Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розвиток зв'язного мовлення Вч. Онашко І.М..doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
619.52 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

- Що найбільше запам’яталося на уроці?

- Як треба ставитися до «братів наших менших»? Чому?

V. Домашнє завдання.

Підберіть і запишіть три загадки про тварин.

Додаток Д

Урок 4

Тема: Складання твору за малюнками «Хто як до зими готується»

Мета. Вчити складати і записувати два-три зв'язані між собою речення за змістом ілюстрації; розвивати мовлення учнів та уяву; збагачувати їх лексичний словник; розвивати спо­стережливість; виховувати любов до природи.

Матеріали і обладнання. Зошит з розвитку мовлення; ма­люнки серії «Тварини взимку», «Рослини взимку», картки з опорними словами.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

Хід уроку

І . Організаційний момент.

Девіз уроку:

Щоб помилки хитрі й спритні

Не ховались у рядках,

Щоб слова у кожнім реченні

Опинились на місцях,

Будем гарно працювати,

Мовну пильність розвивати.

Завдання 1.

Повторення правил посадки під час письма, вміння тримати ручку.

Завдання 2. Робота в зошиті

А) Каліграфічна хвилинка.( у уб зуб зубів)

Б) Відгадати загадку:

Що їсть без зубів (СОВІСТЬ).

В) Перетворити загадку на прислів’я.

Совість їсть без зубів.

II. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.

1. Слухання і читання віршів про осінь. Робота в зошиті

- Прийшла осінь. А з нею прийшли зміни в житті рослин і тварин. Які саме? Про це ми дізнаємося з віршів, які надруковані в зошиті.

Завдання 1.

- Попрацюйте в парах. Прочитайте вірші. Підго­туйте один для виразного читання.

Осінь

Ніби притомилось сонечко привітне,

У траві пожовклій молочай не квітне.

Облетіло літо листячком із клена,

Лиш ялинка в лісі сонячно зелена.

Журавлі курличуть: - Летимо у вирій! –

Пропливає осінь на хмарині сірій... (Б. Чалий)

Осінь

Ось я за сосною, Осінь я. Осоння Ранками імлиста,

Ось і листя в'яне... Листям засипаю. Вдень, як позолота.

Осінь я... За мною Осінь…Трави сонні Обриваю листя -

Йдуть густі тумани Додолу нагинаю. Це моя робота. (А.М’ястківський)

б) Перевірка роботи в парах.

в) Виразне читання віршів, які підготували учні

Жовтень

Тихо осінь ходить гаєм. І берізка над потоком

Ліс довкола аж горить. Стала, наче молода.

Ясен листя осипає, Вітер, мовби ненароком,

Дуб нахмурений стоїть. Їй косиці розпліта... (Н. Приходько)

Осінь

Висне небо синє, Оголилось поле Темная діброва

Синє, та не те: Од серпа й коси, Стихла і мовчить;

Світить, та не гріє Ніде приліпитись Листя пожовтіле

Сонце золоте. Крапельці роси. З дерева летить. (Я. Щоголів)

2. Бесіда.

Запитання:

  • Яка пора року описана у віршах?

  • Як дерева готуються до зими? Прочитайте, як про це сказано у віршах.

  • Куди відлітають журавлі?

  • Як називаються птахи, які відлітають у вирій?

  • Яких перелітних птахів ви знаєте?

  • А як готуються до зими птахи, що залишилися зимувати?

3. Уривок з оповідання г. Скребицького, в. Чапліної «Хто як зимує»

(Вчитель читає уривок).