- •В добукварний період
- •Актуалізація опорних знань
- •1. Метод „Мікрофон”
- •2. Прийом „Знайди відповідність” Методи навчання грамоти
- •4. Усне повідомлення на тему „Принципи звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти”.
- •5. Вікторина „Правильно – неправильно”. Запа’мятай, як правильно формулювати думку під час звукової аналітико-синтетичної роботи
- •Побудова звукових моделей слів:
- •Методичні зауваги
- •2. Фізкультхвилинка для пальчиків
- •5. Потішка „По гриби”
- •6. Фізичні вправи:
- •7. Вправа з олівцем.
- •1 Семестр. Заняття 6 Тема „Добукварий період навчання грамоти”
- •Хід заняття
- •1. Метод „Мікрофон”.
- •2. Прийом „Знайди відповідність” Методи навчання грамоти
- •3. Усне повідомлення студента на тему „Принципи звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти”.
- •5. Побудова звукових моделей слів:
- •План викладу нового матеріалу
- •Основна література до теми
- •Додаткова література
- •Основний зміст теми
- •1. Основні періоди навчання грамоти
- •2. Тривалість, мета й завдання добукварного періоду навчання грамоти
- •3. Особливості структури й методики уроків читання й письма в добукварний період
- •Орієнтовний план уроку читання в добукварний період
- •Орієнтовний план уроку письма в добукварний період
- •Запам’ятайте, як правильно висловлюватися під час звукової аналітико-синтетичної роботи
- •Запам’ятайте, як правильно висловлюватися під час звукової аналітико-синтетичної роботи
2. Фізкультхвилинка для пальчиків
Раз, два, три, чотири –
Ми писати захотіли.
П’ять, шість, сім, вісім –
Зараз ми усе напишем.
Пальці рук стискаються і розтискаються.
3. Вправа „Цей ось пальчик”
Цей ось пальчик – мій дідусь,
Цей ось пальчик – мій татусь,
Цей ось пальчик – моя баба,
Цей ось пальчик – моя мама,
Цей ось пальчик – я.
От і вся моя сім’я.
Стиснувши пальці лівої руки в кулак, діти слухають забавлянку і почергово розгинають пальці, починаючи з великого.
4. Забавлянка „Нумо, братці, до роботи!”
Покажіть свою охоту:
Більшому – рубати дрова,
А тобі – вогонь розкласти,
А тобі – носити воду.
А тобі – варити кашу.
А маленькому – співати,
Та ще й гарно танцювати,
Братів рідних забавляти.
Діти, звертаючись до правої руки, стиснутої в кулак, почергово розгинають усі пальці.
5. Потішка „По гриби”
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Ми йдемо гриби шукать.
Цей ось пальчик в ліс пішов,
Цей ось пальчик гриб знайшов,
Цей ось пальчик раду дав,
Цей ось пальчик згортував.
Цей ось пальчик гарно з’їв
І від цього потовстів.
6. Фізичні вправи:
витягнути руки, легко потрусити ними, розім’яти кисть однієї руки пальцями іншої;
повільно та плавно стискувати в кулак пальці витягнутих рук, поступово збільшуючи темп до максимального, а потім знову зменшувати його;
почергово обертати пальці рук у різні боки;
поставити лікті на парту, скласти разом долоні, зводити і розводити складені разом пальці.
7. Вправа з олівцем.
Учні кладуть олівець між вказівним, середнім і безіменним пальцем та крутять його, передаючи з одного пальця на інший. Вправа супроводжується декламуванням віршика:
Олівець в руці катаю,
Поміж пальчиків кручу.
Неодмінно кожен палець
Будь слухняним я навчу.
Як можна почати урок?
В перші місяці навчання уроки краще починати невеличким організаційним вступом. Наприклад:
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав!
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
1 Семестр. Заняття 6 Тема „Добукварий період навчання грамоти”
Мета: закріпити матеріал попередньої теми; розкрити мету та завдання добукварного періоду навчання грамоти; ознайомити студентів зі структурою уроків читання й письма в добукварний період навчання грамоти.
Обладнання: плакат з висловлюванням Г.П.Коваль про значення навчання грамоти; записи на стрічках паперу для виконання завдання на знаходження відповідності; планшетки з фішками для складання звукових схем, символи-бали.
Хід заняття
І. Актуалізація опорних знань.
1. Метод „Мікрофон”.
Продовжте висловлювання Г.П.Коваль про значення періоду навчання грамоти в житті школярів.
Навчання грамоти – це важлива ланка всієї системи роботи з рідної мови в початкових класах. У процесі оволодіння грамотою в молодших школярів формуються такі вміння й навички, які мають основоположне значення для подальшого успішного навчання. (Г.П. Коваль.)
2. Прийом „Знайди відповідність” Методи навчання грамоти
Буквоскладальний синтетичний метод
|
Механічне заучування назв окремих літер (аз, букі, вєді...), поєднання їх у склади, а потім – у слова. |
Складовий синтетичний метод
|
Механічне заучування значної кількості складів, відірваних від слів, потім поєднання їх у слова. |
Звуковий синтетичний метод |
Засвоєння спочатку певної кількості звуків, навчання позначати їх певними буквами, лише потім – виконання синтетичних вправи на злиття звуків в окремі склади й слова. |
Звуковий аналітичний метод |
Сприйняття зором цілого речення, виокремлення з нього окремих слів, запам’ятовування вимови і графічного зображення кожного слова, далі – їх складів і лише потім – виділення з них окремих букв (на письмі) та звуків (усно). |
Метод цілих слів |
Запамятовування шляхом зорового сприйняття форми значної кількості односкладових слів і лише через кілька місяців – виділення з них звуків і з’ясування способу позначення їх на письмі. |
Звуковий аналітико-синтетичний метод |
Виділення звуків (паралельно парних твердих і м’яких приголосних), тренування у читанні злиття (синтезу) приголосного з голосним у межах складу, слова. |
