Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
лингводидактика практичні.docx
Скачиваний:
28
Добавлен:
08.08.2021
Размер:
94.6 Кб
Скачать

Питання 4. Скласти зразки розповідей із звуконаслідуванням для дітей різних вікових груп

Молодша група.

Тема: Свійські тварини Мета: – поглибити та закріпити знання дітей про свійських тварин і їх характерні ознаки; – продовжити вчити малят вправлятися у звуконаслідуванні; – розвива­ти мовлення вихованців; – збагачувати їх словнико­вий запас, – навчати уважно слухати віршики про тварин; – зіставляти малюнок та іграшку, що зобра­жує одну і ту саму тварину; – виховувати дбайливе ставлення до тваринного світу. Обладнання: – малюнки із зображенням свійських тварин; – іграшкові свійські тварини. Базові слова: – «корівка», – «кізочка», – «баранець», – «свинка».

ХІД ЗАНЯТТЯ

На дошці перед дітьми — малюнки із зображенням свійських тварин. Розставлені хатки біля них сидять іграшки тварини. Діти разом з вихователем заїжджають в групу поїздом. Вихователь. Ой малята а куди це ми потрапили з Вами, гляньте яка перша станція у нас з Вами котру ми з відвідаємо. Це станція звірят. Щоб нам дізнатись хто тут мешкає, слід уважно послухати веселі віршики про тварин.

Гра «Назви і покажи!»

Педагог читає дітям віршики про свійських тварин. Діти по ходу читання спочатку називають тварину, про яку йдеться у кожному вірші, а потім показують зображення тварини на від­повідному малюнку. Якщо малята не можуть самостійно впоратися із завданням, педагог допомагає їм: називає тварину і пропонує дітям знайти і показати її зображення на малюнку або сам показує потрібний малюнок і запитує малят: хто це? Під час гри діти вправляються у звуконаслідуванні, імітуючи голос відповідної свійської тварини.

Рано-вранці на лугу

Рано-вранці на лугу

Пастушок: «Ту-ру-ду-ду!».

А корівки в тон йому

Затягнули «Му-му-му».

Йди, Муренько, в зелений гай,

В чистім полі погуляй,

Йди травиці попаси,

Молочка нам принеси.

Баранець

Круторогий баранець

Поспішає навпростець,

Аж на ґанок прибігає,

Бабці пісеньку співає.

Він благає дзвінко: «Бе-е!

Пострижи, прошу тебе,

Будуть з мене для Марічки

Теплі, гарні рукавички».

Свинка

Є в бабусеньки і свинка,

У свині товстенька спинка,

Ще й замурзаний бочок,

Ніс — цікавий п’ятачок.

Якщо хрокає завзято

— Свинку час нагодувати.

Гоп-гоп, козуню!

Гоп-гоп, козуню,

Гоп-гоп, сіренька,

Гоп-гоп, біленька!

У нашої кізоньки

Чотири ніженьки.

Діти виконують завдання.

Фізкультхвилинка

Вихователь читає вірш Г. Бойка «Кізоньки-брикалочки». Діти роблять відповідні рухи.

У Милочки й Наталочки

Є кізоньки-брикалочки.

В них гостренькі ріжки

(Діти показали на собі, де ріжки.)

І тоненькі ніжки.

(Потупали ніжками.)

Кізоньки брикали,

(Діти тупочуть.)

Грядки потоптали.

— Батіжок, батіжок,

(Беруть в руки уявний «батіжок» та махають ним.)

Жени кізок на лужок!

Педагог виставляє перед малятами іграшкових свійських тва­рин і продовжує розмову. Вихователь. Малята, хто назве мені ще раз всіх тварин, що живуть в бабусі на подвір’ї? (Відповіді дітей.) Погляньте, чи є ко­за, корівка, свинка і баранчик серед наших іграшок. Покажіть їх. (Діти виконують завдання.) Молодці. Діти, як ви думаєте, свій­ські тварини приносять людям користь? (Так.) Які тварини дають нам смачне молочко? Із вовни якої тварини можна сплести теплі шкарпетки, рукавички, светрик? (Відповіді дітей.) Щоб домашні тварини були веселими та здоровими, чи треба піклуватися про них? Як люди піклуються про свійських тварин, що вони роб­лять? (Годують їх, пасуть, напувають водичкою, доглядають за ними.) А тварини часом самі нагадують своїй хазяйці, щоб вона не забула їх пригостити травичкою, сіном, шматочком хліба. Во­ни кричать і кличуть бабусю.

Дидактична гра «Хто як кричить?»

Вихователь спочатку ставить дітям запитання, а потім спону­кає їх відтворити відповідне звуконаслідування — голос тієї чи іншої свійської тварини, наприклад: Хто хрокає? (Свинка.) Як хрокає свинка? («Хро-хро!».) Хто мукає? (Корова.) Як вона це робить? («Му-у-у!».) Хто бекає? (Баранець.) Як баранчик бекає? («Бе-е-е!».) Хто мекає? (Кізка.) Як кричить кізка? («Ме-е-е!».)

Пальчикова гімнастика

«Веселі малюки»

Педагог читає віршовані рядки, діти повторюють у слід за дорослим відповідне звуконаслідування та на кожен рядок загинають пальці. На останній рядок показують «ріжки», витягнувши вказівний та середній пальці (або вказівний та мізинця).

Раз зустрілись кошенята: «Няв» Няв!».

Потім стрілись цуценята: «Гав» Гав!».

Потім стрілись лошата: «І-го-го» І-го-го!».

Потім стрілись ягнята: «Бе-е» Бе-е!».

Козенята пробігали: «Ме-е! Ме-е!».

Гострі ріжки показали.

Вихователь. Педагог хвалить малят за уважність. Заняття закінчується.

Середня група

Заняття 17. Тема. До лісової Феї. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

Програмовий зміст

• зв’язне мовлення: навчати дітей складати описові розповіді, використовуючи елементи порівняння, називати певні ознаки тварин і птахів;

• граматика: формувати навички утворювати від звуконаслідувань дієслова;

• звукова культура: правильно вимовляти звук [р]; закріпити уміння працювати в групах; виховувати допитливість, розвивати вміння доводити свою думку, незалежність у висловлюваннях; відчувати задоволення від результатів праці.

Словник: активізувати словник дітей назвами лісів, що утворилися від назв дерев, які там ростуть; диких тварин і назвами дій на позначення руху й мовлення.

Матеріал: предметні картинки із зображенням диких тварин та їх житла, елементи гри «Розумний малюк» (пазли), маски диких тварин, кошик із листочками, лялька Лісова Фея.

Хід заняття 17. Тема. До лісової Феї. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

Вихователь.

Йдіть мої любі, під ніжки дивіться,

Гостям нашим любим щиро всміхніться.

Хай усмішка буде в кожній долонці,

Мов проміння весняного сонця.

А наша гра хай цікавою стане,

Про неї розкажете татові й мамі.

(Діти звертають увагу на маленьку білочку. Вітаються з нею. Просять показати їм дорогу до Лісової Феї. Білочка пропонує дітям відповісти на декілька запитань.)

Білочка.

Куди ви потрапили?

Діти. До лісу.

Білочка.

Що таке ліс? (Відповіді дітей.)

Які дерева ростуть у лісі?

Діти. Берези, сосни, ялини, дуби.

Вихователь. Як називається ліс, у якому ростуть тільки берези? (Березняк.)

— Ліс, у якому ростуть лише ялини? (Ялинник.)

— А якщо у лісі самі дуби? (Діброва.)

Білочка.

Щоб продовжити пошуки Лісової Феї, вам слід самостійно скласти чарівні стежинки з різних геометричних фігур. (Діти працюють групами по 6 осіб.)

Дидактична гра «Чарівна стежинка»

По «чарівних» стежинках діти підходять до ведмедика.

Вихователь. Ведмедик не може визначитися, хто він — тварина чи пташка.

(Діти складають описову розповідь про ведмедя і називають ті ознаки, які відрізняють тварину від птаха. Діти доводять, що ведмедик — тварина.)

(Ведмедик пропонує дітям пограти з його друзями у гру.)

Дидактична гра «хто де живе?»

Грає дві команди. Діти отримують картки із зображенням тварин та їхнього житла. За сигналом потрібно правильно покласти картинку тварини навпроти її «будинку».

• Барліг — ведмідь;• риба — акваріум;• шпак — шпаківня;• жаба — вода;• білка — дупло;• бджола — вулик;• собака — будка;• миша — нора;• птах — гніздо;• вовк — лігво.Фізкультхвилинка

Гра «Совушка-сова».

Діти ходять по колу, промовляючи:

Совушка-сова,

Велика голова,

Сиділа, сиділа

Та й полетіла.

Після цього діти розводять руками, починають ходити по групі і вимовляти: ф-р-р-р.

Індивідуальна робота щодо звуковимови

Вихователь плескає — діти сідають на місця. З’являється Лісова Фея (лялька), вітається з дітьми.

Фея. Давайте з вами пограємо у гру «Перетворення».

Я махну чарівною паличкою, і ви зможете перетворитися на будь-яких тварин, які живуть у лісі, і розкажете нам, хто як подає голос.

Змія — с-с-с — сичить. Ворона… Зозуля…

Вовк… Лисиця….. Жаба…. Їжак… Комар… Жук…

Фея. А тепер ви спробуйте сказати і показати, хто як пересувається. (Відповідь: птах літає.)

(Діти імітують політ, помах крил птаха.)

Заєць… Змія… Вовк… Ведмідь… Риба… Коник… Равлик.

Фея. На згадку про нашу зустріч я подарую вам ці чарівні листочки.

Підсумок

Вихователь. Чи сподобалося вам у гостях у Лісової Феї?

— Що саме вам сподобалося?

— Про кого ви розкажете своїм друзям?

— Кому подаруєте ці листочки?

7. Конспекти з звукової культури мовлення в старшій групі дитячого саду.

Звукова культура мовлення.

Хороша мова - найважливіша умова всебічного повноцінного розвитку дітей, Чим багатше і правильніше у дитини мова, тим легше їй висловлювати свої думки, тим ширша її можливість в пізнанні навколишньої дійсності, змістовніші і повно цінніші відносини з однолітками і дорослими, тим активніше здійснюється його психічний розвиток. Тому так важливо піклуватися про своєчасний формуванні мовлення дітей, про її чистоті й правильності, попереджаючи і виправляючи різні порушення, якими вважаються будь-які відхилення від загальноприйнятих норм даної мови.

Найбільш поширеними вадами мовлення у дітей дошкільного віку є порушення звуковимови.

Виправлення звуків проводиться поетапно. Зазвичай розрізняють чотири основних етапи: підготовчий, постановка звуку, автоматизація звуку і, у випадках заміни одного звука іншим або змішання їх - етап диференціації.

Основною формою роботи щодо виправлення звуковимови є заняття, частіше індивідуальні, іноді з підгрупами. Тривалість заняття коливається від 15 до 30 хвилин в залежності від віку дітей, виду і рівня порушення звуковимови, індивідуальних особливостей дошкільників (увага, пам'ять, працездатність та ін). Кожне заняття складається з декількох частин, підпорядкованих загальній темі і завданням. Кожна частина має конкретну мету (чого хоче досягти вихователь), зміст (ігри, вправи тощо) і закінчується підбиттям дитиною підсумку з питань вихователя.

Треба враховувати, що абсолютно однакових занять не буває, так як і дефекти мови у дітей, і їхні різні особистісні якості, Тому при одному і тому ж змісті (вправи для артикуляційної гімнастики, слова для автоматизації і т. д.) методи і прийоми роботи різні. Таким чином, кожне заняття вимагає від педагога ретельної підготовки з урахуванням мовних, розумових, психологічних і характерологічних особливостей дитини. Я пропоную кілька занять з звукової культури мовлення для дітей старшої групи.

Конспект заняття з звукової культури мовлення в старшій групі.

Тема: «Виховання правильного вимови звуку [й] в активно мови».

Мета:

Закріплювати навички правильно вимовляти і розрізняти звук [й].

Відпрацьовувати вміння утримувати потрібні пози при проголошенні звуку [й]:

а) губи наближені до зубів;

б) зуби на відстані 2 - 3 мм;

в) кінчик язика з силою впирається в нижні різці, а спинка язика піднімається до середньо частині неба і утворює вузьку щілину, через яку проходить выдыхаемая струмінь повітря;

г) м'яке піднебіння підняте й притиснуто до задній стінці глотки, закриваючи прохід в носову порожнину;

д) голосові зв'язки зімкнуті й вібрують.

3. Розвивати пам'ять, увагу, мислення, фонематичний слух.

Матеріал:

Картинки: папуга, вулик, сайка, майка, лійка, зайчик, йод, Незнайко.

Дзеркала на кожну дитину.

Хід заняття.

Повідомлення мети.

Вихователь вносить великого ведмедя. «Діти, який великий ведмідь - ой, ой, ой!» (Діти повторюють). «Які у ведмедя брудні лапи - ай, ай, ай!» (Діти повторюють).

Який другий звук у словах: ай, ой? (Який однаковий звук у словах: ай, ой?) Вимовити звук й, подивившись у дзеркало.

Що роблять губи, зуби, язик, коли ми вимовляємо звук [й]? Як виходить повітря, коли вимовляємо звук ї? Є голосок в шийці, коли ми вимовляємо звук [й]?

Який це звук? (приголосний, дзвінкий, м'який). Доведіть, чому звук Й приголосний, чому цей звук дзвінкий.

Дидактична гра «Без помилки повтори».

Ай - ой - уй - й і т. д.

Физминутка:

Ну-ка зайчик, поскачи, поскачи,

Лапкою, лапкою постукай, постукай,

Ти на травичку впади, впади,

Полеж і відпочинь, відпочинь.

Стрибати знову починай!

Швидко біжи до ялинки

І мерщій назад скачи.

Назвіть слова зі звуком [й], які зустрічалися в нашій физминутке.

Скажи, де знаходиться звук [й] у цьому слові: на початку, в середині або в кінці.

Я роздала вам зображення, розгляньте їх уважно і закресліть картинки, в назві яких немає звуку [й]. (картки на кожну дитину).

Мишко приніс картинки. Дидактична гра «подивися На картинку, її вірно назви». Назвати, де знаходиться звук [й] в слові. Можна запропонувати скласти пропозиції з цих картинок.

Дидактична гра «Запам'ятай, повтори» - відтворення низки слів (балалайка - лава - кавник).

Вивчити потешку:

Холоду не бійся,

Сам по пояс мийся.

Дидактична гра: «Зміни слово».

Заєць - зайчик.

Осінь - осінній.

Літо - річний.

Зима - зимовий.

Весна - весняний.

Зелень - зелений.

Синява - синій і т. д.

Підсумок заняття:

Який звук ми сьогодні вчилися правильно вимовляти?

Назвіть слова зі звуком [й] на початку, в середині і в кінці слова.

(запропонувати картинки).

Конспект заняття з звукової культури мовлення в старшій групі.

Тема: «Виховання правильного вимови звуку [л] в активної промови дітей.

Програмне зміст:

Закріпити навички правильно вимовляти і розрізняти звук [л].

Стежити за правильним положенням органів артикуляції:

а) губи в усмішці, зуби видно;

б) зуби зближені;

в) широкий кінчик язика притиснений до альвеол (горбикам за верхніми зубами);

г) бере участь голос. Поклавши тильну сторону руки до горла, ми відчуваємо вібрацію голосових зв'язок;

д) якщо у дитини не виходить звук л при описаному вище положення органів артикуляції, то треба викликати у таких дітей [л] міжзубний, при цьому змінюється лише положення мови - широкий кінчик язика затискається зубами. Такий звук закріплюється в словах і іграх, Коли дитина добре говорить л міжзубний, то треба запропонувати йому перевести язик за верхні зуби, з чим зазвичай діти легко справляються.

3. Розвивати увагу, мислення, пам'ять, фонематичний слух.

Матеріал:

Картинки до вправ.

Дзеркала на кожну дитину.

Картинки: лампа, ластівка, конвалія, дзига, пила, халат, кінь, ложка, цибуля, калюжа, місяць, кожух, жолудь, голуб, малюк, вила, келихи, столи, клубок, полуниця, пенал, вовк, флакон, пліт, слон, клумба, булка, пляшка, ялинка, сіл, дятел, козел, індик.

Хід заняття:

Повідомлення мети

Загадка:

Характер мій бридкий,

Я виріс на грядці.

Куди не прийду

Всіх до сліз доведу. (Цибуля).

З якого звуку починається слово цибуля?

Казка «Веселого язичка».

Одного разу Язичок сидів вдома. Відкрив він свій будиночок і став дивитися в двір. На дворі важливо гуляв великий індик, а Вова його дратував (показ картинки). Він махав перед індиком червоним прапорцем. Раптом індик надувся і сердито заклекотить: «бл-бл-бл» (вихователь показує клокотанье індика: надуваючи щоки, швидко робить лакательные руху з включенням голосу), Вова злякався індика і втік.

Спробуйте разом зі мною поклокотать.

Артикуляція звуку.

«Я теж спробую заспівати пісеньку індика» - сказав Язичок. Він надув щоки, забігав взад-вперед і заклекотить, як індик: «бл-бл-бл».

Потім Язичок перестав бігати, надув щоки, міцно притиснув широкий хвостик до верхньої дверці і дзвінко заспівав: «л-л-л». Ця пісенька схожа на пісеньку індика, сказав Язичок, Така пісенька чується в мові людей, Вона звучить твердо.

Заспіваємо разом «л-л-л» і подивимося в дзеркало, що роблять губи. Зуби, язичок, коли ми вимовляємо звук л. Як проходить повітря, коли вимовляємо звук л? Є в шийці голосок, коли вимовляємо звук л? Закріплення вимови звука л в іграх «Пароплав» і «Літак летить».

Який звук л? (Приголосний, дзвінкий, твердий). Чому звук л приголосний? (Тому що повітря не проходить вільно, зустрічає перешкоду язичок). Чому звук л дзвінкий? (тому що в шийці є голосок).

Дидактична гра «Піймай звук».

Грюкнути в долоні на звук л.

Виділення звуку [л] серед звуків. Р, н, л, р, л, л, й і т. д.

Дидактична гра «Без помилки повтори».

Ла-ло-лу, лу-ло-ли, ли-ла-ло, клу-ків-кла, пла-плу-плили, сла-сло-слу і т. д.

Дидактична гра «Що я бачив?»

На числову драбинку вихователь ставить 4-5 картинок (лампа, ластівка, конвалія, дзига). Викликаний дитина дивиться і каже в якому порядку стоять картинки, повертається обличчям до дітей і каже: «Я бачив лампу, ластівку, конвалія, дзигу. Діти перевіряють, чи правильно він назвав. Потім педагог викликає іншої дитини і змінює порядок картинок. Можна поступово замінювати одні картинки іншими.

Физминутка.

Діти сідають на підлогу один за одним і гребуть веслами.

Ла-ла-ла, ла-ла-ла, човен весело пливла.

Ло-ло-ло, ло-ло-ло, піднімаємо ми весло.

Ли-ли-ли, ли-ли-ли, наші пісні всім чути.

Дидактична гра «Я початок, ти слівце».

Ла - лапа, лу-калюжа, ли - лико і т. д.

Дидактична гра «Пила».

Діти парами, взявшись руками хрест-навхрест, «пиляють дрова», декламуючи в такт рухам:

Заїла пила,

Отпилила шматок,

Наскочила на сучок,

Лопнула і стала, Починай спочатку.

Утворивши нові пари, діти продовжують гру.

Завчити:

Мишка весело жила,

На пуху в кутку спала.

Їла мишка хліб і сало,

Але все мишці було мало.

Підсумок заняття.

Який звук ми вчилися правильно вимовляти?

Що ви дізналися про звук [л]?

Назвіть слова, де звук [л] на початку, в середині, в кінці слова (виставлені картинки).

Конспект заняття з звукової культури мовлення в старшій групі.

Тема: «Виховання правильної вимови звука [ж] у активної мови дітей».

Мета:

Закріпити правильну вимову звуку ж ізольовано, в складах словах, у фразі.

Відпрацювати правильне положення органів артикуляції для хорошого вимови звуку ж:

а) губи округлені і злегка висунуті вперед;

б) зуби зближені;

в) широкий кінчик язика піднятий до переднього краю неба, але не притиснутий;

г) посередині мови йде не сильна тепла повітряна струмінь, яка легко відчувається долонею руки, піднесеної до рота;

д) бере участь голос.

3.Розвивати увагу, фонематичний слух, пам'ять, мислення.

Матеріал:

Дзеркала на кожну дитину.

Картинки: жаба, жакет, жасмин, піжама, ежата, ведмежа, жук, ожина, дощ, жолудь, лижі, ножі, одяг.

Картинки для вправ.

Хід заняття:

Повідомлення мети.

Загадка

Жу-жу, жу-жу,

Я на вішці сиджу,

Букву «ж» все торочу.

Знаючи твердо цю букву,

Я жужжу навесні і влітку.

3. Який звук співає жук? З якого звуку починається слово жук?

Дидактична гра «Вулик». Діти - бджоли дзижчать спочатку голосно, а потім затихають, вимовляти звук ж перед дзеркалом.

Артикуляція звуку. Що роблять губи, зуби, язик, коли вимовляємо звук ж? Як проходить повітряний струмінь? (Повітря не проходить вільно, зустрічає перешкоду - зуби, язик) - означає приголосний звук.

Дзвінкий чи глухий цей звук? (Дзвінкий тому, що в шийці працює моторчик). І цей звук завжди твердий.

Який звук ж? (приголосний, дзвінкий, твердий).

Дидактична гра «Телеграф» (повторити складове таблицю)

Жа-жо-жу-жи, жданов - ждо - чекаю - чекай і т. д.

5. Назви картинку, назви, де знаходиться звук ж? (на початку, в середині чи в кінці).

6. Дидактична гра «Зміни слово». (зміни слово так, щоб з'явився звук ж. Чобіт - чобіток, луг, праска, крок, прапор, сніг, борг.

Физминутка:

На галявині, на ромашці

Жук літав у квітчастій сорочці.

Жу-жу-жу, жу-жу-жу

Я з ромашками дружу.

Тихо за вітром качаюся

Низько-низько нахиляюся.

Назвіть слова зі звуком ж, які зустрічалися в физминутке.

Дидактична гра «Кому що потрібно?»

Ножиці потрібні дівчинці, Де знаходиться звук [ж]у слові ножиці? Кому потрібні лижі, їжаки, ведмежата, одяг, піжама? (Визначити позицію звуку ж у цих словах).

Запропонувати назвати зі словом ще (цей ведмедик низький, а цей ще нижче), слова - близький, вузький, молодий (аналогічно).

Робота з текстом.

Завчити потешку: Жук впав, і встати не може,

Чекає він, хто йому допоможе.

Дидактична гра: «Жуки».

Діти зображують жуков, сидять у своїх будиночках (на стільцях) і кажуть:

«Я жук, я жук,

Я тут живу,

Жжужу, жужжу».

За сигналом вихователя «жуки» полетіли на галявину. Там вони літають, гріються на сонечку і дзижчать «ж-ж-ж...». За сигналом «дощ» «жуки» летять в будиночки (на стільці).

Підсумок заняття.

Який звук ми вчилися сьогодні правильно вимовляти? Що ви дізналися про звук [ж]? Який він?

Назвіть слова, в яких звук [ж]на початку, в середині, в кінці слова.

Конспект заняття з звукової культури мовлення в старшій групі.

Тема: «Виховання правильної вимови звука [ч] активної мови дітей».

Програмне зміст:

Закріпити правильну вимову звука[ ч]

ізольовано, в складах, словах, у фразі.

стежити за правильним положенням органів артикуляції:

а) губи округлені і злегка висунуті вперед;

б) зуби на відстані 2мм;

в) широкий кінчик язика вдаряється в передній край неба;

г) посередині мови йде сильна коротка повітряний струмінь, яка відчувається як поштовх повітря долонею руки, піднесеної до рота;

д) якщо у дитини звук ч не виходить, треба при описаному вище положення органів артикуляції говорити разом тш, все прискорюючи темп, поки не вийде хороший звук [ч].

Матеріал:

Дзеркала на кожну дитину.

Ляльки Тонечка, Валечка, Ганнуся, - Оленка, Лідочко.

Картинки: тачка, метелик, вудка, дівчинка, квочка, м'яч, ключ, меч , пічка, яєчко, чайник, чайка, чашка, бичок, павучок, печиво, гойдалки.

Хід заняття:

Повідомлення мети.

Загадка. Закипить, парує,

І свистить, і пашить жаром,

Кришкою брякает, стукає:

-Гей, зніми мене! - кричить (чайник).

З якого звуку починається слово чайник?

Артикуляція (з дзеркалом).

Що роблять губи, зуби, язик, коли вимовляємо звук год?

Як повітря виходить з рота?

Є в шийці голосок?

Який це звук? - згоден. Чому звук ч приголосний? (тому, що повітря не проходить вільно, зустрічає перешкоду, повітрю пройти заважає пройти язичок). Звук ч глухий тому, що в шийці немає голоска. Цей звук завжди м'який.

Дидактична гра «Поїзд». Діти сідають у вагони (на стільці, поставлені один за одним). Вибирається машиніст, який сідає на перший стілець. Він дає сигнал відходу поїзда: «У-у-у...». Поїзд поїхав. Діти, роблячи рухи руками, вимовляють «ч-ч-ч...». За сигналом вихователя «зупинка» поїзд зупиняється і діти замовкають. Потім вибирається новий машиніст і гра продовжується.

Дидактична гра «Телеграф».

Відтворення складових рядів

Ач-оч-уч-ич.

Ча-чо-чу-чі.

Чня-чне-чню-чні і т. д.

Виділення звука [ч]. Дидактична гра «Піймай звук».

а) в складах: ча, тя, ач, ти, ать, - ся, чс, ись, сі, ти,ить і т. д.

б) у словах: ситець, чаша, гречка. Співати, читальня, піч, ніч, бузок, тепер, щека, черв'як, терпіти, мрія, просити, прощати, диво.

Робота зі словом.

Дидактична гра «Скажи лагідно».

Подушка - подушечка, глечик, палець, хатинка, птиця, шапка, ваза, качка, вода і т. д.

Физминутка. Чікі-чікі-чикалочки

Їде гусак на паличці.

Качечка на сопілці,

Півник на будочке.

Зайчик на тачці.

Хлопчик на собачці.

Назвіть слова зі звуком [ч], які зустрічалися в нашій физминутке.

Дидактична гра «Чудова скринька».

Цей сундучок не простий, чудовий, тому що в ньому багато лежить цікавого. Кожен може дізнатися, що в ній лежить, тільки треба сказати такі слова: «скринька, скринька, відкрий свій бік. Діти по черзі виймають зі скриньки картинки і називають їх.

Робіт з фрази.

Дидактична гра «Пригостимо ляльок чаєм».

Діти дають лялькам ласкаві імена: Танечка, Валечка, Ганнуся, Манічка. Вихователь пропонує дітям налити чай з чайника в чашки.

Я взяв чайник і налив чай в чашку Тані. Даю Танічки печиво.

Що робив Саша?

Налив Танічки в чашку чай з чайника, Дав їй печиво.

Завчити потешку. Хащі частіше в нашій пущі,

В нашій пущі хащі частіше.

Підсумок заняття.

Який звук ми вчилися правильно вимовляти?

Які слова зі звуком [ч] ви запам'ятали, де знаходиться цей звук?

Конспект заняття з звукової культури мовлення в старшій групі.

Тема: «Виховання правильного вимови звуку [щ] активної мови дітей.

Програмне зміст:

1.Закріплення правильного вимови звуку ізольовано, в складах, словах, у фразі.

2.Стежити за правильним положенням органів артикуляції:

а) губи в легкій усмішці, зуби видно;

б) зуби зближені;

в) широкий кінчик язика піднятий до альвеол;

г) посередині мови йде сильний повітряний струмінь, яка легко відчувається долонею руки, піднесеної до рота;

д) якщо у дитини звук [щ] не виходить, треба при відкритому рте підняти широкий кінчик язика до верхніх альвеол і, не опускаючи його, довго вимовляти ш-ш-ш, вийде звук [щ]. Або при тому ж положенні органів артикуляції разом вимовляти [шч].

3. Розвивати увагу, мислення, фонематичний слух.

Матеріал:

Дзеркала на кожну дитину.

Картинки: щавель, щоки, щит, лящі, ящик, овочі, щеня, лящ, речі, плащ, щука.

Картинки для вправ.

Хід заняття.

Повідомлення мети

Загадка:

Смугаста лиходійка,

З'їсть будь-якого малюка -

Піскаря, плотву, уклейку,

Не проковтне лише йоржа. (щука).

З якого звуку починається слово щука?

Дидактична гра «Хто наглядова?»

Артикуляція: запропонувати дітям вимовити звук [щ] і подивитися в дзеркало. Що роблять губи, зуби, язик, коли вимовляємо звук[ щ]? Як проходить повітря, коли вимовляємо звук [ щ]? Є голосок у шийці? Який звук [щ] (приголосний або голосний)? Звук [щ] приголосний тому, що повітря не проходить вільно, зустрічає перешкоду зуби і язик. Чому звук [щ] приголосний? Звук [щ] дзвінкий чи глухий? Звук [щ] глухий тому, що в шийці немає голоска.

Дидактична гра «Розвідники»(плеснути в долоні, якщо почуєш звук [щ]з ряду звуків): ч, щ, ш, ж, ч, щ, щ і т. д.; з ряду складів: ча, щу, шу, жи і т. д.; з ряду слів: щеня, стіл, речі, лікар, щеня, шапка, кліщі, чесний, шоколад, шукач.

Робота зі складами.

Дидактична гра «Без помилки повтори»

Ща-щу-щи,

Ща-щі-щі,

Ащ-ощ-ущ-ыщ і т. д.

Физминутка: Щука в болоті жила,

Щіткою крейди,

Борщ готувала гостям,

Частування лещам.

Робота зі словами.

Дидактична гра «Чого не стало?»

На дошці вивішуються по чотири картинки зі звуком [щ]. З'являється гном і прибирає картинку. Діти закривають очі. Дитина повинна назвати прибрану картинку і назвати, де знаходиться цей звук у цьому слові.

Дидактична гра «Розвідники». Вихователь ховає картинки : щітку, тріску, цуценя, ящик, кліщі в різних місцях кімнати. Для пошуків виділяють групу «Розвідників», кожен повинен принести знайдений предмет і назвати його. Коли розвідник принесе предмет і назве предмет, можна повторити з дітьми назва предмета хором. А потім попросити повторити тим дітям, яким треба закріпити цей звук у мові.

Робота з фрази.

Складання речень за малюнками (щука, кліщі, щітка, щеня).

Наприклад: Мені потрібні кліщі, поспіши їх віддати.

Заучування чистомовки.

Щеголь щітку поважає,

Щіткою чепурун зчищає пил.

Якщо річ не вичищати

Не в чому буде хизуватися.

Підсумок заняття.

Який звук ми вчилися сьогодні правильно вимовляти?

Назви слова, в яких звук [щ] на початку, в середині, в кінці слова

(виставлені картинки)

Конспект заняття з звукової культури мовлення в старшій групі.

Тема: «Виховання правильного вимови звуку [р] в активної промови».

Програмне зміст:

1.Закріпити навички правильно вимовляти і розрізняти звук р.

2. Стежити за правильним положенням органів артикуляції:

а) губи знаходяться в положенні наступного голосного;

б) зуби на відстані кількох міліметрів;

в) кінчик язика піднятий до альвеол і вібрує:

г) посередині мови йде сильний повітряний струмінь, яка легко відчувається долонею руки, піднесеної до рота.

3. Розвивати пам'ять, увагу, мислення, фонематичний слух.

Матеріал:

Дзеркала на кожну дитину.

Картинки зі звуком р.

Хід заняття.

Повідомлення мети.

Загадка:

Це що за звір тайговий

Опівнічний любить морок.

І, як всі на світі кішки

Ненавидить злих собак! (Тигр).

Як гарчить тигр?

Артикуляція звуку [р].

Язичок сидів у своєму будиночку. Йому захотілося навчитися співати пісеньку мотора літака. Він посміхнувся, показав всі зубки, широко відкрив будиночок, включив голос швидко підкинув хвостик до верхньої дверці і пустив холодний вітерець. Язичок запік «р-р-р» і відчув, що у нього затремтів хвостик (показ). Язичок підставив папірець і знову заспівав «р-р-р». Папірець відхилилася (показ), язичок підставив пухирець і знову заспівав: «р-р-р». Вітерець в бульбашці загудів (показ). Язичок зрадів і сказав: «Ось я і навчився співати пісеньку мотора літака. Адже це найважча пісенька».

Що роблять губи, зуби, язик, коли вимовляємо звук р? Як проходить повітря, коли вимовляємо звук [р]? Є голосок? Який це звук? (Приголосний, дзвінкий, твердий). Чому звук р приголосний? Чому цей звук дзвінкий?

Дидактична гра «Телеграф».

(повторити складове таблицю).

Ра-ро-ру, бра-бро-бру,

Ро-ру-ри, бро-бру-бра,

Ор-ур-ыр, бру-бра-бро,

Ір-ар-ор, бры-бро-бра і т. д.

Физминутка : «Ворони».

Ось під зеленою ялинкою

Весело скачуть ворони

Кар-кар (голосно)

Цілий день вони кричали

Спати хлопцям не давали,

Кар-кар-кар (голосно)

Лише до ночі замовкають

І всі разом засипають

Кар-кар-кар (тихо).

Згадайте слова зі звуком [р] з фізхвилинки.

Дидактична гра «Що додалося?».

Вихователь ставить на числову драбинку 4 картинки зі словами, в яких є звук р. Діти називають ці слова і визначають позицію звуку в слові. Потім хтось відвертається, а в цей час додається ще одна картинка. Потім дитина повертається, дивиться і говорить, що додалося. Картинки частково замінюють, і гра продовжується.

Робота з фрази

Вивчити чистомовки. ( Можна вибірково)

Ра-ра-ра - висока гора.

Ро-Ро-ро-нове перо.

Ру-ру-ру - коза гризе кору.

Ри-ри-ри - летять комарі.

Ар-ар-ар - летить комар.

Ор - ор - ор - у Роми сокира.

Ур-ур-ур - не ганяй курей.

Ір-ір - ір - ми за мир.

Орка-орка-орка - крута гірка.

Ара-ара-ара - йде Тамара.

Гра-гра-гра - хороша гра.

Тро-тро-тро - їдемо на метро.

Підсумок заняття.

Який звук ми сьогодні навчилися правильно вимовляти?

Що ви дізналися про звук [р]?

Назвіть слова зі звуком [р] на початку, в середині, у кінці слів.

Соседние файлы в предмете Лингводидактика