- •Конспект заняття на тему: "Про воду-водичку в океанах і річках" (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Конспект заняття на тему: «Подорож краплинки» (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку)
- •Хід заняття:
- •Конспект заняття на тему «Бувай здорова, як вода» (рекомендовано для дітей середнього дошкільного віку)
- •Хід заняття:
- •Конспект заняття на тему: «Космічна сім’я - сонце, зорі і планета Земля» (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Дослід №1
- •Дослід №2
- •Конспект заняття на тему: «Охорона навколишнього середовища» (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку)
- •(Рекомендовано для дітей середнього дошкільного віку)
- •Конспект заняття на тему: «Дощова краплинка» (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Конспект заняття на тему «Віє вітер - віє буйний»(рекомендовано для середнього та старшого дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Вирішення дітьми проблемних ситуацій
- •Конспект заняття на тему «Ґрунт, його властивості» (рекомендовано для дітей середньої групи)
- •Хід проведення
- •Конспект заняття на тему: «Біле диво» (рекомендовано для середнього дошкільного віку)
- •Конспект заняття на тему: «Як зберегти тепло?» (рекомендовано для дітей середнього дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Конспект фрагменту заняття на тему «Повітря є скрізь» (рекомендовано для дітей середнього дошкільного віку)
- •Конспект заняття на тему «Людина. Наш орган слуху» (рекомендовано для дітей середнього дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Конспект заняття на тему «Людина. Наші очі» (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Конспект заняття на тему «Птахи» (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Конспект заняття «Речі домашнього вжитку. Посуд». (рекомендовано для дітей середнього дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •Конспект заняття на тему «Їжа. Продукти». (рекомендовано для дітей середнього дошкільного віку)
- •Хід заняття
- •(Приклади дослідів з дітьми дошкільного віку)
- •Дослід № 1
- •Дослід № 2
- •Дослід № 3
- •Дослід № 4
- •Дослід № 5
- •Дослід № 6
- •Дослід № 7
- •Дослід № 8
- •Дослід № 9
- •Дослід № 10
- •Дослід № 11
- •Дослід № 12
- •Дослід № 13
- •Дослід № 14
- •Дослід № 15
- •Дослід № 16
- •Дослід № 17
- •Дослід № 18
- •Дослід № 19
- •Дослід № 20
- •Дослід № 21
- •Дослід № 22
- •Дослід № 23
- •Дослід № 24
- •Дослід № 25
- •Дослід № 26
- •Дослід № 27
- •Дослід № 28
- •Дослід № 29
- •Дослід № 30
- •Дослід № 31
- •Дослід № 32
- •Дослід № 33
- •Дослід № 34
- •Дослід № 35
- •Дослід № 36
- •Дослід № 37
- •Дослід № 38
- •Дослід № 39
- •Дослід № 40
- •Дослід № 41
- •Дослід № 42
- •Дослід № 43
- •Дослід № 44
- •Дослід № 45
- •Дослід № 46
(Рекомендовано для дітей середнього дошкільного віку)
Програмовий зміст: розвивати фантазію, мислення, уяву, зв’язне мовлення. Виховувати старанність, витримку, бажання пізнавати навколишній світ. Заохочувати дітей експериментувати, отримувати радість, задоволення від спілкування з природою.
Обладнання: одноразові тарілочки із льодяними крижинами, фарби, пензлики, вода, серветки.
Хід заняття
Вихователь: діти, ми з вами дізнались, що можна малювати не лише на папері, а і на снігу. Сьогодні я запропоную вам спробувати малювати на льодяній крижині. Уявіть, що лід, який перед вами, це не просто крижина, а поверхня водойми (річки, ставка), зараз зима і річка покрита льодом, але під кригою є живий підводний світ. Вам потрібно «зазирнути» у той світ, уявити, кого, кого ви там побачите, що там діється, і це намалювати. Оскільки крижина прозора, то крізь неї всі зможуть побачити хто живе у вашій річці, що лежить на дні… Діти виконують роботу, а потім діляться враженнями своєї підводної мандрівки.
Творчі розповіді дітей : Настя Л.
Настала зима. Річка покрилась льодом. У цій річці жили дві маленькі рибки – подружки. Коли було літо, вода була тепла і вони пірнали по всій річці, грались в доганяли. А зараз зима, вони запливли під великий камінь, тут їм тепліше і удвох гріються. Вони мріють про літо .
Висновки про властивості льоду, які діти зробили під час цього експерименту :
По льодяній крижині малювати цікаво; пензлик рухається легко, тому, що лід у групі починає танути і крижина мокра; Якщо крижина дуже тонка, то потрібно малювати обережно, не натискаючи сильно на пензлик, щоб крижина не тріснула; на товстій крижині малювати краще, бо вона не розламається і швидко не розтане .
Конспект заняття на тему: «Дощова краплинка» (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку)
Програмовий зміст: вчити розуміти потребу в воді всього живого; розвивати навички економного витрачання води в домашніх умовах; розуміти поняття: солона вода, прісна вода, очистка води; виховувати бажання берегти воду.
Обладнання: обладнання для дослідів, загадки, вірші, демонстраційний матеріал
Хід заняття
Вихователь. Діти сьогодні ми з вами будемо говорити про дуже цікаві речі. (Заходить дорослий і каже: «Якийсь хлопчик передає вашій групі листа. Можна я у вас залишуся і подивлюся, що в ньому. Мені дуже цікаво». Запрошують гостя.)
Вихователь. Мені й самій цікаво, від кого б міг бути цей лист:
«Я потрібна всім живим істотам. Там, де я з являюсь, є красиві рослини, живуть тварини і люди. Я буваю рідкою,твердою і вмію перетворюватися на пару»
Вихователь. Діти ви здогадалися, хто надіслав нам цього листка? Він діти від дощової краплинки.
Але зачекайте, тут ще щось є.... Це краплинка надіслала вам свої завдання-сюрпризи, хоче перевірити ваші знання про неї.
Діти, а може Дощова краплинка ще й присутня в групі і хоче за нами спостерігати. Давайте подивимось. Послухайте, я читаю перше завдання, тож будьте уважними:
У яких місцях нас, водяних краплинок, дуже багато? (море, річка, озеро, струм, калюжа).
Вихователь. Молодці, діти, слухайте наступне завдання:
Які місця з водяними краплинками є біля нашого садочка, біля ваших будинків?
(Річка «Утка», «Горинь», влітку їздять купатися на озера)
Вихователь. Давайте, діти, дізнаємось, які ж властивості має вода.
Візьміть склянку №1 і випийте з неї трошки води. Вона солодка? Має смак? Понюхайте її, чи має запах? Який колір має вода? Поставте пальчик ваш за склянкою, ви бачите його? Це говорить про те, що вода прозора. То що ж ми можемо сказати про воду? (прозора, без кольору, смаку та запаху).
Вихователь. А зараз, діти, ми дізнаємось, чи є у воді повітря. Давайте в склянку № 2 покладемо трішки цукру. Коли ми кидали цукор, то бачили, що йшли бульбашки – це значить, що з води виходить повітря. А тепер тихенько помішайте ложечкою у склянці. Не стало цукру – він розчинився. Спробуйте на смак. Якою стала вода? Чому вона солодка? (Цукор розчинився)
Діти розмішують сіль у склянці №3, сік лимона в склянці №4.
Вихователь. Що можна сказати про воду? ( Розчиняє цукор, сіль, сік лимона)
Правильно, діти, вода є розчинником. Молодці, краплинці сподобалися ваші відповіді.
Вихователь. Слухайте наступне завдання краплинки:
Якою буває вода?
(По черзі дати дітям торкнутися теплого чайника)
Вихователь. Що ви відчули? Який чайник?(він теплий) Чому він теплий? (вода в ньому нагрілася, порівняння з холодним). Правильно, діти. Скажіть, в якому стані буває вода? (вода в калюжках рідка, вона ллється, лід - твердий і туман у вигляді пари). Діти, краплинка запитує вас:
Де вдень ховається ранковий туман?
(Дрібні краплинки перетворюються на пару, піднімаються в небо і стають хмаринкою)
Вихователь. Молодці, діти. Дощова краплинка дуже задоволена вашими відповідями. Ще одне запитання:
Де діваються калюжі після дощу? Чому вони миттєво зникають? (вода проникає в землю і живить рослини)
Гра «Сонечко і дощик»
Вихователь. Діти, сідайте і продовжимо виконувати завдання Дощової краплинки.
Звідки береться сніг?
(Дрібненькі краплинки високо в повітрі замерзають і снігом падають на землю)
Вихователь. Наступне запитання краплинки:
Де в природі зустрічається вода?
(дощ, хмари, сніг, град, роса, іній, туман, моря, річки, озера)
Краплинка просить назвати все те, що не може жити без води.
(Дерева, квіти, тварини, птахи, людина)
Вихователь. Як люди використовують воду?
(П’ють чай, варять їсти, перуть, миються, поливають рослини тощо).
Вірно діти. Вода – це життя. Без води життя гине – в’яне квітка, страждає звір, бо хоче пити, замовкає пташка. Все живе на землі потребує води. Кожна її крапля є коштовним даром природи. Вода напуває землю, а земля годує людину. Крапелька надіслала нам вірша. Послухайте його уважно:
На світі законів багато,
Я нагадаю один:
Щоб море не висихало,
Потрібно багато краплин.
Вихователь. Як же нам берегти воду?
Берегти воду, діти, значить економно її витрачати. Це не означає, що не треба вмиватися, купатися, варити їсти, пити чай. Але не слід забувати вчасно закрити кран. Бо краплинка до краплинки і стає озерце, річка, море. Сподіваюсь, що після сьогоднішнього заняття всі ви будете бережно відноситися до води. А наша Дощова краплинка вами дуже задоволена. І на закінчення нашого заняття послухаємо вірш, який ми вивчили на попередніх заняттях:
Жива вода дає життя Якщо живе жива вода.
Всьому живому в світі. Живуть земля і квіти.
Конспект заняття на тему «Повітря і його властивості» (рекомендовано для дітей старшого дошкільного віку) Програмовий зміст: Познайомити дітей з поняттям «повітря», його властивостями цінністю в житті людини, дати уявлення про те, яку роль грають рослини в нашому житті, як вони впливають на чистоту повітря; розвивати мислення, вчити робити висновки в процесі експериментування; виховувати негативне відношення до факторів забруднюючих повітря. Матеріал: Повітряні кульки, макет заводу, пакетики, стаканчики, опахала, трубочки. Хід заняття
Сьогодні у нас буде не звичайне заняття. Діти, яка буває природа?Давайте пригадаємо, що відноситься до живої природи( люди, тварини, рослини)? А що відноситься до не живої природи(каміння, вода, повітря,земля,зірки)?Молодці! А зараз уважно послухайте загадку. Якщо розгадаєте, то дізнаєтесь про що ми сьогодні будемо розмовляти на занятті. Загадка Куди ступиш — всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря). Правильно, це повітря. Дітки, що ви знаєте і можете сказати про повітря? Де воно існує? (Повітря – скрізь: в кімнаті, в землі, воді і навіть в середині нас.) Яке може бути повітря? (Чисте,прозоре) .А ще воно може бути брудне і хворе. А якщо брудне і хворе, що може статися з природою, людьми? Як називається наша планета? Як ви думаєте яке повітря на нашій планеті? Наша планета Земля в небезпеці. На ній багато хворих місць. Це вийшло тому, що люди збудували багато заводів, фабрик. А ці підприємства забруднюють повітря – його забруднює дим , який виходить з труб в небо. Подивіться я к це відбувається. Від цього забруднення гинуть рослини, тварини, хворіють люди. Але , ми можемо допомогти нашій планеті. Що потрібно робить щоб повітря було чистішим? Щоб дихати людям було легше? (Можна зачинить заводи, фабрики і тоді повітря стане чистішим) Але заводи зачинить не можна, на них роблять те, що необхідно людям: меблі, одяг, іграшки…То що ж тоді робить? На труби заводів необхідно ставить фільтри. Чому на природі, в лісі, легше дихається? (Там чисте повітря, нема заводів, автомобілів) В лісі повітря має велику кількість кисню. Кисень - це газ, яким дихають люди, рослини. Заслуга рослин саме в тому, що вони виробляють кисень. Більше рослин – більше кисню. Здогадайтесь, що можна зробить, щоб допомогти планеті, очистити повітря?(Посадити дерева, кущі, квіти) А ще?( не кривдить рослини , дерева) Аутотренінг(під музику) А зараз трохи відпочинемо. Стаємо в коло і закриваємо очі. Давайте ми з вами уявимо що…. Дме легкий вітерець, Я вдихую його чисте, свіже повітря. Наді мною літають птахи і співають свої чудові пісні. Мені хочеться посміхатись. Я дуже добре себе почуваю. Я буду другом і захисником всьому живому. Я хочу жити в злагоді з природою. (Із - за дверей лунають звуки) Жабеня: Ой, допоможіть, спасіть, лечу!!! Вихователь: Хто це там кричить? (відкриваю двері) (В кімнату на повітряних кульках влітає жабеня) Добрий день жабенятко!Як ти до нас потрапило? Ж: Добрий день дітки! Я грався з повітряними кульками, аж зненатська вітер підхватив мене і поніс, поніс і приніс до вас в дитячий садок. Як у вас тут цікаво!А що ви тут робите? Чи можна мені залишитись? В: Звичайно залишайся. Ми сьогодні з дітками розмовляємо про повітря. Ж: Про повітря? А що таке повітря? Щось я по нього не чув, і ніколи з ним не зустрічався. Може його зовсім не має? В: Постривай жабенятко. Я теж ніколи з ним не зустрічалась, але знаю що воно навколо нас. Ж: Нічого я не бачу. Де ж воно?Куди ж воно заховалось? В: Нікуди воно не заховалось. Дітки давайте доведемо жабенятку, що повітря дійсно є. Я запрошую всіх в міні лабораторію, щоб ми могли провести досліди як справжні вчені.(діти переходять за столи) Дослід№1 «Повітря має різну температуру» Піднесіть долоньку до ротика і носика, і подихайте. Що відчуваєте? (Тепло) А якщо вийти на вулицю, яке буде повітря?(Холодне) А влітку яке повітря?(Жарке)Висновок: Повітря має різну температуру. Дослід№2 « Рух повітря» Візьміть в руки опахало, помахайте перед обличчям. Що ви відчули?(легкий вітерець) Вітер – це і є рух повітря . Отже, робимо висновок, що повітря – рухається. Дослід №3 « Як зловить повітря» Візьміть зі столу пакетики і спробуйте зловить повітря. Закрутіть пакетики. Що стало з пакетиками?Що в них знаходиться? Яке воно? Ви його бачите? Ж: Я впевнений що там нічого не має! В: Добре! Давайте перевіримо. Візьміть гостру паличку і обережно проколіть мішечок. Піднесіть його до обличчя і натисніть на нього руками. Що відчуваєте? Ж: Я його не бачу, але відчуваю. В: Молодець жабеня! Ти зробив правильний висновок, що повітря не можна побачити, але його можна відчути. Дослід №4 « Повітря легше води» Перед вами великі стаканчики з водою і трубочки. Вставте трубочки в воду і легенько подуйте в них. Що ви бачите? Що виходе з води з бульбашками? (Повітря) Ж: А чому бульбашки піднімаються на поверхню? В: Тому що повітря легше води. Ж: А мені цікаво, чи має повітря запах? В: Якщо повітря чисте, то воно не має запаху. Воно добре присвоює чужі запахи. Я пропоную в цьому переконатись. Дослід №5 « Повітря не має запаху» У вас на столах стоять 2 стаканчика під цифрою 1 і 2 , ви повинні по запаху виявить , що було в стаканчиках.( Запах апельсина, часнику) Візьміть стаканчик під цифрою 1. Понюхайте, ви що не будь відчуваєте. Чим пахне? ( Нічим не пахне) Тепер візьміть стаканчик під цифрою 2. Що ви відчули під цифрою 2. Якщо в приміщенні їли апельсин, часник, або напахтились парфумами , то повітря буде мати запах цієї речовини чи продукту. Так має повітря свій запах? (ні) Отже повітря не має свого запаху. Гра « Покажи правильно» А зараз дітки, давайте пригадаємо все, що ми дізнались про повітря. Візьміть зі столу по 2 кружечка. Один червоний і один зелений. Я буду називати ствердження, а ви замість відповіді показувати кружечки. Якщо ви зі мною згодні – підніміть зелений, якщо не згодні - Червоний. Давайте спробуємо. Будьте уважні. І ти жабенятко грай з нами. Повітря навколо нас з усіх сторін – так. Повітря має свій смак – ні. Повітря прозоре , тому ми його не бачимо – так. Чисте повітря має запах – ні. Людина може жити без повітря – ні. Повітря легше води-так. Повітря однакової температури – ні. Повітря рухається – так. Підсумок: Молодці діти! Ви дуже добре працювали, багато дізнались нового. Чи сподобалось вам заняття? А що саме сподобалось. Чи було вам важко? А що саме? Жабеня: Дякую вам діти за таке цікаве заняття. Зараз я саме розумне жабенятко на всій планеті. Я хочу подарувати вам повітряні кульки. Тепер я знаю чому їх називають повітряними!
