- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Практична робота
- •Vі. Підсумок заняття
- •Тема. Мистецтво театру ляльок, різні види лялькових театрів
- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Практична групова робота
- •V. Підсумок заняття
- •Тема. Знайомство з театром петрушок.
- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Практична робота
- •Vіі. Підсумок заняття
- •Тема. Ширма і декорації. В майстерні лялькового театру
- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Практична робота
- •Декорації до лялькової вистави
- •Макет лялькового театру (ширма і задник)
- •Vіі. Підсумок заняття
- •Тема. Знайомство з професіями «сценарист», «режисер», «художник»
- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Практична робота
- •1. Рольова гра «Ми-режисери і сценаристи»
- •«Різнокольорові звірі»
- •Сценарій лялькової вистави
- •2.Рольова гра «Ми – художники-декоратори»
- •Рольова гра «Майстерня виготовлення ляльок»
- •Vіі. Практичні вправляння з лялькою
- •Vііі. Підсумок заняття
- •Тема. Знайомство з професією «музичний редактор»
- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Практична робота
- •Троє поросят (фрагмент)
- •Троє поросят (фрагмент)
- •Vіі. Підсумок заняття
- •Тема. Професія «актор-ляльковод»
- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Забавлянка «Цей ось пальчик»:
- •Vі. Практичні вправляння з лялькою
- •Фрагмент казки Наталі Забіли «Про білочку та зайчика, веселих пустунів»
- •Фрагмент народної казки Софії Конюшек «Зайчик і ведмедик»
- •Фрагмент казки к. Д. Ушинського «Півень та собака»
- •Vіі. Підсумок заняття
- •Тема. Мистецтво мови. Засоби виразності мови: тон, гучність мовлення (сила голосу), пауза, логічний наголос
- •Хід заняття
- •Розповідь керівника гуртка
- •Виразне читання фрагменту байки л.Глібова «Вовк та Ягня» з дотриманням необхідної інтонації
- •Спостереження за тональним малюнком художнього тексту байки
- •Пояснення керівника гуртка
- •Vі. Практична робота
- •Vіі. Підсумок заняття
- •Тема: Техніка читання. Дихання, дикція, темп мовлення
- •Хід заняття
- •Слоненятко, в якого була коротка пам’ять
- •Біле ведмежа Умка
- •V. Підсумок заняття
- •Хід заняття
- •Розповідь керівника гуртка
- •Дидактична гра "Який настрій?"
- •Мімічна гімнастика «Покажи мімікою емоцію»
- •Робота з текстом казки «Царівна-жаба»
- •3.Робота з ілюстраціями до мультфільму «Ну, постривай!»
- •V. Практична робота
- •Показ ситуації пантомімою
- •Вправи із лялькою на ширмі
- •V. Підсумок заняття
- •Тема: Аналіз художнього тексту «Як ведмідь лисиці хату лагодив»
- •Хід заняття
- •3.Читання казки «Як ведмідь лисиці хату лагодив»
- •Як ведмідь лисиці хату лагодив
- •5. Фізкультурна хвилинка Пантоміма «Як ведмідь хатку лисички лагодив»
- •6.Ідейно-художній аналіз казки
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Рольова гра «я – сценарист»
- •Vіі. Рольова гра «я – ляльковод»
- •Vіі. Підсумок заняття
- •Тема. Технологія ляльководіння
- •Хід заняття
- •Забавлянки «Цей ось пальчик»:
- •V. Створення міні –вистави лялькового театру «Ходить гарбуз по городу»
- •Vі. Підсумок заняття
- •Тема: Підготовка до вистави. Розподіл ролей. Тренування
- •Хід заняття
- •Знайомство з текстом п’єси «Рукавичка»
- •Рукавичка
- •Організація групової роботи
- •V. Генеральна репетиція.
- •Vі. Вистава
Декорації до лялькової вистави
Макет лялькового театру (ширма і задник)
Vіі. Підсумок заняття
Бесіда
Чи сподобалося вам створювати декорації до лялькової вистави?
Чому декорації не повинні бути барвистими або надто цікавими за формою? (Будуть відволікати глядачів)
Які ще правила створення декорацій має враховувати художник-декоратор?
Чи можна, на вашу думку, показувати виставу без декорацій?
Чому декорації є важливою складовою лялькового театру?
Хто хотів би в майбутньому обрати професію художника-декоратора?
ї
Тема. Знайомство з професіями «сценарист», «режисер», «художник»
Мета: познайомити дітей з професіями, пов’язаними з ляльковим театром; зацікавити учнів цими професіями, сприяти виникненню стійкого інтересу до гурткової роботи; розвивати артикуляційний апарат, дрібну моторику рук; виховувати естетичні та моральні почуття.
Обладнання: тексти казки «Різнокольорові звірі», матеріали для виготовлення ляльок, папір, фарби, картки для артикуляційної гімнастики
Хід заняття
І. Організаційний момент. Налаштування дітей на роботу
Артикуляційна гімнастика
Статичні вправи
«Голочка». Рот відкрити. Язик висунути далеко вперед, напружити його, зробити вузьким. Утримувати в такому положенні 15 с.
«Гірка». Рот відкрити. Бічні краї язика притиснути до верхніх кутніх зубів. Кінчик язика вперти в нижні передні зуби. Утримувати в такому положенні 15 секунд.
«Трубочка». Висунути широкий язик. Бічні краї язика загнути вгору. Подути в трубочку. Виконувати в повільному темпі 10-15 разів.
Динамічні вправи
«Гойдалки». Висунути вузький язик. Тягнутися язиком поперемінно то до носа, то до підборіддя. Рот при цьому не закривати. Вправа проводитися 10-15 разів.
«Смачне варення». Висунути широкий язик, облизати верхню губу і прибрати язик у глиб рота. Повторити 15 разів.
«Змійка». Рот широко відкрити. Язик сильно висунути вперед, напружити, зробити вузьким. Вузький язик максимально висувати вперед і прибирати в глиб рота. Рухати язиком у повільному темпі 15 разів.
Завдання
Вдихніть, вимовіть звуки на одному видиху. Голосні звуки вимовляйте подовжено. Повторіть двічі:
Кте – е – кти – и – кто – о – кта – а – кті – і
Рте – е – рти – и – рто – о – рта – а – рті – і
Вимовіть чітко, ритмічно.
Сидить осінь
На горбочку,
Шиє лісові сорочку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
Як ви гадаєте, люди яких професій працюють у ляльковому театрі?
Керівник гуртка. На минулому занятті ми з вами створювали ескізи декорацій до лялькової вистави. Пригадайте, скільки різних рішень було вами запропоновано. У кожного було своє бачення того, як можна інсценізувати казку.
А чи знаєте ви, хто вирішує, якою буде вистава, які декорації для неї потрібно, які атрибути треба виготовити? (Таку людину називають режисером).
ІІІ. Оголошення теми заняття
Сьогодні ми познайомимося з професіями, пов’язаними з ляльковим театром: режисер, сценарист, художник, музичний редактор.
ІV. Робота над новим матеріалом
Розповідь керівника гуртка
Професія «режисер». Режисер – це ключова постать в ляльковому театрі. Від режисера залежить успіх вистави. Саме режисер приймає найважливіші рішення: яку казку будуть інсценізувати, як вибудувати виставу, якими характерами наділити героїв, на що звернути особливу увагу, які виготовити декорації та атрибути тощо.
Режисер визначає головну думку п'єси. Відповідно до неї формулює задум вистави – те, заради чого створюється весь спектакль. Діяльність режисера спрямована на те, щоб найкраще реалізувати задум через діяльність усіх учасників вистави.
Кожен актор повинен добре розуміти своє завдання у виставі, а режисер повинен допомогти йому це завдання вирішити.
Професія «сценарист»
Сценарист – людина, яка створює на основі казки або іншого художнього твору сценарій лялькової вистави. Іншими словами, сценарист «переписує» художній твір для його показу.
Професія «художник»
В майстерні декораторів лялькового театру працюють такі художники:
художник з оформлення ляльок,
художник-скульптор,
художник-оформлювач
художник-модельєр.
Художник з оформлення ляльок створює креслення майбутніх героїв та декорацій; вибирає матеріали, з яких будуть виготовлятися ляльки та декорації.
Художник-скульптор виліплює з пластиліну фігури, які невдовзі стануть частинами тіла ляльки, обклеює їх спеціальним папером; коли обсохнуть, обережно витягує пластилін.
Художник-оформлювач шліфує ляльку, обтягує тканиною, робить зачіски, приробляє ручки-ніжки, хвостики, малює щічки; монтує, якщо потрібно, пружинки та інші установки. Художник-оформлювач підшуковує необхідний образ. Вираз обличчя, ніс, очі. Лялька повинна виглядом відповідати характерові свого персонажа.
Художник-модельєр шиє костюми для акторів, які виступатимуть на сцені, створює костюми для ляльок.
Художник-оформлювач працює над оформленням сцени (ширми). Він виписує на полотні кожну деталь майбутньої декорації.
