Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розвиток зв'язного мовлення Вч. Онашко І.М..doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
619.52 Кб
Скачать

IV. Домашнє завдання.

Доберіть малюнок лисички і запишіть текст-опис.

Додаток З

Урок 8

Тема. Відновлення деформованих текстів.

Мета. Вчити учнів відновлювати текст із деформованих частин, розташовувати їх у логічній послідовності. Розширити уявлення школярів про будову тексту, його ознаки. Розвивати логічне мислення, формувати вміння добирати заголовки до текстів. Виховувати в дітей інтерес до історії України.

Обладнання. Ілюстрації міста Києва, книжка Н.Забіли «Рідний Київ», індивідуальні картки.

Тип уроку: урок формування і вдосконалення умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організація класу.

Стали, діти, підтягнулись,

Одне одному всміхнулись.

На урок старання не забудьте взяти

Сіли всі рівненько, будем працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Діти, давайте пригадаємо, що таке текст?

- Як у тексті розташовані речення?

- Що значить відновити деформований текст?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми складемо текст із розсипаних речень, будемо вчитися слідкувати за логічною послідовністю викладу, побудуємо зв’язний текст з окремих його частин, продовжимо вчитися добирати заголовки до текстів.

1.Розповідь учителя про місто Київ.

Київ – столиця України. Це дуже велике і красиве місто, яке стоїть на Дніпрі.

На правому березі ріки здіймаються високі гори, і от на тих горах колись-то й містився весь Київ, а зараз красується найдавніша і найголовніша частина міста – його центр. Місто розкинулося не лише на горах, а й навколо них.

У Києві багато прекрасних вулиць, театрів, музеїв, історичних споруд. Найголовніша вулиця столиці – Хрещатик. А чи знаєте ви, чому вона так називається?

Раніше навколо міста з трьох боків підступав ліс, а з четвертого боку був високий берег Дніпра, Ліс спускався по схилах глибокого і довгого яру, який перехрещувався з другим яром і тому називався «Хрещатим».

Кияни та гості столиці охоче відвідують зоопарк, цирк та інші цікаві місця великого міста.

2.Бесіда про Київ.

- Чи доводилось вам бувати у Києві?

- Що вам відомо про це місто?

- Чи знаєте ви як утворилось воно?

- Чому місто зветься Київ? Як воно було засноване?

(Одного разу прийшли три брати – Кий, Щек, і Хорив та сестра їхня Либідь. Оселилися вони на високих горах біля Дніпра. Збудували вони місто і в ім’я старшого брата назвали його Київ.Місто й досі зветься Київ. Маленька річка, що протікає в Києві, зветься Либідь. Є в Києві й гора Щекавиця, є й вулиця Хорева.

В усіх цих назвах зберігся спогад про засновників міста – трьох братів і сестру.)

Тут вийшов з ватаги дружинників дід

вклонився і Києві каже:

Не раз ти дружину водив у похід

на військо загарбницьке враже

Ти старший з братів,

Найвідважніший ти, дружина тебе поважає,

І місто, що буде отут, наректи

На честь твою, Киє, бажає… (Ю.Кругляк)

3.Робота з деформованим текстом (у кожного учня деформований текст на індивідуальній картці).

-Діти, прочитайте уважно запис на ваших картках, які лежать на партах.

Зразок картки:

Київ

Кияни ніколи ні на кого не нападали.

Він був і лишається світочем добра.

Ніхто не міг здолати Київ.

Вони завжди обороняли місто від нападників.

У міста Києва прекрасна доля.

  • Про що розповідається у цьому записі?

  • Чому важко читати цей запис? Чи послідовно викладена думка?

  • Чи можна цей запис вважати текстом?

  • Який можна зробити висновок?

  • Переставте, будь ласка, речення так, щоб у нас вийшов зв’язний текст.

(Читання учнями тексту, який отримали.)

Підсумок.

  • Що цікавого й нового ви дізналися про столицю України?