

А) қысқа мерзiмдiк

Б) ұзақ мерзiмдiк

В) мерзiмсiз

Г) қысқы мезгiлдiк

Д) барлыµы дұрыс

283. Биологиялық жүйелер және оның модельдерi-қай саланың объектiсi?

А) бионика

Б) гендiк инженерия

В) эмбрионды тасмалдау

Г) биотехнология

Д) селекция

284. «Қан» тақырыбында бейнефильм көрсету қандай әдiске жатады?

А) көрнекiлiк

Б) эвристикалық

В) шығармашылық

Г) сөздiк

Д) практикалық

285. Қай кезеңде биологияны оқыту әдiстемесiнiң ғылыми негiзгi қаланды?

А) 20 ғ.

Б) 19 ғ.

В) 18 ғ.

Г) 17 ғ.

Д) 21 ғ.

286. Академик В.И.Вернадский қандай ғылымның негiзiн қалады?

А) биогеохимия

Б) биогеография

В) биология

Г) биоценология

Д) палеонтология

287. Қайталау – қорытындылау сабағы оқытудың қандай формасы?

А) сабақтық

Б) топтық

В) үйiрмелік

Г) көпшiлiк

Д) биологиялық кеш

288. Сабақтың қандай әдiсiне оқушылардың бiлiмi тексерiлмейдi?

А) лекция

Б) семинар

В) практикалық

Г) қайталау

Д) жинақтап қорыту

289. Факультативтiк сабақтарды мұғалiм мамандармен бiрiктiрiп өткенде:

А) барлығы дұрыс

Б) эксперимент жасауға қатысады

В) зерттеу жұмыстарына қатысады

Г) биология кафедраларына барады

Д) ғылыми-зерттеу негiздерiмен танысады

290. Гүлдi өсiмдiктердiң «физиологиялық моделi» көрнекiлiгi - ненi көрсетедi?

А) фотосинтез, тыныс алу, заттардың тасмалдануы

Б) фотосинтез, көбею, заттардың тасмалдануы

В)фотосинтез, даму, заттардың тасмалдануы

Г) бөлiну, тыныс алу, заттардың тасмалдануы

Д) эволюция, тыныс алу, заттардың тасмалдануы

291. Қайсы түсiнiктер ортақ биологиялық түсiнiктерге жатады?

А) организм, популяция, биоценоз, эволюция

Б) организм, популяция, тарихи, эволюция

В) организм, кәсіптік, биоценоз, эволюция

Г) табиғат, популяция, биоценоз, эволюция

Д) табиғат, популяция, кәсіптік, эволюция

292. Ғылыми танымдылық түсiнiк – дегенiмiз:

А) тарихи ғылымдық, әдiстiк

Б) кәсiптiк, табиғатты қорғау

В) ағзалық, тарихи ғылымдық

Г) популяциялық, табиғатты қорғау

Д) биосфералық, әдістік

293. Пәндi оқып бiлу нәтижесiнде оқушылар:

А) барлығы;

Б) құбылыстарды талдау, салыстару, жiктеу

В) түсiнiктердi, теорияны, заңдарды анықтау

Г) талдау арқылы ойлау бiлiктiлiгiн дамыту

Д) ғылыми тұрғыда материяны дәлелдеу

294. Сабақ кезiнде мұғалiм қандай тәсiлдердi қолданылады:

А) оқытудың барлық тәсiлдерiн

Б) оқытудың техникалық тәсiлдерiн

В) оқытудың активтi тәсiлдерiн

Г) оқытудың практикалық тәсiлдерiн

Д) оқытудың лабораториялық тәсiлдерiн

295. Топсеруендерiнiң маңызы:

А) барлығы дұрыс

Б) өсiмдiктермен жануарлар тiршiлiгiмен танысу

В) биологиялық түсiнiктердi бекiтедi

Г) бiлiмдi тереңдетедi

Д) бiлiмдi қорытындылайды

296. Сабақтың сапасына қойылатын талап ненi көздейдi?

А) оқушылардың пәнге қызығушылығын

Б) қабiлеттiлiгiн арттыруды

В) элементтердiң үйлесiмдiлiгiн

Г) бағдарламаның мазмұнын өзгертудi

Д) оқулықтың мазмұнын өзгертудi

297. Биология сабақтарында оқушылардың бiлiм сапасын арттыруға не әсер етедi?

А) жүиелi түрде бiлiмiн есепке алу

Б) мақсатсыз есепке алу

В) үздiксiз бақылау жұмысын жүргiзу

Г) көп сөйлеу

Д) қосымша материалдарды пайдалану

298. Сабақтың жемiстi өтуi неге байланысты?

А) мұғалiмнiң алдын-ала дайындығына

Б) көрнекiлiкпен техникалық құралдарға

В) әңгiме мен түсiндiруге

Г) лекцияның мазмұнына

Д) барлығы дұрыс емес

299. Үйде орындалатын жұмыстарға не жатады?

А) оқулықпен, табиғи объектiлермен практикалық жұмыс жасау

Б) зертханада, табиғи объектiлермен практикалық жұмыс жасау

В) оқулықпен, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу

Г) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу және мақала жазу

Д) барлығы дұрыс

300. Ғылыми-көпшiлiк лекциялар кiмдер үшiн оқылады?

А) тыңдаушылар

Б) тек оқушылар

С) тек мұғалiмдер

Д) директорлар

Е) оқытушылар

301. Оқу-тәрбиелiк мәнi бар лекциялар кiмдерге арналған?

А) жоғарғы класс оқушыларына

Б) бастауыш класс оқушыларына

С) мұғалiмдер мен оқушылырға

Д) бастауыш класс оқытушыларына

Е) жоғары класс оқытушыларына

302. Оқу-тәрбиелiк мәнi бар лекциялардың қызметi:

А) ғылыми бiлiм қалыптастыру

Б) орта бiлiм қалыптастыру

С) бастауыш бiлiм қалыптастыру

Д) жоғары бiлiм қалыптастыру

Е) барлығы дұрыс емес

303. Бейнелеу құралына не жатады?

А) таблицалар

Б) препараттар

С) тiрi өсiмдiктер

Д) тiрi жануарлар

Е) кептiрме шөптер

304. Көрнекiлiк әдiсiнiң ерекшелiгi неде?

А) бiлiм көзi көрнекiлiк

Б) мұғалiмнiң сөзi

С) практикалық жұмыс

Д) өзiндiк жұмыс

Е) көпшiлiк жұмыс

305. Практикалық әдiстiң бiлiм көзi неде?

А) оқушылардың бақылауы

Б) көрнекiлiкте

С) мұғалiмнiң сөзiнде

Д) орындалатын жұмыста

Е) барлығы дұрыс

306. 1910 жылы алғаш рет педагогикалық-экскурсиялық биостанцияны ашқан ғалым:

А) Б.В.Всесвятский

Б) И.И.Мичурин

С) А.Н.Бекетов

Д) И.И.Иванов

Е) К.А.Тимирязев

307. Практикалық әдiске не жатады?

А) барлығы дұрыс

Б) табиғи объектiлердi танып бiлу

С) құбылысты бақылап, есепке алу

Д) эксперимент жасау

Е) учаскiде жұмыс жасау

308. Эксперимент мерзiмге байланысты қаншаға бөлiнедi?

А) 2

Б) 1

С) 4

Д) 5

Е) 6

309. Ұзақ мерзiмдi эксперимент қай кезде жүргiзiледi?

А) сабақтан тыс

Б) сабақ барысында

С) үйде

Д) семинарда

Е) лекцияда

3-100

400. Қысқа мерзiмдi экспериментер қай кезде жүргiзiледі?

А) сабақ барысында

Б) сабақтан тыс

С) үйде

Д) семинарда

Е) лекцияда

401. Технологиялық карталарды қолдану, оқытудың қай түрi?

А) жаңа технологиясы

Б) дәстүрлi оқыту түрі

С) оқытудың ойын түрi

Д) конференциялық

Е) биологиялық

402. Дамыта және денгейлеп оқыту әдiсi оқытудың қай түрiне жатады?

А) жаңа технологиясы

Б) дәстүрлi оқытутүрі

С) оқытудың ойын түрi

Д) конференциялық

Е) биологиялық

403. Қорытынды тест қай кезде берiледi?

А) қайталау сабағынында

Б) есеп шығару сабағында

С) кiрiспе сабағында

Д) кез-келген сабақта

Е) сабақ үстiнде

404. Блокты модульдi сабақ оқытудың қай түрiне жатады?

А) жаңа технологиясы

Б) дәстүрлi оқытутүрі

С) оқытудың ойын түрi

Д) конференциялық

Е) биологиялық

405. Биологиялық диктант не үшiн қолданылады?

А) бiлiмдi бекiту үшiн

Б) жаңа сабақ үшiн

С) практикалық сабақ үшiн

Д) лабараториялық сабақ үшiн

Е) барлығы дұрыс

406. Биология кабинетiнде қанша бөлме болуы керек?

А) 3

Б) 4

С) 5

Д) 1

Е) 2

407. Қайсы методист экскурсиялық зерттеу методын ұсынды?

А) Б.Е.Райков

Б) Д.Н.Кайгородов

С) А.Я.Герд

Д) А.А.Любен

Е) А.М.Теряев

408. Мектепте биологиялық бiлiм берудiң ғылыми методикалық түсiнiгiн қалыптастырған ғалым:

А) А.Я.Герд

Б) Д.Н.Кайгородов

С) Б.Е.Райков

Д) А.А.Любен

Е) А.М.Теряев

409. Биологияны оқытудың негiзгi формасы:

А) сабақ

Б) жеке

С) үйiрме

Д) көрнекiлiк

Е) көпшiлiк

410. Биология кабинетiндегi демонстранциялау столы, кластағы столдардан қандай биiктiкте болу керек?

А) 20-25 см.

Б) 35-40 см.

С) 30-35 см.

Д) 10-15 см.

Е) 40-50 см.

411. Төмендегi көрсетiлген түсiнiктердiң қайсысы көрнекiлiк тәсiлiне жатады?

А) демонстрация

Б) эксперимент

С) техникалық құрал

Д) лекция

Е) практика

412. Сабақты толықтыратын оқыту формасын көрсет:

А) топсеруен

Б) тiрi табиғат мүйісі

С) көпшiлiкпен жұмыс

Д) жеке жұмыс

Е) үйiрме жұмысы

413. Үйге берiлген тапсырманы орындауда кеппешөп дайындау үшiн қанша күн қажет?

А) 7

Б) 10

С) 12

Д) 5

Е) 4

414. Биология кабинетiндегi көрнекiлiктер қанша топқа бөлiнедi?

А) 2

Б) 3

С) 4

Д) 1

Е) 5

415. Биологияны оқыту әдiстемесi қай ғылым саласына жатады?

А) педагогика

Б) философия

С) география

Д) агрономия

Е) медицина

416. Биология пәнiн оқыту барысында оқушыларга қандай тәрбие беруге болады?

А) барлығын қорғауға тәрбиелеу

Б) өсiмiдiктердi қорғауға тәрбиелеу

С) жануарларды қорғауға тәрбиелеу

Д) атмосфераны қорғауға тәрбиелеу

Е) суды қорғауға тәрбиелеу

417. Оқушылардың бiлiмiн қандай әдiстермен тексеруге болады?

А) барлығы дұрыс

Б) сұрақ-жауап

С) таблицалар арқылы

Д) кеспе қағаздармен

Е) бақылау жұмысы

418. Сабаққа қолдану үшiн биология кабинетiнде қандай құрал-жабдықтар болу керек?

А) барлығы

Б) тiрi табиғи көрнекiлiктер

С) жасанды көрнекiлiктер

Д) гербарийлер

Е) бейне көрнекiлiкте

419. Сабақтан тыс орындалатын жұмыс:

А) табиғат мүйiсiнде

Б) экскурсияда

С) көпшiлiкпен

Д) үйiрме жұмысы

Е) өзiндiк жұмыс

420. Кластан тыс жұмыстарға жатпайды:

А) қайталау-қорытындылау сабақтары

Б) табиғатқа экскурсия сабақтары

С) тiрi табиғат мүйiсiндегі сабақтар

Д) үйiрме жұмысы сабақтары

Е) өзiндiк жұмыс сабақтары

421. Биология оқыту методикасы қайсы ғылымдармен байланысты?

А) барлығы дұрыс

Б) педагогика

С) философия

Д) агрономия

Е) медицина

422. Танымжорық қайда жасалады?

А) барлығы дұрыс

Б) табиғатта

В) өндiрiс орындарында

Г) ғылыми мекемелерде

Д) ұжымдық жорықта

423. Танымжорық дегенiмiз:

А) ұжымдық серуен

Б) сабақтың әдiсi

В) үйiрме жұмысы

Г) биологиялық кеш

Д) сабақта орындалатын жұмыс

424. «Жүректiң құрылысы»-тақырыбы қандай әдiспен өткен дұрыс?

А) барлығы

Б) бейнефильм көрсету

В) оқушының мәлiмдемесi

Г) мұғалiмнiң түсiндiруi

Д) дәстүрлi сабақ

425. Ж.М.Кудерин қай оқулықтың алғашқы авторы?

А) өсiмдiктану

Б) жануартану

В) тәнтану

Г) тiршiлiктану

Д) барлығы

426. Қ.Қайымның еңбектерi:

А) қызықты зоология, балықтар әлемi

Б) генетика, физиология,зоология

В) қызықты зоология, морфология

Г) гистология, балықтар әлемі

Д) қызықты зоология ботаника

427. Мектепте 19-шы ғасырда көрнекiлiктi насихаттаған методист:

А) А.М.Теряев

Б) Я.А.Коменский

В) Ф.А.Бекон

Г) Ф.А.Энгельс

Д) А.Я.Герд

428. Практикалық әдiске жатады:

А) эксперимент

Б) семинар

В) лаборатория

Г) тест

Д) коллоквиум

429. Сабақтың канша максаты бар?

А) 3

Б) 2

В) 1

Г) 4

Д) 5

430. Биология кабинетiнде қандай жабдықтар болады?

А) барлығы

Б) микроскоптар

В) жабын шынысы

Г) штативтер

Д) зат шынысы

431. Профессор Богданов 1862 жылы орта мектепке арнап қандай оқулық жазды?

А) зоология және зоология хрестоматиясы

Б) зоологияны оқыту әдiсi және хрестоматиясы

В) омырқасыздар зоологиясы және хрестоматиясы

Г) омыртқалылар зоологиясы, қызықты зоология

Д) гельминтология және хрестоматиясы

432. Микроскоппен, ұлғайтқыш шынымен жұмыс жасау препаратты дайындау үшiн қайсы ғылым саласында жиi қолданылады?

А) морфология

Б) систематика

В) физиология

Г) экология

Д) анатомия

433. Биология пәнiнiң қызығушылықты арттыру ерекшелiгi неде?

А) тiрi объект

Б) талдау

Г) есептеу

Г) таблица

Д) ТОҚ

434. Биология кабинетiндегi жылжымалы тақтаның өлшемi қандай?

А) 55х60 см.

Б) 10х20 см.

В) 20х40 см.

Г) 70х40 см

Д) 25х30 см

435. Оқушылардың бiлiмiн тексеруде ойлау қабiлетiн дамытпайтын қай тәсiл?

А) материалды репродуктивтi түрде көрсету

Б) анализдеу және синтездеу

В) салыстыру және ойлауды қажет ететiн сұрақтар қою

Г) өткен сабақпен жаңа сабақты көрсету

Д) себептi-салдарлы байланыс

436. Бiр пән көлемiндегi биологиялық түсiнiктер қалай аталады?

А) арнайы

Б) күрделi

В) қарапайым

Г) жалпы

Д) барлығы

437. Сабақтың жоспарында қанша этап бар?

А) 5

Б) 4

В) 3

Г) 2

Д) 6

438. Оқушылардың бiлiмiн қандай әдiстермен тексеруге болады?

А) барлығы дұрыс

Б) сұрақ-жауап

Г) тест тапсырмалары

Д) биологиялық диктант

Е) перфокарта

439. Биологияны оқыту методикасының ғылым ретiнде қалыптасуына қандай себептер болды?

А) барлығы дұрыс

Б) ерекше оқу объетiсi

В) ғылымдар жүйесiнде алатын орны

Г) теориясының бiртiндеп дамуы

Д) жүйесiнiң болуы және методтары

440. Төмендегi жұмыстық қайсысы класта сабақ түрiнде өтiледi?

А) семинар

Б) конференция

В) экскурсия

Г) шығармашылық

Д) конкурстар

441. Оқу тәрбиелеу процессiнiң формаларына кайсысы жатады?

А) барлығы

Б) экскурсия

В) үй тапсырмасы

Г) сабақтан тыс

Д) сыныптан тыс

442. Қайсы әдiстi сабақтарда қолданбайды?

А) жануарларды күту

Б) көрнекiлiк күту

В) сөздiкті күту

Г) демонстрациялау

Д) эвристиклық әңгiме

443. Биология кабинетiнiң жабдықтары:

А) объектiлер

Б) вольтметр

В) амперметр

Г) химиялық реактивтер

Д) көбейту кестесi

444. Сабақтың жемiстi өтуi неге байланысты?

А) барлығы дұрыс

Б) мұғалiмнiң сабаққа дайындығына

В) көрнекiлiктi дұрыс таңдауы

Г) оқу материалын дұрыс таңдауы

Д) сабақтың құрылымын анықтау

445. Төмендегi көрсетiлген әдiстердiң сөздiк әдiске жатпайтыны:

А) эксперимент

Б) түсiндiру

В) әңгiмелеу

Г) сұрақ-жауап

Д) лекция

446. Кластан тыс орындалатын жұмыстың

формасын көрсет:

А) үйірме

Б) барлығы

В) лекция

Г) демонстрация

Д) практика

447. Кiрiспе сабақтарына тән:

А) бiлiмдi қабылдау

Б) бiлiмдi жүйелеу

В) бiлiмдi тексеру

Г) бақылау орындау

Д) тест өткiзу

448. Проблемалық жұмыстар орындалатын лабораториялық сабақтарда қайсы этап қайталанады?

А) мақсат қою және оны шешу

Б) өткен материалды бекiту

В) үй тапсырмасын сұрау

Г) микропрепараттарды зерттеу

Д) көрнекiлiктi пайдалану

449. Биологиядан өтiлетiн дәстүрлi емес сабақ:

А) кiрiктiрiлген сабақтар

Б) кiрiспе сабақтар

В) қорытынды сабақтар

Г) бiлiмдi тексеру сабақтар

Д) бақылау сабақтар

450. Үйге берiлетiн тапсырманың түрлерi:

А) оқулықпен орындайтын және практикалық жұмыстар

Б) оқулықпен орындайтын және лабороториялық жұмыстар

В) оқулықпен орындайтын және зерттеу жұмыстар

Г) оқулықпен орындайтын және ғылыми жұмыстар

Д) оқулықпен орындайтын және биологиялық кеш

451. Индуктивтi және дедуктивтi әдiстердi қатар қолдануды насихаттаған қай ғалым?

А) А.Я.Герд

Б) Я.А.Коменский

В) Ф.А.Бэкон

Г) Ф.А.Энгельс

Д) А.М.Теряев

452. Биологияны оқыту әдiстемесiнде сабақтың қандай этаптарын бөледi?

А) жаңа сабақ өту, бiлiмдi бекiту, үйге тапсырма, бiлiм тексеру және есепке алу

Б) үйге тапсырма, бiлiмдi жүйелеу, тәжiрибе қою, жаңа сабақты қою және есепке алу

В) жана сабақты өту, тәрбиелiк әңгiме өткiзу, үйге тапсырма

Г) бiлiмдi жүйелеу, үйге тапсырма беру, есепке алу

Д) техникалық құрал-жабдықтарды пайдалану, үйге тапсырма , білімді тексру

453. Сабақтың негiзгi мақсаты:

А) түсiнiктердi дамыту, уақытты тиiмдi пайдалану

Б) үйге тапсырма беру, өзіндік жұмыс орындау

В) өзiндiк жұмыс орындау, уақытты тиімді пайдалану

Г) сабақтан тыс орындалатын жұмыстарды мазмұндау

Д) кластан тыс орындалатын жұмыстарды мазмұндау

454. Кластан тыс жұмыстар қай жерде жүргiзiледi?

А) оқу-тәжiрибе учаскесiнде

Б) лабораторияда

В) экскурсия кезiнде

Г) үйге тапсырма ретiнде

Д) класта

455. Биологиялық экскурсиялар қандай әдiске жатады?

А) практикалық

Б) зерханалық

В) жекеше

Г) арнайы

Д) теориялық

456. Сабақтан тыс орындалатын жұмыстар:

А) барлығы

Б) биология кабинетiнде

В) табиғат бұрышында

Г) табиғатта

Д) зертханада

457. «Су және денсаулық» тақырыбындағы гигиеналық пән аралық кеш биология пәнiнiң қай болiмiне арналған?

А) тәнтану

Б) тiршiлiктану

В) жануартану

Г) өсiмдiктану

Д) дүниетану

458. «Тамақтану және денсаулық» тақырыбындағы гигиеналық пән аралық кеш биология пәнiнiң қай болiмiне арналған?

А) тәнтану

Б) тiршiлiктану

В) жануартану

Г) өсiмдiктану

Д) дүниетану

459. «СПИД-20 ғасыр зобалаңы» тақырыбындағы гигиеналық пән аралық кеш биология пәнiнiң қай болiмiне арналған?

А) тiршiлiктану

Б) тәнтану

В) жануартану

Г) өсiмдiктану

Д) дүниетану

460. Биология пәнiндегi «Зат және энергия алмасу» тақырыбы қайсы пәндермен байланысты?

А) физика және химия

Б) математика және геометрия

В) география және тарих

Г) әлеуметтану

Д) құқықтану

461. Перспективтiк жоспарда негiзiнен қайсы жұмыстарды нақты көрсету керек?

А) кластан тыс жұмыстар мен экскурсияларды

Б) оқытудың барлық формалар мен экскурцияларды

В) үй тапсырмаларын мен экскурцияларды

Г) сабақтан тыс жұмыстарды мен экскурцияларды

Д) практикалық жұмыстарды мен экскурцияларды

462. Жылдық жоспарда негiзiнен не көрсетiледi?

А) тақырып бойынша өтiлетiн сабақтар

Б) экскурсияның жоспары

В) практикалық жұмыстардың жоспары

Г) биологияны оқытудың тәсiлдерi

Д) оқу тәжiрибе учаскесiнiң жоспары

463. Өзара бақылауға не жатпайды?

А) экскурсия дан соң есеп беру

Б) шығармашылық тапсырмадан соң есеп беру

В) жұмыстың рецензиясына тоқталу

Г) объектiлер анатомиясына есеп беру

Д) объектiлер морфологиясына есеп беру

464. Жүйеленген iс-әрекет дегенiмiз не?

А) әдiс

Б) бақылау

В) практика

Г) ойын

Д) жағдай

465. Биология пәндерiнiң барлық бөлiмдерiнде дамытылатын түсiнiктер қалай аталады?

А) биологиялық

Б) күрделi

В) қарапайым

Г) арнайы

Д) локальды

466. Ағза мүшелерiнiң формаларын анықтап жiктеу қайсы түсiнiкке жатады?

А) морфологиялық

Б) анатомиялық

В) физиологиялық

Г) эволюциялық

Д) экологиялық

467. Биологияны оқытуда қандай мақсаттар шешiледi?

А) тiршiлiктiң заңдылықтар туралы бiлiм алады

Б) өсiмдiктер, жануарларды қорғауда білім алады

В) жануарлар әлемi туралы мағұлматтар алады

Г) өсiмдiктер ерекшiлiктерi туралы білім алады

Д) адам,оның денсаулығы туралы бiлiм алады

468. Эксперименттiң тәрбиелiк мәнi;

А) құбылыстардың мәнiн растау

Б) iзденiс – репродуктивтi сипаттау

В) оқып шыққанды жадыда сараптау

Д) өсiмдiктердi өсiру мәнiн растау

Е) жануарларды күту мәнiн растау

469. Мектептерде жаратылыстану пәнiн оқыту қай ғасырда, кiмнiң жарлығымен жүзеге асты

А) Екатерина-2, 18 ғ.

Б) Петр-1, 17 ғ.

В) Николай-2, 16 ғ.

Г) Александр-1, 15 ғ.

Д) Екатерина-2, 19 ғ.

470. Сабақта оқушылардың ойлау шапшаңдығын икем-дағдысын қалай дамытуға болады ?

А) эвристикалық әдiстердi қолдану

Б) материалды-логикалық тұрғыда қолдану

В) сабақты идуктивтi түрде құрастыру

Г) сабақты дедуктивтi түрде құрастыру

Д) ауызша-логикалық интерпретациялау

471. Тәжiрибелердi қайталау және бақылау жұмыстары қандай сабақтың түрiнде қолданылады ?

А) қайталау және қорыту сабақтарында

Б) кiрiспе және практика сабағында

В) жаңа сабақта және қорыту сабағында

Г) лабороториялық сабақтарда

Д) практикалық сабақтатарда

472. Морфологиялық –анатомиялық және гистологиялық түсiнiктердi қалыптастыру сабақтарында қандай әдiстi жиi қолдану керек

А) практикалық-лабороториялық

Б) сөздiк-практикалық

В) көрнекiлiк-лабораториялық

Г) лекция-практикалық

Д) сұрақ-жауап және үйірме

473. Қай жағдайда сабақты дедуктивтi жолмен құрастырған жөн?

А) оқылатын мәселенiң бiр бөлiгi мәлiм болған жағдайда

Б) организм мәдениетке енгiзiлу тарихымен байланысты болған жағдайда

В) түсінiктер калыптастыру үшiн

фактiлер жинақтау жағдайда

Г) сабақ қорытындылаумен аяқталған жағдайда

Д) объект бiрiншi рет оқытылатын жағдайда

474. Мектептегi биология курсын оқытуды эволюциялық негiзде жүргiзуге әрекет жасаған методист:

А) А.Я.Герд

Б) Я.А.Коменский

В) Ф.С.Бэкон

Г) Ф.А.Энгельс

Д) А.М.Теряев

475. Жылдық жоспарда не көрсетiледi?

А) тыс жұмыстар мен экскурсиялар

Б) оқытудың барлық формалары

В) үй тапсырмалары

Г) сабақтан тыс жұмыстар

Д) практикалық жұмыстар

476. Қай тәсiлдi қолдану кезде бiлiм көзi оқушылардың бақылауы болып табылады?

А) көрнекi

Б) сөздiк

В) практикалық

Г) әңгiмелеу

Д) түсiндiру

477. Мұғалiмнiң кұбылыстарды демострациялауы қай тәсiлге жатады?

А) көрнекi

Б) сөздiк

В) практикалық

Г) әңгiмелеу

Д) түсiндiру

478. Орта буын оқушылары үшiн биологияны оқыту барысында қандай көзқарастар қалыптасады?

А) экологиялық этика ережелерiн үйрету

Б) эксперимент және бақылау жасауға үйрету

В) биология теорияларын меңгеру

Г) табиғатты қорғау мен пайдалану

Д) биология теорияларын оқыту

479. Орта буын оқушылар биология пәнiн оқыту барысында қандай практикалық икем-дағдыларды қалыптастыру қажет?

А) қорғау мәселелерiн шешуге

Б) табиғат мәселелерiн шешуге

В) тек қорғауға уйрету

Г) теорияларды оқуға үйрету

Д) тек цитологияны үйрету

480. Жоғарғы клас оқушыларында биологияны оқыту барысында қандай көзқарасты қалыптастырады?

А) философиялық ойларды түсiне бiлу

Б) философиялық ойларды қорытындылай білу

В) тiрi табиғат жүйесiне дұрыс қарамау

Г) клетка теориясын оқи білу

Д) генетика теориясын оқи білу

481. Жоғарғы клас оқушыларының биологияны оқыту барысында алатын теориялық бiлiмi:

А) биологиялық теорияларды меңгеру

Б) тек клетка теориясын меңгеру

В) тек генетика теориясын меңгеру

Г) биосфера теориясын меңгеру

Д) цитология теориясын меңгеру

482. Жоғарғы клас оқушылары биология курсында қандай практикалық бiлiм алады?

А) технологиялық және қолданбалы теорияларды меңгереді

Б) технологиялық және клетка теориясын меңгередi

В) генетика мен қолданбалы теорияларды меңгереді

Г) биосфера мен генетика теориясын меңгередi

Д) цитология және гистология теориясын меңгередi

483. Жоғарғы клас оқушылары биология курсында қандай методологиялық түсiнiктердi бiлуi тиiс?

А) эксперимент, бақылаулар жүргiзе бiлу

Б) тек эксперимент жүргізе бiлу

В) тек бақылаулар жүргiзе бiлу

Г) ғылыми принциптер, эксперименттер білу

Д) биосфера iлiмiн, ғылыми принциптерді білу

484. Оқытудың активтi формалары қандай мәселелердi шешуге бағытталған?

А) оқушылардың шығармашылығын дамыту

Б) оқушылардың жақсы оқуын дамыту

В) оқушылардың эстетикалық талғамын дамыту

Г) оқушыларды табиғатты қорғауға үйрету

Д) оқушылардың этикалық бiлiмiн дамыту

485. Биологиялық бiлiм берудiң қазiргi таңдағы бетбұрысы:

А) мәдениет жүйесiне

Б) философия жүйесіне

В) математика жүйесіне

Г) тарих жүйесіне

Д) география жүйесіне

486. Ғылыми көзқарасты қалыптастырудың негiзi:

А) ғылыми бiлiмдер жүйесi

Б) ғылымдардың гуманизациясы

В) жер бетiндегi құндылықтар

Г) техникалық жүйелер

Д) этикалық шектер жүйесі

487. Мектеп биологиясының көзқарастық деңгейiн дамыту дегенiмiз:

А) оқыту этапында бiртұтастықты сақтау

Б) өндiрiстiң даму қарқынын сақтау

В) жоғарғы ми қызметiн оқыту

Г) адамды биологиялық объект ретiнде сақтау

Д) мәселердi шешуге үйрету

488. «Жаңа клеткалар алдыңғы тiршiлiк еткен клеткалардың бөлуiнен пайда болады» анықтамасы қай тақырыпта айтылады?

А) клетка теориясы

Б) клетканың құрылысы

В) өсiмдiк клеткасының құрылысы

Г) жануар клеткасының құрылысы

Д) жануарлар теориясы

489. Клетка теориясын нақтылау қай бағытта жүредi?

А) барлық бағытта

Б) таксономиялық

В) морфологиялық

Г) генетикалық

Д) эволюциялық

490. Биология дәптерiнiң оқу процессiндегi орны:

А) барлығы дұрыс

Б) сабақтың тақырыбы жазылады