Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Практичне. занят. № 10.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
45.66 Кб
Скачать

Практичне заняття № 10

Тема: Суспільне, господарське життя та побут в античних полісах на території України.

Мета: характеризувати господарське життя в античних полісах Північного Причорномор’я; описати суспільне та духовне життя полісів; ознайомитися з громадською присягою херсонесців як історичним джерелом;розвивати вміння роботи з історичним джерелом; виховувати повагу до історичного минулого України.

Тип уроку: урок формування вмінь і застосування знань в практичній діяльності

Форма організації навчальної діяльності: практичне заняття

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Привітання учнів, повідомлення теми практичного заняття.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя:

Антична культура, яку принесли в Північне Причорномор'я грецькі переселенці, справила величезний вплив на духовний світ і соціально-економічне життя місцевих племен. Цікаво, які міста були утворені на території Північного Причорномор’я. Ольвія – її залишки знаходяться біля с. Парутине на південь від міста Миколаїв. Тіра – на місці сучасного Білгород-Дністровського. Херсонес – на околицях сучасного Севастополя. Пантікапей – сучасна Керч.

Завдання:

Знайдіть міста Херсонес, Пантікапей, Тіра, Ольвія на карті та позначте їх.

ІІІ. Виділення основних фактів періоду

План

  1. Господарське життя в античних полісах Північного Причорномор’я.

  2. Суспільне життя полісів.

  3. Духовне життя мешканців полісів.

Що ж спонукало греків покидати свої домівки і шукати нові місця для проживання? Визначити  причини грецької колонізації до берегів Чорного моря нам допоможуть  юні актори.

Від імені  автора, селянина, торгівця, ремісника, знатного грека учні читають нижченаведений текст.

Автор «Греки їхали за море з різних міст. Перед вами Мілети — багате торгове місто. Тут зібралися кілька сотень греків, що мають намір виїхати. Вони знайомляться один з одним, розпитують про причини, за яких кожний залишає рідну домівку.

Селянин   - Я  бідний  селянин. Нас  дуже  багато  в  Греції. Ділянка  моя  високо  в горах, в долині вся земля належить знаті (багатим). Скільки не працюй, а залишиш­ся бідним. Може, на чужині я знайду собі кращу долю.

 Ремісник  - У мене справи ще гірші.Як поставили у мене на ділянці борговий камінь, немає мені спокою.Весь час думаю: як би не стати рабом-боржником, бо вільної землі у нас немає. Кажуть, що за мо­рем є країни, де землі скільки завгодно, і родить вона краще, ніж на берегах Нілу!

АвторТут до них підійшли двоє добре одягнених греків.

Селянин  -Хто ви такі? — питають їх. — Не схоже, щоб голод чи борги гнали вас із дому.

Торговці -Ви вгадали,— Ми торговці і живемо тут, у Мілеті. Надійні люди розповідали, що в заморських країнах вигідно міняють пшеницю і рабів на розписні вази, вовняні тканини, вино й оливкову олію. Ми попливемо з вами, морська торгівля небезпечна, але вона може збагатити нас.

 Автор. У розмову втручаються два брати, обидва ткалі-ремісники, раніше жили на одному з островів Егейського моря.

Ткалі –ремісники - Нам довелося назавжди залишити домівку,— Ми підняли демос на боротьбу проти знаті. Почалося повстання, але аристократи перемогли, і ми на першому ж човні втекли.

 Автор. Один з присутніх мовчав, похмуро дивився й у розмову не втручався.

Ремісник  - Хто ти? - спитали його. — Зовні ти схожий на знатну людину. Що тебе спонукало вирушити в далеку путь?

Знатний грек - Ви не помилилися, - Я походжу з давнього знатного роду. Я був правителем у своєму місті. Але однієї ночі вірний служник розповів, що в місті почалося повстання демосу, багато знатних людей вбито у власних ліжках. Ця страшна звістка застала мене зненацька. Як сказав поет: «На корабель біженця я пишний свій дім проміняв».

 Автор. Так розмовляли між собою ці дуже різні люди.

Бесіда

− Які причини грецької колонізації до берегів Чорного моря?

  • Збільшення  кількості  населення.

  • У  Греції  не  вистачало  вільної землі.

  • Розвиток  торгівлі  та  ремесел  сприяв пошуку  нових  ринків  збуту.

  • Боротьба  між  аристократами  і  демосом. 

Вчитель.  Одним із таких напрямків Великої грецької колонізації був північний схід. На період VІІ ст. до. н. е. – VІ ст. до н. е. припадає поява грецьких колоній у Північному Причорномор’ї – територія півдня сучасної України.

− Як називали греки Чорне море? (Понт Евксинський)

− Які грецькі міста були засновані у Північному Причорномор’ї?

− Навіщо нам знати особливості грецької колонізації на території нашої держави? (Тому що, поява грецьких полісів у Пн. Причорномор’ї принесла найкращі здобутки античної цивілізації з усіма її досягненнями)

На сьогоднішньому практичному занятті ми будемо вчитися  визначати особливості господарського та суспільно – політичного життя греків Північного Причорномор’я та Криму, використовуючи писемні та візуальні джерела; показувати на карті центри античної цивілізації на території України; висловлювати міркування про внесок античної цивілізації в історію України.

ІV. Формування умінь, застосування знань в практичній діяльності